AD

چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند؟

بازی‌های ریاضی آنلاین برای بچه ها و کودکان
0 148

امروزه بازی‌های ریاضی آنلاین به علت گسترش استفاده از اینترنت و دسترسی بالاتر به دستگاه‌هایی که با کمک آن می‌توان چنین بازی‌های را اجرا کرد، همچون گوشی موبایل، رواج بسیاری یافته است. باور عموم به ویژه در قدیم بر آن بوده است که انجام بازی‌های ویدیویی آثار مخربی بر روحیه‌ی کودکان و نوجوانان دارد، به همین سبب مادران و پدران تمایل داشتند فرزندانشان به جای انجام این بازی‌ها به بازی‌های فیزیکی و سنتی مشغول باشند.

اما با پیشرفت علم و انجام تحقیقات فراوان ثابت شده است که در صورت استفاده به میزان مناسب از بازی‌های ویدیویی، این بازی‌ها نه تنها مضر نیستند، بلکه می‌توانند فواید بسیاری برای بچه‌ها نیز داشته باشند. یکی از این فواید افزایش قدرت یادگیری بچه‌های گیمر در دروس مختلف مدرسه است. با توجه به این توضیحات، ما این مقاله را برای پاسخ به این سوال که چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند، آماده کرده‌ایم.

اگر شما نیز از دسته والدینی هستید که تمایل دارید مهارت‌های فرزندتان به ویژه در درس ریاضی افزایش یابد، و همچنین دوست داری انجام بازی‌های ویدیویی بیشتر از ضرر برای او مفید باشد، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی این مقاله ما را همراهی کنید.

فواید و مضرات انجام بازی‌های آنلاین برای بچه‌ها

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، می‌دانید که انجام بازی‌های ویدیویی چه به صورت آنلاین و چه آفلاین، می‌تواند هم مضر و هم مفید باشد. درست مانند استفاده از سایر تکنولوژی‌ها، این موارد بستگی به نوع استفاده‌ی کاربر و همچنین اندازه‌ی آن دارد. بدیهی است که اگر بچه‌ها تعداد ساعات بسیاری را در روز به انجام بازی ویدیویی بپردازند، حتی بازی‌های بسیار مفید، آثار سوء آن نسبت به فواید، سنگینی خواهد کرد.

در نتیجه پیش از پرداختن به مزایا و معایب این بازی‌ها برای بچه‌ها، لازم است بدانید که میزان و نوع صحیح استفاده از این تکنولوژی برای شما یا فرزندتان چه خواهد بود.البته قانون کلی برای تمامی افراد وجود ندارد، گاهی یک فرد با انجام بازی ویدیویی به مدت 3 ساعت در روز تاثیرات مثبتی در عملکرد کلی پیدا می‌کند، در صورتی این میزان انجام بازی برای فرد دیگری بسیار زیاد است و تاثیر بدی برای او خواهد داشت.

فواید انجام بازی‌های ویدیویی

چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند؟

افزایش قدرت حل مسئله در بچه‌ها

یکی از مزایای انجام بازی‌های ویدیویی را می‌توان افزایش قدرت حل مسئله در گیمرها دانست. از آن‌جایی که اساس درس ریاضی نیز به حل مسئله می‌پردازد، در نتیجه ثابت شده است که انجام بازی‌های ویدیویی می‌تواند به بهبود درک درس ریاضی بچه‌ها کمک کند.
می‌دانید که ریاضی به طور کلی در سطح جهان برای بسیاری از افراد درس مشکلی محسوب می‌شود. به همین علت بیشتر والدین از عملکرد مناسب فرزندانشان در درس ریاضی بسیار خوشحال خواهند شد. خبر خوب این است که انجام بازی‌های ریاضی آنلاین به خوبی به بالا رفتن عملکرد بچه‌ها در این درس کمک می‌کند.

افزایش قدرت تمرکز

فایده‌ی دیگر انجام بازی‌های ریاضی آنلاین و حتی سایر بازی‌های ویدیویی، این است که تمرکز فرد نسبت به سایرین افزایش پیدا می‌کند. با توجه به این که تمرکز در حل مسائل ریاضی اهمیت ویژه‌ای دارد، در نتیجه والدین متمایل می‌شوند تا فرزندان خود را به انجام چنین بازی‌هایی تشویق کنند.

ایجاد توانایی تصمیم‌گیری بهتر

انجام بازی‌های ریاضی آنلاین، و به طور کلی سایر بازی‌ها منجر می‌شود تا کاربر در مدت زمان کوتاه‌تری بتواند تصمیمات بهتر بگیرد. این موضوع به این علت است که در حین انجام بازی‌ها، یک اشتباه می‌تواند منجر به شکست در محیط بازی شود. البته شکست‌ها معمولا قابل جبران هستند اما به مرور به فرد کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را در هر لحظه بگیرند. این مورد در زندگی و حتی هنگام یادگیری دروس نیز خود را نمایان می‌سازد. در درس ریاضی نیز دانش‌آموزان گیمر می‌توانند در حل مسائل بهتر و خلاقانه‌تر عمل کنند.

مضرات انجام بازی‌های ویدیویی

چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند؟

اگرچه بازی‌های ویدیویی می‌توانند بسیار برای بچه‌ها مفید باشند، باید بدانید که این بازی‌ها می‌توانند مضرات زیادی را نیز برای فرد ایجاد کنند. از مهم‌ترین مضرات آن‌ها می‌تون به موارد زیر اشاره کرد:

منزوی شدن

انجام بیش از حد بازی‌های ویدیویی می‌تواند موجب منزوی شدن و احساس جمع‌گریزی در بچه‌ها شود. فراموش نکنید که این احساس بدون توجه به موضوع انتخابی در بازی ویدیویی می‌تواند رخ دهد. به این معنا که ممکن است برخی والدین تصور کنند که انجام بازی‌های ریاضی آنلاین در تعداد ساعات طولانی، برای فرزندشان ضرری ندارد، و چه بسا هر چه فرزند بیشتر این بازی را انجام دهد، در نهایت مهارت ریاضی او تاثیر مثبت دارد. اما این باور اشتباه است و صرف نظر از موضوع و ژانر بازی، انجام بیش از حد آن موجب ایجاد حس انزوا در کودکان و نوجوانان خواهد شد.

افزایش رفتارهای خشونت‌بار و پرخاشگرانه

برخی از بازی‌های ویدیویی که در آن رفتار خشونت‌بار زیاد انجام شود، در بلند مدت موجب می‌شود تا گیمر نیز چنین رفتارهایی را در زندگی خود انجام دهد. در نتیجه یکی از اثرات مخرب بازی‌های ویدیویی افزایش خشونت در زندگی فرد خواهد بود.
اگرچه این ویژگی در بازی‌های ریاضی آنلاین، به طور معمول وجود ندارد و نگرانی از این بابت در این زمینه برای والدین نخواهد بود.

تاثیر انجام بازی‌های ریاضی آنلاین برای بچه‌ها

چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند؟

می‌دانید که عصر حاضر، با پیشرفت علم و تکنولوژی و در دسترس بودن وسایل ارتباطی از طریق اینترنت، عصر اطلاعات و ارتباطات نام گرفته است. در نتیجه‌ی این پیشرفت‌ها، بچه‌ها نسبت به گذشته حوصله‌ی کمتری به ویژه برای یادگیری دروس مدرسه دارند. از آن‌جایی که سرگرمی‌های آن‌ها نیز بسیار گسترده شده است، خواندن و یادگیری دروس خشکی همچون ریاضی می‌تواند برای بچه‌های امروز بسیار خسته کننده باشد.

از همین رو برخی از طراحان بازی‌های ویدیویی به صورت خلاقانه بازی‌هایی را تولید کردند که بچه‌ها با انجام آن‌ها بتوانند هم سرگرم باشند و هم قواعد و اصول خشک ریاضی را به صورت یک سرگرمی فرابگیرند. با توجه به استقبال بچه‌ها از این بازی‌ها و تاثیرات مثبتی که از انجام بازی‌های ریاضی آنلاین به دست آورند، والدین و معلمان انجام این بازی‌ها را به فرزندان و دانش‌آموزان خود توصیه می‌کنند.

در نهایت اگر بخواهیم از تاثیر انجام بازی‌های ریاضی آنلاین برای بچه‌ها بگوییم، باید گفت که این بازی‌ها به صورت فعال و خلاقانه اصول و قواعد درس خشک ریاضی را به شکلی کاملا جالب و هیجان‌انگیز به افراد یاد می‌دهند. دانشمندان تحقیق کرده‌اند که یادگیری به این شکل تاثیر بهتر و بادوام‌تری دارد و در ذهن آن‌ها تثبیت می‌شود.

چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند و این کار چه تاثیری بر یادگیری این درس دارد؟

پس از توضیحات ارائه شده در این زمینه، اگر بخواهیم به پاسخ این سوال بپردازیم باید بگوییم که پس از فراگیر شدن استفاده از گوشی‌های موبایل و اینترنت، سازندگان بازی‌های ویدیویی از پتانسیل بالای این پلتفرم استفاده کرده و انواع بازی‌های ویدیویی با ژانرهای متفاوت را مناسب آن به بازار ارائه کنند. یکی از این ژانرها، بازی‌های آموزنده و یا حتی کمک آموزشی برای دروس سختی همچون ریاضی هستند که در این زمینه بسیار تاثیرگذار عمل کرده‌اند.

به همین سبب پاسخ به این سوال که چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند، در این است که، زیرا انجام این بازی‌ها تاثیر بسیار مثبتی در یادگیری قواعد و اصول ریاضی برای بچه‌ها دارد. با توجه به سخت بودن ریاضی برای درصد بیشتر افراد، افزایش توانایی یادگیری در این درس موجب افزایش اعتمادبه‌نفس بچه‌ها نسبت به همسالان خود در مدرسه و تقویت عملکرد آن‌ها در سایر جنبه‌های زندگی می‌گردد.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله که با عنوان «چرا بچه‌ها باید بازی‌های ریاضی آنلاین بازی کنند؟» خدمت شما عزیزان ارائه شد، به بررسی تاثیرات انجام بازی‌های ویدیویی، صرف نظر از موضوع و ژانر آن و همچنین به صورت ویژه بازی‌های ریاضی آنلاین، بر عملکرد بچه‌ها در یادگیری این درس خشک و سخت در مدرسه پرداخته شد. برای جمع‌بندی می‌توان این گونه بیان کرد که استفاده‌ی درست از این گونه بازی‌های ریاضی آنلاین می‌تواند بسیار مفید باشد و در آموزش این درس سخت و تثبیت قواعد و اصول آن در ذهن نقش موثری ایفا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.