AD

راهکارهای جلوگیری از ذخیره داده‌ها و موقعیت مکانی توسط  Google Bard

راهکارهای جلوگیری از ذخیره داده‌ها و موقعیت مکانی توسط  Google Bard
0 381

با جدیدترین به‌روزرسانی، Google Bard اکنون می‌تواند فهرست اسناد Google شما را مرتب کند، پیام‌های قدیمی Gmail را دوباره کشف کند و براساس هر ویدیویی که قبلا دیده‌اید در YouTube جستجو کند. قبل از امتحان کردن بیش از حد افزونه‌های جدید موجود در چت بات Google، بهتر است مراحلی را که می‌توانید برای محافظت از حریم خصوصی خود انجام دهید، بررسی کنید.

شاید بخوانید: نحوه استفاده از Google Bard

Google Bard در ماه مارس سال جاری راه اندازی شد، یک ماه پس از آن کهOpenAI  چت بات ChatGPT را برای عموم منتشر کرد. احتمالاً با نحوه طراحی ربات‌های چت برای تقلید گفتگوی انسانی آشنا هستید، اما جدیدترین ویژگی‌های Google به گونه‌ای طراحی شده‌اند که طبق آنها Bard کاربردهای عملی‌تری ارائه می‌دهد.

با دانستن این مطلب که هر مکالمه‌ای که با Bard دارید ثبت می‌شود و دوباره برای آموزش هوش مصنوعی استفاده می‌شود، چگونه می‌توانید به آن اعتماد کنید؟ در اینجا چند نکته برای اعمال کنترل بر اطلاعاتی که به Bard می‌دهید وجود دارد. سپس در مورد داده‌های مکانی بحث خواهیم کرد، که متأسفانه Google گزینه‌های حفظ حریم خصوصی کمتری برای آن‌ها ارائه می‌کند.

تنظیم پیش‌فرض Bard این است که هر تعاملی را که با این ربات چت دارید به مدت 18 ماه ذخیره می‌کند. Bard علاوه بر درخواست‌های شما، موقعیت مکانی تقریبی، آدرس IP و هر آدرس فیزیکی متصل به حساب Google شما را ذخیره می‌کند.

برای اینکه این بخش را غیرفعال کنید وقتی در تب Bard Activity هستید، می‌توانید از ذخیره خودکار درخواست‌هایتان جلوگیری کنید و همچنین هرگونه تعامل قبلی را حذف کنید. جک کراوچیک (Jack Krawczyk)، یکی از مدیران فعال در این زمینه در گوگل می‌گوید: ما این انتخاب را در مورد فعالیت Bard به شما می‌دهیم، که اگر می‌خواهید مکالمه‌هایتان قابل بازبینی نباشند، می‌توانید این قابلیت را فعال یا غیرفعال کنید.

اما نکته‌ای وجود دارد: اگر Bard Activity را غیرفعال کنید، نمی‌توانید از هیچ یک از اکستنشن‌های چت بات که ابزار هوش مصنوعی را به Gmail، YouTube و Google Docs متصل می‌کند، استفاده کنید.

می‌توانید انتخاب کنید که تعاملات با Bard را به صورت دستی حذف کنید، اما ممکن است داده‌ها از سرورهای Google حذف نشوند تا زمانی که شرکت تصمیم بگیرد آن‌ها را حذف کند. در صفحه پشتیبانی Google آمده است: برای کمک به Bard در بهبود و حفظ حریم خصوصی شما، زیرمجموعه‌ای از مکالمات را انتخاب می‌کنیم و از ابزارهای خودکار برای کمک به حذف اطلاعات شناسایی شخصی استفاده می‌کنیم. مکالمه‌هایی که برای بازبینی انسانی انتخاب شده‌اند دیگر به حساب شخصی شما مرتبط نیستند، و این تعاملات توسط Google تا سه سال ذخیره می‌شود، حتی اگر آن را از فعالیت Bard خود پاک کنید.

شاید بخوانید: ویژگی جدید دستیار هوش مصنوعی گوگل با عنوان Bard Extensions

همچنین شایان ذکر است که هر مکالمه در Bard که می‌خواهید با دوستان یا همکاران به اشتراک بگذارید، می‌تواند توسط جستجوی Google ایندکس شود.

برای حذف لینک‌های Bard که به اشتراک گذاشته‌اید، به بخش Settings در گوشه سمت راست بالا بروید، Your public links را انتخاب کنید و روی آیکون سطل زباله کلیک کنید تا اشتراک‌گذاری آنلاین متوقف شود. گوگل در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرده است که اقداماتی را برای جلوگیری از ایندکس شدن چت‌های مشترک توسط جستجو انجام می‌دهد.

خوب، حالا در مورد داده‌های موقعیت مکانی شما Bard چطور عمل می‌کند؟ آیا ابزاری برای محدود کردن زمانی که Bard موقعیت شما را پیگیری می‌کند وجود دارد؟ در یک پاپ آپ، به کاربران Bard این امکان داده می‌شود که مکان دقیق خود را با چت بات به اشتراک بگذارند یا این کار را انجام ندهند. حتی اگر از اشتراک‌گذاری دقیق مکان انصراف دهید، Bard همچنان می‌داند شما کجا هستید.

 

اگر علاقه مند به آشنایی کامل تر با چت بات بارد هستید این مطلب را بخوانید

در صفحه پشتیبانی Google آمده است: در صورت استفاده از Bard، همیشه داده‌های مکانی جمع‌آوری می‌شوند تا Bard بتواند پاسخی مرتبط با درخواست شما به شما ارائه دهد. این چت بات از آدرس IP شما، تگی که مکان کلی شما را نشان می‌دهد و هر آدرس شخصی ذخیره شده در حساب Google شما استفاده می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که داده‌های مکانی را که ارائه می‌دهید با حداقل اطلاعات 1000 نفر دیگر در یک منطقه با فاصله 2 مایل یا بیشتر است، گمنام می‌مانند.

شرکت‌ها آدرس‌های IP را دنبال می‌کنند تا مکان کاربران خود را بدانند. به عنوان مثال، جستجوی Google از آدرس IP شما (و منابع دیگر) برای کمک به پاسخگویی به تمام این سؤالات «نزدیکی من (near me)» استفاده می‌کند: بهترین بیرون‌بر در نزدیکی من، وسایل کمپینگ استفاده شده در نزدیکی من، بلیط‌های سینما در نزدیکی من. هنگامی که از محصولاتی مانند Bard استفاده می‌کنید این مساله را در نظر داشته باشید.

حتی اگر Google راه آسانی برای انصراف شما از ردیابی موقعیت مکانی Bard ارائه نمی‌دهد، یک روش برای پنهان کردن آدرس IP شما استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی است. این ابزارها (برای مثال VPN) برای رایانه شخصی شما و همچنین دستگاه تلفن همراه شما در دسترس هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.