نقد و بررسی بازی فکری گوهرنشان

 نقد و بررسی بازی فکری گوهرنشان

در بازی گوهرنشان هر بازیکن باید کارت‌ها و الماس های قیمتی به دست آورد. با جمع آوری کارت ها می توانید امتیاز مورد نظر را کسب کنید. همچنین هر بازیکن با الماس های جمع آوری شده می تواند کارت امتیاز مورد نظر را خریداری نماید. روش انجام بازی گوهرنشان در دفترچه ی راهنمای آن نوشته شده است.

بررسی بازی گوهرنشان

بازی فکری گوهرنشان بر اساس بازی splendor طراحی شده است. این بازی از کیفیت بالایی برخوردار است و در ساخت آن از تصاویر کاملا ایرانی بهره گرفته شده است.

بازی گوهر نشان برای گروه‌های سنی ۹ سال به بالا مناسب است و تا ۴ نفر هم می توانند این بازی را انجام دهند. در جعبه بازی گوهرنشان یک درفترچه ی راهنما وجود دارد. شیوه انجام بازی در این دفترچه آموزش داده شده است.

بررسی بازی گوهرنشان

گیم پلی بازی گوهر نشان

 یک سری کارت و یک سری مهره برای انجام بازی در درون این جعبه هستند. ۹۰ تا کارت بازی در سه سطح مختلف به رنگ های آبی، سبز و قرمز دسته بندی شده اند. در بازی گوهرنشان شما باید با خرید این کارت‌ها به امتیاز مورد نظر دست یابید. در قسمت پایین هر کارت یک سری الماس و اعداد چاپ شده است که نشان دهنده ی قیمت هر کارت می باشد. برای خرید کارت های ردیف های بالاتر باید قیمت بیشتری پرداخت شود.

در قسمت سمت راست بالای هر کارت نیز اعدادی درج شده است که نشان‌دهنده ی امتیاز هر کارت است. کارت های ردیف اول، یا هیچ امتیازی ندارند و یا حداکثر یک امتیاز دارند. کارت های ردیف دوم بین ۱ تا ۳ امتیاز و کارت های ردیف آخر بین ۳ تا ۵ امتیاز دارند. یکسری الماس وجود دارد که هر بازیکن باید آن ها را جمع آوری کند.

خاصیت الماس در بازی گوهرنشان

هر بازیکن با الماس های جمع آوری شده می تواند کارت امتیاز مورد نظر را خریداری نماید. تعداد الماس ها و سکه های دست هر بازیکن نباید بیشتر از ۱۰ عدد باشد. یک نشانگر در دست نفر اول بازی قرار دارد که شروع کننده ی بازی را نشان می دهد. هر بازیکن در نوبت خود می تواند، ۳ الماس با رنگ های مختلف یا ۲ الماس همرنگ انتخاب نماید. برای برداشتن الماس های همرنگ باید حداقل ۴ عدد الماس از آن رنگ، روی زمین وجود داشته باشد.

در سمت چپ بالای هر کارت نیز یک الماس وجود دارد که الماس های روی کارت هایی که خریداری شده برای بازیکن حساب می شود. یعنی اگر روی کارت های خریداری شده توسط بازیکن الماس های زرد و آبی وجود دارد و بازیکن بخواهد کارتی که روی آن الماس های زرد و آبی و سفید و قرمز درج شده است، خریداری نماید، الماس های زرد و آبی توسط کارت های قبلا خریداری شده پرداخت می شود و بازیکن فقط باید یک الماس زرد و یک الماس سفید و یک الماس قرمز به بانک بدهد تا بتواند کارت مورد نظر را خریداری نماید.

خرید کارت بازی

بعد از خرید کارت ، از این به بعد الماس سبز هم برای بازیکن حساب می شود. هر بازیکن در نوبت خود می تواند کارت رزرو کند. به عنوان مثال بازیکنی ۳ الماس آبی دارد و برای خرید کارتی که روی آن ۴ الماس آبی درج شده است، ۱ الماس آبی کم دارد؛ بنابراین بازیکن باید آن کارت را برداشته ، جلوی خود بگذارد و یک سکه روی آن قرار دهد. تنها راه به دست آوردن سکه، ذخیره کردن کارت است. از این به بعد آن سکه جز دارایی های بازیکن محسوب می شود ولی امتیاز و الماس کارت مورد نظر برای او حساب نمی شود.

بازیکن می تواند از آن سکه برای هر رنگی استفاده کند. یعنی آن سکه به جای یک الماس آبی که بازیکن کم دارد در نظر گرفته می شود و با آن ۳ الماس آبی دیگر، می تواند کارت مورد نظر را خریداری کند. از آن پس امتیاز و الماس های آن کارت برای بازیکن محاسبه می شود. در نهایت بازیکنی که زودتر به امتیاز ۱۵ برسد ، برنده بازی است. اگر به عنوان مثال نفر دوم زودتر به امتیاز ۱۵رسید باید بازیکن های سوم و چهارم هم بازی کنند و اگر امتیاز آن ها با امتیاز بازیکن دوم برابر شد کسی که کمترین کارت را خریداری کرده، برنده بازی است.

ویژگی های بازی گوهرنشان

این بازی در عین جذاب و بانشاط بودن، می تواند به قدرت تصمیم گیری، تحلیل، تفکر استراتژیک و مدیریت منابع کمک کند و اثر مثبتی داشته باشد. با آموزش بازی گوهرنشان شما می توانید با تمامی مراحل این بازی آشنا شوید و از آن لذت ببرید.

سارا رسولی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *