AD

نقد و بررسی بازی fallout 76

0 269

مجموعه بازی های فال اوت به عنوان یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین بازی های ویدیویی شناخته می شود که تا امروز نسخه های متعددی از آن عرضه شده است. این بازی در سبک پسا رستاخیزی  و نقش آفرینی ساخته شده است. نحوه معرفی بازی و تعریف و تمجید تاد هاوارد (کارگردان فال اوت) از آن باعث شد که گیمرها انتظارات زیادی برای این بازی بکشند. هرچند که این مجموعه بازی ها در ابتدا به عنوان بازی تک نفره و داستان محور ساخته شده بود و نگرانی هایی در افراد به وجود آورده بود. از جمله نسخه های محبوب بازی فال اوت، بازی fallout 76 می باشد که دارای ویژگی ها و قابلیت ها خاص خود می باشد.

در طی سال های متمادی که این مجموعه بازی منتشر می شود فراز و فرودهای مختلفی را تجربه کرده است و با موافقت ها و مخالفت های متعددی مواجه شده است. این بازی مانند تمام بازی های ویدیوی از ویژگی ها و قابلیت های ویژه ای برخوردار است و می تواند چالش های مختلفی برای گیمرها داشته باشد. در ادامه مطلب به معرفی، نقد و بررسی بازی fallout 76 می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

معرفی بازی fallout 76

بازی فال اوت به عنوان یکی از قدیمی ترین بازی های سبک نقش آفرینی شناخته می شود که در اولین بار در سال 1977توسط استودیو بلک آیل عرضه شد. این استودیو در سال 2003 منحل شد اما امتیاز آن به شرکت بتسدا فروخته شد و در سال 2008 این کمپانی نسخه سوم بازی را عرضه کرد که یکی از بهترین نسخه های این مجموعه بازی بود که تا امروز ساخته شده است. دو سال بعد این کمپانی توانست یک نسخه موفق دیگر از این بازی با نام نیو وگاس را عرضه کند که با استقبال بسیار خوبی از طرف گیمرها مواجه شد. بازی fallout 76 در سال 2018 و برای پلتفرم های مختلف مانند پلی استیشن 4، ویندوز و ایکس باکس منتشر شد.

بررسی نقاط ضعف و قوت بازی fallout 76

بازی fallout 76 به سبب داشتن ویژگی های منحصر به فردی می تواند بعد از 50-60 ساعت اکتشاف و بازی در دنیای آخرالزمانی توسط بازیکن، حس هایی مانند تنهایی عمیق، پوچی، تکرار و … را در او به وجود بیاورد و این احساسات هر لحظه شدت بیشتری پیدا می کند. بازی از 6 منطقه مختلف تشکیل شده است و بهشت و جهنم را از زوایای مختلفی به تصویر می کشد. بازی فال اوت 76 نیز مانند تمام بازی های ویدیویی دارای ویژگی ها و قابلیت هایی است که مورد بحث و بررسی های زیادی قرار گرفته اند. از مهم ترین جنبه های بازی که توجه گیمرها و منتقدان را به خود جلب کرده است می توان موارد زیر را عنوان نمود.

بررسی نقاط ضعف و قوت بازی fallout 76

داستان بازی فال اوت 76

داستان بازی بعد از پایان یک جشن در پناهگاه شماره 76 شروع می شود. گیمر در حالی بازی را شروع می کند که 25 سال از جنگ اتمی گذشته است و در سال 2102 قرار دارد. بسیاری از مناطق آمریکا هنوز تحت تاثیر تشعشعات اتمی هستند و اعضای پناهگاه به دنیای بیرون می روند تا آن را از نو بسازند. ایراد داستان بازی از همان ابتدای بازی به چشم می خورد چرا که بازیکن به شدت احساس تنهایی و زوال می کند و حس بدی از بازی دریافت می کند. داستان بازی در قسمت یک نفره و داستان بازی در قسمت چند نفره تفاوت های بسیار زیادی دارد و حاصل این تفاوت ها سیاه روزی بازی است.

 در بخش آنلاین بازی نیز شخصیت های NPC قربانی شده اند و دیگر قابلیت بازی ندارند و این امر باعث بی روح شدن بازی شده است. به صورت کلی داستان بازی به گونه ای روایت می شود که اگر بازیکن یک دوست صمیمی نداشته باشد که با او بازی کند تا ساعت ها و روزها درگیر ابر سیاه تنهایی خواهد بود. داستان بازی fallout 76 در شهر ویرجینیا روایت می شود که وسعت بسیار زیادی دارد و می تواند چالش های مختلفی برای بازیکنان داشته باشد. دنیای پر رمز و راز و شگفت انگیز بازی می تواند نقطه مثبت و موثری در بخش داستان بازی باشد.

گرافیک بازی فال اوت 76

بازی فال اوت 76 از نظر گرافیک نیز نتوانسته از نسخه های قبلی خودش فراتر برود. اگر گرافیک این بازی به شکل بهتری طراحی می شد به راحتی می توانستیم که شهر ویرجینیا را یکی از زیباترین نقشه های بازی های ویدویی بنامیم. کمپانی بتسدا در عرضه بازی fallout 76 گویی فقط رفع تکلیف کرده است و و هیچگونه تلاش مضاعفی نداشته که سطح کیفی جنبه های مختلف بازی را ارتقا بدهد. گرافیک بازی در حد گرافیک نسخه های قبلی بازی است و پیشرفت زیادی نداشته است.

البته می توان نکات مثبت زیادی از گرافیک بازی بیان کرد. تمام عناصر محیطی بازی مانند ساختمان ها، درختان، جاده ها، معادن و شخصیت ها به شکل مطلوبی طراحی شده اند و حتی ریزترین نقاط بازی نیز به خوبی قابل مشاهده است. مکان های عجیب و غریب و شگفت انگیز زیادی در محیط بازی گنجانده شده است اما از آنجایی که کسی نیست داستان این مکان ها را برای گیمر تعریف کند، حس پوچی و بی هدفی به گیمر منتقل می شود. پیست اسکی، رستوران ها، فروشگاه ها و… به بهترین شکل و با بالاترین سطح جزئیات طراحی شده اند.

گیم پلی بازی fallout 76

متاسفانه نمی توان به بازی fallout 76 از نظر گیم پلی نمره خوبی داد. مشکلات فنی این نسخه از مجموعه بازی های فال اوت فراتر از انتظار هستند. می توان گفت باگ ها و مشکلات فنی در قسمت گیم پلی شاکله اصلی بازی را تشکیل داده اند و این امر به قدری عادی شده است که حتی طرفداران این مجموعه به شوخی می گویند که (بازی های کمپانی بتسدا بدون باگ مزه ندارد). متاسفانه ایرادات این بازی به نحوی هستند که به سختی می توان از آن ها چشم پوشی کرد.

در بخش آنلاین بازی کوچکترین افت سرعت در اینترنت باعث بروز اختلال در بازی می شود و حوصله گیمرها را سر می برد. دلیل اشتباهات و باگ هایی که در بازی وجود دارد استفاده از موتور قدیمی و تاریخ گذشته توسط سازنده ها می باشد. اگرچه این بازی نسخه به روز شده بازی های فال اوت می باشد اما همچنان بازی fallout 3 را می توان بهترین نسخه این بازی ها دانست. بخش شوتینگ بازی fallout 76 تقریبا در تمام درگیری ها گیمرها را با مشکل مواجه می کند و به راحتی نمی توان به آن عادت کرد.

تقریبا تمام المان هایی که برای بازی تک نفره تدارک دیده شده بود برای بازی آنلاین نیز تکرار شده است و این باعث کاهش جذابیت و هیجان بازی شده است. با وجود آنکه نقشه و محیط بازی بسیار بزرگ است و بازیکن می تواند آزادی عملی بالایی داشته باشد اما پوچ بودن داستان بازی، گیم پلی را هم تحت تاثیر قرار داده است. تنها راه نجات این سیستم تیراندازی استفاده مستمر از سیستم V.A.T.S است که به دلیل آنلاین بودن بازی تغییرات محسوسی داشته است.

موسیقی و صدا گذاری بازی fallout 76

می توان گفت بزرگ ترین نقطه قوت بازی fallout 76 بخش موسیقی و صداگذاری بازی است که می توان به راحتی با آن ارتباط برقرار کرد و به آن اتکا داشت. صداگذاری برای شخصیت های بازی به بهترین شکل ممکن انجام شده است و حتی صداهای محیطی مانند شلیک گلوله و انفجار و مبارزات به شکلی طبیعی و واقعی ساخته شده اند. موسیقی های متن بازی نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و می توانند حس و هیجان بسیار خوبی به بازیکنان منتقل کنند. در این بازی از موسیقی های کلاسیک بسیار جذابی استفاده شده است و بازی را از لحاظ صوتی به سطح بسیار بالایی رسانده است.

موسیقی و صدا گذاری بازی fallout 76

شخصیت پردازی بازی فال اوت 76

در بازی fallout 76 برعکس نسخه های قبلی و قبل از شروع بازی نمی تواند مولفه های مشهور به S.P.E.C.I.A.L را خرج شخصیت های بازی بکند. شخصیت بازی به مرور زمان قوی خواهد شد. پرک های بازی هر کدام یک کارت هستند که با توجه به قدرت هر مولفه و وزن هر کارت درون همان شاخه قرار خواهند گرفت. البته باید اذعان داشت که سیستم ارتقای بازی کاملا هوشمندانه و جذاب ساخته شده‌ است و کاری می ‌کند  که گیمر بعد از ارتقای شخصیت خود سریعا به سراغ باز کردن کارت های جدید برود و یک استراتژی مناسب را انتخاب کند. همچنین زمانی که بازیکن کاراکتر جدیدی ایجاد می کند با مهارت های جدید و متفاوت رو به رو می شود و تجربه جدیدی از بازی را خواهد داشت.

سخن آخر

اگرچه بعد از عرضه نسخه هی سوم و چهارم از بازی های فال اوت، گیمرها انتظار یک بازی پیشرفته تر و مدرن تر را داشتند اما کمپانی بتسدا تقریبا همه آنها را ناامید کرد. هرچقدر بازیکن بیشتر در دنیای بازی fallout 76 غرق شود بیشتر متوجه مشکلات فنی و باگ های آن می شود و به هیچ عنوان نمی توان نمرات قابل قبولی به بازی داد.

از مهم ترین ویژگی های مثبت بازی fallout 76 می توان به دنیای بزرگ و پرجزئیات، آیتم ها و امکانات مختلف و موسیقی بی نظیر آن اشاره کرده که البته تحت تاثیر نقاط منفی همچون مشکلات فنی و باگ های زیاد، نبود NPC، گیم پلی ضعیف و … قرار گرفته اند. هرچند که این بازی می تواند تجربه جدیدی برای گیمرها باشد و چالش های جدید برای آنه ا داشته باشد اما نمی تواند یک بازی تلقی شود که فردی بخواهد دوباره آن را انجام دهد.

اگر به تازه ترین اخبار بازی های ویدیویی و رایانه ای علاقمند هستید، می توانید به مجله بازی موبایل ایموجو مراجعه کنید. همچنین شما با مراجعه به این سایت می توانید با نقد و بررسی انواع بازی های روز در جهان آشنا شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.