AD

9 روش ساده برای تشخیص تصاویر هوش مصنوعی در سال 2024

9 روش ساده برای تشخیص تصاویر هوش مصنوعی در سال 2024
0 1,461

احتمالا تاکنون از هوش مصنوعی ساخت تصاویر استفاده کرده‌اید، ما در این مقاله 9 روش ساده برای تشخیص تصاویر هوش مصنوعی در سال 2024 را به شما می‌گوییم.

در دنیای امروز، هر کسی که به تعدادی موتور هوش مصنوعی ساخت تصاویر از جمله DALL-E ،Midjourney ،Gencraft یا Stable Diffusion OpenAI  دسترسی دارد و می‌تواند تصاویر مختلف را با هوش مصنوعی ایجاد کند. این تصاویر در رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها در همه جا ظاهر می‌شوند، اغلب بدون هیچ شناسه‌ای که به وضوح توضیح دهد که آنها به‌طور مصنوعی تولید شده‌اند. همچنین شاید مطلب تولید تصویر با هوش مصنوعی در جستجوی گوگل نیز برای شما جالب باشد.

شاید فکر می‌کنید همیشه می‌توانید یک تصویر هوش مصنوعی را تشخیص دهید. یا شاید می‌ترسید که هرگز نتوانید این کار را انجام دهید. در هر صورت، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم. حقیقت این است که تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی نمی‌توانند به طور کامل جایگزین عکس‌های واقعی شوند یا به بیان درست تر حداقل هنوز کاملاً نمی‌توانند جایگزین تصاویر واقعی شوند.

مشکلات تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی

 • انگشتان عجیب
 • پس زمینه تار
 • موهای ترسناک
 • ظاهری بسیار واضح و تیز
 • مشکل در لوازم همراه عکس
 • متن های به هم ریخته

 

انگشتان عجیب و غریب در تصاویر هوش مصنوعی

تصاویر هوش مصنوعی در بخش دست‌ها عملکرد بسیار نامناسبی دارند. ممکن است یک انگشت ششم به تصویر اضافه کنند، انگشت شست را کنار بگذارند یا یک مفصل اضافی اضافه ‌کنند. همچنین در تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی  برخی از دست‌ها ممکن است کف دست‌های رگدار داشته باشند، یا برخی از انگشتان ممکن است با هم ترکیب شده باشند.

انگشتان عجیب و غریب در تصاویر هوش مصنوعی

برای موتورهای هوش مصنوعی، دست‌ها بخش نسبتاً کوچکی از کل انسان هستند و به اندازه صورت انسان در تصاویر نمایان نمی‌شوند. با داده‌های محدودتر، درست کردن نسبت و تعداد ارقام برای یک هوش مصنوعی دشوار است. در نظر گرفتن این موضوع راهی عالی برای تشخیص تصویر تولید شده با هوش مصنوعی از تصویر واقعی است.

تصاویر هوش مصنوعی از زمان انتشار در ایجاد تصویر دست‌ها بهبود یافته‌اند؛ در همین راستا یک به روزرسانی نرم افزاری Midjourney که در اواسط مارس 2023 ارائه شد این مشکل را تا حدودی برطرف کرد اما با این حال، انگشت ششم یک هدیه رایج باقی مانده است و هنوز به عنوان یک مشکل وجود دارد.

پس زمینه تار یا غیر طبیعی در تصاویر هوش مصنوعی

بسیاری از تولیدکننده‌های تصویر هوش مصنوعی پس‌زمینه را کاملا محو می‌کنند و اطمینان می‌دهند که جزئیات عجیب و غریب به همین راحتی بیرون نمی‌روند. در نتیجه، یک پس‌زمینه کاملاً تار یک عامل برای تشخیص تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی است. اما باید دقیق تر نگاه کنید.

پس زمینه تار یا غیر طبیعی در تصاویر هوش مصنوعی

ممکن است پله‌ها ناهمتراز باشند، دیوارها ممکن است به‌طور عجیبی خمیده باشند و سقف‌ها بدون دلیل شیبدار باشند. یک صندلی اداری ممکن است بسیار بزرگ باشد یا یک میز قهوه ممکن است تعداد پایه های کمتری داشته باشد. لامپ‌های روشنایی یکی دیگر از مشکلات رایج هستند، بنابراین آنها را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید هرگونه غیر عادی بودن یا تفاوت ساختاری را در ردیف لامپ‌های آویز که ظاهراً یکسان هستند، تشخیص دهید.

موهای ترسناک در تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی

موهای فرد مشکل بزرگی برای هوش مصنوعی هستند. یک موتور تصویر ممکن است جزئیات واضح، هاله ای از موهای نازک، بخش‌های تار و تغییرات اساسی در بافت ایجاد کند (همه این موارد در موهای سر یک فرد).

موهای ترسناک در تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی

مو ممکن است بیش از حد از سر بلند شود یا ممکن است به طرز عجیبی حلقه بزند. در شدیدترین موارد، مو حتی می تواند به یک روسری یا تکه لباس تبدیل شود. اما در بسیاری از موارد، موها به وضوح اشتباه نخواهند کرد: فقط کمی بیش از حد ضخیم یا کمی تارتر از آنچه انتظار دارید می‌شوند.

 

ظاهری بسیار واضح و تیز و بیش از حد رندر شده

ظاهری بسیار واضح و تیز و بیش از حد رندر شده

مشکلات تصاویر هوش مصنوعی به مو محدود نمی شود. بسیاری از تصاویر کامل با درخشندگی زیاد و غیر واقعی همراه است. این در تضاد با تاری بسیاری از تصاویر هوش مصنوعی است، اگرچه تصاویر اغلب شامل هر دو می‌شوند: پس‌زمینه تار، پیش‌زمینه واضح و صاف، یا ترکیبی از این دو. این ظاهر عجیب در مورد آثار هنری شبیه به کارتونی که توسط هوش مصنوعی ایجاد شده اند، آشکارتر است، اما همچنین در آفرینش‌های ظاهراً واقع‌گرایانه نیز به وفور دیده می‌شود.

یک روز، ممکن است بتوانیم کلماتی را برای توصیف این ظاهر منحصر به فرد «رندر شده» فراتر از «ظاهر هوش مصنوعی» پیدا کنیم. اما تا آن زمان، این موضوع نیز یکی از راه های تشخیص تصاویر هوش مصنوعی از تصاویر واقعی است.

 

اشکالاتی در لوازم همراه در تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی

اشکالاتی در لوازم همراه در تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی

یقه پیراهن، گردنبند، گوشواره، روسری، بند کیف و دکمه پیراهن. در زندگی واقعی، همه این لوازم کوچک اندازه مناسبی دارند، منطقی هستند و از قوانین فیزیک پیروی می کنند. در تصاویر هوش مصنوعی، هر چیزی ممکن است

جواهراتی که تاب خورده اند یا گوشواره ای که هم اندازه گوشواره دیگری نیست را بررسی کنید. یک حلقه ممکن است دور انگشت نپیچد یا یک گردنبند ممکن است خیلی بلند روی گردن آویزان شود. و یک بار دیگر، تاری ها ممکن است به طور جادویی به نظر برسند که چشم شما را از جزئیاتی مانند صفحه ساعت، منحرف می کند.

اشیاء دستی یک ناحیه مشکل‌ساز برای هوش مصنوعی هستند، تا حدی به دلیل مشکلات هوش مصنوعی با دست‌ها: لیوان‌های قهوه دراز یا قلم‌های معلق را بررسی کنید. اشیاء در کنار اندام ها نیز یک مشکل است: قسمت بالای عصا ممکن است روی پا قابل مشاهده باشد، در حالی که تمام نیمه پایینی ظاهر نمی شود.

 

متن های درهم برهم در تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی

متن های درهم برهم در تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی

تصاویر مصنوعی که سعی می کنند ویترین فروشگاه ها، پوسترهای اتاق خواب یا تابلوهای خیابانی خود را ایجاد کنند، متن های تصویر را اشفته و مخدوش نشان می دهد. هر متنی را که در پس‌زمینه پنهان شده است بررسی کنید، و ممکن است سرنخ نهایی مورد نیاز برای تشخیص غیر واقعی بودن یک تصویر را پیدا کنید.

 

تعصبات و پیش داوری ها در تصاویر هوش مصنوعی

تعصبات و پیش داوری ها در تصاویر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی از داده‌ها و ایده‌های موجود استفاده می‌کند. ریمیکس می‌کند. در نتیجه، مبانی یا خطاهای واقعی موجود در آن داده‌ها را تکرار می‌کند. متأسفانه، تعصبات زیادی در جهان وجود دارد. نژادپرستی، جنسیت گرایی، طبقه گرایی، ترس یا انزجار از چاقی، و تبعیض به دلیل ناتوانی جسمی یا ذهنی وجود دارد و این فقط پنج مورد از تبعیض است که در اینجا مورد اشاره قرار گرفت.

اگر از یک تولید کننده تصویر هوش مصنوعی بخواهید که به شما یک دکتر بدهد او یک مرد سفیدپوست با کت آزمایشگاهی و گوشی پزشکی ایجاد می‌کند. بنابر این برای ایجاد مثالی که تنوع دنیای واقعی را منعکس می‌کند، باید جزئیات بیشتری به آن بدهید.

 

جزئیات در تصاویر هوش مصنوعی

جزئیات در تصاویر هوش مصنوعی

یکی از موضوعاتی که ممکن است متوجه شده باشید این است که تصاویر هوش مصنوعی در ساخت چیزهای کوچک بی دقت استو آنها به هم ریخته طراحی می‌کند.

علاوه بر انگشتان و جواهرات و مواردی که ذکر شد، سایر طبیعی رایج که هوش مصنوعی هنوز نمی‌تواند به خوبی  از پس ساخت آنها برآید عبارتند از:

 • دندان ها
 • چشم ها
 • گوش ها
 • ابزارهایی مانند قیچی یا آچار
 • اشیاء تزئینی کوچک و دکوراسیون

تصویر را نقطه به نطقه بررسی کنید و احتمالاً چیزی را خواهید یافت که خلاف تصاویر واقعی است.

 

ابزار تشخیص تصاویر هوش مصنوعی

بررسی چشمی برای تشخیص تصاویر هوش مصنوعی یک راهکار فوق‌العاده مفید است: احتمال اجتناب از اطلاعات نادرست در لحظه را افزایش می‌دهد. اما همانطور که ابزارهای مولد هوش مصنوعی به تکامل خود ادامه می‌دهند، ممکن است نتوانید به چشمان خود مانند گذشته اعتماد کنید. اینجاست که ابزارهای تشخیص هوش مصنوعی وارد عمل می شوند.

دانلود یک اپلیکیشن یا افزونه مرورگر به شما این امکان را می دهد که صحت یک تصویر را تنها با یک کلیک قضاوت کنید. یکی از گزینه ها Hive AI Detector است، یک افزونه کروم که امتیازی را صادر می کند که شانس واقعی یا غیر واقعی بودن یک تصویر را رتبه بندی می کند. ممکن است به شما بگوید که برای مثال، یک تصویر 85.9٪ احتمالاً توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است. حتی نشان می‌دهد که احتمالاً کدام موتور هوش مصنوعی تصویر را ایجاد کرده است و کدام قسمت‌های تصویر به وضوح مصنوعی هستند.

همچنین می توانید یک ابزار جستجوی عکس معکوس را امتحان کنید: TinEye یکی از بهترین ها است. با آپلود تصویر یا دادن لینک تصویر از این ابزار می خواهید تمام تصاویر با کیفیت بالاتر، مشابه یا تغییر یافته از تصویری که آپلود کرده اید را پیدا کند.

نکته:

ابزارهای تشخیص دهنده تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی می توانند خطاپذیر باشند، به همین دلیل است که ما آنها را در آخرین رتبه در این لیست قرار دادیم. داشتن درک درست از آنچه که باید بررسی کنید از جزئیات پس‌زمینه تار گرفته تا رندرهای بسیار درخشان و تیز، ممکن است بهترین روش برای آگاه ماندن از واقعی بودن یا غیر واقعی بودن تصویر باشد و قطعاً روشی سریعتر است.

 

منبع: tech

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.