AD

نقد و بررسی بازی The Edler Scrolls) Skyrim)

0 332

اگرچه صنعت گیم چندین دهه عمر دارد اما می توان گفت در دو دهه اخیر بیشترین توسعه و پیشرفت را تجربه کرده است و در این سال ها بازی های شاخص و ویژه ای به بازیکنان معرفی شده اند. اگرچه در سال های اخیر بازی هایی که در سبک های خاص و منحصر به فردی مانند بتل رویال، ترس و بقا، تیراندازی، اکشن و استراتژیک ساخته شده اند بیشتر مورد استقبال بازیکنان سراسر جهان قرار گرفته اند اما تعدادی از بازی های سبک نقش آفرینی نیز توانسته اند میلیون ها گیمر از سراسر دنیا را به خود جذب کنند. مجموعه بازی های The Edler Scrolls از جمله بازی های نقش آفرینی و اکشن هستند که در سال های اخیر موفقیت های متعددی به دست آورده اند. آخرین نسخه از این بازی که نسخه پنجم آن به شمار می رود با نام Skyrim در دسترس بازیکنان قرار گرفته است.

این بازی از ویژگی ها و قابلیت های خاص و منحصر به فردی برخوردار است و می تواند هر بازیکنی را به وجد بیاورد. در ادامه این مطلب از سایت ایموجو به معرفی مجموعه بازی های The Edler Scrolls و نقد و بررسی بازی Skyrim پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی Skyrim

همانطور که گفته شد بازی در حقیقت نسخه پنجم مجموعه بازی های The Edler Scrolls می باشد که محصول کمپانی معروف و مشهور بتسدا (Bethseda Softworks) می باشد. شرکت بتسدا اولین بار در سال 1986 تاسیس شد و بازی های مختلفی را عرضه کرد اما معروف ترین و موفق ترین بازی آن The Edler Scrolls بود که باعث شهرت اصلی شرکت شد. این بازی بیش از دو دهه است که در دسترس بازیکنان قرار دارد و تاکنون نسخه های مختلفی از آن عرضه شده است. این مجموعه از بازی ها از جمله مجموعه های موفق صنعت گیم هستند که هیچوقت با افت همراه نبوده اند و همیشه نسخه های جدید بازی از تغییرات مثبتی نسبت به نسخه های قبلی برخوردار بوده است.

بازی Skyrim  به گونه ای طراحی و ساخته شده است که می تواند همه‌ سلیقه ‌ها و ذهنیت ‌های مختلف اعم از RPG باز و RPG Haters  را راضی کند و به محبوبیت برسد. Arena، Daggerfall ، Morrowind و … از جمله نسخه های محبوب مجموعه بازی های The Edler Scrolls می باشند. بعد از گذشت 25 سال از عمر این بازی می توان گفت هنوز از محبوبیت بالایی برخوردار است و به عنوان یکی از بهترین بازی های تاریخ صنعت گیم شناخته می شود.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی بازی نید فور اسپید پی بک

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی Skyrim

صنعت گیم به گونه ای پیشرفت کرده است که امروزه سایت ها، خبرگزاری ها، شرکت ها و رسانه های مختلفی بر روی آن متمرکز شده اند و موفقیت یک بازی نمی تواند اتفاقی یا شانسی باشد چرا که منتقدان و گیمرهای حرفه ای همواره بازی ها را مورد نقد و بررسی قرار می دهند. مجموعه بازی های The Edler Scrolls بیش از دو دهه است که در دسترس بازیکنان سراسر جهان قرار دارند و بازی اسکایرم به عنوان نسخه پنجم و یکی از جدیدترین نسخه های آن شناخته می شود که توانسته در سبک بازی های اکشن و نقش آفرینی یکی از موفق ترین بازی های صنعت گیم باشد.

بازی های دیگری مانند Dark Souls، Disco Elysium، Divinity Original Sin و … در سبک نقش آفرینی توانسته اند توجه گیمرها را به خود جلب کنند اما بازی Skyrim   توانسته از نظر منتقدان و گیمرهای حرفه ای امتیازات بسیار خوبی دریافت کند و عاشقان سبک اکشن و نقش آفرینی را به وجد بیاورد. این بازی نیز همانند نسخه های قبلی بازی از دیدگاه ها و جوانب مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می باشد.

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی Skyrim

نقد بازی Skyrim: داستان بازی

داستان اصلی  این بازی نیز همانند نسخه های پیشین بازی از جذابیت و هیجان بالایی برخوردار است و می تواند بازیکنان را به راحتی با خود همراه کند. داستان بازی پیرامون محور شخصیتی است به صورت اتفاقی به وسیله آلدوئن (Alduin ) که اولین فرزند اکتاش (Akatosh) است از اعدام نجات پیدا کرده است. سرنوشت این شخصیت به گونه ای است که باید Alduin  که قصد نابودی دنیا را دارد از بین ببرد. این ماموریت فقط توسط این شخص قابل اجرا است. بر اساس پیشگویی ها Alduin یکی اژدهای قدرتمند افسانه ای است که تمام دنیا را به نابودی می کشاند.

از طرف دیگر اسکایرم (Skyrim   ) درگیر یک جنگ داخلی است که  ما بین جدایی طلبان انقلابی مشهور به استورم کلوک‌ ها و امپریال ها رخ داده است. استورم کلوک‌ ها نام خود را از آلفرِک استورم کلوک ‌ها رهبر شورشیان گرفته اند و امپریال‌ها نیز با فرماندهی امپریال‌ های سیرودل (دنیای Oblivion) سال‌ ها بر Skyrim   حکومت کرده اند. با شروع جنگ در Skyrim    ژنرال تالیوس ماموریت پیدا کرده است که صلح و آرامش را به‌ وسیله سرکوب شورشیان برقرار کند. بازیکن در جریان بازی می تواند چالش های مختلفی را تجربه کند و با نابود کردن اژدها روح آن را جذب می کند و به قدرت و توانایی های مختلفی دست پیدا می کند.

بخش داستانی بازی به صورت چند مرحله ‌ای هستند و حتی شاید چندین کوئست همزمان در بخش داستانی وجود داشته باشد. قطعا لذت بخش ترین بخش بازی همین ساید کوئست ‌ها است که از تنوع بالایی برخوردار و بازیکنان دنیای Skyrim را بیشتر با این ساید کوئست‌ ها تجربه خواهند کرد.

نقد بازی Skyrim: گیم پلی بازی

گیم پلی بازی Skyrim  از جمله فاکتورهایی است که بیشتر از سایر فاکتورها مورد توجه منتقدان قرار گرفته است. گیم پلی این بازی شباهت کمی به نسخه های قبلی دارد و روند نقش آفرینی Elder Scrolls در آن کمتر مشاهده می شود. تغییرات مختلفی که در بخش گیم پلی اعمال شده است باعث می شود که بسیاری از بازیکنان نتوانند به خوبی با آن ارتباط برقرار کنند اما با این وجود گیمرهای متعددی به این بازی جذب شده اند و فروش بهتری در مقایسه با سایر نسخه ها داشته است. تغییرات زیادی در سیستم Leveling رخ داده است که یک شمشیر دو لبه است و می تواند برای تعدادی از بازیکنان جذاب و برای تعدادی نیز کسل کننده باشد.

به صورت کلی می توان گفت در گیم پلی بازی عمل Level Up در مقایسه با گذشته بسیار تغییر داشته است و بازیکنان در بخش های مختلف بازی و ارتقای آن دچار سردرگمی می شوند. از دیگر مشکلاتی که بازیکنان در گیم پلی بازی با آن مواجه می شوند قسمت Level Lock است که باعث می شود هر چقدر بازیکنان در بازی پیشروی کنند با چالشی مواجه نشوند. بازیکنان برای آنکه بتوانند مهارت های خودشان را افزایش بدهند به Perkها نیاز دارند. این پرک ها می توانند کیفیت مهارت های بازیکنان را به خوبی افزایش دهند و گیم پلی را برای بازیکنان افزایش بدهند. طرز کنترل شخصیت ، دوربین ، رفتار NPC  ها با پلیر ، هوش مصنوعی همگی عالی و بی نظیر هستند.

نقد بازی Skyrim: گیم پلی بازی

گرافیک بازی Skyrim   

بازی Skyrim   از جمله بازی هایی است که در زمینه های گرافیک حرف های زیادی برای گفتن دارد. این بازی از یک موتور جدید گرافیکی استفاده کرده است و تمام بخش ها و قسمت های مختلف آن از طراحی بسیار عالی و شگفت انگیزی برخوردار هستند. طراحی چهره کاراکترها، طراحی محیط ها، نورپردازی ها و … از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تمام قسمت های بازی با جزئیات کامل به تصویر کشیده شده اند.

محیط های سرسبز، کوهستان ها، مناظر بازی و … به خوبی کار شده اند و View Distance و Draw Distance  هر دو بسیار باکیفیت هستند. حتی در شلوغ ترین صحنه های بازی نیز نمی توان شاهد افت فریم ها بود که این نشان از گرافیک فوق العاده بازی دارد و فریم در تمام صحنه های بازی ثابت است.

محیط های برفی که در این بازی متعدد هستند به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و بسیار زیبا و طبیعی به نظر می رسند. نورپردازی بازی کاملا داینامیک بوده و در محیط‌ های گوناگون، متفاوت می باشد.  به صورت میانگین گرافیک بازی Skyrim    همانند بخش گیم پلی آن از میانگین نمره 7.5 برخوردار است که به معنی کیفیت بالای آن و رضایت بازیکنان و منتقدان است.

البته ایرادی که در بخش گرافیک بازی وارد شده است این است که گاها وجود یک باگ در بازی باعث می شد که تکسچرها به خوبی لود نشوند و با کیفیت بد و نامطلوبیRender  شوند. در بخش هایی از بازی نیز می توان باگ های گرافیکی را مشاهده کرد اما به صورت کلی می توان از کیفیت گرافیک باز ابراز رضایت کرد.

موسیقی و صداگذاری های بازی اسکایرم

از نظر موسیقی های متن و صداگذاری ها می توان گفت بازی Skyrim  یکی از شاهکارهای تاریخ صنعت گیم است چرا که تقریبا هیچگونه اشکال و ایرادی به این بخش وارد نیست و بازیکنان می توانند حتی با بستن چشم های خود و گوش دادن به موسیقی ها و صداگذاری های بازی حس، هیجان و لذت بازی را به خوبی تجربه کنند. بخش موسیقی و صداگذاری بازی از بسیاری از رسانه ها و منتقدان نمره کامل 10 از 10 را دریافت کرده است.

موسیقی های بازی Skyrim  را Jeremy Soule نوشته است که توانسته موفقیت های زیادی کسب کند. موسیقی های متن بازی متناسب با تغییر محیط بازی تغییر می کند. موسیقی هایی که در هنگام نبرد با اژدهاها پخش می شود را می توان شاهکار اصلی Jeremy Soule دانست. صدا گذاری بازی نیز به بهترین و حرفه ای ترین شکل ممکن انجام شده است. صدای شمشیر، حمله با تیر، زدن جادو، پاشیدن خون، نعره اژدها، برف و بوران، رودخانه ها، باز شدن درها و … همگی به شکلی شگفت انگیز طراحی شده اند . 70 گوینده حرفه ای کار صداگذاری این بازی را انجام داده اند و یک اثر شاهکار و بی نقص را عرضه کرده اند.

موسیقی و صداگذاری های بازی اسکایرم

سخن پایانی

مجموعه بازی های The Edler Scrolls به عنوان یکی از معروف ترین و بهترین بازی تاریخ صنعت گیم شناخته می شود که بیش از دو دهه است در میان گیمرها جایگاه و محبوبیت بسیار بالایی دارد. بازی Skyrim به عنوان نسخه پنجم این بازی ها از ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی برخوردار است که می تواند جذابیت های زیادی برای گیمرها داشته باشد. این بازی از جنبه های مختلفی همچون گرافیک، گیم پلی، داستان، موسیقی و صداگذاری مورد نقد و بررسی قرار گرفته است که نمرات بسیار خوبی نیز دریافت کرده است.

برای نقد و بررسی بازی های بیشتر با ما در بخش نقد و بررسی بازی سایت ایموجو همراه باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.