AD

نقد و بررسی بازی Bioshock 1 (بایوشاک)

3 834

بازی Bioshock 1 به عنوان اولین نسخه از مجموعه بازی های بایوشاک شناخته می شود که با وجود ضعف شدید بازی های نسل هشتم توانست محبوبیت و جایگاه ویژه ای در میان گیمرهای سراسر جهان کسب کند. در هر نسلی می توان تعداد زیادی بازی خوب، بازی های خیلی خوب، بازی های فوق العاده، بازی های شاهکار و حتی بازی های ابرشاهکار را مشاهده که به تنهایی جور ضعف سایر بازی ها را به دوش می کشند.

بازی بایوشاک یک را می توان یکی از بهترین بازی های اول شخص شوتر دانست که در سال های اخیر عرضه شده است. بازی های بایوشاک از آن دسته بازی هایی هستند که در تاریخ صنعت گیم ماندگار شده اند و تاثیر بسیار زیادی در آن داشته اند. این بازی ها از همان ابتدا توانستد از منظرهای مختلف توجه و نظر منتقدان و گیمرها را به خود جلب کنند و امتیازات بسیار خوبی کسب کنند. در ادامه مطلب از نقد و بررسی بازی سایت ایموجو به معرفی بیشتر بازی Bioshock 1 و همچنین بررسی و نقد نقاط قوت و ضعف آن پرداخته خواهد شد تا بازیکنان برای سوالات خود پاسخ مناسبی دریافت کنند.

معرفی بازی Bioshock 1

بازی Bioshock 1 در سبک بازی های اول شخص شوتر و اکشن ساخته و توسط کمپانی ایرشنال گیمز توسعه یافته و به وسیله توکی گیمز منتشر شده است و تیک – تو اینتراکتیور نیز آن را توزیع کرده است. طراحی و کارگردان این بازی کن لیواین است که از شهرت و اعتبار بسیار زیادی در جهان برخوردار است. سازنده های بازی برای این محصول خود از یک موتور آنریل انجین 3 استفاده کرده و آن را برای پلتفرم های مختلفی مانند مایکروسافت ویندوز، پلی استیشن، ایکس باکس، اواس ده، لینوکس و … عرضه کردند.

این بازی تقریبا در تمام نسخه های خود موفقیت هایش را تکرار کرده است و نمرات بسیار خوب و بالایی از منتقدان دریافت کرده است. نسخه اول بایوشاک در سال 2007 و بعد از زحمت و تلاش های فراوان کن لوین ساخته و عرضه شد و موفقیت های متعدد بازی باعث شد که محبوبیت این بازی جهانی شود و جوایز زیادی را نیز برنده شود. امتیاز ۱۰۰ از وبسایت گیم اسپای، امتیاز ۱۰۰ از وبسایت یوروگیمر، امتیاز ۱۰۰ از وبسایت گیم شارک، امتیاز ۹۷ از وبسایت IGN و امتیاز ۹۰ از گیم اسپات از مهم ترین موفقیت های این بازی به شمار می روند.

داستان بازی در شهری خیالی روایت می شود که در آسمان معلق است. این شهر با نام کلمبیا توسط کشور آمریکا در اوج آسمان افتتاح شده است. کلمبیا می تواند به هر نقطه ای از دنیا سفر کند البته کلمبیا به عنوان یک کشتی بزرگ جنگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در جریان بازی کنترل شهر از دست آمریکا خارج می شود حزب های مختلف در تلاش هستند که کنترل شهر را به دست بگیرند. دو گروه اصلی به فرماندهی زاشاری هیل کومستاک و دیسی فیتزروی قصد دارند سایر حزب ها را نابود کنند و کنترل شهر را در دست داشته باشند.

معرفی بازی Bioshock 1

نقد و بررسی جنبه های مختلف بازی Bioshock 1

همانطور که گفته شد کن لوین (Ken Levine) تقریبا تمام جوانی خود را صرف ساخت این بازی کرد و تقریبا می توان گفت یکی از بهترین و ماندگارترین بازی های تاریخ را عرضه کرد. لوین را می توان جز معدود بزرگان صنعت گیم دانست که بازی های او به معنای واقعی کلمه تکامل یافته هستند. بازی Bioshock 1 به قدری خوب عمل کرده و تمامی جنبه ها را مد نظر قرار داده است که به گفته کارشناسان و منتقدان نسخه های بعدی کار بسیار سختی برای تکرار موفقیت های نسخه اول دارند. بازی بایوشاک یک بعد از سال ها از عرضه هنوز هم به عنوان یکی از بهترین بازی های اول شخص شوتر به حساب می آید و طرفداران بی شماری دارد.

 این بازی مانند تمام بازی های موفق دنیای گیم دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی است که توجه هر بازیکنی را به خود جلب می کند. همانطور که گفته شد بازی امتیازات بسیار خوبی از نشریه های مختلف دریافت کرده است. از مهم ترین ویژگی های بازی که مورد توجه منتقدان و بازیکنان علاقه مند به بازی های اول شخص شوتر قرار گرفته است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داستان بازی بایوشاک یک

همانطور که گفته شد محور داستان بازی Bioshock 1 یک شهر خیالی با نام کلمبیا است که توسط Zachary Comstock ساخته شده است. داستان به شکلی ساده و روان شروع می شود و هیچگونه پیچیدگی و نکته مبهمی در شروع داستان وجود ندارد. فردی با نام  Booker Dewitt  توسط شخصی گماشته می شود تا دختری به نام الیزابت را از شهر کلمبیا نجات دهد.   داستان بازی توسط خود کن لوین نوشته و اصلاح شده است و مذهب و خداپرستی  دست مایه آن است. داستان بازی به شیوه ای بسیار مدرن و حرفه ای نوشته شده است و بازیکنان احساس می کنند که می توانند ادامه داستان و انتهای آن را حدس بزنند و دست نویسنده را بخوانند اما هیچگونه غافلگیری وجود ندارد و تمرکز و توجه بازیکن بیشتر به فرار و نجات الیزابت معطوف می شود.

 در انتهای داستان بازیکن به شدت غافلگیر شده و متوجه می شود که حتی یک درصد از داستان بازی را درک نکرده و این اوج جذابیت و هیجان یک بازی اکشن، ماجراجویی و تیراندازی اول شخص است. اگرچه داستان بازی به شدت جذاب و هیجان انگیز است اما چنانچه بازیکن نتواند آن را به خوبی درک کند نمی تواند ارتباط خوبی با آن برقرار کند و از پایان منحصر به فرد بازی لذت ببرد. البته این پایان بندی خاص و ویژه نمی تواند یک ضعف و نکته منفی تلقی شود و فقط کافی است گیمر بتواند آن را درک کند تا نهایت لذت و هیجان را دریافت کند.

 


نقد و بررسی بازی Hitman 2 (هیتمن ۲)

 • ۱ ,تیر, ۱۳۹۹
 • 15

 


نقد و بررسی بازی eFootball PES 2020) PES 2020)

 • ۳۱ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 19

 


نقد و بررسی بازی FiFA 20 (فیفا ۲۰)

 • ۲۸ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 71

 


نقد و بررسی بازی Stronghold 2 (قلعه ۲)

 • ۲۸ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 544

 


نقد و بررسی بازی Pro Evolution Soccer 2019) Pes 2019)

 • ۲۷ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 472

 


نقد و بررسی بازی Outlast 2 (اوت ‌لست ۲)

 • ۲۷ ,خرداد, ۱۳۹۹
 • 56

گرافیک بازی بایوشاک یک

دریافت نمره های بالا از منتقدان و رسانه های معتبر نمی تواند به سادگی و بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب اتفاق بیفتد. گرافیک بازی Bioshock 1 نیز همانند داستان بازی می تواند راضی کننده و جذاب باشد. نورپردازی های خاص، طراحی شخصیت ها، محیط های اطراف، طراحی سلاح ها و جلوه های بصری به بهترین شکل ممکن صورت گرفته است. شهر کلمبیا بی نهایت زیبا و پویا ساخته شده است. همانطور که گفته شده سازنده های بازی از یک موتور گرافیکی آنریل انجین 3 برای بازی Bioshock 1 استفاده کرده اند و این امر باعث کیفیت بالای گرافیک بازی شده است.

طراحی هنری بازی به راحتی می تواند هر فردی را محسور خود کند. در همه جای بازی می توان تابلوها و نقاشی های بسیار زیبایی را مشاهده کرد. مراحل بازی نیز به شکلی فوق العاده طراحی شده اند.البته باید به این نکته نیز اشاره کرد در بخش گرافیکی بازی جلوه های ضعیف و بافت های بی کیفیت نیز وجود دارند ولی به گونه ای نیست که باعث دلسردی و کسل شدن بازیکنان شود.

هرچند که سعی شده است که از نرخ فریم 60 در گرافیک استفاده شود اما در صحنه هایی از بازی می توان شاهد افت فریم هایی بود. پارگی تصاویر نیز در صحنه هایی مشاهده می شود اما این مشکل با فعال کردن V-Sync برطرف خواهد شد. به صورت کلی می توان گفت گرافیک بازی Bioshock 1 نمره قابل قبولی دریافت می کند.

گیم پلی بازی Bioshock 1

اوج هنرنمایی سازندگان بازی بایوشاک را می توان در طراحی و ساخت گیم پلی آن دانست. اگرچه در گیم پلی بازی شاهد ویژگی های شاخصی نیستیم اما تناسب بالای گیم پلی با داستان بازی،  فضاسازی، صداگذاری و گرافیک باعث شده است که گیمر حتی نتوانید یک لحظه کنترلر را زمین بگذارد. کن لوین بسته های الحاقی مختلفی را به بازی اضافه کرده است که ارزش بازی را چندین برابر کرده است. بازی دارای مراحلی مختلفی است که هر کدام چالش های خاص خود را دارند و بازیکنان می توانند هیجان و لذت یک بازی تیراندازی اول شخص را با تمام وجود تجربه کنند.

 Challenge Roomو  Museum of Orphaned Concepts ، Clash in the Clouds،  Burial in Sea و … از مهم ترین محتواهای اضافه بازی هستند که می توانند جذابیت گیم پلی بازی را افزایش دهند. مبارزه با بیگ ددی ها که یکی از برترین موجودات خلق شده در تاریخ بازی های رایانه ای هستند از دیگر جذابیت های منحصر به فرد در گیم پلی بازی بایوشاک یک است. به صورت کلی می توان گفت گیم پلی بازی Bioshock 1 کاملا بی نقص است و بازیکن می تواند اوج هیجان و لذت را با آن تجربه کند.

گیم پلی بازی Bioshock 1

صداگذاری و موسیقی بازی Bioshock 1

از دیگر نقاط قوت بازی bioshock 1 بایوشاک یک می توان به صداگذاری و موسیقی های متن بازی اشاره کرد. صداپیشگان این بازی به بهترین شکل ممکن وظیفه خود را انجام داده اند و جذابیت و هیجان بازی را چندین برابر کرده اند. صدای شخصیت های بازی به نوعی طراحی و ساخته شده اند که گیمر کاملا حس می کند در شهر کلمبیا و در موقعیت کاراکترها قرار دارد. لحظات ترس و اضطراب الیزابت، فریاد های بوکر و نصایح کامستاک که برای مردم پخش می‌شود و … هر کدام به بهترین شکل و بدون کوچکترین نقصی ارائه می شوند. صدای شخصیت های مختلف بازی، تیراندازی ها، صداهای محیطی و … به بهترین و طبیعی ترین شکل ممکن طراحی شده اند و به راحتی ترس، اضطراب، هیجان و لذت را به گیمر منتقل می کنند

موسیقی های بازی حتی از صداگذاری نیز بهتری ساخته شده است و قطعات موسیقی حماسی و بی نظیری در مراحل مختلف بازی استفاده شده است. در هنگام مبارزات از موسیقی هایی استفاده شده است که کاملا بازیکنان را به وجد می آورد. می توان گفت کمتر بازیکنی وجود دارد که از صداگذاری و موسیقی بازی Bioshock 1 انتقاد کند و به آن ایرادی وارد نماید

سخن پایانی

اگرچه امروزه در سبک تیراندازی اول شخص بازی هایی وجود دارند که بازیکنان می توانند به سمت آنها جذب شوند اما کمتر بازی هایی وجود دارند که بتوانند برای مدت های زیادی بازیکنان را سرگرم کنند. بازی Bioshock 1 از آن دسته بازی هایی است که می تواند برای سال های سال در ذهن بازیکنان مرور شوند. از جمله مهم ترین فاکتورهایی که بازی Bioshock 1 را در صنعت گیم ماندگار می کند می توان به داستان فوق العاده، گیم پلی بی نظیر و شگفت انگیز، صداگذاری و موسیقی های خارق العاده و همچنین گرافیک بسیار خوب آن اشاره کرد.

به صورت کلی اگرچه به گفته کن لوین این بازی تمام جوانی او را گرفته است اما نتیجه کار کاملا راضی کننده بوده و تقریبا تمام منتقدان و گیمرهای حرفه ای را راضی کرده است. برای مشاهده دیگر نقد و بررسی بازی های موبایلی دیگر شما می توانید به وب سایت رسانه بازی موبایل ایموجو مراجعه کنید و با نقاط ضعف و قوت بسیاری از بازی های آشنا شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. فری می گوید

  گرافیکو داستانش خیلی خوبه اصلا معنی bio از زامبی میاد و اینش خیلی خوبه ی سری جاهاش‌کپی برداری شده

 2. نوژان می گوید

  عالیه ارزش بازی داره درگیرت میکنه و ی سری جاهاش سخته کاش یکم ترسناک تر بود و هیجان بیشتری داشت ولی بازی خوبیه

 3. آرین می گوید

  من هر بازی رو از ذهنم فراموش کنم، bioshock رو هرگز نمی توانم فراموش کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.