نقد و بررسی بازی نید فور اسپید پی بک

1 183

بازی نید فور اسپید پی بک (Need For Speed Payback) یکی از بازی های مجموعه نیو فور اسپید است که بیش از دو دهه سابقه دارد و از محبوبیت بسیار زیادی در میان گیمرهای سراسر جهان برخوردار است. این سری از بازی های مسابقه ای را می توان اولین و آخرین انتخاب کاربران در گذشته دانست چرا که انتخاب های قدرتمند و محبوب دیگری نداشتند. تا به امروز بیش از 45 نسخه از بازی های Need For Speed برای گیمرهای جهانی عرضه شده اند که هر کدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند. بازی نید فور اسپید پی بک، چهل و هفتمین نسخه از این مجموعه است که در سال 2017 منتشر شده است. در ادامه این مطلب از مجله بازی موبایل ایموجو به معرفی، نقد و بررسی بازی نید فور اسپید پی بک پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی Need For Speed Payback

بازی نید فور اسپید پی بک که توسط کمپانی گوست گیمز طراحی و ساخته شده و توسط الکترونیک آرتس منتشر شده یکی از نسخه های جدید بازی های Need For Speed است که در سبک مسابقه ای عرضه شده است. اگرچه بیشتر شهرت و معروفیت بازی های نید فور اسپید به خاطر دو نسخه Underground و Most Wanted  می‌ باشد اما با گذشت زمان نسخه های هیجان انگیز بیشتری از این بازی ها عرضه شد. بازی نید فور اسپید پی بک دارای بخش های متنوعی مانند مسابقات عادی، ماموریت های داستانی، تعقیب و گریزها و… است.

داستان بازی در شهر خیالی Fortune Valley روایت می شود که گروه The House بزرگ ترین گروه رانندگان زیر زمینی هستند که با رقابت با هم می پردازند. این بازی مانند تمام بازی های عرضه شده توسط کمپانی گوست گیمز از ویژگی های خاصی برخوردار است و نقاط ضعف و قوت بسیار زیادی دارد.

نقد بازی نید فور اسپید پی بک
نقد بازی نید فور اسپید پی بک

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی نید فور اسپید پی بک

Need For Speed Payback همانند تمام نسخه های دیگر این بازی از نقاط ضعف و قوت متعددی برخوردار است و توجه منتقدان و گیمرهای حرفه ای را به خود جلب کرده است. به صورت گلی می توان گفت این بازی به نتوانسته به خوبی رضایت کاربران خود را جلب کند و مشکلات عدیده ای داشته است. از جمله مهم ترین نقاط ضعف این بازی می توان به  طراحی ضعیف و غیر حرفه ای محیط بازی،  هندلینگ آزاردهنده ماشین ها در بخش آفرود،  داستان و شخصیت های سطحی و بی محتوا،  سیستم تعقیب و گریز خطی، بارگذاری طولانی تکسچر،  سیستم نامتناسب ارتقای ماشین ها و … اشاره کرد که باعث شده اند بازی نمره غیر قابل قبولی در مقایسه با سایر نسخه های نید فورا سپید دریافت کند. از جمله مهم ترین بخش هایی که در این بازی می توان به آن اشاره کرد موارد زیر را می توان عنوان نمود.

نقد بازی نید فور اسپید پی بک: داستان بازی

داستان بازی به گونه ای شروع می شود که گیمرها به راحتی متوجه می شوند که این نسخه از بازی های مشابه الهام و ایده گرفته است. می توان گفت شروع بازی مشابه شروع بازی مشهور Forza Horizon 3 است. در ابتدا 3 شخصیت اصلی بازی با استفاده از یک میان پرده سینمایی معرفی می شوند. اگرچه تعداد شخصیت های بازی بسیار زیاد نیستند اما داستان بازی به هیچ عنوان جذابیت بالایی برای گیمرها ندارد و محیط بازی بیش از حد شلوغ شده است. می توان گفت که پنجمین بار است که در این سری بازی ها این پلان تکرار می شود و یک راننده ماهر به جنگ گروه های خلاف کار می رود. داستان این بازی قطعا بهتر از نسخه قبلی نیست اما بدتر از آن هم نیست و به صورت کلی نمره بالایی از منتقدان و گیمرهای حرفه ای دریافت نمی کند.

نقد بازی نید فور اسپید پی بک: شخصیت پردازی

می توان گفت شخصیت پردازی بازی نیز از دیگر نقاط ضعف آن به حساب می آید که پیشرفتی نداشته است و دیالوگ های بی جا و تلفن های بی مورد به شدت بازی را تحت تاثیر قرار داده اند. شخصیت های این بازی به شدت بی روح هستند و هیچگونه جذابیتی برای بازیکنان ندارند. تعداد زیادی از شخصیت ها در بازی حضور دارند که باعث کمتر شدن جذابیت بازی شده است. حتی شخصیت های اصلی بازی از شخصیت پردازی مناسبی برخوردار نیستند و نمی توانند کاربران را راضی کنند و اینگونه به نظر می رسد که استودیو گوست گیمز فقط خواهان حضور آنان در بازی بوده است.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی بازی روود ردمپشن ؛ بازی مهیج و جذاب

نقد بازی نید فور اسپید پی بک: صداگذاری Need For Speed Payback

یکی دیگر از مشکلات اصلی بازی نید فور اسپید پی بک که مورد انتقاد شدید منتقدان و گیمرها قرار گرفته است صداگذاری نامناسب شخصیت ها و محیط بازی است. شخصیت های اصلی داستان به هیچ عنوان از صدا گذاری خوبی بهره مند نشده اند؛ در حالی که شخصیت های منفی داستان این مشکل را ندارند. نقد بزرگی که به کمپانی گوست گیمز وارد شده است این است که صدا گذاری چندین شخصیت و کاراکتر به یک فرد سپرده شده است که باعث عدم توازن و جذابیت آن شده است. این نوع صدا گذاری قطعا می تواند باعث خستگی و دلزدگی بازیکنان از ادامه بازی شود. دیالوگ های طولانی و یکنواخت نمی تواند برای هیچ فردی خوشایند باشد.

  • البته باید دقت داشت که در بخش موسیقی بازی می توان نمره قابل قبولی به بازی داد. موسیقی هایی که در این بازی انتخاب شده اند می توانند تا حد زیادی کمبودهای هیجانی بازی را جبران کنند چرا که می توانند حس و حال مسابقات را به خوبی برای بازیکنان تداعی کنند.

نقد بازی نید فور اسپید پی بک: هوش مصنوعی بازی بازی نید فور اسپید پی بک

از مهم ترین و بارزترین نکات مثبت بازی می توان به هوش مصنوعی آن اشاره کرد. در این بازی از هوش مصنوعی بسیار قدرتمندی استفاده شده و حرکات و عکس العمل های بازیکنان به شیوه ای است که گیمرها حس می کنند با بازیکنان واقعی وارد مسابقات شده اند.

نقد بازی نید فور اسپید پی بک: ایده عالی و نتیجه افتضاح

در این بازی هر کدام از شخصیت های بازی قادر هستند که در مسابقات گوناگونی شرکت داشته باشند. تایلر در مسابقات Race و Drag، مک مسابقات Drift و Affroad و جسی در مسابقات رالی و تعقیب و گریز مهارت دارند و به دنبال جوایز و دریافت امتیازات بازی می باشند که می توانند با استفاده از آنها اتومبیل های خودشان را ارتقا بدهند یا تعویض کنند. استودیو گوست گیمز ایده بسیار خوبی برای استفاده از 3 شخصیت و مسابقات مختلف ارائه کرده است اما به بهترین شکل ممکن آن را نابود کرده است و نتیجه کار را به شکل افتضاحی درآورده است.

در هر مرحله لازم است که ماشین جدیدی تهیه شود و یا آنکه ماشین های قبلی ارتقا پیدا کنند و این کار باید برای هر سه راننده صورت بگیرد. این امر باعث شده است پول و امتیازات بازی به مهم ترین فاکتور بازی تبدیل شوند و گیمرها باید از پرداخت های درون برنامه ای استفاده کنند و یا آنکه مجبور خواهند بود که مراحل بازی را تکرار کنند.

نقد بازی نید فور اسپید پی بک: گیم پلی بازی

اگرچه داستان، صداگذاری و شخصیت پردازی بازی نتوانسته نمره قابل قبولی از طرف گیمرها و منتقدان دریافت کند، بسیار امید داشتند که حداقل گیم پلی Need For Speed Payback بتواند نقص های بازی را جبران کند و بر هیجان بازی اضافه نماید. اگرچه محیط و نقشه بازی بسیار بزرگ است و تعداد ماشین های زیادی در بازی وجود دارند و مراحل مختلفی برای بازی وجود دارد. متاسفانه باید اظهار داشت که گیم پلی بازی هم از کیفیت بالایی برخوردار نیست و نتوانسته موفقیت نسخه های قبلی خود را تکرار کند و یا حداقل با آنها برابر کند. می توان گفت در دنیا بازی همه چیز در جای مناسب خود قرار داد اما مناطق اطراف بازی نمی تواند انتظارات را برآورده کند.

از نظر فنی نیز می توان گفت که بازی نید فور اسپید پی بک دارای باگ های متعددی است و مشکلات عدیده ای دارد. محو شدن ناگهانی ماشین ها، گیر کردن ماشین در صخره ها و گارد ریل ها، دیر لود شدن بازی و… از مهم ترین مشکلات بازی به شمار می روند.

نقد بازی نید فور اسپید پی بک
نقد بازی نید فور اسپید پی بک

پرداخت درون برنامه Need For Speed Payback

می توان گفت یکی از اصلی ترین دلایل دریافت نمرات پایین از طرف منتقدان، پرداخت درون برنامه ای ضعیف بازی است. بازیکنان در این بازی و بعد از چند ساعت بازی دیگر به سختی قادر خواهند بود پولی برای ارتقا خودروی های خود کسب کنند و مجبور خواهند شد برای تقویت و ارتقا ماشین ها از پرداخت های درون برنامه ای استفاده کنند. این مشکل باعث دلخوری بسیاری از بازیکنان حرفه ای شده است و باعث شده که بازی نمره کمی دریافت کند.

نتیجه نهایی درباره نقد بازی نید فور اسپید پی بک

اگرچه قبل از عرضه بازی نید فور اسپید پی بک، تبلیغات گسترده ای از طرف سازنده ها داشت اما بعد از آنکه در دسترس کاربران قرار گرفت به هیچ عنوان نتوانست رضایت منتقدان و گیمرها را جلب کند. این بازی را می توان یکی از ضعیف ترین بازی های نید فور اسپید دانست که به صورت میانگین نمره 5 از 10 دریافت کرده است. Need For Speed Payback با وجود اشکالات و ایرادات زیادی که دارد هنوز هم می تواند زمینه لذت بردن از هیجانات مسابقه ای و چالش های جدید را برای گیمرها فراهم کند.

شما برای ما از نقد بازی نید فور اسپید پی بک بنویسید

نقد بازی نید فور اسپید پی بک را در این مطلب از سایت ایموجو مورد بررسی قرار دادیم. می توانید هر گونه سوال خود را در مورد بازی های موبایلی با کارشناسان ایموجو به اشتراک بگذارید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. از شما ممنونیم که پست نقد بازی نید فور اسپید پی بک را مطالعه کردید و اگر دوست داشتید می توانید نظرات خود را در زیر برای ما بنویسید. اگر به نقد و بررسی بازی های موبایلی علاقه دارید و می خواهید بیشتر با نقاط قوت و ضعف این بازی های آشنا شوید می توانید به بخش نقد و بررسی بازی سایت ایموجو مراجعه کنید.

1 نظر
  1. آرش می گوید

    خیلی خوبه از بلور و بازیا دیگ بهتره تنوع خوبی داره جذابیتش ب بازیه تا بازی نکنین متوجه نمیشین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.