AD

نقد و بررسی بازی Ghost Of Tsushima ؛ بازی مبارزه ای

1 229

بازی Ghost Of Tsushima شاید بهترین بازی جهان باز حال حاضر دنیا باشد. بازی که در آن شور، هیجان، امید، پیدا کردن مسیر بدون راهنما، درگیری‌های خونین، گرافیک مسحور کننده، صدا گذاری دیوانه کننده و از همه مهمتر، یک سامورایی بی رحم با کلاه حصیری در جنگل‌های بامبو، در پی انتقامی سخت در یک جنگ نابرابر، شاید تنها قسمت کوچکی از این بازی سراسر عشق و هیجان باشد. شرکت ساکارا پانچ با ساخت این بازی، دل همه‌ی گیمرها را بدست آورده و از طرفی هم رقبای خودش را به یک چالش بزرگ دعوت کرده است. با نقد و بررسی این بازی، تا انتهای این مقاله با سایت ایموجو همراه باشید.

داستان بازی Ghost of Tsushima

شخصی به نام جین ساکای، از جومونگ‌های ژاپن، در یک جنگ نابرابر در برابر مغول‌ها قرار می‌گیرد و مجبور به فرار از سوشیما، سرزمین پدری خود می‌شود. بعد از مدت‌ها این سامورایی شرافتمند، با یادگیری فنون رزمی جدید که گاها با اصول مبارزه سامورایی مغایر هستند، در صدد انتقام و باز پس گیری سرزمین آب و اجدادی خود، بر می‌آید. بازی Ghost Of Tsushima هم این داستان فوق‌العاده هیجانی را با نمایشی خارق‌العاده، در اختیار شما گذاشته است.

 جین ساکای سال‌ها قبل پدر و مادر خود را از دست داده است. او در کنار عموی خود، شیمورا، مهارت‌های رزمی را آموزش دید و مسئولیت خطیر حفاظت از سوشیما را بر عهده گرفت. همه چیز خوب پیش می‌رفت تا این که مغول‌ها به رهبری “کوتن خان” به سوشیما حمله کردند. مغول‌ها طبق عادتی که داشتند، هر چه توانستند کشتند، چاپیدن و به آتش کشیدند. جین ساکای و شیمورا هم در حال جنگ با مغول‌ها بودند که در نهایت شیمورا اسیر شد و جین ساکای مجروح، توسط یک سارق به نام یونا، از مرگ حتمی نجات پیدا می‌کند.

جین بعد از به هوش آمدن، به خاطر حس پاک و روح قهرمانانه‌ی سامورایی خود، تصمیم می‌گیرد که به دل دشمن بزند. چرا که او فکر می‌کند با مهارت‌ها و فنون سامورایی خود، قادر است که سوشیما و عمویش را از دست مغول‌ها نجات دهد. اما همانطور که خودتان در بازی Ghost Of Tsushima مشاهده خواهید کرد، ساکای در همان وهله اول توسط کوتن خان شکست خواهد خورد و مانند هموسو به دریا انداخته خواهد شد. البته دوباره برخواهد گشت.

داستان بازی Ghost of Tsushima
داستان بازی Ghost of Tsushima

روایت نحوه برگشت جین ساکای در بازی  Ghost of Tsushima

جین ساکای برای این که بتواند در مقابل یک ارتش قرار بگیرد، باید ارتشی برای خود تهیه کند. او از همان روز اول با دوستان و اساتید هنرهای رزمی، جلساتی را برگزار می‌کند تا بتواند آن‌ها را برای رویارویی با کوتن خان و مغول‌ها، آماده کند. جین ساکای که شکست تلخی از کوتن خان در جنگ تن به تن خورده بود، به این فکر افتاد که هنرهای رزمی جدید علاوه بر هنرهای رزمی سامورایی یاد بگیرد. او این ایده را تبدیل به واقعیت کرد.

حالا جین ساکای به “شبح سوشیما” تبدیل شده است. شبحی که برای مغول‌ها ترس و برای مردم آزادی خواه سوشیما، امید آورده است. جین ساکای در مسیر پر فراز و نشیب و طولانی خود در بازی Ghost Of Tsushima با افراد زیادی روبرو می‌شود که باید همه‌ی آن‌ها را بدون راهنما و فقط با پیدا کردن سرنخ، پیدا کند. همچنین در طول بازی شخصیت پردازی برای آشنایی شما با این شخصیت‌ها به خوبی انجام شده است. این موضوع باعث شده تا بازی رمزآلود و جذاب باشد. یعنی صرفا مثل بازی کمبات و غیره، فقط جنگیدن نیست. شخصیت‌های بازی عبارتند از ایشیکاوا سنسه، ماساکو، کوتن خان، ریوزه، کنجی و… که در طول بازی با آن‌ها آشنا خواهید شد.

روایت نحوه برگشت جین ساکای در بازی  Ghost of Tsushima

بررسی گیم پلی بازی Ghost of Tsushima

گیم پلی بازی گوست آو سوشیما شاید بهترین گیم پلیی باشد که در عمر خود تجربه می‌کنید. یک گیم پلی فوق‌العاده، متمرکز، عمیق، متنوع و جذاب که مسلما لذت بازی را برای شما دو جندان می‌کند. گیم پلی بازی به دو قسمت مبارزه و کاوش در محیط تقسیم شده است. اما این پایان  کار نیست. در این بازی علاوه بر خط داستانی، شما می‌توانید از ماموریت‌های فرعی نیز به اختیار خودتان استفاده کنید. سوشیما یک جزیره بزرگ است که خود بازی آن را به سه قسمت تقسیم کرده است.

خط داستانی بازی Ghost of Tsushima  بسیار عالی و هیجان انگیز است. حتی در هر مرحله و گاها در داخل خود مرحله‌ها هم شاهد دیزاین‌ها و طراحی‌های زیبایی خواهید بود. اما خط داستانی بازی یا همان خط اصلی، دارای روند جبرگرایی است. یعنی شما در خط اصلی بازی باید طوری که نویسنده و خالق اثر برای شما مشخص کرده است، حرکت کنید. البته این روال همه‌ی بازی‌های امروزی و البته موفق می‌باشد. اما اگر بخواهید از ریتم تعریف شده و واقعا جذاب بازی بخش اصلی، کمی فاصله بگیرید و کارهای خلاقانه‌تری انجام دهید، باید از ظرفیت بخش جانبی بازی استفاده کنید.

بخش جانبی یا فرعی بازی یک بخش کاملا اختیاری است که این موضوع می‌تواند تا حدود زیادی رضایت شما را از بازی دو چندان کند. بخش اختیاری به این معنی است که اگر شما میلی به انجام آن‌ها نداشته باشید، مشکلی را برای شما ایجاد نمی‌کند. اما در صورتی که بخواهید از فضای اصلی بازی Ghost of Tsushima  کمی فاصله بگیرید، بهترین گزینه استفاده از بخش جانبی بازی است. این بخش به اندازه بخش اصلی بازی جذاب است و حسابی شما را در رویاهای بازی غوطه ور می‌کند.

بررسی گیم پلی بازی Ghost of Tsushima

گوست آو سوشیما فقط جنگ نیست!!

انتظاری که از یک سامورایی شکست خورده می‌توان داشت، این است که بدون وقفه و با سرعت بالا به دنبال مجازات و از بین بردن افرادی باشد که زندگی او را تباه کرده‌اند. در این بازی هم این موضوع قابل احترام بوده و سازندگان و نویسندگان بازی تلاش زیادی کرده‌اند که شما در یک همچین حال و هوایی باشید. اما در این بازی علاوه بر جنگیدن با سربازان مغول، تفریح‌ها و برنامه‌های خاصی را برای شما تدارک دیده‌اند. البته این برنامه‌ها اختیاری هستند و اگر علاقه‌ای به انجام آنها نداشتید، می‌توانید انجام ندهید.

در این بازی چیزهایی وجود دارند که با دنبال کردن آنها می‌توانید به یک سری رازها و مکان‌های اسرار آمیز برسید. در بازی Ghost of Tsushima می‌توانید با دنبال کردن روباه‌ها در محیط جزیره سوشیما به عبادتگاه‌های مخصوصی برسید. موسیقی هم در بین سامورایی‌ها جا افتاده است. در این بازی هم شما می‌توانید موسیقی ژاپنی یا همان هایکو، اجرا کنید. دروازه‌هایی به نام‌های Torri وجود دارد که دنبال کردن آنها شما را به یک معبد باستانی ژاپنی راهنمایی خواهد کرد. برای آب درمانی هم کافی است تا پرنده‌های زرد رنگ را دنبال کنید. خیلی از مهارت‌ها و اتفاق‌های دیگری هستند که می‌توانند بازی را برای شما جذاب‌تر کنند. تنها باید دل به سوشیما بزنید و این رازها را کشف کنید.

بازی Ghost Of Tsushima
بازی Ghost Of Tsushima

نحوه مبارزه در بازی گوست آو سوشیما

مبارزات در گوست آو سوشیما دارای دو بخش رو در رو و مخفیانه است. هر دو بخش تکنیک‌ها و نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند. جدای از این دو بخش و ظرفیت‌ها و جذابیت‌های آنها، وجود چندین سبک شمشیر زنی (مبارزه یا استنس) می‌باشد. این سبک‌ها در ابتدا در اختیار شما نیستند. اما با پیشرفت در بازی و رسیدن به مراحل مختلف در بازی Ghost Of Tsushima می‌توانید آن‌ها را آزاد سازی کنید. این بازی آنقدر چالشی و سخت است که گاها مجبور هستید در برخی از مبارزه‌ها از چندین سبک شمشیر زنی یا استنس استفاده کنید.

مبارزات رو در رو در بازی گوست آو سوشیما

مبارزات رو در رو یا تن به تن نقطه قوت این بازی است. سطح این مبارزه‌ها بسیار بالا است و شما برای برنده شدن این مبارزه‌ها نیازمند این هستید که سریع، با دقت و با تمرکز بالا اقدام کنید. شما در ابتدای هر درگیری می‌توانید فرماندهان مغول را برای نبرد تن به تن یا standoff دعوت کنید. شما باید بتوانید با تمرکز بالا در نبرد تن به تن پیروز شوید. یکی از ایرادات جنگ تن به تن، صحنه آهسته شدن مبارزات می‌باشد. یعنی هنگامی که مبارزه را شروع می‌کنید، بازی صحنه آهسته می‌شود. این موضوع مورد اقبال خیلی‌ها قرار نگرفته است. اما بازی به قدری هیجانی و جذاب است که می‌توان از این دست از مشکلات عبور کرد.

بازی Ghost Of Tsushima
بازی Ghost Of Tsushima

مبارزات مخفی در بازی Ghost of Tsushima

مبارزات مخفی به جذابیت و سختی مبارزات تن به تن نیست. اما این سبک هم جذابیت خودش را دارد. شما با صرف دقت و هوش کمتر، می‌توانید به صورت مخفیانه خیل عظیمی از مغول‌ها را از پای درآورید. اما نکته قابل تامل این است که در حالت مبارزات مخفی، هوش مصنوعی یا سیستم AI دشمنان بسیار ابتدایی می‌باشد. یعنی برای نابودی مغول‌ها در حالت مخفی شما نیازمند تلاش و کوشش زیادی نیستید. البته جذابیت فقط در سختی و قوی بودن دشمن‌ها نیست. به هر حال سبک بازی مخفی هم جذابیت‌هایی دارد که تجربه آن‌ها خالی از لطف نیست و ساکرپانچ (استودیو سازنده بازی) هم تلاش زیادی برای این بخش کرده است که نباید آن را نادیده گرفت.

گرافیک بازی گوست آو سوشیما

یک جزیره بسیار بزرگ، با چندین نوع پوشش گیاهی و زیست بوم‌های مختلف، شاید تنها بخش کوچکی از گرافیک محسور کننده این بازی باشد. بازی Ghost Of Tsushima یکی از بهترین گرافیک‌های جهان را در بین بازی‌های Open world دارد. برای این که این موضوع را درک کنید بهتر است خودتان پا پیش بگذارید و آن را بررسی کنید. وارد دنیایی خواهید شد که تا به حال آن را ندیده‌اید. اما همانطور که می‌دانید هر چقدر گرافیک و حجم بازی بالا باشد، داشتن باگ و افت فریم را هم می‌توان انتظار داشت.

سرعت موتور بازی بسیار عالی است و لود شدن صحنه‌های جدید خیلی طول نمی‌کشد. البته به گفته خیلی از منتقدین، سرعت لود شدن این بازی و حتی باگ‌های آن به نسبت حجم و گرافیک خیره کننده‌ای که این بازی دارد، بهترین در دنیا است. پس با خیال راحت این بازی را به عنوان بازی اصلی خود در نظر بگیرید و از انجام آن نهایت لذت را ببرید. چرا که این بازی حدودا 60 ساعته، خوب بلد است که حس و حال لذت بردن از بازی را به شما انتقال دهد.

بازی Ghost Of Tsushima
بازی Ghost Of Tsushima

موسیقی و صداگذاری بازی Ghost of Tsushima

صدا و گرافیک مناسب با یکدیگر می‌تواند یک حماسه بزرگ را در عرصه گیم بیافریند. این دو بدون یکدیگر خیلی جذاب نیستند و همیشه باید در کنار هم باشند. خوشبختانه در بازی گوست آو سوشیما این دو به خوبی در کنار هم هستند و خود نمایی می‌کنند. موسیقی و آهنگ‌هایی که در بازی در مناطق و وضعیت‌های مختلف، پخش می‌شوند، به خوبی حس و حال آن وضعیت را به گیمر منتقل می‌کند. مثلا در صحنه‌های جنگی موسیقی حماسی می‌شود یا در صحنه‌هایی که جنگ و درگیری نیست و بازی لحظات آرامی را سپری می‌کند، بازی یک موسیقی آرام را مهمان شما می‌کند. در کل موسیقی این بازی جزء شاهکارها می‌باشد.

نتیجه گیری

یک بازی فوق‌العاده جذاب با سناریو عالی، گرافیک خیره کننده، محیط عالی، موسیقی دیوانه کننده، گیم پلی در سطح جهانی و از همه مهمتر، یک سامورایی نترس و شجاع، با شمشیری تیز و کلاه لبه دار، که به خوبی حس و حال یک جنگجوی فوق‌العاده را به شما القا می‌کند. قدم زدن در محیط زیبای این بازی و رو در رویی با حوادث مختلف،  به خوبی سناریو نویسی شده است. به طوری که در مدت 60 ساعت بازی Ghost of Tsushima شاهد روایات‌های مختلف و متصل به هم خواهید بود که در آخر سر پازلی به نام گوست آو سوشیما را پر خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بازی و همچنین نقد و بررسی بازی‌های دیگر از جمله بازی Just dance 2020 با سایت ایموجو در ارتباط باشید.

شما برای ما از بازی Ghost Of Tsushima بنویسید

بازی Ghost Of Tsushima را در این مطلب از سایت ایموجو مورد بررسی قرار دادیم. می توانید هر گونه سوال خود را در مورد بازی های موبایلی با کارشناسان ایموجو به اشتراک بگذارید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. همچنین می توانید از طریق قسمت نظرات نظرهای خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Madral می گوید

     بازی گوست آو سوشیما داستان جالبی داره و این بازی هیجان فوق العاده بالاییم داره من که خیلی دوسش دارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.