نقد و بررسی بازی mortal kombat 9 (مورتال کامبت ۹)

 نقد و بررسی بازی mortal kombat 9 (مورتال کامبت ۹)

بازی هایی که در سبک اکشن، مبارزه و ماجراجویی ساخته می شوند از قدمتی چند ساله برخوردار هستند و محبوبیت بسیار زیادی در میان گیمرها دارند. مجموعه بازی های mortal kombat به دلیل داشتن خشونت های جذاب همیشه شهرت و محبوبیت بالایی داشته است و از زمان عرضه نخستین نسخه از آن این جاذبه به نقطه قوت آن تبدیل شد. اکنون حتی اگر سازنده های بازی هم بخواهند دیگر قادر نخواهند بود این خشونت را از بازی خود حذف کنند چرا که تبدیل به یک نماد برای این بازی ها شده است. بازی mortal kombat 9 یکی از نسخه های بسیار محبوب این مجموعه بازی است که ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی دارد و می تواند چالش های مختلفی برای گیمرها داشته باشد. در ادامه مطلب به معرفی بیشتری بازی mortal kombat 9 و همچنین بررسی و نقد جوانب مختلف آن پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی mortal kombat 9

بازی مورتال کمبت که با نام نبرد فناپذیران نیز شناخته می شود یکی از بازی های مبارزه ای و اکشن است که توسط کمپانی میدوی گیمز برای اولین بار ساخته شد. ایده اصلی ساخت این بازی به اد بون و جان توبیاس تعلق دارد. بعد از آنکه شرکت میدوی گیمز ورشکست شد امتیاز آن توسط برادران وارنر خریداری شد و تبدیل به شرکت ندررلم استودیو شد. از سال ۱۹۹۲ که اولین نسخه رسمی بازی منتشر شد تا امروز بیش از ۱۰ نسخه اصلی و ۱۰ نسخه فرعی از این بازی محبوب منتشر و عرضه شده است.

 این بازی که ابتدا برای کنسول های آرکید منتشر شده بود امروزه تقریبا توسط تمام کنسول ها و پلتفرم های مطرح جهان پشتیبانی می شود. بازی mortal kombat 9 در سال ۲۰۱۱ برای پلتفرم های ایکس باکس و پلی استیشن منتشر شد و محبوبیت بسیار زیادی در میان گیمرها به دست آورد به گونه ای بعد از ۸ سال هنوز هم بسیاری از گیمرها از آن لذت می برند.

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی مورتال کامبت

همانطور که گفته شد نماد اصلی مجموعه بازی های مورتال کمبت خشونت موجود در آن است که جذابیت بسیار زیادی برای اکثر گیمرها دارد. بازی mortal kombat 9 مانند تمام نسخه های این بازی از ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی برخوردار است. بازی های متعددی وجود دارند که سبکی مشابه سبک بازی mortal kombat  دارند که معروف ترین آنها  Street Fighter , Tekken , King Of Fighters و … هستند اما می توان گفت خونین ترین آنها مورتال کمبت است. این بازی که در سال ۲۰۱۱ برای پلتفرم های مختلف عرضه شد مورد توجه گیمرها و منتقدان زیادی قرار گرفت و جنبه های مختلف آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مهم ترین آنها به شرح زیر می باشند:

معرفی بازی mortal kombat 9

داستان بازی mortal kombat 9

تقریبا می توان گفت تمام بازی هایی که در سبک مبارزه ای و اکشن خشونتی ساخته می شوند از یک داستان قوی و هدفمند بهره مند نیستند و بازیکنان بعد از ورود به بازی به سرعت با دشمنان مواجه می شوند و آنها را نابود می کنند و بازی تمام می شود. بازی mortal kombat 9 این قاعده را نقض کرده است و خوشبختان از نظر داستانی نیز وضعیت مطلوبی دارد. داستان بازی در همان نگاه اول برای گیمرها تکراری به نظر می رسد اما روند داستان تفاوت های چشمگیری با نسخه های قبلی خود دارد. در نسخه های قبلی مانند همیشه خیر بر شر پیروز می شد و مبارزها صرفا می جنگیدند و کنار می رفتند. اما در بازی مورتال کمبت ۹ می تواند شاهد شخصیت پردازی های خوبی بود که چالش های مختلفی را پیش روی گیمر قرار می دهند و داستان از آن روند خطی و ساده عبور کرده است.

Nether Realm , Out World  و  Earth Realm سه جهانی هستند که در بازی mortal kombat 9  وجود دارند و هر کدام متعلق به گروهی هستند. دنیای اول مکان حکومت Shao Kahn، جهان دوم متعلق به مردگان و جهان سوم جهان متعلق به انسان ها است.  Shao Kahn قصد دارد که دنیای خودش را با دنیای انسان ها ترکیب کند و روح انسان ها را به تسخیر خود در بیاورد اما خدایان (Elder God) اجازه این کار را نمی دهند. به صورت کلی داستان بازی مورتال کمبت ۹ دارای ۱۶ بخش مختلف است که هر کدام به یک مبارز تعلق دارد و هر مبارز ۲ تا ۴ مبارزه را تجربه خواهد کرد. داستان بازی mortal kombat 9 در مقایسه با بازی های هم سبک و همچنین نسخه های پیشین خود نمرات قابل قبولی از منتقدان و گیمرها دریافت کرده است.

گیم پلی بازی مورتال کمبت ۹

تقریبا می توان گفت که گیم پلی در تمام بازی های ویدیویی و تمام سبک ها مهم ترین ویژگی بازی به حساب می آیند که بیشتر از تمامی جنبه های بازی مورد توجه قرار می گیرند. بازی mortal kombat 9 به صورت کلی دارای ۳۲ مبارز مختلف است که ۲۸ تن از آنها مبارزان اصلی هستند. تمام کاراکترهای کلاسیک و کلیدی در این بازی حضور دارند. گیم پلی بازی از جذابیت بالایی برخوردار است و حرکات و رفتارهای شخصیت های بازی بسیار هیجان انگیز هستند. بازی از مبارزات Tag Team برخوردار است و گیمر می تواند با انتخاب دو کاراکتر مبارزان را در میدان نبرد جابجا کند. فردی که دو راند از مسابقه را پیروز شود برنده نبرد خواهد بود. هر کدام از شخصیت ها و کاراکترهای بازی دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی هستند و گیمر می تواند با انتخاب هر کدام از آنها نوعی از مبارزات را تجربه کند.

البته ایرادی که به بخش گیم پلی وارد شده است هنگام فعال بودن قابلیت X-Ray می باشد که کاراکتر حتی با داشتن جراحات و زخم های زیاد می تواند زنده بماند که این مقداری از حالت طبیعی دور شده است. ایراد اصلی بخش گیم پلی متعادل نبودن مبارزان می باشد چرا که هر کدام از آنها بر خلاف ظاهرشان دارای سطحی متفاوت هستند و هر کدام قابلیت های مختلفی دارند که می تواند مبارزات را تحت تاثیر قرار بدهد. به صورت کلی گیم پلی بازی از جذابیت بسیار خوبی برخوردار است اما می توانست تعادل بیشتری داشته باشد.

گرافیک بازی mortal kombat 9

کمپانی سازنده بازی مورتال کمبت ۹ از موتور آنریل انجین ۳ استفاده کرده است که توانسته کیفیت بالایی از جلوه های بصری را به نمایش بگذارد. مراحل بازی و همچنین کاراکترها و محیط بازی به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند. از نظر هنری می توان گفت گرافیک بازی بهترین کیفیت ممکن را به نمایش می گذارد. افکت ها و نورپردازی های بازی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و گیمر می تواند ارتباط بسیار خوبی با آن برقرار کند. شخصیت های بازی به شکلی حرفه ای طراحی شده اند و گیمر می تواند حتی در بالاترین سرعت تمام جزئیات مبارزه را مشاهده کند. جلوه های سینمایی و صحنه های مبارزاتی به بهترین شکل طراحی شده اند و افت فریمی در بازی مشاهده نمی شود.

 • البته بخش گرافیک خالی از اشکال هم نیست و بافت های بی کیفیت و کشیده هم در آن می تواند باعث دلسردی کاربران شود. اگرچه کیفیت کلی گرافیک بالا است اما کات سین ها کیفیت پایینی دارند و به هیچ عنوان در حد بازی mortal kombat 9 نیستند.

گرافیک بازی mortal kombat 9

موسیقی و صداگذاری بازی mortal kombat 9

می توان گفت بازی مورتال کمبت ۹ از نظر موسیقی و صداگذاری کاملا همانند یک شمشیر دو لبه عمل می کند. صداگذاری کاراکترها و شخصیت های بازی توسط صداپیشه های حرفه ای انجام شده است و کیفیت بالایی دارد. صداها همخوانی و تناسب بالایی با نوع شخصیت ها و همچنین فضای مبارزات و بازی دارند. صداهای محیطی مانند صدای سلاح ها، صدای ضربات هنگام مبارزات، صدای انفجارها و … به بهترین شکل ممکن ساخته شده اند. افکت های صوتی بازی نیز به خوبی کار شده است و حتی گیمر می تواند به راحتی صدای خرد شدن استخوان های حریفان را بشنود.

 • اگرچه صداگذاری ها به نحو احسن انجام شده اند اما موسیقی های متن بازی mortal kombat 9 نمی تواند زیاد راضی کننده باشد. بازی هایی که در سبک مبارزه ای و اکشن ساخته می شوند نیاز دارند که از موسیقی های مناسبی استفاده کنند که اتمسفر و جو بازی را به خوبی به گیمر منتقل کند اما در این بازی موسیقی های مناسبی انتخاب نشده اند و در متن بازی فقط صدای ضربات بازیکنان و جادوها به گوش می رسد. اگرچه آهنگ ساز بازی (Dean Grinsfelder  ) سابقه و کارنامه خوبی دارد اما موسیقی های متن بازی نمی توانند انتظارات را برای یک بازی مبارزه ای برآورده کنند.

هوش مصنوعی و سیستم مبارزاتی بازی مورتال کمبت ۹

قسمت هوش مصنوعی و سیستم مبارزات بازی تقریبا توانسته موفق عمل کند و نمرات خوبی دریافت نماید. نوع ضربات در مبارزه ها، عکس العمل کاراکترها به دستورات گیمر، سرعت شخصیت ها در مبارزه ها و … همگی از کیفیت خوبی برخوردار هستند و می توانند لذت و هیجان بالایی به بازیکنان القا کنند. ترکیب حالت های جدید و قدیمی باعث بالا رفتن کیفیت محتوای بازی شده است. اگرچه گیم پلی بازی تغییرات زیادی نسبت به نسخه های قبلی تجربه کرده است اما هوش مصنوعی بازی عملکرد خوبی دارد و می تواند رضایت گیمرها را جذب کند.

سخن آخر

بازی mortal kombat 9 به عنوان یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین نسخه های مورتال کمبت از ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی برخوردار است که می تواند گیمرهای حرفه ای و مبتدی را بر سر وجد بیاورد. سبک بازی به گونه ای است که خود به خود بازیکنان را به چالش می کشد و سطح آدرنالین آنان را بالا می برد. داستان جذاب و هیجان انگیز، گرافیک بسیار عالی، سیستم مبارزاتی جالب، تنوع کاراکتر و محیط  و … همگی از دلایلی هستند که می توانند باعث جذب بازیکنان به این بازی شوند. اگرچه بازی دارای اشکالاتی می باشد اما نقاط قوت بازی به حدی هستند که می توان از نقاط ضعف چشم پوشی کرد. 

برای نقد و بررسی بازی های موبایلی می توانید به سایت ایموجو مزاحعه کنید تا به نقاط مثبت و منفی بازی ها به صورت کامل آشنا شوید.

سارا رسولی

31 نظرات

 • سلام
  من پلاتورو پاک کردم و دوباره نصب کردم
  حالا اکانت قبلیمو چجوری میتونم بیارم یا چجوری پاکش کنم ؟؟؟
  مرسی

  • سلام . قبل از پاک کردن بازی رو از قسمت تنظمات وصل کردی به اکانت فیسبوک ؟

   • داداش من چجوری اکانتم رو به فیس بوک وصل کنم قبلا سیو کرده بودم رو فیس بوک

    • سلام. اگذ وصل کردید دیگه لازم نیست دوباره وصل کنید.
     اگر منظورتون اینکه چطوری لودش کنید.
     ف. ی ل ت ر س ک ن رو روشن کنید. در قسمت تنظیمات بازی گزینه کانکت فیسبوک هست. روس بزنید میره به صفحه ای که باید اکانت فیسبوک رو زد. یا ممکنه نخواد حتی وارد کنید دوباره خودن اکانت فیسبوک رو نشون میده. بعد روی لگین بزنید…

 • سلام ببخشید من پلاتو روپاک کردم حالا دوباره اکانت قبلی رو میخوام به فیس بوک هم وصلش نکرده بودم،چیکارکنم حالا؟راهی داره؟خیلی ناراحتم😭

  • دقیقاااا بایدچیکارکنم برگرده اکانتم ناراحتممم😭😭😭

 • چجورى میتونم سکه هامو تو بازى بیشتر کنم؟

  • سلام چه جوری اکانت قبلیم رو بگردونم؟

  • باید جمیل رو وارد میکردی

 • سلام خوبید و خسته نباشید
  ازتون بابت این برنامه خوبتون تشکر میکمم عالیه این بازی. فقط من ی مشکلی ک برام پیش اومده گوشیمو ریست کردم بازیم پاک شدش حالا نصبش کردم دیگه با اون اکانت نمیتونم وارد بشم ممنون میشم راهنماییم کنید 😔😔😔😢😢اسم اکانت بازیم باهاش نصب کردم هم marjan38 هستش

 • سلام واقعا کسی علم کمک کردن در مورد این مشکل رو نداره؟ به اشتباه بازی و حذف کردم و وقتی مجدد نصب کردم اکانت جدید ساخت و اکانت قبلیم با تمام امتیازام از بین رفت چه کاری میتونم بکنم ؟ نمیدونستم از کجا باید راهنمایی بگیرم🤦🏼‍♀️ متاسفانه کسی هم راهنمایی نمیکنه.

  • داداش تو باید قبله اینکه بازی رو شروع کنی اکانت گوگل یا فیسبوک بدی اگه نه که پرید دیگه راهی برای برگردوندن نداره و اگه هم دادی کافیه زبونشو فارسی کنی بری تو تنظیمات از اونجا وارد اکانت قبلیت بشی.

 • سلام این بدرد چند تا چند ساله میخوره

 • سلام بچه ها من از فروشگاه پلی نصب کردم اما اسم بازی رو برام زده افلاطون و اینکه زبانش کلا عربیه شما نمیدونین چیکار کنم درست بشه؟

  • سلام
   نام دیگه Plato افلاطون هستش.
   فقط کافیه شما تو تنظیمات از زبان عربی به فارسی تبدیل کنید.

   • برو تنظیمات اونجا نوشته زبان ها اونو میزنی هر زبانی دلت خواس انتخاب میکنی

 • سلام
  میشه چت های پاک شده توی بازی رو برگردوند

  • سلام
   چت های شما به صورت کامل پاک می شوند و امکان بازگردانی ندارند.
   مگر اینکه شما همون لحظه ی Screen shut بگیرید.

 • تنظیمات زبان

 • سلام چحوری میشه کلن اسمو از بازی پاک کرد یا همون اکانت

 • سلام
  من با ایمیل م بازی رو وارد شدم، بازی رو حذف کردم، الانم بهم یه اکانو جدید داده، تو تنظیمات چی بزنم که برگردونم اون اکانت قبلی رو

 • سلام
  من یک گیمر پلاتو هستم که از بهمن ماه سال ۹۸ پلاتو رو دارم این بازی در اصل دوتا بازی هست افلاطون و پلاتو که میشه دوتا اکانت داشته باشید تو بازی (مثل من 😐) میشه گفت من معتاد این بازی شدم و کلی سکه و اشیای کم یاب دارم مانند : تم (دیگ مرغ و کادو) کنار اسمی( خفاش اسکلت قبر و ساطور) چوب بیلیارد تین فوتبال کمیاب همچی دارم یعنی
  اینجا یه ذره سخته نوشتن اگه سوالی داشتید یا چیز های کمیاب خواستید در خدمتم آیدیم : ADLERAN
  ممنون از سازندگان بازی امیر هستم ۲۰ ساله از تبریز ✌

 • سلام چطوری میشه یه نفر که به دوستان اضافه کردمو بعد بخام کلا پاکش کنم که دیگه پیام نده وقتی حذفش میکنم بازم میتونه خودش پیام بده چیکار کنم نتونه

  • بلاکش کن. تو صفحه چت اون بالا سه تا نقطه هس اونو بزن تو یکی از گزینه ها بلاک هستش.
   واینکه اگه نمیخوای بلاک کنی واسمش تو لیست بلاک نباشه بعد از حذف دوست اسمت رو عوض کن تا نتونه پیام بده.

 • سلام من وقتی میخوام تبلیغ ببینم ۲۵ تا پول بگیرم چرا نمیره تو تبلیغ؟ فیلتر شکنمم روشنه

 • سلام من پلاتوم مشکل پیدا کرده قبلا اوکی بود ولی الان که میرم توش کانکتینگ میزنه همش و وصل نمیشه میدونین چرا؟

 • سلام من نمیدونم چرا عکس پروفایل نمیتوانم در پلاتو بگذارم لطفا راهنمایی کنیین

  • وای منم همین مشکلو دارم نمیتونم پروفایلمو عوض کنم و فقط میتونم اواتار بزارم لطفا راهنمایی کنید

 • سلام خواستم بدونم تو بازی پلاتو میشه با یک ایمیل که وارد شدیم تو گوشی دیگه هم باهمون وارد شد یانه؟یعنی همزمان بایک ایمیل واسم تو دوجا بود؟

 • برای خرید سکه چه گیفت کارتی باید داشته باشم؟

 • سلام
  من از اکانتم اومدم بیرون و حالا میخوام باز واردش شم ارور میده
  تورو خدا کمکم کنین چجوری برش گردونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *