AD

نقد و بررسی بازی tropico 6

0 477

با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی، کنسول ها و پلتفرم های مختلفی برای بازی های ویدیویی در دسترس گیمرها قرار دارد. ایکس باکس، پلی استیشن و PC  توانسته اند اوقات فراغت میلیون ها بازیکن از سراسر جهان را پر کنند. امروزه هزاران بازی در سبک های مختلف برای این پلتفرم ها ساخته می شوند و تقریبا تمام بازیکنان با سلیقه ها و ذائقه های مختلف می توانند بازی مورد علاقه خود را بازی نمایند. بازی تروپیکو به عنوان یکی از بازی های با سابقه و قدیمی کمپانی کالیپسو مدیا شناخته می شود که حدود دو دهه می باشد در میان گیمرها جایگاه خوبی پیدا کرده است. این بازی مانند تمام بازی های ویدیویی دارای ویژگی های منحصر به فردی است و قطعا موافقان و مخالفان زیادی دارد. در ادامه مطلب به نقد و بررسی بازی tropico 6 و نقد و بررسی جوانب مختلف آن پرداخته خواهد شد. در این مطلب با ایموجو همراه باشید.

معرفی بازی تروپیکو 6

بازی tropico 6 به عنوان جدیدترین نسخه از مجموعه بازی های تروپیکو شناخته می شود که توسط شرکت کالیپسو مدیا ساخته و عرضه شده است. البته این بازی توسط استودیو لیمبک هم ساخته می شود. بازی تروپیکو در ژانر بازی های استراتژیک و مدیریتی طراحی شده و برای پلتفرم هایی مانند پلی استیشن 4، ایکس باکس 1، رایانه های شخصی و سیستم عامل های اندروید و لینوکس عرضه شده است.

این بازی به بازیکنان این امکان را می دهد که کنترل یک کشور جزیره گرمسیری را به دست بگیرند و با هر وسیله ای (مانند انتخابات تقلبی) قدرت خود را حفظ کنند. بازی بیشتر به عنوان یک شبیه ساز ساخت و ساز و مدیریت شناخته می شود و می تواند در قالب طنز به موضوعاتی مانند تمامیت خواهی، سیاست و تقلب های انتخاباتی و مداخلات شرکت های قدرتمند منتشر شده است.

بخش های بازی tropico 6

 بازی tropico 6 در سال 2019 در حالی منتشر شده که 5 سال از آخرین نسخه آن گذشته بود و گیمرها انتظار زیادی برای نسخه جدید کشیدند. به صورت کلی بازی  از سه بخش مختلف به نام های Missions، Tutorial و Sandbox تشکیل می شوند و دارای 4 دوره  استعماری، جنگ جهانی، جنگ سرد و مدرنیته می باشد. بازیکنانی که شناخت خوبی از بازی tropico 6 ندارند باید بدانند چنانچه ابتدا بخش های آموزشی را دنبال نکنند از بازی لذت زیادی نمی برند و دچار سردرگمی می شوند.

tropico 6
tropico 6

بیشتر بخوانید: بررسی و معرفی بازی Twin Mirror – بازی آینه دوقلو

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی tropico 6

همانطور که گفته شد بازی تروپیکو یکی از بهترین بازی های سبک استراتژیک است که ویژگی های منحصر به فردی دارد و گیمرها می توانند چالش ها و هیجانات مختلف و متعددی را تجربه کنند. از مهم ترین فاکتورها و ویژگی های بازی که توجه گیمرها و منتقدان را به خود جلب کرده است می توان موارد زیر را عنوان کرد:

داستان بازی tropico 6

به صورت کلی داستان بازی نمی تواند راضی کننده باشد و مورد نقد گیمرهای حرفه ای و منتقدان قرار گرفته است. ماموریت های مختلفی در بازی وجود دارند که داستان ضعیفی را دنبال می کنند. هر چقدر که بازی پیشرفت می کند، بازیکنان می توانند در دوره های مختلف حضور داشته باشند. زمان استعمار، جنگ جهانی دوم، جنگ سرد و … از مهم ترین دوره هایی هستند که گیمر می تواند در آن حضور داشته باشد.

همانطور که عنوان شد بازی دارای 3 بخش مختلف است و لازم است قبل از شروع بازی قسمت آموزش آن را به خوبی مشاهده کرد تا باعث سردرگمی گیمرها نشود. البته بخش Sandbox بازی می تواند تجربه بی نظیری برای بازیکنان باشد چرا که به آنها این امکان را می دهد از تعداد زیادی طرح بندی جزیره مختلف استفاده کنند و با میزان منابعی که در دسترس دارند، چگونگی بخشش مردم یا متحدین خود و موارد دیگر را انتخاب کنند.

  • به صورت کلی می توان گفت این بازی از طراحی خوبی برای آموزش و یادگیری گیمرها برخوردار نیست و داستان بازی نیز وضعیت مطلوبی ندارد و یک داستان عادی و معمولی می باشد. بازیکنان در بازی اهدافی را برای خود مشخص می کنند اما راه های رسیدن به اهداف برای آنان واضح و مشخص نیست. ایده کلی بازی بر خلاف ژانر آن بر پایه شهرسازی نیست و در این بازی گیمر بیشتر به عنوان یک رئیس جمهور شناخته می شود

گرافیک بازی tropico 6

یکی از نقاط قوت و ویژگی های مثبت بازی تروپیکو 6 گرافیک بازی است که وضعیت بسیار خوبی دارد. تمام جزئیات بازی به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده است و حتی ریزترین اشیا در داخل محیط بازی با وضوح بالایی قابل رویت است البته نمی توان از گرافیک بازی انتظار داشت که مانند Cities: Skyline یا SimCity  باشد. کمپانی سازنده بازی برای ساده تر کردن بازی نسبت به نسخه های قبلی اقدام به حذف المان ها و مکانیک هایی کرده است که به راحتی به چشم می آیند و لطمه زیادی به آن زده اند.

 از مهم ترین نکات این بازی این است که تک تک مرد دغدغه های خاص خود را دارند و گیمر می تواند جزئی ترین اطلاعات هر شخص را مشاهده کند و حتی با تفکرات آنها نیز آشنایی پیدا کند. می توان گفت گرافیک بازی حتی ریزترین و جزئی ترین نقاط بازی را به خوبی به نمایش گذاشته است و توانسته گیمرها را متحیر کند. از آنجایی که این بازی در سبک استراتژیک ساخته شده است نمی توان بر روی گرافیک آن بحث و بررسی زیادی انجام داد اما با این حال بازی تروپیکو 6 در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن دارد. وضعیت نورپردازی، ساختمان ها، جاده ها، ترکیب رنگ ها و سایر موارد به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و لذت و هیجان بالایی به بازیکنان منتقل می کنند.

گیم پلی بازی tropico 6

همانطور که عنوان شد این بازی از سه بخش اصلی تشکیل شده است و وسعت و بزرگی نقشه باعث شده است که گیم پلی بسیار جذاب و هیجان انگیزی داشته باشد. ماموریت های مختلفی که گیمر مامور انجام آنها می شود باعث می شود که بازیکنان چالش های مختلفی را تجربه کنند. در سال های اخیر بازی های متعددی در سبک استراتژیک و شهرسازی عرضه شده اند و می توان گفت بازی tropico 6 با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

در این بازی تقریبا همه چیز تحت کنترل گیمر می باشد و می تواند انواع امور مانند صادرات، ساخت و ساز، ایجاد شغل و … را در دست بگیرد و با پیشرفت در مراحل بعدی می تواند کارهای جدیدتری انجام دهد. این بازی یک بازی تک بعدی نیست و سازندگان بازی مکانیسم های مختلف و متنوعی را در بازی گنجانده اند و بازیکن باید زمان زیادی را صرف بازی کند تا بتواند میزان رضایت و خوشحالی مردم را به 70 برساند. هر کدام از NPCهای بازی دارای اطلاعات جامعی هستند و گیمر می تواند با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها اطلاعاتشان را به دست بیاورد.

گیمر باید تمام جوانب را در نظر بگیرد و برای آنکه کنترل بیشتری بر روی شهر خود داشته باشد باید مراکز نظامی ایجاد کنند. همانطور که گفته شد گیمر باید بتواند رضایت مردم را جلب کند و در غیر اینصورت حمایت آنها را از دست خواهد داد. به صورت کلی بازیکن باید به فاکتورهای مختلفی مانند شغل، تفریح، امکانات و … توجه ویژه ای داشته باشد تا رضایت مردم خود را جذب کند. گیم پلی بازی tropico 6 به گونه ای است که می تواند مدت های زیادی بازیکنان را سرگرم کند و ارزش تکرار بالایی دارد.

بازی tropico 6
tropico 6

صداگذاری، موسیقی و شخصیت پردازی

صداگذاری و موسیقی بازی نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و مورد تحسین منتقدان و گیمرهای حرفه ای گشته است. موسیقی بازی نیز با الهام گرفتن از موسیقی آمریکای لاتین و کارائیب ساخته شده و جذابیت بسیار بالایی دارد. صداهایی که برای عناصر محیطی و شخصیت ها ساخته شده است از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و می تواند به عنوان یک ویژگی مثبت بازی قلمداد شود.

شخصیت پردازی بازی هم نمی تواند زیاد مورد نقد و بررسی قرار بگیرد چرا که کاراکتر اصلی بازی در مدت بازی زیاد مشاهده نمی شود. اما بازیکن قبل از هر کاری باید کاراکتر خود را شخصی سازی کند. البته این شخصیت سازی اهمیت آنچنانی ندارد و اگر بازیکن این شخصیت سازی را انجام ندهد تاثیر زیادی در نحوه بازی نخواهد داشت. هر کدام از شخصیت های بازی دارای خصوصیات اخلاقی منحصر به فردی هستند. بازیکنان می توانند شخصیت های نرمال را برای بازی خود انتخاب کنند که تاثیری در گیم پلی بازی ایفا نمی کنند. گیمرها می توانند بعد از شخصی سازی کاراکتر کاخ خود را نیز طراحی کنند و مطابق میل خودشان بسازند

سخن اخر درباره بازی tropico 6

علی رغم مشکلات و ایراداتی  و انتقادهایی که از این بازی شده است اما می توان گفت این بازی یکی شبیه ساز واقعی می باشد. چرا که گیمر می تواند کنترل همه چیز را در دست داشته باشد. از جمله ویژگی های مثبت این بازی می توان به مواردی مانند گرافیک مناسب و توجه به جزئیات، استفاده از سیستم راهنمای جامع و کامل، انتقال حس واقعی سیاستمداری به گیمرها، آزادی عمل فوق العاده گیمر، استفاده از موسیقی های عالی و بی نظیر و غیره اشاره کرد. این بازی توانسته نقاط ضعف هایی مانند داستان ضعیف، رابط کاربری گیج کننده و غیره را پوشش دهد. در نهایت به صورت کلی می توان گفت که این بازی یک بازی هیجان انگیز و چالش برانگیز است و گیمرها قطعا می توانند از آن لذت ببرند.

شما برای ما از بازی tropico 6 بنویسید

در این مطلب از ایموجو به طور کامل بازی tropico 6 را مورد نقد و بررسی قرار دادیم. چنانچه در بازی tropico 6 تجربه دارید می توانید تجربیات خود را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. تجربیات شما می تواند به متقاضیان ایموجو کمک کند تا در این بازی لحظات شیرینی را برای خود رقم بزنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.