AD

نقد و بررسی بازی رینبو 6 سیج (Rainbow Six Siege)

12 417

بازی های چند نفره و گروهی به یکی از مهم ترین ستون های صنعت گیم در دنیای امروز تبدیل شده اند و همین امر باعث شده است شرکت ها و استودیوهای مختلف جهان در این زمینه فعالیت داشته باشند و بازی های ویدیویی چند نفره تولید کنند. بازی رینبو 6 سیج یکی از بازی های ویدیویی چند نفره است که در سبک تیراندازی تاکتیکی اول شخص ساخته و عرضه شده است.

این بازی تا به حال برای جوایز مختلفی کاندید شده است و جوایز متعددی نیز دریافت کرده است. به صورت کلی این بازی علی رغم داشتن یک سری ایرادات و مشکلات، نقدهای مثبتی از منتقدان و گیمرهای حرفه ای دریافت کرده است . بازی رینبو 6 سیج دارای ویژگی ها و قابلیت های متعددی است و موافقان و مخالفان زیادی دارد. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر بازی و همچنین نقد و بررسی Rainbow Six Siege پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی رینبو 6 سیج

بازی رینبو 6 سیج یکی از بازی های ساخته کمپانی یوبی سافت (Ubisoft) است که در کنار بازی های معروفی مانند The Division به توسط تام کلنسی (Tom Clancy) نوشته شده اند. این بازی در سبک اکشن، تیراندازی و مبارزه ای ساخته و عرضه شده است. این بازی در ابتدای انتشار خود با فروش ضعیفی مواجه شده اما پس از مدتی و با سیاست هایی که کمپانی یوبی سافت اتخاذ کرد توانست گیمرهای بسیار بیشتری به خود جذب کند به گونه ای که در سال 2019 بیش از 45 میلیون کاربر از سراسر جهان داشت.

 Rainbow Six Siege اولین بار در سال 2015 برای پلتفرم هایی مانند ایکس باکس وان، پلی استیشن 4 و همچنین رایانه های شخصی عرضه شد. این بازی بیشتر بر تخریب محیط و همکاری بازیکنان تاکید دارد و گیمرها می توانند در قابلت گروه ها به مبارزه باهم بپردازند و نقش دفاع و حمله بازی کنند. در هر گروه شخصیت هایی از گروه های ضد تروریستی حضور دارند که دارای قابلیت های منحصر به فردی هستند. بازی در حقیقت دارای دو بخش تک نفره و چند نفره است که در هر کدام بازیکن می تواند با چالش های مختلفی مواجه شود.

معرفی بازی رینبو 6 سیج

بررسی و نقد جوانب مختلف بازی رینبو 6 سیج

همانطور که گفته شد بازی Rainbow Six Siege دارای ویژگی ها و قابلیت های مختلفی است که می تواند هیجان و لذت های شگفت انگیزی را به گیمرها بدهد. بعد از آنکه طرفداران مجموعه Rainbow انتظار زیادی کشیدند بازی رینبو 6 سیج عرضه شد اما با وجود محبوبیت زیادی که این سری داشت عجیب بود که کمپانی یوبی سافت نسخه های بعدی بازی را عرضه نکرد. این بازی تقریبا یک بازی کامل و جامع است و می تواند گیمرهای حرفه ای را با چالش های مختلفی مواجه کند.

 بازی رینبو 6 سیج مانند تمام بازی های ویدیویی توسط گیمرهای حرفه ای و منتقدان حوزه صنعت گیم مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. مهم ترین جنبه های بازی که توجه کاربران را به خود جلب می کند شامل موارد زیر است:

داستان بازی رینبو 6 سیج

به صورت کلی می توان گفت بازی Rainbow Six Siege با سایر بازی های اکشن از نظر داستانی متفاوت است و نمی توان انتظار داشت از همان ابتدای بازی با یک داستان منظم و هدفمند روبه رو شد. همانطور که گفته شد این بازی در دو بخش تک نفره و چند نفره ساخته شده است ولی بخش چند نفره بازی داستان مشخص و هدفمندی ندارد و این بحث مورد نقد بسیاری از منتقدان و گیمرها قرار گرفته است. در بخش تک نفره بازی به جای داستان بیشتر از فیلم های کوتاه استفاده شده است و گروه رینبو با یک گروه تروریستی با نام ماسک سفیدها مبارزه می کنند.

 بخش چند نفره بازی نیز خود به دو قسمت سخت و آسان تقسیم می شود که در 3 بخش گروگان، تصرف منطقه و بمب تقسیم می شوند و چالش های مختلفی برای گیمرها به همراه دارند. به صورت کلی می توان گفت که داستان این بازی برای سلیقه های خاص و منحصر به فرد مناسب است و ممکن است که خیلی از بازیکنان نتوانند با آن ارتباط خوب و موثری برقرار کنند.

گیم پلی بازی Rainbow Six Siege

در ادامه نقد و بررسی بازی Rainbow Six Siege به بررسی گیم پلی این بازی می پردازیم. از نظر گیم پلی می توان گفت که بازی رینبو 6 سیج وضعیت بسیار خوبی دارد و بازیکنان می توانند هیجان و لذت زیادی را از بازی تجربه کنند. سیستم این بازی شباهت زیادی به بازی هایی مانند کانتر یا SWAT دارد و بازی در قالب دو گروه تروریست و ضد تروریست دنبال می شود. در بازی شخصیت ها و کاراکترهای مختلفی وجود دارند و گیمر می تواند هر کدام از شخصیت های بازی را انتخاب کند.

 هنگام شروع بازی گیمرها می توانند انتخاب کنند که در کدام قسمت از نقشه بازی را شروع کنند و به تیم مهاجم یک دقیقه وقت داده می شود تا موقعیت دشمن را از هر نظر شناسایی کنند و تیم حریف نیز فرصت دارد تا راه های ورودی را ببندد و برای دفاع از خود کارهای مختلفی بکنند.

 • در صورتی که بازیکنی در حین بازی کشته شود باید منتظر شروع شدن راند بعدی برای ادامه بازی باشد. مدت زمان بازی نیز برای هر دست برای افراد مبتدی 4 دقیقه و برای بازی های رده بندی 3 دقیقه طول خواهد کشید. در بازی اپراتورهای زیادی وجود دارند که هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی هستند. سیستم تخریب بازی به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده است.

گیم پلی بازی Rainbow Six Siege

گرافیک بازی رینبو 6 سیج

می توان گرافیک Rainbow Six Siege را یکی از نقاط قوت بازی دانست چرا که وضعیت بسیار خوب و مطلوبی دارد. تمام جزئیات بازی به شکلی مدرن و عالی طراحی و ساخته شده است به گونه ای که حتی ریزترین اشیا در داخل محیط بازی با وضوح بالایی قابل رویت است. به صورت کلی 11 نقشه مختلف برای این بازی تعبیه شده است که هر کدام با جزئیات کامل در راستای هدف بازی طراحی شده اند. در حقیقت گرافیک این بازی قابل قبول است ولی ایراداتی نیز به آن وارد است. کیفیت بافت ها خارق العاده نیستند اما افکت ها و صحنه های فیزیکی بسیار چشم نواز و تحسین برانگیز ساخته شده اند.

با توجه به آنکه کیفیت سرورهای بازی توسعه و پیشرفت زیادی داشته اند بازی از سرعت بسیار خوبی برخوردار است و گرافیک بازی مشکلاتی مانند قطع شدن و دیر لود شدن ندارد. گرافیک بازی توسط موتور Anvil Engine توسعه داده شده است که در سال 2007 توسط یوبیسافت طراحی و ساخته شده است و توانایی توسعه بازی برای تمام پلتفرم های رایج را دارد.

صداگذاری و موسیقی بازی Rainbow Six Siege

 گرچه موسیقی بازی رینبو 6 سیج چیزی نیست که منتقدان به صورت جداگانه و اصطلاحا بولد شده به آن بپردازند و در مورد آن بحث کنند اما به صورت کلی کیفیت قابل قبولی دارد.  موسیقی های متن بازی شاید زیاد مورد توجه بازیکنان قرار نگیرد اما کیفیت بالایی دارد. صداگذاری شخصیت ها به بهترین شکل ممکن طراحی شده است و گیمر می تواند ارتباط بسیار خوبی با شخصیت ها بگیرد. همچنین موسیقی هایی که برای متن بازی انتخاب شده اند می تواند راضی کننده باشد اگرچه نمی توان آنها را خارق العاده دانست.

هوش مصنوعی بازی رینبو 6 سیج

بازی رینبو 6 سیج از نظر هوش مصنوعی نیز توانسته نمرات بسیار خوبی از منتقدان و گیمرهای حرفه ای دریافت کند. حرکات، رفتار و عکس العمل های بازیکنان و کاراکترهای بازی به شکلی حرفه ای و مدرن طراحی و ساخته شده اند. شخصیت های بازی سرعت بالایی در اجرای دستورات بازیکن دارند. هر کدام از شخصیت های بازی دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی هستند و هماهنگی بسیار بالایی باهم دارند که باعث بالا رفتن جذابیت بازی شده اند.

 با توجه به استفاده بازیکنان از سلاح و تجهیزات و سیستم مبارزات بازی انتظارات زیادی از هوش مصنوعی بازی می رفت و سازندگان بازی تقریبا توانسته اند توقعات و انتظارات گیمرها را برآورده کنند.

نتیجه نهایی

بازی رینبو 6 سیج به عنوان یکی از بازی های سبک اکشن و ماجراجویی در حالی عرضه شده است که ویژگی های مثبتی مانند گرافیک عالی، گیم پلی خوب و داستان و صداگذاری خوب آن باعث شده است که بازیکنان ارتباط بسیار خوبی با آن برقرار کنند. به صورت کلی این بازی از دیدگاه های مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و به صورت میانگین نمراتی بین 80 تا 85 از 100 دریافت کرده است که می تواند یک نمره بسیار خوب قلمداد شود. می توان گفت بازی Rainbow Six Siege می تواند برای سلیقه های خاص یک تجربه بی نظیر باشد و هیجان و لذت بالایی به گیمرها بدهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 نظرات
 1. عابدی می گوید

  سلام من شندیم میشه با اکانت هوم افلاین بازی کرد درسته ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر بله میتونید با این اکانت هم انلاین و هم افلاین بازی کنید فقط گاهی باید انلاین شید و اشتراک رو چک کنید

 2. حاتمی می گوید

  سلام گیمش مصرف اینترنتش زیاده ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر خیر معمولا در هر یک ساعت 20 مگ حدودی مصرف دراه و این که بستگی به بازی هم داره

 3. محسنی می گوید

  سلام انگار از یه جایی به بعد اپراتورام رو از دست میدم چرا؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام. سلام وقت بخیر خیر اگه اپراتور شما کشته بشه و بازیکنان دیگه نتونن نجاتش بدن در حالتMIA قرار میگیره یعنی شما نمیتونید ازش استفاده کنید تا وقتی که بتونید تو یک دور از تجربه بازی نجاتش بدین و یا بعد از کشته شدن که نجات پیدا میکنه ممکنه کمی بهبودش طول بکشه

 4. خلیلی می گوید

  سلام دوستان بازی به نظر من به صورت یک نفرش بعد از 4 یا 5 ساعت دیگ تکراری میشه

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر بله تا حدودی همین طوره بهتره بازی رو گروهی بازی کنید تا برای شما سرگرم کننده تر باشه .

 5. عرب احمدی می گوید

  سلام این که همه محیط هاش شبیه همه اذیتم میکنه واقعا برای رسیدن به هر هدف باید ز منطقه های تکراری رد بشیم

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر بله محیط کمی طراحیش محدوده ولی گرافیک کار جلوی خسته کننده بودن بازی رو میگیره

 6. صادقپور می گوید

  سلام امکان بازی کردن رینبو بدون پلاس هم هست؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام دوست گرامی خیر نمیشه البته به جز بخش افلاینش که فقط برای اموزش هست و حتما اگه میخواین این بازی رو بازی کنید باید پلاس داشته باشید البته اگه میخواین با پلی استیشن بازی کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.