AD

نقد و بررسی بازی vector

معرفی بازی vector

بازی وکتور
0 1,094

اولین کلمه‌ای که بعد از شنیدن اسم بازی وکتور به ذهن می‌رسد، پارکور است. چند سالی است که این ورزش میان جوانان پرشور و فعال فراگیر شده است و به‌نوعی جایگاهی خاص در دنیا به دست آورده و اکثر جوانان نگاهی ویژه به این ورزش دارند. در این مطلب از سری مقالات نقد و بررسی بازی سایت ایموجو با ما همراه باشید.

ورزشی نوین به نام پارکور

پارکور یک کلمه فرانسوی است و به معنای عبور از موانع در سریع‌ترین زمان ممکن با کمک‌گرفتن از روان‌ترین و بهترین و ساده‌ترین روش حرکتی با صرف کمترین انرژی از یک مبدأ به مقصدی که تعریف نشده است. در پارکور نباید هیچ مسیری مشخص باشد، یعنی چیزی به اسم مبدأ و مقصد نداریم و موانع و مسیر هستند که برای فرد فقط تعریف شده‌اند.

این ورزشکار است که تصمیم می‌گیرد که از کدام مسیر حرکت کند و از چه شیوه حرکتی استفاده نماید. فرد در پارکور دنبال هیچ مانعی نیست بلکه این مسیر است که خود یکسری مانع را سر راه ما قرار می‌دهد. همچنین به کسانی که از روش‌های پارکور در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنند، «تراسور» می‌گویند.

مقدمه‌ای بر بازی زیبای وکتور

در نسل گذشته یک بازی نام‌آشنا و منحصربه‌فرد به نام Mirror’s Edge هوش از سر بسیاری از طرف‌داران بازی‌های کامپیوتری برده بود. اگر این بازی را به‌خاطر داشته باشید، حتماً با ورزش پارکور آشنا هستید. حال استودیویی با سلیقه توانسته با استفاده از ساده‌ترین رابط کاربری و طراحی زیبا و خاص این ورزش را در قالب یک بازی برای گوشی‌های هوشمند عرضه کند.

استودیوی NEKKI در سال 2012 این بازی محبوب و پرطرف‌دار را عرضه کرد، گفتنی است که این استودیو فعالیت آن‌چنانی در حوزه گیمینگ تا آن زمان نداشته و تنها یک بازی اکشن و نقش‌آفرینی دیگر داشته که آن بازی هم توانست طرف‌داران زیادی را به سمت خود جذب نماید.

بازی وکتور
بازی وکتور

شروع بازی vector

وقتی برای بار اول بازی vector را نصب و اجرا می‌کنید، بسیار شگفت‌زده خواهید شد؛ زیراکه دمو داستان اول بازی آن‌قدر قدرتمند و جذاب است که از بسیاری از بازی‌های تراز اولی کنسول‌های خانگی هم پیشی می‌گیرد. در ابتدای بازی وکتور، شما کمپانی را می‌بینید که ذهن کارمندان خود را به‌وسیله هدستی که روی سرشان قرار داده است، تحت کنترل دارد و همین صحنه دلخراش به‌نوعی برده‌داری مدرن را به نمایش می‌گذارد که در ابتدا کمی متأثر خواهید شد و عمیقاً به فکر فرو خواهید رفت.

نمونه این احساس را می‌توان بعد از تماشای فیلم ماتریکس داشت و وکتور همین احساس را به شما القا خواهد کرد. پس در ابتدا شوکی بزرگ به شما داده می‌شود و جالب‌تر زمانی است که کاراکتر بازی با قدرتی که بدنش دارد، به طور ناگهانی با این کنترل ذهنی مقابله می‌کند و بعد از یک درگیری ذهنی عمیق و دردناک هدست را ازروی سر خود برمی‌دارد و شروع به دویدن و فرار از کمپانی می‌کند. اینجا دقیقاً جایی است که فرار بی‌پایان بازی vector شروع می‌شود.

مرحله اول بازی وکتور

بازی شروع شده است و به زیبایی هر چه تمام کاراکتر ما از کمپانی فرار کرد. از اینجا به بعد کنترل حرکات زیبا و بی‌نقص پارکور باز این بازی به دست شما می‌افتد. شخصی که با نام شکارچی (Hunter) شناخته می‌شود برای دستگیری شما به دنبال شما حرکت می‌کند و شما باید با لمس صفحه گوشی هوشمندتان کاراکتر بازی را با حرکات پارکور از موانع دور کنید و یا از موانع به زیبایی عبور دهید.

زمانی که مرحله اول بازی آغاز می‌شود، کاراکتر بازی حرکات زیادی را نمی‌تواند انجام دهد و کم‌کم در طول مراحل جلوتر حرکات نمایشی بیشتری به بازی اضافه می‌شود که قبل از انجام آن به شما اعلانی در مورد آن داده می‌شود و آموزش لازم برای این کار به شما داده می‌شود.

گیم پلی روان، گیرا و جذاب

گیم پلی بازی vector بسیار روان، ساده و جذاب است، به‌طوری‌که شخصیت بازی به‌صورت اتوماتیک در حال فرار است و تنها کاری که شما باید با نهایت ظرافت و دقت انجام دهید، این است که کمک کنید این کاراکتر از موانع به راحتی و گاها با انجام حرکات نمایشی جذاب عبور کند.

گاهی در بازی خواهید دید که از ارتفاع‌هایی بسیار بلند پرش‌هایی خواهید داشت و نفس را ناخودآگاه در سینه حبس خواهید کرد و این نشان از زیبایی طراحی و درخشش گرافیکی بازی دارد. همچنین اگر به مانعی برخورد کنید و یا دیر عکس‌العمل نشان دهید، سرعت شخصیت بازی کم شده و شکارچی به شما می‌رسد و دستگیرتان می‌کند و باید مرحله را از اول طی کنید. نکته جذاب و قابل‌توجه دیگر این است که اگر شما مرحله را از اول بارگذاری نمایید، هیچ‌گونه مکث و یا صفحه بارگذاری نخواهید دید و به‌سرعت بازی شروع می‌شود.

مراحل جذاب و سخت بازی وکتور

مراحل بازی تماماً از یک نقطه شروع و در یک نقطه به اتمام می‌رسد، یعنی شما باید بدون دستگیر شدن تمام موانع و سختی‌هایی که سر راهتان قرار می‌گیرد را بگذرانید و دستگیر نشوید. هر مرحله یک سری مکعب، سکه و حرکات نمایشی جدید دارد که شما باید آن‌ها را بگیرید تا در انتهای هر مرحله بتوانید هر سه ستاره بازی را دریافت کنید.

رفته‌رفته مراحل بازی سخت و سخت‌تر خواهند شد و شما نخواهید توانست به‌راحتی هر سه ستاره مرحله را کسب کنید، حرکات نمایشی هم رفته‌رفته جذاب‌تر و سخت‌تر خواهند شد تا جایی که به دریافت دوستاره از بازی هم راضی خواهید بود.

جلوه‌های بصری وکتور

بازی vector اگرچه جلوه‌های بصری یا رنگ و لعاب خاصی ندارد اما جلوه‌های ویژه بازی کاملاً با حس و حال جریان بازی همخوانی دارد. یکی از زیباترین ویژگی‌های بازی انیمیشن‌های نرم و خاص آن است که به ظرافت حرکات پارکور را به نمایش درمی‌آورند. موانع و کاراکترهای بازی همگی به‌صورت سه‌بعدی هستند اما با وجود متنوع بودن، پس‌زمینه‌های بازی دوبعدی ولی کاربردی و زیبا کار شده‌اند. موسیقی بازی وکتور هم شما را به جنبش و تکاپو وامی‌دارد که از این نظر امتیاز مثبتی برای آن در نظر می‌گیریم.

ویژگی‌های بازی فرار بی ‌پایان وکتور

اگرچه این روزها در اپ‌استور و گوگل استور تا دلتان بخواهد بازی سایه‌ای و شبح‌ گونه وجود دارد اما از هرکدام از طرف‌داران این سبک بازی سؤال کنید که کدام بازی با کاراکتر سایه‌ای از همه بهتر بود؟! بی شک نام بازی vector را از زبانشان خواهید شنید.

گرافیک سایه‌ای این بازی بسیار جذاب و منحصر به فرد طراحی شده است، به‌طوری‌که کاراکتر بازی هنگامی‌که در حال دویدن و فرار است و به‌خصوص در شروع هر مرحله شما استرس و عجول بودن را در شخصیت بازی احساس خواهید کرد. پس این بازی دارای هیجان بسیار بالایی است و حرکات پارکور به زیبایی در آن طراحی شده‌اند.

vector game
vector game

بیشتر بخوانید: تجربه نصف کردن میوه‌ ها در بازی فرویت نینجا

Vector 2 و موفقیتی که حاصل نشد

در سال 2016 نسخه دوم بازی vector game توسط کمپانی Nekki منتشر شد که جریان داستان دنباله نسخه اول بازی است. قهرمان بازی در انتهای نسخه اول در نهایت دستگیر می‌شود و سازمان تصمیم می‌گیرد او را زنده نگه دارد و از قابلیت‌های شخصیت بازی برای ساخت تجهیزاتی آزمایشگاهی استفاده کند. با فرار وکتور از آزمایشگاه قسمت دوم بازی آغاز می‌گردد، کاراکتر بازی باید از آزمایشگاهی عظیم که هر طبقه‌اش یک مرحله است، فرار کند. در ساختمان سیستم‌های امنیتی مختلفی از جمله لیزر، تله‌های انفجاری و غیره وجود دارند که با قابلیت پارکور شخصیت بازی، شما باید وی را به سلامت از موانع عبور دهید.

عدم موفقیت نسخه دوم بازی وکتور

باوجوداینکه نسخه دوم بازی رابط کاربری مشابه و کمی بهتر دارد و همچنین از گرافیک محیطی و طراحی پیچیده و رنگ و لعاب‌دارتری برخوردار است اما حس و حال نسخه اول بازی چیز دیگری بود. به جرات می‌توان گفت دلیل عدم موفقیت نسخه دوم بازی vector، خاطره‌انگیز بودن نسخه اول بود، به‌طوری‌که اکثر طرفداران این سری بازی ترجیح می‌دهند نسخه اول را دوباره بازی کنند اما سراغ نسخه دوم نروند.

خلاصه بازی وکتور

بازی وکتور از همان زمان انتشار تا به الان توانست طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود جذب نماید چون پرچم‌دار تمام بازی‌های گوشی‌های هوشمندی شد که ورزش پارکور را مبنای جریان بازی خود قرار داده‌اند. این بازی هم دارای گیم‌پلی طولانی و هم سادگی و طراوتی خاص و بی‌همتا است که بعد از گذشت 9 سال همواره بهترین گرافیک بازی‌های سایه‌ای را بدون رقیب دارا بوده و برای بسیاری از گیمرها خاطرات بسیار خوشی را رقم‌زده است. برای آشنایی با سایر بازی ها به سایت ایموجو (emojo.ir) مراجعه کنیدو از سایر خدمات آن بهره مند شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.