AD

چگونه بازی‌های ویدیویی می‌تواند دوران بازنشستگی شما را تغییر دهد؟

0 336

یکی از دوران‌های مهم برای افراد میانسال را می‌توان دوران بازنشستگی دانست. افراد پس از گذراندن دوره‌ای، از شغل خود بازنشسته می‌شوند تا بتوانند باقی عمر خود را در استراحت و با استفاده از درآمدی که طی سال‌ها کار به دست آورده‌اند، زندگی کنند. اما این دوره برای برخی از افراد ساده نیست و بخشی از آن‌ها دچار احساس افسردگی و انزوا می‌شوند.

برای پیشگیری از بروز افسردگی و یا گوشه‌گیر شدن افراد بازنشسته، راه‌های بسیاری وجود دارد. یکی از این راه‌ها انجام بازی‌های ویدیویی است که ما در این مقاله که با عنوان «چگونه بازی‌های ویدیویی می‌تواند دوران بازنشستگی شما را تغییر دهد؟» به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

اگر شما نیز بازنشسته شده‌اید و یا در آستانه‌ی بازنشستگی قرار دارید و نگران هستید که اوقات بیکاری خود را چگونه پر کنید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

دوران بازنشستگیتاثیرات بازنشستگی بر افراد

دوران بازنشستگی عموما به دوره‌ای گفته می‌شود که فرد پس از طی سال‌های مشخصی از انجام حرفه و شغل خود، کناره‌گیره می‌کند. با توجه به نوع شغل و سختی کار، افراد می‌توانند در سنین متفاوتی بازنشسته شوند. اما بازنشستگی چه تاثیراتی روی فرد خواهد گذاشت.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به این موضوع بیندازیم، صرف نظر از استثناهایی که ممکن است وجود داشته باشد، افراد در این دوره به طور کلی دچار احساس انزوا و دوری از جامعه می‌شوند. زیرا ارتباط فرد بازنشسته با دنیای کاری خود قطع شده و دیگر احتیاجی برای حضور وی در محیط کار نخواهد بود. در نتیجه اگر شما به عنوان یک بازنشسته، تمام وقت آزاد خود را داخل خانه بگذرانید، پس از گذشت مدتی، دچار افسردگی خواهید شد.

به صورت لیست‌وار می‌توان تاثیرات بازنشستگی را به شکل زیر بیان کرد:

  • ایجاد تغییر در احساسات و خلق و خو به علت زمان زیادی که برای استراحت وجود دارد
  • از بین رفتن هویت فردی، زیرا بخشی از هویت هر شخصی را شغل وی تشکیل می‌دهد
  • احساس نگرانی و اضطراب جهت پر کردن زمان خالی بسیار
  • ایجاد حس انزوا و دور افتادن از افراد دیگر جامعه
  • کاهش یافتن میزان اعتماد به نفس
  • ایجاد تغییر در برنامه‌ی روزانه با توجه به خالی شدن زمانی که قبلا با ساعات کاری پر می‌شد

با توجه به مواردی که ذکر شد، توصیه می‌شود که تمامی افراد و به طور ویژه افراد بازنشسته برنامه‌ای منسجم برای اوقات خود پس از بازنشستگی داشته باشند. تک بعدی نبودن در زندگی در این شرایط می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

به این معنا که اگر شما به غیر از شغل و حرفه‌ی اصلی خود، کارهای متفرقه دیگری نیز انجام دهید، در طی دوران بازنشستگی علاوه بر داشتن مهارت در چندین رشته، به سادگی می‌توانید با توجه به علایق خود، ساعات خالی را با انجام فعالیت‌هایی که از قبل می‌شناسید و برای شما مناسب هستند، پر کنید.

دوران بازنشستگیمشکلات افراد بازنشسته برای پر کردن ساعات خالی خود

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که تقریبا به جز انجام شغل خود، فعالیت اضافه‌ای ندارید، باید بگوییم که در دوران بازنشستگی دچار مشکلات مختلفی خواهید شد. زیرا عموما افراد در سنین بازنشستگی حوصله و توان ذهنی برای یادگیری مهارت‌ها و یا سرگرمی‌های جدید را ندارند و همین امر موجب می‌شود تا احساس افسردگی، انزوا و جمع‌گریزی در آن‌ها تقویت شود.

در صورتی که نمی‌خواهید دچار چنین مشکلاتی شوید، تا زمانی که حوصله دارید، بهتر است مهارت‌های متفاوتی که به آن‌ها علاقه دارید را فرا بگیرید تا در زمان بازنشستگی به سادگی بتوانید خود را سرگرم کرده و هم این که با توجه به شرایط اقتصادی بسیار بدی که در کشور ما حاکم است، توانایی پول درآوردن از مهارت‌های دیگر خود را نیز داشته باشید. با این کار با یک تیر دو نشان می‌زنید.

هم اوقات فراغت خود را با کارهایی که به آن علاقه‌مند هستید پر می‌کنید و هم کسب درآمد خواهید داشت و با احساس مفید بودن، بر مشکلات دوره‌ی بازنشستگی غلبه خواهید کرد.

نقش بازی‌های ویدیویی در تغییر دوره‌ی بازنشستگی شما چیست؟

با توضیحاتی که تا کنون ارائه شد، در صورتی که شما در دوره‌ی بازنشستگی باشید، و مهارت‌های دیگری برای اوقات فراغت خود دست نیافته باشید، ممکن است دچار احساس نگرانی و اضطراب شوید که فرصت از دست رفته و کاری برای بهتر شدن مشکلات بازنشستگی از دست شما برنمی‌آید.

اما این گونه نیست. برای شروع هیچوقت دیر نیست و به سادگی و در هر زمانی می‌توانید به یادگیری مهارت‌های دیگر بپردازید. تنها کافی است برنامه بریزید و انگیزه‌ی خود را بالا نگه دارید. خبر خوش این است که با پیشرفت علم و تکنولوژی، موارد بسیاری وجود دارد که شما حتی بدون داشتن مهارت خاصی می‌توانید به بهترین شکل اوقات خود را به صورت سازنده و مفید پر کنید.

یکی از این فعالیت‌های لذت‌بخش که روز به روز نیز بر طرفداران آن افزوده می‌شود، بازی‌های ویدیویی هستند. بر خلاف گذشته که تنها کودکان و نوجوانان به انجام بازی‌های ویدیویی می‌پرداختند، امروزه با ظهور گوشی‌های موبایل و همچنین گسترش استفاده از اینترنت، انجام بازی‌های ویدیویی دیگر رنج سنی خاصی ندارد و تمامی افراد می‌توانند با توجه به سلیقه و حتی استعداد خود، یک بازی انتخاب کرده و از انجام آن لذت ببرند.

دوران بازنشستگیآیا بازی‌های ویدیویی می‌توانند دوران بازنشستگی شما را تغییر دهند؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا اصلا چنین امکانی وجود دارد و بازی‌های ویدیویی به راستی توانایی تغییر دوران بازنشستگی شما را خواهند داشت؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله!

با توجه به گستردگی ژانرهای بازی‌های ویدیویی و جذابیت بسیار بالای آن‌ها، دیگر کسی نمی‌تواند ادعا کند که به انجام بازی ویدیویی علاقه ندارد. اگر شما در این زمینه گارد و مقاومتی نداشته باشید، با توجه به سلیقه و علاقه‌ی خود حتما می‌توانید از خیل عظیم بازی‌های ویدیویی موجود، چندین بازی که برای شما مناسب و لذت‌بخش باشند پیدا کنید و از انجام آنها لذت ببرید.

بسیاری از افرادی که حتی تصور نمی‌کرده‌اند به انجام بازی‌های ویدیویی علاقه داشته باشند، با نصب یک بازی متناسب با شخصیت خود صرف نظر از سن و سال، اکنون ساعات زیادی را صرف انجام بازی می‌کنند. بنابراین شما نیز می‌توانید با یک جستجو در اینترنت بازی‌های خوب و با کیفیت را یافته و با توجه به ژانری که به آن علاقه دارید یکی را انتخاب کرده و از انجام آن لذت ببرید.

بازی‌ها به طور معمول بسیار جذاب طراحی شده‌اند که اگر وارد محیط آن‌ها شوید بدون آن که بخواهید تا ساعت‌ها سرگرم انجام آن‌ها خواهید بود.

چرا برای انتخاب بهترین بازی ویدیویی در دوران بازنشستگی باید جستجو کنید؟

عصر حاضر، عصر اطلاعات و ارتباطات است که با فشار یک دکمه می‌توانید طیف وسیعی از اطلاعات را در هر زمینه‌ای به دست آورید. پس جستجو برای یافتن بهترین بازی نمی‌تواند کار سختی باشد. اما در دوران بازنشستگی انتخاب بهترین بازی ویدیویی از آن جهت مهم است، که ممکن است افراد در این سن حوصله‌ی کافی نداشته باشند و با یک انتخاب نادرست بازی، به طور کلی از انجام بازی‌های ویدیویی خسته شوند و آن را کاری غیر مفید بدانند.

بازار بازی‌های ویدیویی امروزه بسیار پررقابت است و شرکت‌های کوچک و بزرگ برای رسیدن به سود، به تولید بازی‌های مختلف دست می‌زنند. به همین علت، مهم است که شما در دوران بازنشستگی خود، یک بازی مناسب و باکیفیت انتخاب کنید تا بتوانید با شگفتی بازی ویدیویی آشنا شوید. به ویژه اگر تجربه‌ی اولتان است.

همچنین بخوانید: معرفی بازی‌های ویدیویی که باعث تقویت چشم می‌شود.

تاثیر بازی‌های ویدیویی بر تغییر دوران بازنشستگی

وجود تنوع زیاد در بازی‌های ویدیویی عامل جذابیت آن‌ها در میان مردم است. برخی از این بازی‌ها تنها هدف سرگرمی ندارند و می‌توان با کمک آن‌ها توانایی‌های مختلفی را نیز به دست آورد. این نکته از آن جهت مهم است که یادگیری با استفاده از انجام بازی می‌تواند بسیار جذاب و هیجان‌انگیز باشد. به علاوه افراد با انجام بازی‌های ویدیویی بدون توجه به سن و سالشان، بهتر یاد می‌گیرند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مواردی که افراد مختلف با استفاده از انجام بازی‌های ویدیویی فرا گرفته‌اند، دوام و ثبات بالاتری دارد. با این تفاسیر شما در دوران بازنشستگی علاوه بر آن که نیازی به مهارت خاص جهت انجام بازی‌های ویدیویی ندارید، می‌توانید به بهترین شکل زمان خالی خود را با فعالیتی همچون بازی ویدیویی مناسب پر کرده و حتی مهارت‌های بسیاری را نیز فرا بگیرید.

برای مثال انجام بازی‌های ویدیویی فکری می‌تواند از بروز بیماری‌های مغزی همچون آلزایمر پیشگیری کند. همچنین با مشغول بودن در اوقات فراغت خود، کمتر دچار احساس افسردگی خواهید شد. البته فراموش نکنید که انجام بازی‌های ویدیویی همچون سایر فعالیت‌ها در صورتی که از حد اعتدال خارج شود، می‌تواند دارای آثار مخربی بر روج و جسم شما باشد.

دوران بازنشستگیجمع‌بندی و کلام آخر

در این مقاله که با عنوان «چگونه بازی‌های ویدیویی می‌تواند دوران بازنشستگی شما را تغییر دهد؟» خدمت شما عزیزان ارائه شد، به بررسی دوران بازنشستگی و تاثیرات آن بر افراد بازنشسته پرداختیم. همچنین دانستید که انجام بازی‌های ویدیویی می‌تواند تاثیر مفیدی بر مشکلاتی که در این دوران ممکن است گریبان‌گیر شما شوند، داشته باشد.

تنها کافی است که با یک جستجو در اینترنت لیست بازی‌های با کیفیت در هر ژانری را مشاهده کنید و متناسب با علاقه‌ی خود یکی را انتخاب کرده و به انجام آن مشغول شوید. با توجه به این که انجام بازی‌های ویدیویی نیاز به مهارت خاصی ندارد، بدون نگرانی می‌توانید اوقات بازنشستگی خود را به بهترین شکل پر کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.