AD

10 ترفند برای یافتن عکس با Google Photos

10 ترفند برای یافتن عکس با Google Photos
0 3,541

آیا می‌دانستید Google Photos ترفندهای جالبی برای جستجوی عکس‌های شما دارد؟ ما به شما 10 ترفند برای یافتن عکس با Google Photos را نشان می‌دهیم.

عکس گرفتن آسان است. اما یافتن دوباره آن عکس داستان کاملاً دیگری است. Google Photos یک سرویس توانمند برای پشتیبان‌گیری از تصاویر در فضای ابری و جستجوی آنها است. این سرویس از بهترین الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل و یادگیری ماشینی استفاده می‌کند. اما آیا می‌دانستید Google Photos ترفندهای جالبی برای جستجوی عکس‌های شما دارد؟

جای تعجب نیست که تجربه جستجوی یک عکس دیجیتال شبیه ضرب المثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه باشد. دوربین‌های تلفن همراه بهتر از همیشه هستند و می‌توانند صحنه‌هایی را در نور کم یا فواصل دور ثبت کنند و تمایل جمعی ما برای مستندسازی همه چیز در رسانه‌های اجتماعی نیز روز به روز در حال افزایش است. ناظران تصویربرداری دیجیتال Rise Above Research تخمین زدند که در سال 2023 نزدیک به 10 تریلیون عکس در گوشی‌های جهانی، سایر رسانه‌های ذخیره سازی و سرویس‌های ابری مانند Google Photos ذخیره می‌شود. همچنین اگر برای به دنبال راهکار تولید عکس با هوش مصنوعی هستید مطلب ایجاد تصویر با هوش مصنوعی در جستجوی گوگل را حتما مطالعه کنید.

روش‌های جستجوی عکس در  Google Photos

ما 10 روش را برای جستجوی محتوا در Google Photos شناسایی کرده‌ایم. همه این نکات را در رایانه شخصی ویندوز با استفاده از Chrome امتحان کرده‌ایم. حساب Google Photos ما با بیش از 1 ترابایت تصویر و ویدیو بارگیری شده است که در ده‌ها دستگاه ثبت شده است. برای کشف خاطرات مورد علاقه خود آماده‌اید؟ تا آخر مقاله با ما همراه باشید تا ببینید چگونه ترفندهای جستجوی Google Photos می‌توانند به شما کمک کنند به عکس‌های گمشده دسترسی پیدا کنید.

جستجو بر اساس مکان

جستجو google photo بر اساس مکان
جستجو google photo بر اساس مکان

Google Photos به شما امکان می‌دهد تصاویر را بر اساس مکان جستجو کنید. مکان مد نظر خود را وارد کنید و Google Photos  تصاویری را که با عبارت جستجوی شما مطابقت دارند، نشان می‌دهد. در بالای صفحه یک ردیف از تصاویر وجود دارد که گوگل احساس می‌کند بیشترین ارتباط را با جستجوی شما دارد. اگر می‌خواهید همه تصاویری را که Google مرتبط می‌داند کاوش کنید، روی دکمه more (بیشتر) کلیک کنید تا آن تصاویر نمایان شوند. بقیه نتایج یافته شده در زیر ظاهر می‌شوند، که بر اساس تاریخ زمانی معکوس سازماندهی شده‌اند. Google می‌تواند تصاویر را با مکان تگ شده در متا دیتا عکس توسط دستگاه ثبت شما مطابقت دهد. مکان با نشانگر مکان نقشه در صفحه اطلاعات عکس نشان داده می‌شود.

اگر عکس شما موقعیت مکانی نداردGoogle Photos  می‌تواند بر اساس مکان‌های مشخص موجود در عکس با مکان‌های شناخته شده، محل ثبت آن را تخمین بزند. اگر می‌خواهید مکان‌های تخمینی Google Photos را داشته باشید، بهSettings  > Location بروید وEstimate missing locations  را فعال کنید. همچنین می‌توانید یک مکان را به صورت دستی اضافه کنید تا در جستجوهای آینده تصویر مربوط نشان داده شود.

جستجوی بر اساس مکان در Google Photos به یافتن تصاویر با تگ مکان مد نظر محدود نمی‌شود. بلکه Google Photos می‌تواند تصاویر حاوی کلمه مربوط به مکان را نشان دهد. به عنوان مثال، جستجوی “London” تصاویری از Tower Bridge  را به عنوان “مرتبط ترین” نتایج اولیه نشان می‌دهد. اما همچنین تصاویری از نقشه‌ای که روی آن نوشته شده بود “London”  و یک شیشه نوشیدنی با همین کلمه روی شیشه را نیز در نتایج جستجو نشان داد.

جستجو بر اساس شهر یا مکان دیدنی (به عنوان مثالTower Bridge  یا Eiffel Tower) شانس بیشتری در داشتن نتایج بهتر ایجاد می‌کند تا بر اساس کشور. جستجو برای کلمه France تصاویری از فرانسه و اسپانیا به دست آورد. هیچ یک از این تصاویر با مکان برچسب گذاری نشده بودند و به دلایلی، گوگل کلیسایSagrada Familia  را که در اسپانیا است نه در فرانسه، تشخیص نداد.

جستجو بر اساس یک تاریخ خاص

جستجو در google photo بر اساس یک تاریخ خاص
جستجو در google photo بر اساس یک تاریخ خاص

جستجو بر اساس تاریخ احتمالاً دومین راه محبوب برای جستجو در آرشیو Google Photos شما است. به هر حال، ممکن است زمان به سرعت بگذرد، اما این بدان معنا نیست که شما یادتان نمی‌آید که چه زمانی عکس گرفته‌اید. شاید خاطرات مبهم داشته باشید و حدود زمانی را به یاد بیاورید که ممکن است با ثبت یک تصویر مطابقت داشته باشد. ساده ترین روش جستجو بر اساس ماه است. اما Google Photos از پارامترهای جستجوی دقیق تری پشتیبانی می‌کند.

پارامترهای جستجو نسبتاً انعطاف‌پذیر هستند و راه‌های مختلفی برای نمایش تاریخ و محدوده تاریخ وجود دارد. برای مثال، می‌توانید تاریخ‌ها را به روش‌های مختلف تایپ کنید، به شرطی که هدفتان واضح باشد و جستجوی Google قالب‌بندی را تشخیص دهد: 1 دسامبر 2023، به صورت 1 dec 2023، December 1 2023 یا 2023-December-1 همچنین می‌توانید به سادگی تصاویر گرفته شده در دسامبر 2023 را جستجو کنید.

یا می‌توانید محدوده زمانی را تنظیم کنید: بر اساس سال، ماه، بین دو تاریخ (یا دو ماه یا دو سال)، یا با استفاده از محدود کننده‌هایی مانند before (قبل از) وafter  (بعد از). در این مورد قراردادهای استاندارد جستجوی Google به صورت  before: YYYY-MM-DD، after: YYYY-MM-DD قالب‌بندی شده است یا برای تنظیم محدوده زمانی از یک after date و به دنبال آن before date استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از یک سال استفاده کنید، اما در استفاده از یک ماه برای جستجو باید روز و سال نیز باشند.

ترکیب جستجو بر اساس تاریخ با یک مکان می‌تواند به ویژه قدرتمند باشد. به عنوان مثال، ما بایگانی Google Photos خود را برای “سان فرانسیسکو 2022” جستجو کردیم تا تصاویر گرفته شده در سال 2022 را پیدا کنیم.

پیدا کردن عکس از صورت افراد و حیوانات خانگی

پیدا کردن عکس از صورت افراد و حیوانات خانگی در google photo
پیدا کردن عکس از صورت افراد و حیوانات خانگی در google photo

Google Photos جستجوی چهره‌ها را آسان می‌کند. این سرویس تمام تصاویری را که از یک چهره پیدا می‌کند، جمع‌آوری می‌کند، صرف نظر از اینکه فرد را با نام برچسب گذاری کرده باشید یا به صورت دستی از هر روش دیگری برای سازماندهی این تصاویر استفاده کرده باشید.

ساده ترین راه برای شروع این است که روی نوار جستجو ضربه بزنید. در پایین جستجوهای پیشنهادی، ردیفی از چهره‌ها، 9 آیکون دایره‌ای وجود دارد، که هر کدام یک چهره‌ای را که Google در بایگانی شما پیدا کرده است، نشان می‌دهد. برای دیدن عکس‌های آن چهره، فقط روی آیکون مربوط ضربه بزنید. روی لینک view all (مشاهده همه) در زیر ردیف چهره‌ها ضربه بزنید تا صفحه افراد و حیوانات خانگی با نمادهای بزرگ و مربعی برای چهره‌های ایندکس‌شده نشان داده شود.

ممکن است این سرویس از شما بخواهد که تأیید کنید آیا دو تصویر یک چهره هستند تا بتواند چهره‌ها را گروه بندی کند و نتایج بهتری را ارائه دهد. اگر عکس انتخاب شده برای این top level را دوست ندارید، کافی است روی یک چهره کلیک کنید، روی نماد دایره‌ای در بالا سمت چپ ضربه بزنید و عکس دیگری را برای نشان دادن آن شخص در هنگام جستجو انتخاب کنید. شما می‌توانید نام یک فرد را نیز اضافه کنید تا بتوانید نتایج سریع‌تری دریافت کنید.

یک راه حل برای رویکرد Google: همه چهره‌ها را در همه انواع تصاویر در آرشیو Google Photos شما فهرست و گروه بندی می‌کند. برای مثال، اگر اسکرین شات‌های زیادی از داستان‌های خبری بگیرید، Google Photos  آن چهره‌ها را در کنار افرادی که برایتان مهم هستند فهرست می‌کند.

گوگل اخیراً نام این صفحه را بهPeople & Pets  (به ویژه گربه‌ها و سگ‌ها) گسترش داده است.

جستجو بر اساس رنگ

جستجو بر اساس رنگ در google photo
جستجو بر اساس رنگ در google photo

همیشه رنگ‌ها در خاطرات ما ماندگار هستند چه به خاطر حال و هوایی که به یک صحنه می‌افزاید، چه رنگ موهای یک فرد یا رنگ یک ژاکت. Google Photos می‌تواند آن رنگ را در بایگانی شما پیدا کند؛ تصاویر سیاه و سفید نیز توسط Google Photos قابل جستجو هستند.

مانند سایر پارامترهای جستجو، می‌توانید از این پارامتر به طور مستقل یا همراه با سایر عبارات جستجو استفاده کنید. به عنوان مثال، در یک جستجوی ساده که انجام دادیم برای کلمه قرمز ده‌ها عکس از آن روز را نشان داد که همه آنها قرمز بودند (خوب، از نظر فنی، یکی از تصاویر نارنجی بود). جستجوی خاص تر برای “گل قرمز” تصاویری از انواع گل‌های قرمز به دست آورد. و “فانوس قرمز” انواع مختلفی از تصاویر (و فیلم ها) را با فانوس‌های قرمز در اشکال و اندازه‌های مختلف نشان داد.

ما این ویژگی را مخصوصاً در صورتی مفید یافتیم که بتوانیم از رنگ به عنوان یک اصلاح کننده برای شیئی که به دنبال آن بودیم استفاده کنیم اما نمی‌توانستیم آن را به خاطر بیاوریم. به عنوان مثال، جستجوی گل قرمز فوق الذکر تصاویری از یک بوته گل رز خاص را نشان داد که دوست داشتیم اما نمی‌توانستیم به یاد بیاوریم چه زمانی آن عکس‌ها را گرفتیم.

یافتن عکس حاوی یک کلمه

یافتن عکس حاوی یک کلمه در google photo
یافتن عکس حاوی یک کلمه در google photo

Google Photos می‌تواند متن تصویر شما را بخواند، حتی اگر چاپ کوچک باشد یا برجسته نباشد. این ابزار، تشخیص کاراکتر را روی تصاویر انجام می‌دهد و این اطلاعات را فهرست می‌کند تا در طول زمان قابل جستجو باشد.

اگر به دنبال چیزی بر اساس کلمات هستید برای مثال یک علامت، یک منو یا یک نقشه، این جستجو بسیار مفید است. اگر مجموعه‌ای از اسکرین‌شات‌ها را گرفته باشید و نیاز داشته باشید محتوای درون آن‌ها را پیدا کنید، بسیار مفیدتر است. برای مثال، جستجویcookie  اسکرین شات‌هایی را نشان می‌دهد که ما از آن عکس گرفته‌ایم. همانطور که در این تصویر از یک محصول نشان داده شده در نمایشگاه اسباب بازی 2023 در شهر نیویورک مشاهده می‌شود، تصاویری از کوکی‌های واقعی و محصولی که کلمه کوکی‌ها را روی بسته بندی خود داشت، ارائه داد.

به خاطر داشته باشید که اگر از دوربین خود برای اسکن اسناد استفاده می‌کنید، چه در گالری تلفن خود یا از طریق برنامه Google PhotoScan، ابزار Google Photos از این تصاویر سند در حساب ابری شما پشتیبانی می‌کند و محتویات را فهرست می‌کند تا بتوانید جستجو کنید.

جستجو با دوربین

جستجو با دوربین در google photo
جستجو با دوربین در google photo

این احتمال وجود دارد که آرشیو Google Photos شما مملو از تصاویر گرفته شده در چندین دستگاه باشد. گاهی اوقات، ممکن است تاریخ را به خاطر نداشته باشید، اما می‌توانید به یاد بیاورید که از چه دوربینی استفاده کرده‌اید.

برای به دست آوردن بهترین نتایج، مدل دقیق گوشی، تبلت یا دوربین خود را در قسمت جستجو وارد کنید. Google Photos  با برخی از دوربین‌ها خوب عمل کرد، اما برخی دیگر به ویژه تلفن‌های همراه قدیمی‌تر و دوربین‌های مستقل به شماره مدل واقعی یا نام کامل مدل نیاز داشتند. Samsung Galaxy S23 Ultra به خوبی کار کرد، اما یک Samsung Galaxy Note 8 قدیمی‌تر به نام کامل خود، SAMSUNG SM-N900T، نیاز داشت تا تصاویر را نشان دهد.

گنجاندن نام دقیق مدل در داشتن نتایج بهتر کمک کننده است. جستجو برای “iPhone” تصاویری با کلمه iPhone و همچنین تصاویر گرفته شده در آیفون اپل را نشان داد، جستجو برای “Apple iPhone 12 Pro Max” فقط تصاویر گرفته شده در آن تلفن را نشان داد. در برخی موارد، استفاده از نام دقیق دوربین به معنای عدم مشاهده کامل نتایج بود. جستجو برای 1DX تعداد زیادی عکس را به همراه داشت که در مرتبط ترین بخش قرار گرفتند و فقط یک تصویر قابل جستجو بر اساس تاریخ بود. وقتی کلمه جستجو به EOS-1DX تغییر یافت، صدها عکس مطابق انتظار جمع‌آوری شدند و همه بر اساس تاریخ مرتب شدند. برای مثال در گوشی گلکسی نوت 8 هم همینطور بود.

مانند سایر جستجوها، نمی‌توانید به راحتی یک ماه خاص را همراه با دوربین جستجو کنید. پیشنهاد می‌کنیم از مدل دوربین با عبارات جستجوی دیگری مانند موضوع، مکان، دسته بندی، شخص یا تاریخ استفاده کنید. به این ترتیب، جستجوی شما هدفمندتر از جستجوی ساده بر اساس مدل دوربین است. در مثال بالا، کلمهgymnast  را به جستجوی تصاویر Canon EOS-1D X اضافه کردیم تا با موفقیت فقط تصاویر ژیمناست‌ها را دریافت کنیم.

جستجو بر اساس عبارت توصیفی

جستجو بر اساس عبارت توصیفی در google photo
جستجو بر اساس عبارت توصیفی در google photo

هوش یادگیری ماشینی Google Photos عمیق است. این سرویس می‌تواند صحنه‌ها را به‌عنوان مکان یا محیط شناسایی کند و توصیف کننده‌های محیطی مانند زیبا، رنگارنگ، درخشان، شب و غیره را در مورد آنها تشخیص دهد. برای یافتن عکس مناسب، عبارات یا ایده‌ها را جستجو کنید و سعی کنید عبارات را با نام یا تاریخ نیز ترکیب کنید.

نتایج شما بسته به انتخاب کلمات و ترکیبی از محدود کننده‌ها متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال غروب زیبا و غروب آفتاب درخشان به مجموعه تصاویر یکسانی منجر نشدند. در حالی که سعی می‌کنید تصویر یا نوع تصویر مورد نظر خود را به خاطر بیاورید، با کلمات بازی کنید و تلاش کنید تصویر مورد نظر خود برای هوش مصنوعی توصیف کنید.

جستجو بر اساس عبارت توصیفی می‌تواند یک رویکرد مفید برای یافتن تصاویر مرتبط باشد، به خصوص اگر به دنبال تصاویری از یک رویداد یا محیطی هستید که می‌توانید توصیف کنید. این نوع جستجو در صورتی مفیدتر می‌شود که قبل از آپلود عکس‌ها یا توضیحات تصویر خود پس از آپلود تصاویر، زیرنویس اضافه کرده باشید. این شرح‌ها و توضیحات توسط Google Photos ایندکس می‌شوند.

ترکیب عبارات جستجو برای به دست آوردن نتایج بهتر

Google Photos از ترکیب عبارات جستجو پشتیبانی می‌کند. ترکیب پارامترهای جستجو می‌تواند نتایج دقیق تری ایجاد کند، که اگر در ده‌ها هزار عکس جستجو می‌کنید مفید است. در حالی که ترکیب عبارات به محدود کردن زمینه جستجو کمک می‌کند، واقعیت این است که نتایج Google Photos می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

به عنوان مثال، برای جستجو عبارتblack dog  (سگ سیاه) تنها چند تصویر ظاهر شد و همه از سگ‌هایی با خز سفید بودند. اما جستجوی ساده برای کلمه سگ تمام تصاویری را که شبیه یک سگ بودند از جمله عکس‌های اخیر از دو نژاد سگ سیاه، سگ‌هایی با خز سفید و اسباب‌بازی‌های کودکان به شکل سگ به نمایش گذاشت.

جستجوی Pixel Fold and flowers همه تصاویر گل گرفته شده در Pixel Fold را نشان داد وflowers New York  تصاویری از گل‌های گرفته شده در نیویورک را منتشر کرد. همانطور که در بخش جستجو بر اساس تاریخ در بالا ذکر شد، باید در مورد نوشتن تاریخ خود بسیار دقیق باشید. به عنوان مثال، جستجوی ترکیبی برایflowers New York after: Jan 2020  به نتایجی منجر شد که ربطی به گل‌ها نداشت. با این حال، جستجوی flowers New York after: 2020-01-01 تصاویر مرتبط را به ترتیب زمانی معکوس بر اساس تاریخ نمایش داد.

این عملیات جستجوی خاص نمونه بارز این است که چرا تلفن یا دوربین شما باید موقعیت جغرافیایی یک تصویر را برچسب گذاری کند. تصویر کلوزآپ یک گل هیچ نقطه عطفی یا مرجع مکانی را در اختیار گوگل قرار نمی‌دهد، بنابراین این سرویس نمی‌تواند استنباط کند که آن تصویر کجا گرفته شده است.

کاوش نتایج جستجو بر اساس کلمات کلیدی و گروه بندی‌های توصیه شده

از آنجا که نوار جستجوی Google Photos مانند جستجوی استاندارد Google عمل می‌کند، همانطور که در نوار جستجو تایپ می‌کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که توصیه‌هایی برای تکمیل خودکار عبارت جستجوی خود دریافت کنید. به عنوان مثال، زمانی که شروع به تایپSan Francisco  کردیم، قبل از اینکه به “F” برسیم، Google Photos  فهرست طولانی از عبارات جستجوی پیشنهادی، از جمله San Francisco Peninsula، San Francisco Bay  و San Francisco Airport را نشان داد.

اگر می‌خواهید نمای کلی‌تری داشته باشید، رویExplore  در نوار پیمایش سمت چپ ضربه بزنید و می‌توانید گروه‌بندی‌های Google Photos  از افراد و حیوانات خانگی، مکان‌ها، اسناد و اشیاء را مشاهده کنید. برای کاوش بیشتر هر یک از این دسته‌ها، روی پیوندView all  (مشاهده همه) در سمت راست ضربه بزنید. این یک راه عالی برای یافتن چهره‌های مشابهی است که هنوز تگ نکرده‌اید. هنگامی که چهره‌ها را برچسب گذاری کردید، می‌توانید به راحتی آن شخص را با نام جستجو کنید، همانطور که قبلاً صحبت شد.

جستجو براساس نوع فایل

جستجو براساس نوع فایل در google photo
جستجو براساس نوع فایل در google photo

Google Photos می‌تواند بارگذاری عکس‌ها و ویدیوها را مدیریت کند. بنابراین، اگر به دنبال یک ویدیو یا نوع فایلی متفاوت از یک عکس استاندارد باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟ به نظر می‌رسد، Google Photos شما را برای اکثر سناریوها، اما نه همه، پوشش می‌دهد.

به پایین همان صفحه Explore مورد بحث در بخش قبل بروید. در آنجا، می‌توانید تفکیک‌های اضافی را پیدا کنید که در آن می‌توانید شش دسته فایل را مشاهده کنید: اسکرین شات، سلفی، ویدیو، عکس متحرک (Motion photo)، PhotoScan  (برای اسناد اسکن شده با استفاده از برنامهGoogle PhotoScan)، و عکس‌ها و ویدیوهای 360 درجه. فایل‌های به دست آمده در هر دسته به ترتیب زمانی معکوس بر اساس تاریخ نمایش داده می‌شوند. همچنین می‌توانید «عکس‌های متحرک» یا «فیلم‌ها» را در نوار جستجو تایپ کنید و همان نتایج را دریافت کنید. از آنجا، می‌توانید عبارات دیگری را برای ساده سازی بیشتر نتایج جستجوی خود اضافه کنید.

شما می‌توانید بر اساس پسوند فایل نیز جستجو کنید، به سادگی با تایپ پسوند در نوار جستجو. این نوع جستجو برای فایل‌های JPEG یا JPG کمتر مفید است زیرا بیشتر تصاویر گوشی به صورت JPEG گرفته می‌شوند، اما اگر به دنبال جستجوی تصاویر RAW یا HEIC  هستید، این روش جستجو مفید است. به عنوان مثال، با وارد کردن CR2، تصاویر Canon CR2 RAW ظاهر می‌شوند، در حالی که DNG تصاویر گرفته شده در Samsung Galaxy S23 Ultra را با استفاده از Expert RAW ثبت می‌کند. همچنین اگر قصد مقایسه سه گوشی رده بالا Google Pixel 8 Pro، iPhone 15 Pro Max و Galaxy S23 Ultra را دارید روی لینک درج شده کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.