AD

حذف فایل‌های اضافی در گوشی اندروید خود را با چند ضربه

فایل‌های اضافی در گوشی اندروید خود را با چند ضربه پاک کنید.
0 9

مرورگر وب گوشی شما حذف فایل‌های اضافی در گوشی اندروید شما از تمام وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید جمع‌آوری می‌کند که نیازی نیست بسیاری از آن‌ها در تلفن شما باشد و بهتر است . مهم نیست از چه مرورگری استفاده می‌کنید (Google Chrome، Mozilla Firefox  یا Samsung Internet)، داده‌های ذخیره شده در کوکی‌ها و حافظه پنهان شما در برخی موارد می‌تواند مفید باشد؛ به این صورت که به شما امکان می‌دهد به سرعت به وب سایت‌هایی که اغلب از انها بازدید می‌کنید، دسترسی داشته باشید یا شما را به اکانت‌هایی که دارید لاگین می‌کند. این موارد خوب است، اما اطلاعات زیادی در کوکی‌ها و حافظه پنهان مرورگر شما وجود دارد که ضروری نیست و حتی می‌تواند خطری برای حفظ حریم خصوصی باشد.

چرا باید کوکی‌ها و حافظه پنهان گوشی خود را پاک کنید؟

بسیاری از چیزهایی که در نهایت در کوکی‌ها و کش شما جمع می‌شود، صرفاً بی ارزش است. برخی از آن‌ها ممکن است از وب‌سایت‌هایی که فقط یک بار بازدید کرده‌اید، آمده باشند. به نظر می‌رسد وب سایت‌هایی سابقه جستجوی شما را به صورت فعال دنبال می‌کنند و به ارائه تبلیغات بر اساس آنچه می‌خرید یا انجام می‌دهید، می‌پردازند.

به همین دلیل، خوب است که حافظه پنهان خود را هر چند وقت یکبار پاک کنید. این عمل باعث می‌شود تا داده‌هایی را که در تلفن خود به آن نیاز ندارید حذف کنید، به خصوص اگر یک ردیاب داده ناشناخته در بین کوکی‌های تلفن شما باشد. پاک کردن حافظه پنهان ممکن است کمی برای شما ایجاد زحمت کند زیرا  شما باید دوباره وارد برخی از وب سایت‌های مورد علاقه خود شوید، اما ارزش این را دارد که تلفن شما از دیتای اضافی خالی می‌شود.

مراحل لازم برای این اقدام با توجه به نوع تلفن و برنامه مرورگر وب که استفاده می‌کنید کمی متفاوت است. در زیر به نحوه پاک کردن این داده‌ها برای مرورگر کروم گوگل (اغلب پیش‌فرض برای بسیاری از گوشی‌های اندرویدی)، مرورگر اینترنت سامسونگ (اغلب پیش‌فرض در سری گوشی‌های گلکسی) و مرورگر فایرفاکس موزیلا خواهیم پرداخت.

پاک کردن کوکی‌ها و حافظه پنهان گوشی در گوگل کروم

می‌توانید با ضربه زدن روی دکمه More در گوشه سمت راست بالای مرورگر که با ستونی از سه نقطه نشان داده شده است، سپس روی History و سپس Clear browsing data  ضربه بزنید و کوکی‌ها و حافظه پنهان خود را از داخل نسخه اندروید Google Chrome  حذف کنید. همچنین می‌توانید از منوی تنظیمات Chrome، روی Privacy and Security و سپس Clear browsing data  ضربه بزنید.

Chrome همچنین تنظیمات اولیه و پیشرفته را برای پاک کردن سابقه مرور، کوکی‌ها و داده‌های سایت و تصاویر و فایل‌های ذخیره شده در حافظه پنهان ارائه می‌دهد. می‌توانید از منوی کشویی Time range استفاده کنید تا انتخاب کنید که آیا می‌خواهید کل تاریخچه یا بخشی از ۲۴ ساعت گذشته تا چهار هفته گذشته را حذف کنید. با ضربه زدن روی Advanced همچنین به حذف رمزهای عبور ذخیره شده، داده‌های فرم تکمیل خودکار و تنظیمات سایت دسترسی خواهید داشت. پس از انتخاب مواردی که می‌خواهید حذف کنید، روی دکمه آبی رنگ Clear data ضربه بزنید. در صورتی که Chrome وب‌سایت‌های خاصی را برای شما «مهم» بداند، ممکن است یک سوال اضافی دریافت کنید و اگر چنین است، این فرصت را خواهید داشت که قبل از پاک کردن، تأیید کنید. در غیر این صورت، اگر آن را دریافت نکردید، Chrome  فوراً طبق دستور شما پاکسازی می‌کند.

پاک کردن کوکی‌ها و حافظه پنهان گوشی در گوگل کروم

منوی Clear browsing data در Chrome در Android

پاک کردن کوکی‌ها و حافظه پنهان در مرورگر گوشی سامسونگ

دو روش مختلف وجود دارد که می‌توانید حافظه پنهان و داده‌های کوکی مرورگر Samsung Internet خود را پاک کنید. می‌توانید از داخل خود مرورگر پاک کنید یا می‌توانید از طریق برنامه تنظیمات گوشی خود بروید.

در برنامه مرورگر Samsung Internet، ابتدا روی دکمه Options در گوشه سمت راست پایین که با سه خط افقی نشان داده شده است، ضربه بزنید و سپس به Settings بروید. به پایین بروید و روی Personal Data ضربه بزنید، سپس روی Delete browsing data  ضربه بزنید تا منوی گزینه‌های حذف را دریافت کنید. می‌توانید تاریخچه مرور، کوکی‌ها و داده‌های سایت، تصاویر و فایل‌های ذخیره‌شده، گذرواژه‌ها و فرم‌های تکمیل خودکار را پاک کنید. پس از ضربه زدن روی حذف داده‌ها، پیامی دریافت خواهید کرد که از شما می‌خواهد قبل از حذف، انتخاب‌های خود را تأیید کنید.

بررسی خود برنامه مرورگر بیشترین گزینه را برای آنچه می‌خواهید حذف کنید، فراهم می‌کند. با این حال، اگر می‌خواهید از منوی تنظیمات گوشی خود به گزینه‌های مشابه دسترسی داشته باشید، برنامه تنظیمات را باز کنید و روی Apps ضربه بزنید، سپس به پایین بروید و روی Samsung Internet و سپس Storage ضربه بزنید. در پایین فضای ذخیره‌سازی، گزینه‌های جداگانه‌ای برای پاک کردن حافظه پنهان و پاک کردن داده‌ها دریافت می‌کنید. با زدن Clear cache بلافاصله حافظه پنهان حذف می‌شود، اما با Clear data  یک اعلان ظاهر می‌شود که به شما هشدار می‌دهد که تمام داده‌های برنامه، از جمله فایل‌ها، تنظیمات، حساب‌ها و پایگاه‌های داده برای همیشه حذف خواهند شد.

پاک کردن کوکی‌ها و حافظه پنهان در مرورگر گوشی سامسونگ

گزینه‌های “Clear data” و “Clear Cache” برای مرورگر Samsung Internet

پاک کردن فایل‌های اضافی گوشی اندروید از مرورگر Mozilla Firefox

همانند گوگل کروم، می‌توانید کش را از داخل برنامه اندروید موزیلا فایرفاکس پاک کنید. برای انجام این کار، روی دکمه More  در سمت راست نوار آدرس ضربه بزنید، که دوباره نماد آن با سه نقطه عمودی مشخص شده است. سپس روی تنظیمات ضربه بزنید و به پایین اسکرول کنید تا داده‌های جستجو شده را حذف کنید.پاک کردن فایل‌های اضافی گوشی اندروید از مرورگر Mozilla Firefox

منوی Delete browsing data در موزیلا فایرفاکس در اندروید.

از بین سه مرورگر مورد بحث ما، فایرفاکس بیشترین گزینه‌ها را در منوی حذف داده‌های جستجو شده در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما امکان می‌دهد هر برگه باز موجود، تاریخچه مرور و داده‌های سایت، مجوزهای سایت و حتی پوشه دانلودهای خود را در کنار کوکی‌ها و تصاویر و فایل‌های کش شده حذف کنید.

به دلیل اینکه نمی‌توانید محدوده زمانی را همانطور که می‌توانید برای Chrome انتخاب کنید، می‌توانید در مورد نوع داده‌ای که می‌خواهید حذف کنید دقیق‌تر باشید.

و فایرفاکس یک گزینه اضافی برای کسانی دارد که هرگز نمی‌خواهند داده‌های جستجو شده خود را پس از اتمام استفاده از برنامه حفظ کنند. در داخل تنظیمات یک گزینه Delete browsing data on quit وجود دارد که به فایرفاکس دستور می‌دهد هر بار که برنامه را ترک می‌کنید ترکیبی از این تنظیمات را پاک کند. اگر می‌خواهید مرورگر را مرتب نگه دارید و مثلاً از تحویل تصادفی تاریخچه مرورگر خود به شخصی که ممکن است تلفن شما را دزدیده باشد یا به طور دیگری به آن دسترسی پیدا کرده باشد، خودداری کنید، این یک ویژگی مفید است که می‌توانید آن را روی تلفن همراه خود فعال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.