AD

نقد و بررسی بازی تیکن 6 ؛ بازی اکشن و مبارزه ای

1 1,349

سبک اکشن و مبارزه ای از زمان پیدایش بازی های کامپیوتری یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین سبک های بازی بوده است. بازی های زیادی در این سبک ساخته شده اند. از جمله محبوب ترین بازی های ژانر مبارزه ای می توان به Street Fighter و Motal Kombat اشاره کرد. مجموعه بازی های Tekken 6 که اولین بار از سال 1994 به بازار عرضه شدند نیز از محبوب ترین بازی های این سبک به شمار می روند. بازی Tekken 6 با وجودن داشتن مشکلات و ایرادات مختلف به عنوان یکی از موفق ترین و بهترین نسخه های این مجموعه شناخته می شود که طرفداران بی شماری دارد. در ادامه این مطلب از مجله بازی موبایل ایموجو به معرفی و همچنین نقد و بررسی بازی تیکن 6 جوانب مختلف آن پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی تیکن 6

همانطور که گفته شد مجموعه بازی های تیکن در سبک اکشن و مبارزه ای ساخته شده اند و از محبوبیت بالایی در میان گیمرهای سراسر جهان برخوردار است. کمپانی سازنده این بازی شرکت باندای نامکو گیمز (Bandai Namuko Games) می باشد که تیکن را برای پلتفرم های مختلفی عرضه کرده است. اولین نسخه از بازی های تیکن که در سال 1994 منتشر شد توانست بیش از 1 میلیون نسخه فروش داشته باشد که موفقیت بزرگی برای آن بود.

اگرچه بازی تیکن 6 به عنوان ششمین نسخه رسمی این مجموعه بازی شناخته می شود اما در اصل تعداد نسخه های دیگری نیز قبل از این نسخه روانه بازارها شده بودند. به صورت کلی این بازی موفقیت های زیادی به دست آورده است و دارای ویژگی های منحصر به فردی است. بازی تیکن 6 برای کنسول های مختلفی از جمله  PS3, Xbox 360 و PSP  و همچنین گوشی های موبایل اندروید و IOS عرضه شده است.

داستان بازی تیکن 6 از نقطه ای شروع می شود که Jin Kazama در مسابقه پنجم از مجموعه مسابقه های The King of Iron Fist Tournament  برنده و به عنوان رهبر Zaibatsu انتخاب شده است. Kazuya Mishima هم از طرف دیگر تشکیلات G را رها کرده است. پدر بزرگ جین که هیهاچی می باشد در مسابقه حضور دارد اما شرکت کننده نیست. کازویا نقشه جدیدی برای حمله به جین دارد و به همین دلیل جین برگزار کننده مسابقه ششم است. در این بازی مبارزان مختلفی حضور دارند که هر کدام دلایل خاص خود را برای شرکت در این مسابقات دارند.

بازی تیکن 6
بازی تیکن 6

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی تیکن 6

همانطور که در بخش قبلی عنوان شد بازی Tekken 6 ششمین نسخه رسمی مجموعه بازی های تیکن می باشد که دارای ویژگی ها و شاخصه های منحصر به فردی است. این بازی همانند تمام بازی های رایانه ای و ویدیویی مخالفان و موافقان زیادی دارد. از جمله مهم ترین بخش هایی از بازی که مورد بررسی  و نقد قرار گرفته اند به شرح زیر می باشند.

داستان بازی تیکن 6

همانطور که در بخش معرفی بازی عنوان شد، داستان بازی در ادامه تیکن 5 روایت می شود. به صورت کلی می توان گفت تمام نسخه های بازی تیکن از داستان مناسبی برخوردار بوده اند و توانسته اند نمرات خوبی از منتقدان دریافت کنند. داستان بازی تیکن 6 نسبت به نسخه های قبلی خودش پیشرفت خوبی داشته است و هر کدام از شخصیت های بازی دارای داستان خاص خود می باشند. البته تعدادی از شخصیت ها هم دارای داستانی زنجیره ای هستند. شخصیت های مختلفی در بازی حضور دارند و داستان بازی به صورت کلی دارای هدف و نظم خاصی است و می تواند بازیکنان را به خوبی درگیر کند و هیجان و لذت منحصر به فردی به آنها بدهد. داستان بازی قطعا به عنوان یکی از نقاط قوت آن به شمار می رود و گیمر می تواند ارتباط بسیار خوبی با کاراکترهای بازی برقرار کند.

  • البته نقد بزرگی که از طرف منتقدان به داستان بازی تیکن 6 وارد شده است این است که بازی بیش از حد ذهن بازیکنان نوجوان و خردسال را درگیر مسایلی می کند که به سن و سال آنها ارتباطی ندارد. به عنوان مثال بازیکنان در بازی به دنبال کسب قدرت های جادویی هستند و خودبخود به مسائل مربوط به شیطان پرستی و قدرت های فرازمینی جذب می شوند.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی بازی Astra Chain ؛ بازی مبارزه ای جذاب

گرافیک بازی Tekken 6

اگرچه گیمرهای طرفدار تیکن انتظار و توقع یک گرافیک بی نظیر و خارق العاده را از این نسخه داشتند اما باید گفت کمپانی سازنده بازی تقریبا آنها را ناامید کرده است. این بازی از یک گرافیک خیلی خوب بهره مند نیست و نمی تواند گیمرها را شگفت زده و متحیر کند. طراحی شخصیت ها تقریبا کیفیت مناسبی دارد اما گرافیک ضعیف آنها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. بازی تیکن 6  از نظر گرافیک و شخصیت پردازی تقریبا پیشرفت قابل توجهی در مقایسه با نسخه پنجم ندارد و فقط رزولوشن تصاویر آن بهبود پیدا کرده است.

طراحی محیط بازی هم نمی تواند راضی کننده باشد و کیفیت بالایی ندارد و تقریبا فضاهای محیطی، آب و مکان های پشت زمینه از گرافیک ضعیفی برخوردارند. هرچند که در نگاه اول می تواند برای گیمرها جذاب باشد اما گیمرهایی که تجربه بازی با نسخه های قبلی را داشته باشند متوجه خواهند شد که پیشرفتی در نسخه جدید حاصل نشده است. به صورت کلی می توان گفت گرافیک بازی نسبت به آن چیزی که در E3 2005 به نمایش درآمد و موجب حیرت و شگفتی همگان شده بود فاصله زیادی دارد.

صداگذاری بازی Tekken 6

صداگذاری و موسیقی بازی تیکن 6 هم یکی دیگر از نقاط ضعف بارز بازی به شمار می رود که انتقاد بسیاری از گیمرها و منتقدان را به همراه داشته است. در حقیقت این گونه به نظر می رسد که کمپانی باندای نامکو گیمز فقط خواسته که به انتظار کاربران و گیمرها پایان ببخشد. صداگذاری و موسیقی Tekken 6 به هیچ عنوان نتوانسته در حد صداگذاری نسخه های قبلی ظاهر شود.

  • البته نکات مثبت زیادی در مورد صداگذاری و موسیقی بازی تیکن 6 مشاهده می شود. در این نسخه مانند سایر نسخه های گذشته بازی، موسیقی دارای ریتم سریع و تندی است که می تواند جذابیت و هیجان بازی را بالا ببرد. از آنجایی که شخصیت های متعددی در بازی حضور دارند و صداگذاری تمام این شخصیت ها می تواند سخت و مشکل ساز باشد اما می توان گفت صداگذاری شخصیت ها نمرات قابل قبولی دریافت می کند. در بازی Tekken 6 شخصیت ها از زبان های مختلفی مانند زبان های چینی، انگلیسی و ژاپنی استفاده می کنند. البته ایرادی که به بازی از نظر صداگذاری وارد شده است این است که شخصیت هایی که با زبان های مختلف با هم صحبت می کنند می توانند منظور همدیگر را متوجه شوند و عکس العمل نشان دهند.
صداگذاری بازی Tekken 6
صداگذاری بازی Tekken 6

گیم پلی بازی  تیکن 6

گیم پلی بازی Tekken 6 را می توان یکی از نقاط قوت بازی دانست که باعث محبوبیت بالای آن شده است. می توان گفت گیم پلی بازی توانسته نقاط ضعف داستان و گرافیک را به خوبی پوشش داده است. همان طور که گفته شد هر کدام از شخصیت های بازی تیکن 6 دارای داستان های متفاوتی هستند و این باعث شده است که گیم پلی بازی از جذابیت و هیجان بالایی برخوردار باشد. بازیکن از همان ابتدای بازی می تواند یکی از 40 شخصیت بازی را انتخاب کند و با استفاده از آن بازی را ادامه دهد.

در نسخه ششم بازی تیکن شخصیت های جدیدی مانند آلیسا بوسکونوویچ (Alisa Bosconovitch)، باب  (Bob)، لارس الکساندرسون  (Lars Alexandersson)، لئو  (Leo)، میگوئل کابالرو روجو  (Miguel Caballero Rojo)، زافینا (Zafina) و آزازل (Azazel) به بازی اضافه شده اند و همین امر باعث افزایش جذابیت و هیجان بازی شده است. گیم پلی بازی به گونه ای است که بازیکن می تواند چالش های مختلفی را تجربه کند و از هیجان و جذابیت بالای بازی لذت ببرد.

هوش مصنوعی و شخصیت پردازی

همانطور که گفته شد بازی تیکن از نظر تعداد کاراکتر و شخصیت تنوع بالایی دارد  و این می تواند جذابیت های خاصی به بازی ببخشد. شخصیت پردازی بازی خصوصا شخصیت های اصلی بازی تیکن 6 به شکلی مطلوب و حرفه ای طراحی و ساخته شده اند و می تواند گیمرها را راضی کند.  هوش مصنوعی بازی هم به تناسب گرافیک، داستان و گیم پلی بازی وضعیت خوبی دارد و کاراکترها به خوبی به دستورهای گیمرها پاسخ می دهند و عکس العمل های مناسبی دارند

نتیجه نهایی

اگرچه طرفداران مجموعه بازی های تیکن بعد از تجربه نسخه های ابتدایی منتظر یک نسخه عالی و بی نقص بودن اما بازی تیکن 6 نتوانست آنطور که باید و شاید انتظارات را برآورده کند. البته انتقادهایی که به بازی وارد شده است نمی تواند باعث شود که جنبه های مثبت بازی را نادیده گرفت. اگرچه بخش های مختلفی از بازی مانند داستان آن نتوانسته اند که رضایت گیمرها را جلب کند اما نقاط قوت زیادی دارد که هیجان و لذت های زیادی را برای گیمرها را به ارمغان خواهد آورد. می توان گفت با وجود مشکلات و باگ هایی که در بازی وجود دارد باز هم می توان از آن لذت کافی را برد و با چالش های مختلفی مواجه شد.

شما برای ما از بازی تیکن 6 بنویسید

بازی تیکن 6 را در این مطلب از سایت ایموجو مورد بررسی قرار دادیم. می توانید هر گونه سوال خود را در مورد بازی های موبایلی با کارشناسان ایموجو به اشتراک بگذارید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. همچنین می توانید از طریق قسمت نظرات نظرهای خود را با ما به اشتراک بگذارید. برای نقد و بررسی بازی های بیشتر، کافی است که به دسته نقد و بررسی بازی سایت ایموجو مراجعه فرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. هوران می گوید

    تیکن بازی سبک اکشن هستش و خیلی پر طرفدارم هست خیلی وقته دارمش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.