AD

نقد و بررسی بازی Gears 5 (چرخ‌ دنده‌ های ۵)

0 99

بازی هایی که در سبک شوتر سوم شخص ساخته می شوند همواره از محبوب ترین و معروف ترین بازی های صنعت گیم بوده اند و مخاطبان میلیونی در سراسر جهان دارند. مجموعه بازی های Gears را می توان یکی از بهترین و معروف ترین عناوین شوتر سوم شخص دانست که بیش از بیست سال است در میان گیمرها جایگاه خود را حفظ کرده است. گیم پلی و گان پلی جذاب و هیجان انگیز همواره شاخصه اصلی این بازی ها بوده اند. بازی Gears 5 سه سال بعد از نسخه Gears Of War 4 و به کارگردانی راد فرگوسن که تهیه کنند نسخه های ابتدایی بازی نیز بود ساخته و عرضه شد و توانست موفقیت های زیادی کسب کند و بازخوردهای مثبت زیادی دریافت کند.

بنر بعد از x پاراگراف در هر مقاله

بازی گیرز 5 تفاوت های زیادی با نسخه های پیشین خود دارد و می تواند گیمرها را مدت های طولانی سرگرم کند و هیجان مواجه با چالش های جدید را به آنها بدهد. اگرچه مجموعه بازی های Gears Of War دیگر نیازی به معرفی  و بررسی ندارند اما در ادامه این مطلب از رسانه بازی موبایل ایموجو به معرفی بیشتر بازی Gears 5 و نقد و بررسی جنبه های مختلف آن پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی Gears 5

همانطور که گفته بازی Gears 5 جدیدترین نسخه از مجموعه بازی های گیرز است که در سبک شوتر سوم شخص ساخته شده است. نسخه اول بازی با نام Gears Of War در سال 2006 توسط کمپانی اپیک گیمز ساخته شد که برای پلتفرم ایکس باکس 360 عرضه شد. بعد از آنکه بازی از نظر داستان، گیم پلی، گان پلی و گرافیک با استقبال خوبی از طرف گیمرها مواجه شده نسخه های بعدی بازی نیز به مرور زمان ساخته شدند به طوری که نسخه سوم بازی در مدت یک هفته بیش از 3 میلیون نسخه فروش کرد. استودیوهای مختلف مانند استودیو People Can Fly  در ساخت نسخه سوم بازی دخیل بودند.

نسخه چهارم بازی توسط کمپانی تازه تأسیس The Coalition  ساخته شد و با استقبال خوبی مواجه شد. در نهایت در سال 2018 بازی Gears 5 به کارگردانی راد فرگوسن ساخته شد که موفقیت های بزرگی کسب کرد و توانست توجه گیمرها و منتقدان را به خود جلب کند. داستان بازی گیرز 5 دقیقا بعد از نسخه چهارم بازی شروع می شود بنابراین بازیکنانی که نسخه چهارم بازی را تجربه نکرده اند نمی توانند ارتباط خوبی با آن برقرار کنند. البته افرادی که تمایلی به تجربه نسخه چهارم ندارند می توانند با شروع نسخه پنجم به خوبی غافلگیر شوند و چالش های جذابی را تجربه کنند.

نقد و بررسی جنبه های مختلف بازی Gears 5

همانطور که گفته شد مجموعه بازی های Gears Of War به قدری شناخته شده و معروف هستند که دیگر نوشتن مقدمه و معرفی برای آنها نمی تواند جذابیت داشته باشد. این بازی ها از زمان عرضه اولین نسخه همواره موفقیت های قابل توجهی داشته اند و میلیون ها نسخه از آنها در سراسر جهان دانلود و نصب شد است. هر کدام از نسخه های این بازی تغییرات متعددی در مقایسه با نسخه های پیشین داشته اند و کمپانی سازنده آن هموار سعی کرده است که در مسیر تکامل جنبه های مختلف بازی قدم بردارد و تا حدود زیادی نیز در این زمینه موفق عمل کرده است. در ادامه به نقد و بررسی بازی Gears 5 پرداخته خواهد شد. پس همجنان با ما همراه باشید.

داستان بازی Gears 5

روند اصلی داستان بازی Gears 5 تقریبا با شکلی خوب و منظم شروع می شود و تا انتهای فصل دوم نیز نظم و هدف بازی ادامه دارد. از اواخر فصل دوم به بعد داستان بازی دچار مشکلاتی می شود که از جذابیت آن کاسته می شود اگرچه هنوز هم می تواند چالش های جذابی برای بازیکنان داشته باشد. داستان بازی در اصل روایت گر شخصیت کیت است که در تلاش برای پیدا کردن سر منشا توهمات و چیزهایی است که در ذهنش وجود دارد و در این مسیر با مشکلات متعددیی مواجه می شود. داستان از جایی شروع می شود که جیمز فینیکس به همراه تیم خود در حال انجام تحقیق برای COG است.

از نکات مثبت بازی می توان به داستان سرایی مستمر و پازل وار آن اشاره کرد که به خوبی دلیل به وجود آمدن لوکاست ها را بیان می کند. بازی در نهایت به گونه ای به اتمام می رسد که به تمام سوالات پاسخ داده خواهد شد؛ البته کمپانی کوالیشن می توانست که اکت بیشتری در داستان بازی قرار دهد. اتمسفر دنیای بازی به شکلی حرفه ای و مدرن طراحی شده اند و بازی Gears 5 به خوبی توانسته که داستان نسخه های قبلی بازی را به صورتی هدفمند و منظم جمع و جور کند و به آن هویت ببخشد.

 • ایرادی که به داستان نسخه پنجم بازی وارد شده است این است که در بازی به گونه ای رفتار شده است که گویی لوکاست ها و سایر دشمنان موجود در بازی هیچگونه خطری برای انسان ندارند و این امر به شیوه ای باور پذیر به بازیکنان القا شده است. به صورت کلی داستان بازی به شیوه ای روایت می شود که هر کدام از کاراکترهای بازی به دنبال اهداف شخصی خود هستند و اینگونه چالش ها و تنش های بازی از بین رفته اند.

داستان بازی Gears 5

شخصیت پردازی بازی چرخ ‌دنده‌ های ۵

شرکت کوالیشن با شخصیت پردازی های بی نظیری که برای بازی Gears 5 داشته تلاش کرده است که یک داستان چند رشته ای را برای گیمر روایت کند و به همین دلیل کاراکترهای جدیدی مانند Fahz را به بازی اضافه کرده است و تیم قهرمان داستان بیشتر بزرگ و گسترده کرده است. شخصیت های منفی داستان نیز به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و این باعث بالارفتن هیجان و لذت بازی شده است. البته در بخش شخصیت پردازی انتقادهایی هم وارد شده است که شاید سازنده ها می توانستند دقت بیشتری داشته باشند.

 به عنوان مثال بسیاری از منتقدان معتقدند که شخصیت جک که تاثیر بسیار کمی در جریان بازی دارد بهترین شخصیت بازی است در حالی که شخصیت های اصلی بازی به گونه ای طراحی شده اند که گیمر به سختی با آنها ارتباط برقرا می کند. اگر از شخصیت اصلی داستان (کیت) چشم پوشی شود سایر شخصیت ها به صورت تک بعدی طراحی شده اند و این می تواند از جذابیت بازی بکاهد.


نقد و بررسی بازی کلش اف کلنز (Clash of Clans)

 • ۴ ,اردیبهشت, ۱۳۹۹
 • 103


نقد و بررسی بازی پابجی موبایل PUBG Mobile

 • ۴ ,اردیبهشت, ۱۳۹۹
 • 76


نقد و بررسی بازی کلش رویال

 • ۴ ,اردیبهشت, ۱۳۹۹
 • 83


نقد و بررسی بازی فری فایر

 • ۷ ,اردیبهشت, ۱۳۹۹
 • 93


نقد و بررسی نسخه موبایل کال آف دیوتی (Call of Duty)

 • ۱۰ ,اردیبهشت, ۱۳۹۹
 • 57


نقد و بررسی بازی crysis 3

 • ۱۰ ,اردیبهشت, ۱۳۹۹
 • 25

گان پلی چرخ ‌دنده‌ های ۵

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که این مجموعه بازی همیشه به خاطر آن معروف بوده است گان پلی جذاب بازی بوده است که خوشبختانه بازی Gears 5 نیز از این قاعده مستثنی نیست و گان پلی آن به بهترین شکل ممکن طراحی شده است. می توان گفت کلیت بازی گیرز 5 سیستم مبارزه ای و سکانس های هیجان انگیز بین آنها است که آدرنالین خون گیمرها را افزایش می دهد. المان های مختلفی به بازی اضافه شده اند که از یکنواخت شدن بازی و گیم پلی آن جلوگیری می کند.

گرافیک بازی چرخ ‌دنده‌ های ۵

کمپانی کوالیشن در بازی چرخ ‌دنده‌ های ۵ سعی کرده است که از یک موتور گرافیکی عالی با نام آنریل انجین 4 استفاده کند. جلوه های بصری بازی به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و گیمرها قادر هستند که تمام عناصر بازی با تمام جزئیات آن مشاهده کنند. نورپردازی ها، افکت های تصویری و …. در سطح بسیار خوبی هستند و اوج هیجان و لذت را به گیمرها منتقل خواهند کرد. طراحی کاراکترها و شخصیت های بازی به بهترین شکل ممکن انجام شده است و حتی کوچک ترین جزئیات شخصیت ها و حرکات آنها قابل رویت می باشد. صحنه های سینمایی موجود در بازی می تواند هر بازیکنی را به وجد بیاورد چرا که به شکلی طبیعی و با بالاترین درجه کیفیت ساخته شده اند.

گیم پلی بازی Gears 5

همانطور که در قسمت گلن پلی هم گفته شده بازی Gears 5 می تواند اوج هیجان و لذت را به بازیکنان منتقل کند. هر کدام از کاراکترهای بازی دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی هستند که می توانند جذابیت های مختلفی برای بازیکن داشته باشند. در بخش چند نفره بازی که با نام ورسوس شناخته می شود بازیکنان قادر هستند که با دوستان خود چالش های مختلفی را تجربه کنند. در این بازی تغییرات مختلفی در میزان آسیب رسانی، کارکرد سلاح های مختلف و … به وجود آمده است. مسابقات بخش چند نفره خود دارای دو قسمت مختلف رنکد و معمولی می باشد که هر کدام می توانند جذابیت های خاص خود را داشته باشند.

در بازی ماموریت های مختلفی وجود دارد که هر کدام چالش های خاص خود را دارد. وجود کاراکتر جک به همراه مهارت های تدافعی و تهاجمی منحصر به فرد آن شیوه و سبک متفاوتی از سیستم مبارزات را به نمایش می گذارد که می تواند توجه هر بازیکنی را به خود جلب کند.

گیم پلی بازی Gears 5

صداگذاری و موسیقی بازی Gears 5

افرادی که سریال Game of Thrones را دیده باشند می دانند که از چه موسیقی های بی نظیری در آن استفاده شده است. موسیقی متن بازی Gears 5 نیز توسط آهنگساز این سریال ساخته شده است که هماهنگی بسیار خوبی با موضوع بازی، سیستم مبارزات و گیم پلی آن دارد و می تواند به بهترین شکل ممکن حس و حال بازی را به گیمرها منتقل کند. ریتم موسیقی ها متناسب با جریان بازی تغییر می کند و به شدا در تشدید حس ترس و وحشت موثر است.

از نظر صداگذاری نیز می توان گفت بازی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و دوبلورها و صداگذاران بازی به بهترین شکل ممکن وظیفه خود را انجام داده اند. افکت‌های صوتی مختلف مانند صدای انفجار، صدای ضربات و پاره شدن بدن دشمن، صدای سلاح ها، شلیک گلوله ها و… به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و کاملا طبیعی و واقعی به نظر می رسند.

سخن آخر

بازی Gears 5 اگرچه ایرادات و مشکلاتی جزئی و محدود دارد اما قطعا به عنوان یکی از بهترین نسخه های مجموعه بازی های Gears Of War شناخته می شود که تاکنون ساخته شده است. این بازی از ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی مانند داستان منظم، گیم پلی و گان پلی عالی، گرافیک با کیفیت، صداگذاری و موسیقی های جذاب و هیجان انگیز و ویژگی های مثبت دیگری برخوردار است. به صورت کلی می توان گفت این بازی چالش های مختلفی برای گیمرهای حرفه ای و مبتدی دارد و نمرات قابل قبولی از منتقدان و گیمرها دریافت کرده است.

اگر به نقد و بررسی بازی های موبایلی علاقمند هستید می توانید به سایت ایموجو مراجعه کنید. همچنین با مراجعه به این سایت می توانید با تازه ترین و جدیدترین اخبار بازی های روز دنیا آشنا شوید.

بنر انتهای هر مقاله
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.