AD

بررسی بازی Control

بررسی بازی Control
0 1,785

در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی بازی Control بپردازیم. Control از سری بازی‌های اکشن و ماجراجویی، در سبک تیراندازی سوم شخص است. این بازی هیجان‌انگیز، ساخته شده توسط استودیو رمدی انترتینمنت، و توسعه یافته توسط ۵۰۵ گیمز در ۲۷ اوت ۲۰۱۹ است. این عنوان قابل اجرا در پلتفرم‌های پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵، مایکروسافت ویندوز و Xbox 1 می‌باشد. آن‌چه جذابیت این اثر را چندین برابر می‌کند اکشن هیجان‌انگیز و جدید، و همچنین استفاده از محیط‌های زیبا با گرافیک و همچنین صداگذاری فوق‌العاده است. در ادامه نقد و بررسی بازی Control همراه ما باشید‌.

 

 

 

معرفی داستان بازی Control

داستان بازی Control
داستان بازی Control

شخصیت اصلی بازی جسی فیدن، زنی جوان در جستجوی شهرت است. در شروع بازی، جسی فیدن در محله منهتن نیویورک، درب یک  ساختمان را باز می‌کند و وارد ساختمان می‌شود. این ساختمان، محل قرارگیری نیروهای فدرال آمریکا است که آن را با عنوان «قدیمی‌ترین خانه» نیز می‌شناسند. اگر به‌دنبال یک عنوان ماجراجویی گرافیکی اپیزودی هستید، ما The Wolf Among را به شما معرفی می‌کنیم. جهت دانلود بازی The Wolf Among Us برای اندروید + [لینک دانلود]، روی این مطلب کلیک کنید.

این موضوع، که ساختمان مذکور «مرکز نیروهای فدرال» است، اهمیت زیادی ندارد، بلکه آن‌چه مهم است فعالیت‌های مشکوکی است که در این ساختمان جریان دارد. «قدیمی‌ترین خانه» یا عنوان «The Oldest House» که در بازی بیان می‌شود، محلی جهت انجام تحقیق و آزمایش روی موضوعاتی است که عنوان ناشناخته و ماورالطبیعه روی آن‌ها اطلاق می‌شود. به عبارتی موضوعاتی که علم پاسخی برای تحلیل آن‌ها پیدا نمی‌کند، در «The Oldest House» مورد بررسی قرار می‌گیرند. اعضای این سازمان به انجام آزمایش روی این موارد ناشناخته می‌پردازند تا به ماهیت ماجرا پی ببرند.

بررسی نقشه‌های بازی Control

نقشه‌های بازی Control
نقشه‌های بازی Control

نقاط مخصوصی در این اثر تحت عنوان «کنترل پوینت» مشخص شده‌اند. این نقاط می‌توانند تاثیر عامل هیس را در آن نقطه از بین ببرند و دوباره ساختمان را به حالت اولیه خود بازگرداند. البته این نقاط کاربرد زیادی در بازی خواهند داشت. به عنوان مثال، این کنترل پوینت‌ها نقش چک‌پوینت را نیز در این عنوان بر عهده دارند. به این ترتیب اگر در طول بازی جان مبارک را از دست دهید، به آخرین کنترل پوینت ذخیره شده در بازی برمی‌گردید.

به کمک این کنترل پوینت‌ها می‌توانید فست تراول کنید و از طریق نقشه، به نقطه‌ای دیگر از ساختمان بروید. اما یکی از بزرگ‌ترین باگ‌های بازی در همین‌جا نمایان می‌شود. این بازی نقشه‌ بسیار نامعلومی دارد و بسیار دیر و در مواقعی اصلا لو نمی‌شود. از طرفی بسیار ناخوانا و نامعلوم است. این موضوع زمانی مشکل‌ آفرین می‌شود که پی می‌برید با یک بازی مترویدوینیا مواجه هستید.

همان‌طور که می‌دانید، در این عناوین برای پیش‌برد جریان بازی و حل ماموریت‌ها، باید بارها و بارها به مراحلی که آن‌ها عبور کرده‌اید برگردید. اما در Control، زمانی‌که می‌خواهید به مرحله قبل بازگردید، با مشکلی اساسی مواجه خواهید شد. ممکن است این مشکل در ابتدا خیلی به چشم نیاید، اما به مرور خواهید دید که بازی مترویدوینیا است و اگر نقشه را از این سبک عناوین جدا کنید، درهم‌ آمیختگی زیادی ایجاد می‌شود و موجب کلافگی گیمر خواهد شد.

نقشه Control، بسیار ناخوانا است و تشخیص مناطق با اختلاف سطح را سخت می‌کند. علاوه‌ بر آن، ویژگی زوم کردن و جا‌به‌‌جایی نقشه میان نقشه‌های سایر طبقات را نیز ندارد.

مراحل بازی Control

مراحل بازی Control
مراحل بازی Control

موضوع مهم دیگر در بررسی بازی Control، طراحی مراحل آن است. مراحل این عنوان نسبت به عناوین دیگر رمدی، کیفیت بسیار بالاتری دارد. از نظر ساختاری، محیط‌های این عنوان بخش‌های قابل تعامل بیش‌تری دارد. از طرفی، چگونگی برخورد با دشمنان و اشیائی که در محیط وجود دارد، با دشمنان آن نقطه متناسب است. لازم به ذکر است، روند کلی مبارزات همچنان خطی است و غیر از مبارزه مستقیم با دشمنان راهی وجود ندارد. در ادامه بازی موبایلی To The Moon؛ سفر به خاطرات یک پیرمرد را به شما توصیه‌ می‌کنیم. برای دانلود و بررسی این عنوان وارد سایت ایموجو شوید‌.

در حالت کلی، این مورد ایراد خاصی محسوب نمی‌شود چون بازی Control بر مبنای مخفی کاری و این موارد طراحی نشده است. بنابراین، طبیعی است که راه حل اصلی شکست دشمنان، مبارزه مستقیم با آنان باشد. اما طراحان بازی برای جلوگیری از تکرار، از ایده‌های بسیار خوبی در این عنوان بهره برده‌اند تا این مبارزات را برای گیمرها هیجان‌انگیزتر کنند. در Control برخلاف عناوین نسل جدید، آیتم احیای سلامتی به‌صورت خودکار وجود ندارد و تنها راه حل آن یا استراحت در نقاط کنترل و یا شکست دادن دشمن است.

تعداد کنترل پوینت‌ها در این عنوان بسیار کم است. به علاوه این‌که، این نقاط کنترل در فواصل زیادی از یکدیگر قرار دارند. بنابراین این گزینه در بیشتر موارد قابل استفاده نیست. در نتیجه تنها راهی که باقی می‌ماند، شکست دشمنان است. هنگام شکست دشمن، گوی‌های آبی کوچکی باقی می‌ماند، نزدیک شدن به آن‌ها موجب جذب این گوی‌ها و احیای سلامتی شما خواهد شد. به این ترتیب شما قادر خواهید بود، از تمام امکاناتی که در این عنوان قرار گرفته استفاده نمایید و سلامتی خود را به‌دست‌ آورید. از طرفی، در این اثر از هیچ سیستم درجه سختی استفاده نشده است و طراحان خود، مراحل را بر اساس درجه سختی تنظیم کرده‌اند.

ماموریت‌های بازی Control

ماموریت‌های بازی Control
ماموریت‌های بازی Control

در Control ماموریت‌هایی که با نام Board Countermeasures  شناخته می شوند، شباهت زیادی به Errand ها در عناوین نقش‌آفرینی و یاChallenge ها در دیگر بازی‌ها هستند. انجام این ماموریت‌ها کاملا اختیاری می‌باشد و به ماموریت‌های فرعی و اصلی بازی مربوط نیستند، در این ماموریت‌ها از گیمر خواسته می‌شود کارهایی مانند؛ کشتن دشمنان به شکل خاص را انجام دهد، و در قبال این ماموریت یکMOD  خاص برای اسلحه یا کاراکتر اصلی دریافت کند.

لازم به ذکر است، علاوه بر مأموریت‌های داستانی بازی، تعدادی مأموریت‌های فرعی نیز برای Control، قرار گرفته است. در حالت کلی بازی شامل سه نوع مأموریت فرعی است. نوعی از این مأموریت‌ها، به مواردی مانند شکست دشمن با یک اسلحه خاص تعلق می‌گیرد، که از طریق آیتم‌های خاصی در کنترل پوینت‌ها قابل فعال سازی است. پس از انجام این ماموریت‌ها نیز پاداش آن‌ها را دریافت خواهید کرد. نوع دیگر مأموریت‌ها، به کارهایی تعلق می‌گیرد که به‌صورت زمان‌دار به شما اعلام می‌شود، به این ترتيب شما باید تا قبل از اتمام این زمان، به انجام مأموریت خود بپردازید.

در ازای انجام این ماموریت‌ها پاداش بهتری دریافت خواهید کرد. اما آنچه مهم است، این است که این ماموریت‌ها اهمیت زیادی در داستان نخواهند داشت. نوع سوم مأموریت‌های فرعی، با گشت و گذار در محیط، رسیدن به نقاط خاص یا برخورد با افراد فعال می‌شود. این مأموریت‌ها جذابیت زیادی دارند و می‌توان گفت، بهترین مراحل این بازی از نظر طراحی در هنگام انجام این مأموریت‌ها خواهد بود. برخی از این مأموریت‌ها به ابزار قدرت منتهی می‌شوند و قابلیت‌های ویژه‌ای به کاراکتر شما می‌بخشند. به‌همین دلیل انجام این مأموریت‌ها اهمیت زیادی در این اثر پیدا می‌کند.

گیم‌پلی بازی Control

علاوه بر نقشه‌های نامفهوم، موضوع دیگری که موجب کاهش کیفیت تجربه این عنوان شده است، افت فریم و کند شدن در زمان انجام مبارزات است. شخصیت اصلی می‌تواند از اشیای موجود در محیط برای نابودی دشمنان و ایجاد سپر برای خود استفاده کند. این ویژگی موجب می‌شود که محیط قابلیت تخریب‌پذیری بالایی داشته باشد. این موضوع، با وجود نورپردازی فوق‌العاده‌ بازی، از دیگر عوامل جذابیت صحنه‌های مبارزه با دشمن را در Control، رقم زده است.

play-sharp-fill
لازم به ذکر است، اجرای این بازی روی کنسول، با کند شدن و افت فریم شدید بازی همراه خواهد بود. این عامل‌ ممکن است احساس ناخوشایندی برای بازیکنان ایجاد کند. البته سازندگان این عنوان قول داده‌اند در آپدیت جدید، مشکلات کند شدن بازی را برطرف نمایند. از نکات منفی دیگر که در گیم‌پلی این اثر وجود دارد، می‌توان به تنوع کم دشمنان آن اشاره کرد. به این صورت که در اواسط مراحل بازی، دیگر با دشمن جدیدی مواجه نخواهید شد و تنها همان دشمنان قبلی، با تعداد و تنوع بیش‌تر به شما حمله می‌کنند.

بنابراین تنوع کم دشمنان در مراحل مختلف Control، ممکن است برای بازیکنان آزاردهنده باشد. در مراحل آخر، بازی کمی دچار تکرار می‌شود. البته سازندگان با بالا بردن درجه سختی مراحل آخر، تلاش کرده‌اند تا حدودی از تکراری شدن بازی کم کنند، اما همچنان این موضوع به چشم می‌آید. عملکرد بازی، از لحاظ هوش مصنوعی را می‌توان در سطح قابل قبولی دانست، اما همچنان دارای ضعف‌هایی است که می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. در حالت کلی، در بازی Control شاهد پیشرفت زیادی نسبت به عناوین قبلی، در بخش گیم‌پلی هستیم.

گرافیک بازی Control

گرافیک بازی Control
گرافیک بازی Control

در بررسی بازی Control، بخش گرافیک آن را از دو جهت هنری و فنری مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. از دیدگاه هنری، تریلرهای تکراری بازی کمی خسته‌کننده خواهند بود. با وجود این‌که، بازی در یک ساختمان در حال اجرا است اما، طراحی محیط‌ها بسیار خاص و متفاوت انجام شده است، تا موضوع تکراری بودن مراحل کمتر احساس شود‌‌. همچنین، ما به معرفی ۱۰ تا از بهترین بازی‌ کم‌‌حجم اندروید برای شما پرداخته‌ایم. برای مشاهده وارد سایت ایموجو شوید.

از طرفی برخی از محیط‌ها در مراحل مختلف، ظاهر کاملا متفاوتی دارند، این ویژگی کمک می‌کند موضوع تکراری بودن مراحل تا حدی پوشیده شود. علاوه بر آن، بازی دارای مجموعه‌ای از مکان‌های خاص دنیای سینما است. به عنوان مثال بعضی از راهروهای ساختمان  و همچنین رنگ آن‌ها،  اثر The Shining  را یادآوری می‌کند. همچنین ‌کاراکتر اصلی داستان به‌طور خاصی وارد یک هتل می‌شود‌، که تا حدود زیادی Inception را به ما یادآور می‌شود.

با این وجود داستان بازی در همان ابتدا، یادآور اثری معروف از سینما است و افرادی که آن فیلم را دیده باشند، به‌خوبی متوجه این موضوع خواهند شد. لازم به ذکر است که نام است بازی در انتهای آن نیز ذکر شده است، اما ما برای جلوگیری از لو رفتن داستان، آن را بیان نمی‌کنیم. گرافیک Control را می‌توان یکی از بهترین‌ و باکیفیت‌ترین عناوین سال ۲۰۱۹ دانست. انیمیشن‌ها و طراحی چهره‌ کاراکترها بسیار دقیق با جزئيات واضح انجام شده است‌‌‌. به علاوه تخریب‌پذیری، طراحی محیط و اشیا بسیار ریزی که در قفسه‌ها قرار گرفته، بسیار باکیفیت و از نظر فنی در سطح بالایی قرار می‌گیرد.

از جمله عواملی که موجب می‌شود کیفیت بالای فیزیک این عنوان بیش‌تر دیده شود، می‌توان به تخریب‌پذیری بالای محیط و از هم گسیختگی آن‌ها اشاره کرد.

صداگذاری بازی Control

صداگذاری بازی Control
صداگذاری بازی Control

در نهایت بررسی بازی Control، به موضوع صداگذاری این عنوان می‌رسیم. در مورد صداگذاری Control، باید بگوییم که موسیقی و صداگذاری کاراکترها در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و جای ایرادی باقی نمی‌گذارد‌. موسیقی بی‌نظیر Control، حس و حال هیجانی بازی را به‌طور کامل به گیمرها منتقل می‌کند. در مواردی که بازی دچار تنش و استرس می‌شود، و همچنین هنگام مبارزات، موسیقی ریتم تندتری به خود می‌گیرد و هیجان بیش‌تری را به شما منتقل می‌کند. ما لیستی از بهترین بازی‌های کوتاه را برای شما آماده کرده‌ایم، برای مشاهده روی این مطلب کلیک کنید.

پس از پایان مبارزات، موسیقی به حالت آرام خود بازمی‌گردد و فضایی آرام و به دور از استرس را برای گیمرها ایجاد کند. سازندگان بازی، دو قطعه مشهور از گروه راک فنلاندی Poets of the Fall  را نیز در بازی قرار داده‌اند. این دو قطعه در مراحل خاصی از بازی قرار گرفته‌ است. به عنوان مثال، یکی از آن‌ها، در یکی از بهترین بخش‌هایی که از لحاظ طراحی هنری و بصری در کیفیت بالایی می‌باشد، قرار گرفته است.  تا هر چه بیش‌تر حس خاص بودن آن بخش به بازیکنان منتقل بشود.

استودیو رمدی برای صداگذاری عناوین خود از هیچ اقدام سازنده‌ای دریغ نمی‌کند، این استودیو معمولا از بازیگران مشهور سینما در آثار خود بهره می‌برد. در این عنوان کاراکتر اصلی، با صدای Courtney Hope است که در بازی کوانتوم بریک نیز به ایفای نقش پرداخته بود. همچنین صداگذاری برادر جسی تیز توسط Sean Durrie، که در کوانتوم بریک حضور داشت انجام شده است. شخصیت‌های دیگر این عنوان نیز، همگی با بهترین صداگذاری ممکن در این بازی حضور دارند. در حالت کلی، صدای شلیک و انفجار و دیگر موارد همه از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

جمع‌بندی

در بررسی بازی Control، با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده، این عنوان را می‌توان یکی از بهترین آثار استودیو رمدی به‌شمار آورد‌. بازی از داستان خوبی بهره می‌برد، و در این مورد سازندگان عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده‌اند. در حالت کلی، گیم‌پلی بازی دچار یک‌سری ایرادات جزئی است. با این حال، وجود سیستم مترویدوانیا و ارائه قابلیت‌های متنوع به گیمرها، موجب شده تا با اثر خوبی روبه‌رو شویم. گرافیک و صداگذاری بسیار خوب بازی نیز، این عنوان را به یکی از بهترین آثار رمدی تبدیل کرده است. در نهایت، Control از عناوین هیجان‌انگیزی است که ارزش بازی کردن را دارد و بهتر است آن را تجربه کنید. اگر شما نیز تجربه انجام این بازی را دارید، نظرات و پیشنهادات خود درباره Control را با ما به اشتراک بگذارید‌.

کلمه کلیدی: بررسی بازی Control

متا: جسی فیدن شخصیت اصلی داستان، در جستجوی برادر گمشده خود وارد اتفاقات و وقایع اسرار امیزی میشود . در ادامه نقد و بررسی بازی Control همراه ما باشید تا به بررسی زوایای مختلف این بازی بپردازیم.

دانلود بازی Control از استیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.