AD

نقد و بررسی بازی Stronghold 2 (قلعه ۲)

2 736

بازی Stronghold 2 به عنوان نسخه دوم مجموعه قلعه در سبک بازی های استراتژی همزمان توانسته گیمرهای زیادی را به خود جذب کند اگرچه موافقان و مخالفان متعددی بخاطر ویژگی های و قابلیت های منحصر به فردش دارد. تمام افرادی که به بازی هایی ویدیویی علاقه دارند قطعا از دوران کودکی و بازی هایی که در آن دوران انجام می دادند خاطرات بسیار شیرین و جذابی دارند.

بنر بعد از x پاراگراف در هر مقاله

شاید بازی های ویدیویی در دهه های گذشته و زمانی که خبری از متا و منتقدان نبود و بازیکنان با مفهوم IGN و VGA آشنایی نداشتند لذت بسیار بیشتری داشت و بازیکنان بخاطر عشقشان به عناوین مختلف بازی ها آنها را انجام می دادند. اگرچه امروزه انتخاب بازی ها و انجام مداوم آنها بسیار سخت شده است اما فرنچایزها و بازی هایی وجود دارند که همواره محبوبیت و جایگاه ویژه ای در میان بازیکنان دارند.

بازی Stronghold 2 به سرعت در کشور ایران به محبوبیت رسید و دلیل آن هم دوبله فارسی باکیفیت و جذاب آن بود که لذت و هیجان وصف ناپذیری به بازیکنان منتقل می کند. گرافیک و گیم پلی جذاب و بازی از مهم ترین ویژگی های این بازی در زمان عرضه بود. در ادامه این مقاله از مجله بازی موبایل ایموجو معرفی بیشتر بازی قلعه 2 و همچنین نقد و بررسی ویژگی ها و قابلیت های آن پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی Stronghold 2

مجموعه بازی های Stronghold یا قلعه از جمله بازی هایی است که در سبک و ژانر استراتژی همزمان ساخته شده است. این بازی اولین بار در سال 2001 و توسط کمپانی استودیو فایرفلای (Firefly ) توسعه پیدا کرد. نسخه اول بازی توسط تیک تو اینتراکتیو و گدرینگ دولوپرز منتشر شد و برای کنسول های مایکروسافت ویندوز و مک او اس عرضه شد. بازی دارای حالت های چند نفره و تک نفره می باشد و بازیکنان را با چالش ها و هیجانات مختلفی مواجه می کند. تاکنون 8 نسخه از این بازی ساخته شده است که هر کدام با داشتن ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد توانسته اند محبوبیت و جایگاه خاصی داشته باشند.

بازی Stronghold 2 توسط سایمون برادبوری طراحی شد و توسط 2 کی گیمز و در سال 2005 منتشر شد. این بازی هم دارای دو حالت تک نفره و چند نفره می باشد و استودیو فایر فلای برای آن از یک موتور Dragonfly استفاده کرده است. بازی Stronghold 2 توسط گروه دارینوس به زبان فارسی دوبله شده است و همین باعث استقبال بیشتری فارسی زبانان از آن شده است. به صورت کلی بازی از دو خط داستانی اقتصادی و جنگی پیروی می کند و دارای 8 شخصیت اصلی می باشد که به دو گروه تقسیم می شوند.

نقد و بررسی بخش های مختلف بازی Stronghold 2

بعد از آنکه نسخه اول بازی های قلعه موفقیت های زیادی کسب کرد و توانست فروش بالایی را به ثبت برساند کمپانی فایرفلای تلاش کرد که نسخه های بعدی را با بهینه کردن و ایجاد تغییرات عرضه کند تا رضایت حداکثری گیمرها را جلب کند. هر کدام از نسخه های بازی با داشتن ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد موافقان و مخالفان خاص خود را دارند. از جمله مهم ترین ویژگی ها و شاخصه های که در نقد و بررسی بازی Stronghold 2 مورد توجه منتقدان و گیمرها قرار گرفته است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داستان بازی قلعه 2

همانطور که گفته شد داستان این بازی از دو خط مختلف پیروی می کند که شامل خط داستانی جنگی و خط داستانی اقتصادی می باشد.  گیمرها می توانند در نقش متیو استیل و با کمک از شخصیت های دیگر حاضر در بازی مانند ویلیام، گری و … به مبارزه با دشمنان بروند که بعد از ناپدید شدن پادشاه انگلیس اقدام به شورش کرده اند و قصد دارند که حکومت را به دست بگیرند. بازیکن مدیریت قلعه را به دست خواهد گرفت و مامور آبادانی سرزمین می شود. داستان بازی Stronghold 2 در قرن یازدهم و دوازدهم روایت می شود. متیو استیل در ابتدای بازی یک شوالیه ساده بوده و با مرور زمان وظایف مختلفی را به دوش خواهد کشید. بازیکنان در ادامه بازی با چالش های مختلفی مواجه می شوند و نکته خاص دیگری در داستان بازی مشاهده نمی شود.

داستان بازی قلعه 2

در انتهای بازی گیمر باید انتخابی مهم و سرنوشت ساز داشته باشد و می تواند در خدمت پادشاه مانده و وفادار بماند و یا به آنها خیانت کند و راه خود را جدا کند. نمی توان ایراد زیادی به داستان بازی گرفت چرا که بازی های سبک استراتژیک همزمان معمولا داستان های کامل و بی نقص ندارند و انتظار چنین داستانی از بازی Stronghold 2 نیز نمی تواند منطقی و معقول باشد. بازیکنان در این بازی علاوه جنگ باید نگران موجودات افسانه ای مانند اژدها نیز باشند و این هیجان و لذت بازی را بالا برده است.

 


نقد و بررسی بازی Outlast 2 (اوت ‌لست ۲)

 • ۲۷ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 32

 


نقد و بررسی بازی Left 4 Dead 2 (لفت فور دد ۲)

 • ۲۶ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 27

 


نقد و بررسی بازی Tom Clancy’s The Division 2

 • ۲۶ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 89

 


نقد و بررسی بازی Gears 5 (چرخ‌ دنده‌ های ۵)

 • ۲۶ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 48

 


نقد و بررسی بازی Forza Motorsport 7 (فورزا موتوراسپورت ۷)

 • ۲۴ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 36

 


نقد و بررسی بازی Resident Evil 7 Gold Edition

 • ۲۴ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 18

گرافیک بازی قلعه 2

همانطور که گفته شد کمپانی Firefly  از یک موتور Dragonfly برای این بازی Stronghold 2 استفاده کرده است و این باعث شده است که گرافیک بازی وضعیت مطلوب و قابل قبولی داشته باشد. طیف های رنگی به کار رفته در محیط های بازی، ساختمان ها و … تنوع بالایی به طراحی هنری بازی بخشیده است و باعث جذاب تر شدن بازی شده است. محیط بازی قلعه 2، شخصیت ها، سلاح ها، اژدها و … به شکلی جذاب و مدرن طراحی شده اند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. افکت های تصویری، جلوه های بصری، نورپردازی بازی و سایر فاکتورهای گرافیکی می توانند بازیکنان را راضی کنند و رضایت آنان را جلب کنند.

 • در بخش گرافیک می توان باگ های مختلف و بافت های ضعیفی را مشاهده کرد و طراحی صورت شخصیت های بازی نیز نتوانسته اند به خوبی قدرت و ابهت آنان را به نمایش بگذارند. گرافیک بازی اگرچه بی نقص و کامل نیست اما می تواند به خوبی حس هیجان و لذت یک بازی استراتژیک را به گیمرها منتقل کند.

گیم پلی بازی Stronghold 2

می توان گفت مهم ترین و بارزترین بخش بازی Stronghold 2 قسمت گیم پلی آن است خصوصا در بخش ساخت و ساز ساختمان ها، مکان های مختلف و سربازخانه که هیجان بالایی دارد. در هر مرحله بازیکنان دارای یک ساختمان هستند که لرد آنها در آنجا قرار دارد و در ادامه می توانند با انجام امور مختلف ماند ساخت انبار، ساخت ساختمان، ساخت سربازخانه و … ساختمان مورد نظر خود را گسترش بدهند. نکته جالب توجه گیم پلی بازی Stronghold 2 این است که همزمان با بازیکنان و شخصیت های اصلی، دشمنان نیز در حال گسترش قلعه و ساختمان خودشان هستند و این به زیبایی مفهوم استراتژیک همزمان را به گیمرها القا می کند.

بازی از تنوع مراحل خوبی برخوردار است که هر کدام می تواند چالش های خاصی به همراه داشته باشد. علاوه بر مراحل اصلی بازی مراحل فرعی هم وجود دارند که سطح طراحی و ساختار خوبی دارند. بخش Multiplayer  و بخش تک نفره بازی نیز از شرایط خاص و ویژه ای برخوردار است و با داشتن قابلیت های منحصر به فرد می تواند هیجان و لذت یک بازی استراتژیک را به راحتی به بازیکن منتقل کند.

گیم پلی بازی Stronghold 2

صدا گذاری و موسیقی بازی Stronghold 2

در بخش صداگذاری و موسیقی می توان گفت کمپانی فایرفلای عملکرد نسبتا متوسطی از خود به جا گذاشته است و  توانسته حداقل انتظارات را برآورده کند. صداگذاری شخصیت های اصلی داستان به خوبی انجام شده است و بازیکنان می توانند به خوبی از دیالوگ های سایر شخصیت ها آگاه شوند. صداهای محیطی بازی نیز به شکل قابل قبولی طراحی شده است و تقریبا می توان گفت حس و حال یک بازی استراتژیک به خوبی به گیمر منتقل می شود.

بخش های مختلف بازی نیز از موسیقی های متنوعی استفاده کرده است و بازی حالت یکنواخت و تکراری نخواهد داشت و همین امر باعث شده است که بازیکنان به اندازه کافی هیجان و لذت دریافت کنند. در نهایت صداگذاری و موسیقی بازی Stronghold 2 می تواند نمرات خوبی دریافت کند.

سخن پایانی

بازی Stronghold 2 اگرچه نمی تواند یک بازی کامل و بی نقص باشد اما به عنوان یک بازی استراتژیک همزمان می تواند مدت زمان های زیادی باعث سرگرمی گیمرها شود. هرچند که ایرادات و باگ های متعددی در بازی وجود دارند و بخش های مختلف بازی خالی از اشکال نیست اما در نهایت ویژگی های مثبت بازی بیشتر از نکات منفی است و همین امر می تواند آن را به یک گزینه خوب برای پر کردن اوقات فراغت تبدیل کند. برای نقد و بررسی بازی های بیشتر شما می توانید به سایت ایموجو مراجعه فرمایید.

همچنین شما می توانید به مراجعه به سایت ایموجو از تازه ترین اخبار گیم در دنیا اطلاع یابید.

بنر انتهای هر مقاله
2 نظرات
 1. Ali می گوید

  سلام بازی بسیار عالی و قدیمی هست ک تکراری نمیشه و تنوع داره نصف بازی های استراتژیک دنیا از روی جنگ های صلیبی برداشته شده ک ۵ مدل جنگ های صلیبی وجود داره ولی در استران هولد ۲ مرحله ها ۱۲ تاس و ساده میشه اونارو رد کرد و بازی دارای باگ هایی هستش ک سازنده اونارو نمیدونه مثل این ک شوالیه ای بسازین ک با تیر کشته نمیشه یا شوالیه ای ک ۱۰ تا جون داشته باشه یا آب رو ب خشکی تبدیل کنین ک باید رفع میشد ک سازنده متوجه آن ها نشد

 2. mohsen می گوید

  تکراری نمیشه خیلی خوبه مادر تمام بازی های استراتژیک الانه و از ۱ تا ۳ ادامه داره و ۴ اون لجنده و پیشناهاد میکنم اونو بازی کنین ولی ب ترتیب بازی خیلی خوبیه ولی برا کامپیوتره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.