AD

دوربین‌های حرارتی مبتنی بر هوش مصنوعی و دسترسی به پسوردها

0 122

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و هوش مصنوعی امنیت ما انسان‌ها روزبه‌روز کاهش می‌یابد. اگر نمی‌خواهید که رمز عبور کارت‌های بانکی، لپ‌تاپ و گوشی شما بر دیگران آشکار شود بهتر است که نسبت به قبل هوشیارتر عمل کنید. زیرا مهاجمان امروزه می‌توانند به‌راحتی با استفاده از یک دوربین حرارتی خیلی سریع و راحت این اطلاعات را به دست آورده و رمز گوشی یا لپ‌تاپ شما را باز کنند.

اگر شما نیز می‌خواهید درباره دوربین‌های حرارتی مبتنی بر هوش مصنوعی و دسترسی به پسوردها بیشتر اطلاعات کسب کنید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

برای این کار به چه امکاناتی نیاز است؟

شاید برای شما سؤال باشد که افراد برای انجام چنین کاری به چه وسایلی نیاز خواهند داشت. اصلی‌ترین ابزار اشخاص برای حدس‌زدن رمز عبور شما یک عدد دوربین حرارتی است. جالب است بدانید که وقتی شما چیزی را با انگشت خود لمس کنید گرمای بدن شما به‌وسیله منتقل شده و روی آن باقی می‌ماند.

افراد با استفاده از دوربین‌های حرارتی از این قابلیت بهره می‌برند. البته که در برخی موارد افراد از الگوریتم‌های هوش مصنوعی نیز برای حدس پسورد استفاده کنید. باوجوداینکه دسترسی به دوربین ساده‌تر از دسترسی به هوش مصنوعی است، هوش مصنوعی در اختیار همه نیست.

دوربین‌های حرارتیافراد چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

تنها کافی است که از دستگاه شما با دوربین حرارتی خود عکسی بگیرند. البته اگر گوشی و لپ‌تاپ شما نیز داغ شده باشد تشخیص اثر انگشت شما روی دستگاه سخت‌تر خواهد شد. در غیر این صورت اگر گوشی شما خنک باشد خیلی راحت رد اثر انگشت شما آشکار خواهد شد. آن‌ها به‌راحتی رد اثر انگشت شما را پیدا خواهند کرد. همچنین پس از آن وارد فاز اجرایی خواهند شد.

آن‌ها اعداد و کلمات را در کنار هم قرار داده و تمام حالات ممکن را بررسی می‌کنند تا بالاخره رمز گوشی باز شود. انجام این کار با استفاده از هوش مصنوعی بسیار راحت‌تر است. اما مسئله فقط گوشی نیست. آن‌ها به‌راحتی می‌توانند به رمز عبور کارت‌های بانکی شما نیز دسترسی داشته باشند.

وقتی که از دستگاه‌های خودپرداز خلوت استفاده می‌کنید ممکن است افراد از رد اثر انگشت شما روز خودپرداز عکس‌برداری کرده و رمز کارت‌بانکی شما را حدس بزنند. شاید بزرگ‌ترین مانع برای حدس اشتباه انسانی باشد. اما مطمئن باشید وقتی که این کار به هوش مصنوعی سپرده شود درصد خطا به طرز قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت. هوش مصنوعی باتوجه‌به الگوریتم‌هایی که دارد می‌تواند خیلی راحت در چند ثانیه هر پسوردی را حدس بزند.

دوربین‌های حرارتیحدس چه پسوردهایی برای هوش مصنوعی سخت‌تر است؟

اول‌ازهمه باید بگوییم زمانی که عکس گرفته شده است خیلی مهم بوده و می‌تواند روند کار را به تعویق بی اندازد. هرچه تصویر بلافاصله پس از لمس شما گرفته شود شانس هوش مصنوعی برای حدس‌زدن آن نیز افزایش می‌یابد. زیرا هرچه عکس دیرتر گرفته شود داده‌ها نیز کم‌رنگ‌تر هستند.

برای مثال اگر عکس‌برداری در کمتر از 20 ثانیه پس از زدن رمز گرفته شود هوش مصنوعی می‌تواند 86 درصد رمزهایی که به او می‌دهید را حدس بزند. اگر این زمان به 30 ثانیه برسد درصد موفقیت هوش مصنوعی نیز به 76 درصد می‌رسد. اگر عکس‌برداری پس از 60 ثانیه صورت بگیرد درصد موفقیت هوش مصنوعی به 62 درصد خواهد رسید.موضوع بعدی امنیت خود پسوردها است.

هرچه امنیت پسورد شما بالاتر باشد کار هوش مصنوعی برای حدس‌زدن پسوردها نیز سخت‌تر می‌شود. اگر پسورد شما کوتاه باشد اصلاً نیازی به استفاده از هوش مصنوعی نیست. افراد می‌توانند به‌راحتی با تحلیل داده‌ها خودشان نیز به پسورد شما دسترسی پیدا کنند.باوجوداینکه هوش مصنوعی می‌تواند تقریباً تمام پسوردهای موجود را حدس بزند.

اما شما می‌توانید با قدرتمندتر کردن پسورد خود این فرایند را کندتر کرده و کار هوش مصنوعی را سخت کنید. همان‌طور که گفتید هوش مصنوعی صددرصد نمی‌تواند همه پسوردها را حدس بزند.اگر پسورد استفاده شده توسط شما چهار کاراکتری یا حتی کمتر باشد هوش مصنوعی می‌تواند در کمتر از چند ثانیه به‌صورت صددرصد همه پسوردها را حدس بزند.

درصد موفقیت هوش مصنوعی در حدس پسوردهای 16 کاراکتری 67 درصد، پسوردهای 12 کاراکتری 82 درصد، پسوردهای 8 کاراکتری 93 درصد و پسوردهای 6 کاراکتری نیز 100 درصد است.پس باتوجه‌به داده‌های داده شده می‌توان نتیجه گرفت که هر چقدر کاراکترهای پسورد موردنظر بالاتر باشد می‌توان درصد موفقیت هوش مصنوعی در تشخیص پسورد را کاهش داد. حتی شما می‌توانید برای امنیت بالا از پسوردهای بالای 16 کاراکتر نیز استفاده نمایید.

دوربین‌های حرارتیچه‌کار کنیم از لورفتن پسورد جلوگیری کنیم؟

اول‌ازهمه تنها کاری که باید بکنید این است که از عکس‌برداری جلوگیری کنید. درصورتی‌که عکس حرارتی وجود نداشته باشد حدس‌زدن پسورد نیز وجود نخواهد داشت. بهتر است در هنگام زدن پسورد خود مواظب باشید تا کسی از گوشی، لپ‌تاپ شما عکس‌برداری نکند.

در واقع بهترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری انجام دهید همین است که بیشتر مراقب وسایل شخصی خود باشید و آن را در هنگامی که استفاده نمی‌کنید خیلی در معرض دید دیگران قرار ندهید تا در ادامه مشکلی برای شما و خانواده‌تان پیش نیاید.

همچنین شما می‌توانید پس از اینکه پسورد خود را وارد کردید با لمس قسمت‌های دیگر صفحه‌نمایش گوشی یا کیبورد لپ‌تاپ سودجویان را گیج کنید. حال آن‌ها اعداد و داده‌های بیشتری در اختیار دارند که باید بین آن‌ها پسورد را حدس بزنند و این گونه کار آن‌ها را سخت‌تر و در برخی مواقع غیرممکن می‌کنید.

در نهایت نیز سعی کنید همیشه از پسوردهای 16 کاراکتره استفاده کنید. همچنین اگر ممکن بود می‌توانید از 16 کاراکتر نیز فراتر روید. اگر یادتان باشد درصد موفقیت هوش مصنوعی در حدس‌زدن پسوردهای 16 کاراکتره 67 درصد بود و می‌تواند روش خوبی برای جلوگیری از لورفتن پسورد باشد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ی هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری

جمع‌بندی

در نهایت با دوربین‌های حرارتی مبتنی بر هوش مصنوعی و دسترسی به پسوردها آشنا شدیم. در برخی موارد پیشرفت تکنولوژی به نفع انسان‌ها پیش نمی‌رود و می‌تواند به ضرر امنیت ما تمام شود. البته که مهم این است که ما انسان‌ها چگونه از این پیشرفت تکنولوژی استفاده نمایید و این موضوع بسیار پر اهمیت است.

پس اگر می‌خواهید که پسوردهای شما لو نرود بهتر است بیشتر حواستان به دور و اطراف باشد. نظر شما چیست؟ آیا شما نیز از پیشرفت‌های روزافزون هوش مصنوعی شگفت‌زده شده‌اید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.