AD

نقد و بررسی بازی نیکیماک ؛ بازی فکری جذاب

0 357

با پیشرفت روزافزون علوم و تکنولوژی، بازی های ویدیویی روز به روز در حال گسترش هستند و محبوبیت بیشتری در میان گیمرها به دست می آورند اما در کنار آنها بازی های کارتی نیز رشد و توسعه بسیار خوبی داشته اند و توانسته اند جایگاه خوبی در میان رده های سنی مختلف به دست بیاورند. بازی  جدید نیکیماک از جمله بازی های کارتی مشهور و پرطرفداری است که از زوایای مختلفی می تواند برای بازیکنان موثر باشد. این بازی بسیار هیجان انگیز است و باعث تقویت حافظه و ریاضیات گیمرها می شود. در ادامه این مطلب از مجله بازی موبایل ایموجو به معرفی بازی، بررسی ویژگی ها و نقد نقاط ضعف و قوت بازی نیکیماک خواهیم پرداخت.

معرفی بازی نیکیماک

بازی نیکیماک برای اولین بار توسط کمپانی و انستیتوی طراحی و پژوهش هوپا (Houpaa ) طراحی شد. این بازی در سبک Take That (تو پاچه کردن) و بر اساس ایده‌ای از Monty Stambler و Ann Stambler  و در سال 2014 ساخته شده است. می توان گفت که بازی نیکیماک نسخه‌ پیشرفته و توسعه ‌یافته بازی Rat a tat cat می باشد که در سال 1995 منتشر شد.

با توجه به آنکه بازی Rat a tat cat بیش از دو دهه است که در دسترس کاربران در سراسر جهان قرار دارد از محبوبیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل به ده ها زبان مختلف زنده دنیا ساخته شده است و میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند. بازی نیکیماک آخرین نسخه‌ ویرایش ‌شده‌ بازی Rat a tat cat  است. در این نسخه هم روش های بازی تغییر کرده اند و هم آیتم های مختلفی از جمله تاس به آن اضافه شده است. این تغییرات باعث شده اند که این بازی جذابیت بسیار زیادی باری گیمرها داشته باشد و مدت زمان زیادی آنها را سرگرم کند.

بازی Nikimaak مانند همه بازی های کارتی و فکری دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که می تواند فواید و کاربردهای متفاوت و متعددی برای گیمرها داشته باشد. از مهم ترین فایده های این بازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این بازی کارتی و فکری از جذاب و هیجان‌ بسیار زیادی برخوردار است و می تواند حافظه و ریاضیات بازیکنان را تقویت کند.
 • Nikimaak از اعداد ریاضی برای به‌ کارگیری بخش ‌های مختلف مغز بازیکن استفاده می کند که می تواند تصمیم گیری و ریسک پذیری آنها را سرعت ببخشد.
 • بازی موجب افزایش خلاقیت گیمرها می شود
 • این بازی دارای یک گیم پلی بسیار خوب است و نمره قابل قبولی از منتقدان دریافت کرده است.
معرفی بازی نیکیماک
معرفی بازی نیکیماک

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی نیکیماک

همانطور که عنوان شد این بازی Nikimaak  در سبک بازی های Take That طراحی شده است و محبوبیت بالایی در میان کاربران دارد. بازی از تصویر سازی مناسبی برای سنین پایین و کودکان و نوجوانان برخوردار است و می تواند محسابات ریاضی، یادگیری سریع، تصمیم گیری، تفکر و… را تقویت کند. این بازی نسخه به روز شده و توسعه یافته بازی Rat a tat cat  است که در قسمت های مختلف توسعه یافته است. از نظر محتوایی این بازی دارای 45 کارت تصویر شماره‌ دار است، 9 کارت فرماندهی،2 تاس چوبی و دفترچه‌ی قوانین بازی است و می تواند به صورت چند نفره از 2 تا 6 نفر انجام شود و مدت زمانی در حدود نیم ساعت بازیکنان را به خود مشغول کند.

داستان بازی Nikimaak به گونه ای روایت می شود که هرج و مرج و ویرانی تمام سیاره مترلینگ را فراگرفته است و به زودی کنترل سیاره به دست قانون گریزان و خلافکارها میفتد. داستان بازی به این شیوه است که بازیکنان باید به حشرات سیاره مترلینگ کمک کنند تا حشرات خلافکار را بیرون کنند. در این بازی بازیکن باید با استفاده از کمک حشره های دانا و ماهر سیاره مترلینگ را از وجود حشره های موذی و مضر خالی کنند.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی بازی Outlast 1 از بهترین بازی های ترسناک

بررسی نقاط قوت بازی نیکیماک

 • همانطور که گفته شد این بازی نسخه توسعه یافته و آپدیت شده بازی Rat a tat cat است که آیتم های مختلفی به آن اضافه شده است که باعث افزایش هیجان و لذت بازی گشته است.
 • بازی به صورت چند نفره می باشد و گیمرها می توانند به صورت 2 نفره تا 6 نفره از آن استفاده کنند
 • نیکیماک علاوه بر آنکه می تواند به حافظه بازیکنان و توانایی محاسبات آنها کمک کند جنبه فان و سرگرمی بالایی دارد و بازیکنان می توانند مدت زمان زیادی را با آن سرگرم شوند.
 • اگرچه بازی بیشتری برای کودکان و نوجوانان طراحی و ساخته شده اما تمام افراد بالای 5 سال می توانند از آن استفاده کنند و سرگرم شوند. در صورتی که حتی کودکان خردسال نیز از این بازی ها استفاده کنند خطراتی مانند بلعیدن و آسیب های جانبی آنها را تهدید نخواهد کرد
 • بازی Nikimaak  از خلاقیت و نوآوری های مختلفی استفاده کرده است و می تواند فواید زیادی برای آموزش بازیکنان داشته باشد
 • در مقایسه با سایر بازی های کارتی و فکری از قیمت مناسبی برخوردار است و همه اقشار جامعه توانایی خرید آن را خواهند داشت
 • دارای دو نوع کارت کلاسیک و پیشرفته است و می توان دو بازی مختلف با آن انجام داد
 • آموزش قوانین بازی در مدت زمان کمی امکان پذیر است و بازیکنان می توانند به سرعت آن را یاد بگیرند.
 • جعبه بازی از کیفیت خوبی برخوردار است و بسته بندی مناسبی دارد

بررسی نقاط ضعف بازی Nikimaak 

اگرچه فایده و مزایای زیادی برای این بازی بیان شده است و توانسته از منتقدان و بازیکنان نمرات بسیار خوبی دریافت کند اما بازی نیکیماک نیز همچون تمامی بازی های دیگر نکات منفی و ضعف خاص خود را دارد. از مهم ترین نقاط ضعف این بازی می تواند موارد زیر را عنوان نمود.

 • جنس کارت های بازی از کیفیت بالایی برخوردار نیست و می توانست که شرایط بهتری داشته باشد.
 • تاس های بازی بسیار سبک هستند و حس تاس پرانی را به بازیکنان نمی دهد. اگر تاس ها وزن بیشتری داشتند بازیکنان حس بهتری تجربه می کردند
 • یکی دیگر از ایرادهایی که به این بازی وارد شده است اندازه کارت ها و بسته بندی است که می توانست مقداری کوچک تر باشد. البته این مشکل را نمی توان ایرادی اساس به حساب آورد و می توان از آن چشم پوشی کرد.
 • هرچند که بازی Nikimaak برای تمام رده های سنی مناسب است اما تصاویر طراحی شده بر روی کارت ها بیشتر کودکان را مخاطب قرار داده است و می توانست که متعادل تر تصویرسازی شود.

نتیجه نهایی

به صورت کلی می توان گفت که بازی نیکیماک به عنوان یکی از محبوب ترین بازی های کارتی و فکری جهان شناخته می شود. این بازی به زبان های مختلفی در جهان وجود دارد و میلیون های بازیکن از آن استفاده می کنند. با بررسی همه جانبه نقاط ضعف و قوت بازی می توان نمره قابل قبولی به بازی داد. در مجموع نمی توان نقدها و ایرادهای بسیار اساسی به بازی گرفت و می تواند رضایت بازیکنان را جلب کند. با آموزش بازی Nikimaak می توانید با تمامی مراحل آن به صورت کامل آشنا شوید و از بازی کردن لذت ببرید. برای نقد و بررسی بازی های بیشتر با ما در در بخش نقد و بررسی بازی سایت ایموجو همراه باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.