AD

نقد و بررسی بازی life is strange 2 (لایف ایز استرنج ۲)

3 500

در حال حاضر بازی‌های ویدیوئی یکی از پر مخاطب‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌ها به شمار می‌آیند. بازی‌های ویدیوئی اکثرا به‌صورت اپیزودی ساخته می‌شوند، بازی life is strange 2 یک بازی ایپزودی با داستانی قابل لمس، دغدغه‌مند و تاثیر گذاراست. (اپیزود به معنی قسمتی از یک فیلم که با محتوای درونی خود به دیگر قسمت‌ها وصل می‌شود، البته هر قسمت می‌تواند داستانی متفاوت داشته باشد).

اگر بازی  life is strange(نسخه اول اپیزودی) را بازی کرده باشید، حتما به یاد دارید که از لحاظ داستانی و متن بسیار جالب و تامل برانگیز بود و مخاطب می‌توانست با کاراکتر اصلی داستان ارتباط خوبی برقرار کند. بازی جدید نیز از لحاظ داستانی، می‌تواند شما را جذب خود کند، اگر شما وارد بازی شوید خواهید دید که، شروع آرامی دارد و هیجان زیادی در آن به چشم نمی‌خورد، همچنین شخصیت اصلی داستان نیز قدرت خارق‌العاده‌ای ندارد.

بلکه برادر کوچک‌تریعنی دنیل از یک قدرت ماورایی بهره‌مند است، ویژگی خاص شان، محافظت و مراقبت کامل از برادر کوچکتر و کمک به او در استفاده از قدرتش است. اگر شما از دوستداران بازی‌های ویدوئی و ایپزودی هستید، پیشنهاد می‌کنم تا پایان این مقاله از رسانه بازی موبایل ایموجو با ما همراه باشید، تا با بازی life is strange 2  بیشتر آشنا شوید و با نقد و بررسی که انجام می‌شود، به نقاط ضعف و قدرت این بازی پی ببرید.

داستان بازی life is strange 2

شخصیت اصلی داستان یک پسر نوجوان 16 ساله است که یک شخصیت بی‌حاشیه و آرام دارد و دوستان چندان زیادی ندارد. شان دیاز، نوجوان داستان ما یک برادر کوچکتر از خود به نام دنیل دارد، ( دنیل دارای یک قدرت خارق‌العاده است که در این داستان برادرش را همراهی می‌کند و شان هم کاملا مراقب دنیل و حتی قدرت ماورایی او است). که با پدرشان زندگی می‌کنند و زندگی آرام و به دور از تنشی دارند. شان، همانطور که گفتیم دوستان زیادی ندارد، اما یک دوست صمیمی به نام لایلا دارد. لایلا یک دختر دوست داشتنی است که کاراکتری شبیه به کلویی دارد. (کلویی شخصیتی در بازی life is strange است).

لایلا و شان، همیشه با یکدیگر از مدرسه به خانه برمی‌گشتند. یک روز با هم قرار داشتند که به یک مهمانی بروند و در آنجا یک دعوا و یک اتفاق سرنوشت، شان را تغییر داد. در بازی لایف ایز استرنج ۲ زندگی شان آرام و بدون دغدغه باقی نمی‌ماند و در پی اتفاقی که در مهمانی افتاد مجبور می‌شود، قید خانه‌ی گرم ونرم خود را بزند ، از پدرش جدا شود و همراه با برادر 9 ساله‌اش دنیل، از شهر خودش یعنی سیاتل فرار کند و به سمت خانه‌ی مادربزرگ خود که در مکزیک است رهسپار شود.

شان حال یک مسولیت سنگین‌تر دارد و آن محافظت از برادر کوچکترش است. شان و برادرش در مسیر اتفاقات جالبی را تجربه می‌کنند. همراهی با آن‌ها در این مسیر می‌تواند حس فراموش نشدنی را برای مخاطب ایجاد کند. همچنین حس همزاد پنداری با این دو برادر را به ارمغان آورد. داستان سفر شان و دنیل از جنگل‌های پوشیده از برف شروع می‌شود، ماندن در یک کلبه خرابه  آنهم در وسط جنگل، برای شان و دنیل شروع یک ماجراجویی هیجان انگیز و در عین حال ترسناک است.

داستان بازی life is strange 2
داستان بازی life is strange 2

نکات مثبت بازی لایف ایز استرنج ۲

این بازی از نظر شخصیت پردازی بسیار خوب عمل کرده و شخصیت‌ها بسیار قابل لمس هستند. تعامل خوبی که کاراکترها با یکدیگر و اشیا پیرامون خود دارند، بازی را دلنشین‌تر می‌کند. مثلا دیالوگ‌های شان با برادرش و دیگر قسمت‌های بازی بسیار معنی دار هستند و زیاده‌گویی صورت نگرفته است. از لحاظ صداپیشه‌گی نیز بسیار خوب عمل شده و با شخصیت اصلی داستان همخوانی دارد.

نورپردازی این قسمت بازی هم خیلی خوب صورت گرفته و بر جذابیت بازی افزوده است.  در  life is strange 2 قصه به صورت فوق‌العاده‌ای، به تصویر کشیده شده و دیالوگ‌ها هم به صورت حرفه‌ای نوشته شده‌اند که همه اینها  مخاطب را ترغیب می‌کند تا پایان داستان مشتاقانه، قصه را همراهی کند.

ازنقاط قوت این بازی همچنین می‌توان به قسمت صوتی و نوازندگی آن اشاره کرد که بسیار قوی و گوش‌نواز است. همانطور که در بازی اول شاهد موسیقی زیبا، تاثیز گذار و احساسی بودیم در این بازی نیز بسیار با شرایط هماهنگ عمل کرده و در هر شرایط  موسیقی مناسب آن نواخته می‌شود، که با استفاده از پیانو و گیتار آکوستیک ساخته می‌شوند. در هنگام راه رفتن کاراکترها نیز موسیقی دلنوازی نواخته می‌شود.

نکات مثبت بازی لایف ایز استرنج ۲
نکات مثبت بازی لایف ایز استرنج ۲

گرافیک بازی life is strange 2

از لحاظ گرافیکی هم در بازی life is strange 2 شاهد پیشرفت هستیم، بک گراندهای زیبا، تصاویر زیبا و واضح و همینطور جزئیات صورت نیز بیشتر به نمایش گذاشته شده است.

از دیگر خوبی‌های این بازی می‌توان به این موضوع اشاره کرد، که شما تا حدود زیادی در شکل گیری شخصیت بازی، تاثیر گذار هستید، به این صورت که در مواجهه با یک موضوع شما می‌توانید انتخاب کنید، که کار را به صورت مثبت یا به صورت منفی انجام دهید.

در بازی از نظر فنی هم خوب کار شده و می‌توان گفت نقص قابل توجهی ندارد. در آن باگ ( اشکال نرم افزاری ) به چشم نمی‌خورد. این بازی اصلاح نرم افزاری شده به عبارتی بهینه سازی شده تا در بیشتر دستگاه‌ها قابل اجرا باشد.

شان، به عنوان کاراکتر اصلی بسیار قابل درک است و مانند مکس بسیار دلنشین است و این خود نکته‌ای مثبت در بازی است.

گرافیک بازی life is strange 2

نکات منفی بازی لایف ایز استرنج ۲

در بازی life is strange اگر به خاطر داشته باشید، ما با یک داستان هیجانی سر و کار داشتیم و تا حدودی زیادی به بازی مسلط بودیم. گیم پلی بازی نیز واقعا خوب بود و توانایی مکس(شخصیت اصلی)، در توقف زمان و برگشتن به عقب و اصلاح اشتباهات، یک بازی فراموش نشدنی را برای همه به ارمغان آورده بود. اما در بازی  life is strange 2 از شروع هیجانی وچالش برانگیز، خبری نیست و از لحاظ گیم پلی نیز بسیار ضعیف‌تر عمل شده است.

در واقع در بازی جدید به جای اینکه، نکات مثبت بیشتری، نسبت به بازی‌های قبلی، اضافه شود برعکس نکات مثبت کم‌تر شده و نکات منفی نیز به همان صورت باقی مانده و حتی بیشتر هم شده است.

گیم پلی این بازی، توان محدودتری در اداره کاراکترها به شما می‌دهد. به این صورت که شما در یک قصه از پیش تعریف شده قرار دارید و فقط می‌توانید بر بعضی از جزئیات اثرگذار باشید، مانند راه رفتن، تعاملات، حرف زدن و … و نمی‌توانید در نحوه پایان و کلیات بازی تاثیر گذار باشید .

دونت ناد، استودیو سازنده‌ی بازی  life is strange 2در مقایسه با بازی اول ضعیف‌تر عمل کرده و همین موضوع سبب شده، که حتی با وجود زیبایی‌های ظاهری و شخصیت پردازی خوبی که داشته، نتواند مانند بازی اول محبوب و هیجان انگیز باشد وکاری کند که، گیم پلی ضعیف آن به چشم نیاید.

این بازی به‌صورت اپیزودی ساخته شده است و شاید مشکلاتی که در این نسخه وجود دارد، در نسخه‌های بعدی برطرف شود و ما شاهد یک بازی بی نقص و هیجانی باشیم. البته احتمال ضعیف‌تر شدن آن هم هست.

دو راهی خریدن یا نخریدن بازی life is strange 2

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم بازی جدید هیجان و فعالیت پر چالش چندانی در خود ندارد، و روند کاملا داستان گونه‌ای دارد، همچنین احتمال اینکه در نسخه‌های بعدی عملکرد ضعیف‌تری داشته باشد هم دور از انتظار نیست. پس اگر شما از علاقه‌مندان بازی‌های اکشن و هیجانی هستید شاید نتوانید با این بازی ارتباط خوبی برقرار کنید، در عوض پیشنهاد ما به شما بازی Ghost Recon Wildlands است، که می‌توانید نقد و بررسی آن را در سایت ایموجو مشاهده کنید.

در مقابل افرادی که ژانر داستانی و آرام را می‌پسندند، و خاطرات خوبی از نسخه اول life is strange دارند، می‌توانند با بازی لایف ایز استرنج ۲  نیز ارتباط خوبی برقرار کنند. همچنین در این بازی روابط خانوادگی و دغدغه‌های زندگی مردم عادی به تصویر کشیده شده، که این خود نقطه مثبتی در روند بازی است، پس تجربه‌ی آن خالی از لطف نیست.

بازی روی چه نرم افزاری یا سخت افزاری قابل نصب و اجرا است؟

ایکس باکس یکی از وسیله‌هایی است که قابلیت اجرای بازی را دارد، همچنین پی اس 4 نیز و رایانه‌های شخصی نیزبا این بازی سازگاری دارند. در واقع این بازی نیاز به ویندوز 64 بیتی دارد.

دو راهی خریدن یا نخریدن بازی life is strange 2

شخصیت‌های موجود در داستان بازی لایف ایز استرنج ۲

همانطور که گفته شد شان و برادرش، دنیل به خانه مادربزرگ خود فرار می‌کنند، که در این قسمت بازی با آنها آشنایی می‌شویم، استفان رینولدز و کلیر رینولدز که به ترتیب پدربزرگ و مادربزرگ شان و دنیل هستند. استفان شخصیت با محبت و مهربانی دارد اما در مقابل کلیر محتاط‌تر است و کمی جدی برخورد می‌کند.

چارلز یکی دیگر از شخصیت‌های بازی life is strange 2  است که همراه پسرش کریس زندگی می‌کند،( کریس در واقع کاراکتر بازی  Awesome Adventures of captain Spirit است.) کریس با دنیل رابطه بسیار خوبی دارد و شان هم به کمک او به برادرش شناخت بیشتری پیدا می‌کند. (همسر چارلز، در تصادف کشته شده است. )

کاراکتر جدیدی که هنگام خرید کریسمس برای اولین بار وارد بازی می‌شود، کسیدی است. با اضافه شدن هر یک از کاراکترها ، جذابیت بازی هم بیشتر می‌شود.

شخصیت‌های موجود در داستان بازی لایف ایز استرنج ۲
شخصیت‌های موجود در داستان بازی لایف ایز استرنج ۲

اطلاعاتی از ساخت بازی life is strange 2

بازی life is strange و نسخه دوم آن در استودیو دنت ناد ساخته شده‌اند، که در هر دو داستان ما شاهد رشد و بلوغ شخصیت‌های داستان هستیم. نویسنده (جین لاک کانو) و کارگردان (رائول باربت) این بازی تلاش کرده‌اند که در خلال شخصیت‌ها و قدرت‌های ماورایی داستان‌ها، به زندگی امروزی و دغدغه‌های مردم هم بپردازند و در قالب یک داستان، قابل لمس برای مخاطب ارائه دهند.

در بازی life is strange 2 علاوه بر شخصیت‌های داستانی و قدرت ماورایی یکی از آنها، حواشی انتخابات 2016 آمریکا هم  که جزو زندگی و دغدغه مردم است، در قالب داستان و بازی به نمایش گذاشته شده است.

جین لاک کائومی‌گوید که، دخترش در ساخت این بازی تاثیر داشته، به این صورت که وقتی کائو به دخترش می‌گوید فلان کار را نکن، زشت است دخترش در جواب می‌گوید که چرا خود او این کار را انجام می‌دهد، اینجا بوده که کائو متوجه می‌شود که برای دخترش، یک الگو است و رفتار و گفتار او بسیار بر دخترش تاثیر گذار است، که این تاثیر پذیری و الگو بودن کاملا در بازی نشان داده شده است.

نویسنده و کارگردان بازی لایف ایز استریج، در مصاحبه‌ای اعلام کرده‌اند که فعلا تصمیم قطعی برای ساخت لایف ایز استریج 3 ندارند. اما life is strange 3,4 را تصمیم دارند که بسازند. همچنین اعلام کردند که ما شاهد یک موضوع جدید در این بازی خواهیم بود.

اطلاعاتی از ساخت بازی life is strange 2
اطلاعاتی از ساخت بازی life is strange 2

کلام پایانی…

ما در این مقاله به نقد و بررسی بازی لایف ایز استرنج ۲ پرداختیم، که موضوع آن مربوط به داستان غم انگیز دو برادر به نام شان و دنیل است. این دو برادر پس از تجربه یک زندگی آرام و بی حاشیه، به خاطر یک اتفاق، مجبور به ترک خانه‌ی خود می‌شوند و قدم در یک مسیر پر ماجرا می‌گذارند. همراهی این دو برادر در این مسیر می‌تواند ما را در دل داستان قرار دهد و تجربه یک سفر ماجراجویانه و پر خطر را برای ما به ارمغان آورد.

گروه سازنده‌ی این بازی قبل از این یک بازی به نام life is strange ساخته بودند، که در مقایسه با این بازی بسیار هیجانی‌تر بود. موضوع آن اشاره به زندگی یک دختر به نام مکس داشت، مکس یک قدرت ماورایی داشت و با آن قادر بود، زمان را نگه داشته و به عقب برگرداند و با اصلاح کارهای اشتباه در گذشته، آینده بهتری را رقم بزند.

در بازی life is strange 2 قسمت هیجانی بازی کمرنگ‌تر شده و جای خود را به یک داستان غم انگیز و پر خطر داده است. این بازی از لحاظ گیم پلی نیز ضعف‌های قابل توجهی دارد، و تمام اتفاقات بازی در بستر یک داستان از پیش تعریف شده، اتفاق می‌افتد و مخاطب نمی‌تواند تغییر چندانی در بازی بوجود بیاورد. البته از نظر گرافیکی، فنی، نورپردازی، شخصیت‌پردازی، صداپیشگی، موزیک و… پیشرفت خوبی در بازی دیده می‌شود.

علاوه بر نقد و بررسی این بازی، شما می‌توانید در سایت ایموجو به نقد و بررسی بازی Need For Speed Payback  دسترسی کامل داشته باشید. در طول بازی شخصیت‌های جدیدی هم به داستان اضافه می‌شوند، که هر کدام به نوبه‌ی خود بر روند بازی تاثیر می‌گذارند. ویندوز 64 بیتی ویندوز مناسب برای نصب این بازی است.

شما برای ما از بازی life is strange 2 بنویسید

بازی life is strange 2 را در این مطلب از سایت ایموجو مورد بررسی قرار دادیم. می توانید هر گونه سوال خود را در مورد بازی های موبایلی با کارشناسان ایموجو به اشتراک بگذارید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. همچنین می توانید از طریق قسمت نظرات نظرهای خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
  1. ارمیتا می گوید

    واقعا خوبه که این بازی نورپردازی خوبی داره یا همون دیالوگ کاراکتر ها من عاشق نحوه حرف زدنشون شدم

  2. ابراهیم رضایی می گوید

    خیلی زیبا و کامل در مورد بازی نقاط مثبت و حتی نقاط منفیش صحبت میکنید یه جوری که انگار خود شنونده داره بازی میکنه مرسی

  3. Rahb می گوید

    بازی لایف ایز استرنج ۲ یکی از بهترین بازی های مورد علاقمه خیلی جذاب و داستان جالبی داره ??

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.