AD

نقد و بررسی بازی The Night Fisherman

1 324

بازی The Night Fisherman اولین بازی از سری The Sacrifice است که توسط Far Few Giants به وجود آمده است، عنوانی که تمرکزش بیشتر بر خلق سفری جذاب، چشم‌نواز اما کوتاه می باشد. این بازی، یک بازی سوم شخص با گرافیک فانتزی است که داستان یک ماهیگیر پیر را بیان می کند. داستان بازی مانند  فیلم‌های کوتاه است. برای درک بهتر آن باید به قاب‌بندی و انتخاب رنگ در قاب‌ها دقت داشته باشید. این بازی یک تجربه داستانی تعاملی است که تلاش شده تا تیم سازنده کمی با چالش ساخت بازی با محور داستان تعاملی را تجربه کند. مدت زمانی که برای این بازی نیاز است فقط چند دقیقه می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با نقد و بررسی بازی با ما در  مجله بازی موبایل ایموجو همراه باشید.

داستان بازی جذاب The Night Fisherman

در این بازی همانطور که از عنوان بازی مشخص است، داستان یک ماهی‌گیر نسبتا پیر را می بینیم (که شما در نقش یک ماهیگیر هستید) که درکنار ماهی‌گیری، گاهی مسافر غیرقانونی و اجناس را به‌صورت قاچاق، به خاک بریتانیا می آورد. این داستان نقطه قوت بازی ماهیگیر شب می‌باشد. ماهیگیر در تاریکی شب منتظر فرصت مناسبی می باشد که ناگهان یک مامور مبارزه با قاچاق وارد بطن داستان می شود.

بین مامور ضد قاچاق و ماهی‌گیر یک صحبت نسبتا دوستانه پیش می‌آید. اما بعد از چند لحظه مامور ضدقاچاق به ماهی‌گیر پیر می فهماند که از قاچاق کردن او خبر دارد. ماهی‌‌گیر با شنیدن این حرف مامور سعی می‌کند خودش را خونسرد نشان دهد اما بالاخره  در برابر مامور کم می‌آورد و اعتراف می‌کند که در حال قاچاق یک پسربچه سیاه‌پوست است. در آخر، بازی شما دو راه پیش پا دارید که می توانید یکی را انتخاب کنید:

 1. می‌توانید تسلیم شوید و بچه را تحویل مامور بدهید.
 2. یا اینکه تسلیم نشده و با او مقابله کنید.

اما درهرصورت پایان بازی یکی است و آن کشته شدن پسربچه‌ی سیاه‌پوست خواهد بود. تنها تفاوت آن در زنده ماندن یا کشته شدن ماهی‌گیر است. داستان بازی در نگاه اول بسیار ساده به نظر می آید ولی اگر داستان بازی The Night Fisherman را در کنار فیلمبرداری خاص و گرافیک جذاب آن بخواهیم توصیف کنیم، زوایای عمیقی را متوجه خواهیم شد با این که گفتگوی بین شخصیت‌ها را از زوایای مختلفی می توان دید ولی در بخشی از بازی دوربین ناگهان به طرز دراماتیکی تغییر مکان می دهد  و شما با حس تعلیق فوق العاده‌ای روبرو خواهید شوید.

داستان بازی جذاب The Night Fisherman

پیام های بازی جذاب بازی ماهیگیر شب

داستان بازی آن گونه که مشاهده کردیم بسیار کوتاه بوده ولی پیام‌های بسیار مهمی در باطن خود پنهان کرده است. اولین پیامی که می توان از این بازی استنباط کرد، موضوع نژادپرستی به ویژه در رابطه با  اقلیت سیاه‌پوستان است . بازی با انتخاب یک پسربچه سیاه‌پوست که ظاهرا از فرانسه مهاجرت کرده است ادامه می یابد و بیانگر این مطلب است که نژادپرستی تنها در آمریکا شایع نیست.  بلکه در کشورهای دیگری که در طول تاریخ ابرقدرت بودند، مثل کشور بریتانیا نیز، رایج است. برای ریشه کن شدن موضوع نژادپرستی مسیر پر چالشی باید طی شود و هنوز هم وجود دارد.

دومین پیام استنباطی از بازی The Night fisherman پایان ‌بازی است. اگرچه شما حق انتخاب دارید اما در نتیجه بازی تفاوت چندانی نمی بینید و در هرصورت پسربچه تیر می‌خورد و  می میرد. در زندگی روزمره هم برای شما پیش آمده است که در مورد مساله‌ای هر کاری از دستتان برمی‌آید انجام می‌دهید، اما در نهایت نتیجه آن‌چیزی نیست که می خواستید. بعضی وقت‌ها اصلا مهم نیست چقدر برای یک کار تلاش کرده‌اید، وقتی زندگی چیزی را برای شما از قبل مقدر کرده باشد، همان پیش می آید و این دقیقا همان پیامی است که در پایان بازی توسط سازندگان بازی به شما نشان داده می‌شود.

پیام های بازی جذاب بازی ماهیگیر شب

گرافیک The Night Fisherman

اولین موردی که در این بازی‌ جذاب است و جلب توجه میکند رنگبندی محیط بازی است. در اولین صحنه‌ی بازی یک قایق کوچک را در یک دریای بزرگ مشاهده می کنیم. اما چیزی که تا حدودی غیر طبیعی به نظر می‌رسد رنگ‌ بنفش است که کل محیط بازی ماهیگیر شب را در برگرفته است. همانطور که می‌دانید در رنگ‌شناسی، رنگ‌ها دنیایی از حرف هستند.

مثلا رنگ آبی منشاء آرامش و خونسردی است و رنگ قرمز منشاء هیجان و انرژی است. اما رنگ بنفش که در این بازی غالب است ترکیبی از دو رنگ آبی و قرمز است. این ترکیب رنگی را می توان اینگونه توصیف کرد که یک قایق و ماهی‌گیری که در آرامش قرار دارند اما قرار است این آرامش  قبل از طوفان باشد.

زیبایی شناسی تصاویر The Fisherman بسیار خیره کننده و جذاب است. پالت رنگی که از رنگ‌های براق، جذاب و متنوع تشکیل شده است و سبک طراحی منحصر‌به‌فرد در شکل دهی محیط و پس زمینه‌ها را ایجاد می کند که چشم برداشتن از آنها کاری بسیار سخت می باشد. امیدواریم در ادامه بازی‌های Far Few Giants نیز شاهد چنین گرافیک خاصی باشیم، زیرا می‌تواند به عنوان یکی از نقاط قوت آثار این تیم شود.

گرافیک The Night Fisherman

گیم‌ پلی بازی نه چندان جذاب بازی ماهیگیر شب

برخلاف جذابیت روایت و داستان، در بازی The Night Fisherman شاهد گیم‌پلی ساده‌ای هستیم که هیچ گونه پیچیدگی ندارد. در اصل، کل گیم‌پلی بازی به انتخاب بعضی دیالوگ‌ها که البته نتیجه انتخاب‌های شما نیز به یک پایان از قبل تعیین شده منتهی می شود و تغییر زاویه‌ی دوربین که در لحظه‌ی اول جذاب به‌نظر می‌آید اما بعد از اندک زمانی جذابیت خود را از دست می دهد. چون تغییر خاصی به ارمغان نمی‌آورد و خلاصه می گردد. همین سادگی گیم‌پلی باعث شده تا بیشتر این بازی را در دسته فیلم‌های تعاملی قرار دهیم. در حقیقت هر چقدر که طراحی محیط بازی جذاب و رنگارنگ است اما از لحاظ گیم‌پلی بازی خشک و خالی از هیجان است.

در هر بازی که انجام می شود قانون و قاعده آن این است که سرنوشت بازی دست شمایی که بازی می کنید باشد. اما در بازی ماهیگیر شب هیچ نشانه‌ای از این قاعده نیست. نه انتخاب‌های شما سرنوشت بازی را عوض می کند و نه امکان این را دارید تا اتفاق خاصی را در بازی به وجود بیاورید. در واقع  شما در این بازی می‌نشینید، دیالوگ‌ها را می‌خوانید و هر جایی که نیاز بود، یک دیالوگ را انتخاب می‌کنید. شاید مهم‌ترین نقطه ضعف بازی The Night Fisherman همین موضوع باشد.

امیدواریم که Far Few Giants یک تغییر اساسی در گیم‌پلی عنوآنهای بعدی خود انجام دهد  تا شاهد یک اثر حرفه‌ای‌تر و جذاب‌تر از این تیم باشیم. نقطه ضعف دیگری که می توان به آن اشاره کرد، کوتاه بودن مدت زمان انجام بازی است. در واقع برای شروع و پایان بازی فقط به ده دقیقه زمان احتیاج دارید. برای طولانی‌تر کردن بازی باید مکانیزم‌های جذاب و جالب به بازی اضافه شود.

بازی The Night Fisherman
بازی The Night Fisherman

موسیقی فوق العاده جذاب The Night Fisherman

یکی دیگر از نقاط قوت در بازی The Night Fisherman بخش موسیقی فوق‌العاده جذاب است. یک موسیقی مناسب با اتمسفر بازی به فضاسازی اثر کمک شایانی می‌کند. این موسیقی زمانی که در شرایط سخت بازی باشید، این احساس سختی را در درون شما ایجاد می کند و در لحظات آرامش، موسیقی حال و هوای خوبی را به شما می‌بخشد.

با این وجود موسیقی The Fisherman بار احساسی صحنه‌های مختلف را منعکس می کند. اما در حال کلی این قطعات موسیقی زیبا  و گوش نواز هستند که خود به یکی از جذابیت‌های این بازی تبدیل شده است.

بررسی The Night Fisherman از لحاظ صدا گذاری

 علاوه بر موسیقی بازی، نیم نگاهی به صداگذاری بازی می‌پردازیم که به صورت کلی دو صدا در بازی جذاب ماهیگیر شب می‌شنویم.

 • صدای اول که تا لحظات پایانی بازی شنیده می‌شود، صدای نفس نفس زدن‌های متوالی و تکراری است که از جایی به بعد به صورت آزاردهنده‌ای، گیمر را اذیت می‌کند.
 • صدای دوم که در انتهای بازی The Night Fisherman شنیده می شود، به قدری طبیعی است که شما را با یک شوک ناگهانی روبرو می‌کند.

انتظاری که از اپیزود های دیگر بازی ماهیگیر شب وجود دارد این است که  در بخش صداگذاری با صداهای بیشتری بازی را مهیج تر و رئال تر ارائه دهند و موسیقی که به عنوان یک نقطه قوت این بازی به شمار می‌آید را تقویت کنند.

بازی The Night Fisherman
بازی The Night Fisherman

آشنایی با روش بازی The Night Fisherman

در ابتدای بازی باید کاراکتر خود را درست کنید. اما از آنجایی که کاراکتر  به صورت اول شخص است و چهره آن زیاد معلوم نیست، بیشتر جنبه وقت تلف کردن را دارد. با این توضیح شما می‌توانید با علایق خود کاراکتر خودتان را طراحی کنید و به بازی ادامه دهید. در اولین تصویر بعد از ساختن کاراکتر، شما خودتان را می‌بینید که درون یک رودخانه بسیار آرام نشسته‌اید. اولین نکاتی که در این بازی به شما آموزش داده می شود نحوه کنترل کردن چوب ماهیگیری و گرفتن ماهی‌های متعدد از رودخانه است.

مسلما ماهی در بازی The Night fisherman باید زیاد باشد. در طی پروسه ماهیگیری ابتدا با ماهی‌های ضعیف روبرو می شوید که گرفتن آنها مشکل خاصی ندارد. هر کس می تواند آنها را به راحتی صید کند. اما چالش این بازی زمانی شروع می‌شود که به مراحل بالاتر بروید. در این مراحل ماهی ها قوی‌تر می‌شوند و صیدشان مشکل خواهد شد. ماهی‌هایی که صیدشان سخت است، قیمت و درآمدزایی بیشتری نیز دارند. شما می توانید با فروش این ماهی ‌ها و خرید تجهیزات لازم از فروشگاه بازی، ماهیگیری بهتری داشته باشید.

نکته دیگر در مورد این بازی این است که وقتی شما پول هایی در بازی به دست می‌آورید، این پول‌ها را باید برای هزینه‌های خاصی که بازی از شما می‌خواهد، صرف کنید. پس شما باید پول‌های تان را ذخیره کنید تا بتوانید این آیتم‌های اجباری را خریداری کنید.

نحوه دریافت گواهینامه بازی ماهیگیر شب

در این بازی برای ماهیگیری در رودخانه های مختلف نیاز به گواهینامه است و در طول بازی ماهیگیر شب این گواهینامه را می‌توان خرید. دو نوع گواهینامه وجود دارد که یکی از آنها ساده و دیگری گواهینامه بدون محدودیت است. شما با استفاده از گواهینامه دوم قادر خواهید بود در هر رودخانه ای که بخواهید و در هر زمانی که دلتان بخواهد، ماهیگیری کنید. یعنی هیچ محدودیتی برای شما نیست. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که قیمت این گواهینامه‌ها بسیار متفاوت است و برای گرفتن گواهینامه بدون محدودیت باید پول بسیار زیادی داشته باشید.

تمام کاری که شما باید در مسیر گیم‌پلی این بازی انجام دهید، این است که در آن به وسیله قلاب‌های خودتان ماهی‌هایی با سطح سختی‌های متفاوتی را به دام بیندازید که تنها نکته ی چالش برانگیز این بازی محسوب می‌شود. اما سیستم خرید آیتم‌ها و همچنین خرید گواهینامه برای رسیدن به محیط های بهتر برای ماهیگیری را می توان یکی از نکاتی دانست که بازی را از خسته کننده بودن نجات می دهد. اما این آیتم‌ها کافی نیست و بازی The Night fisherman همچنان برای بسیاری از بازیکنان خسته کننده است. اگر به دنبال یک بازی جذاب و با شور و هیجان بالا هستید، مطالعه نقد و بررسی  بازی Journey To The Savage Planet را از سایت ایموجو از دست ندهید.

بازی The Night Fisherman
بازی The Night Fisherman

نکات مثبت و منفی بازی The Night Fisherman

نکات مثبت بازی ماهیگیر شب

 • دارای سیستم خرید و فروش جذاب
 • گرافیک چشم نواز، مجذوب کننده و خاص
 • اتمسفر فوق‌العاده
 • موسیقی جذاب

نکات منفی بازی ماهیگیر شب

 • اجبار بازی برای خرید برخی آیتم‌ها
 • قیمت زیاد برخی آیتم‌های ساده
 • تکراری بودن گیم پلی
 • کمبود موسیقی درون بازی
 • کوتاه بودن
 • گیم‌پلی ساده
 • نبود پایآنهای متفاوت

نتیجه گیری بازی The Night Fisherman

The Night Fisherman یک رمان تصویری است که طراحی زیبا و داستان خیلی خوبی دارد. اما گیم‌پلی بازی هیچ حرفی برای گفتن ندارد و احتمال زیاد نمی تواند آنچنان شما را درگیر  و پایبند کند. ولی برای اینکه از بازی‌های مهیج برای مدت کوتاهی فاصله بگیرید، گزینه مناسبی است. بازی بیشتر از اینکه یک بازی ویدئویی باشد، یک داستان تعاملی است. از طرف دیگر مدت زمان بازی خیلی کوتاه است و  برای به پایان‌ رساندن بازی فقط به ده دقیقه زمان نیاز دارید. بازی The Night Fisherman اثری است که به سرعت از ذهن بازیکن آن پاک می شود و تاثیر گذاری آن چنانی ندارد. اما با تمام کمبودها، این بازی لااقل ارزش یک بار تجربه را خواهد داشت. با بخش نقد و بررسی بازی سایت ایموجو همراه باشید تا با نقاط ضعف و قوت بازی ها بیشتر آشنا شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Ganya می گوید

  این بازی داستان جالبی داره و متفاوت هستش اولین باره این مدل بازی رو انجام میدم جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.