AD

همه چیز درباره ی هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری

0 228

صنعت بازی‌سازی را می‌توان گهواره هوش مصنوعی در نظر گرفت! نیازهای صنعت بازی‌سازی برای ارائه تجربه کاربری بهتر باعث شد تا تکامل هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری  سرعت بیشتری بگیرد و این موضوع در تحول بازی‌ها نیز تاثیر واضحی داشت.

به احتمال زیاد درباره ی ویژگی‌های مثبت هر بازی‌ای خوانده باشید که،بازی از هوش مصنوعی قدرتمندی برخوردار است اما اینکه نقش هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتری تا چه حد است، کاملا مشخص نیست.
برای درک مفهوم واقعی این موضوع، تا انتهای این نوشته با بررسی همه چیز در مورد هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

پیش از بررسی نقش هوش مصنوعی در بازی ‌های کامپیوتری، بهتر است در ابتدا به درک درستی از خود هوش مصنوعی برسیم. هوش مصنوعی در واقع نوع پیشرفته‌ای از پردازش‌های کامپیوتری است که در آن، یک سیستم کامپیوتری توانایی یادگیری و فعالیت‌هایی مبتنی بر آن را دارد. هوش‌های مصنوعی دارای آگاهی محدودی هستند اما همین آگاهی محدود توانایی‌های خارق العاده‌ای را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

اولین باری که کامپیوتر‌ها توانستند برتری خود را نسبت به انسان در پردازش اطلاعات ثابت کنند، به شکست تاریخی ‌گری کاسپاروف از دیپ بلو (ابر کامپیوتر IBM) باز می‌گردد! سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند بدون نیاز به دخالت انسان دیتاهای لازم برای فرایند‌های مختلف را جمع آوری و پردازش کنند.

البته لازم به ذکر است که با تمام پیشرفت‌های هوش مصنوعی، هنوز سیستمی خلق نشده که بتواند تفکر مستقل داشته باشد. تمامی هوش‌های مصنوعی حتی قدرتمند‌ترین نسخه‌ها نیز برای عمل نیاز به منابع اطلاعاتی دارند اما تصمیم‌گیری درباره آن اطلاعات به عهده خودشان است.

همه چیز در بازه هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری

تاریخچه هوش مصنوعی در بازی ‌های کامپیوتری

به طور قطع نمی‌توان درباره تاریخ ورود هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری نظر داد اما یکی از اولین نمونه‌ها، بازی nim است که در سال 1951 ساخته شده است. در مدت زمان کوتاهی بعد، استفاده از هوش مصنوعی در بازی‌های مهره‌ای مشابه خصوصا شطرنج رواج پیدا کرد. بازخورد‌ها از توسعه‌های بازی‌های ساده‌ای که به هوش مصنوعی مجهز شدند، باعث شد تا در ادامه مسیر صنعت بازی‌سازی، هوش مصنوعی عضو ثابتی از تقریبا تمامی بازی‌های کامپیوتری باشد.

بیشتر بخوانید:بهترین بازی‌های شبیه سازی برای کامپیوتر

نقش هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری

تقریبا همه می‌دانند که هوش مصنوعی کامپیوتری نقش بسیار پر رنگی در بازی‌های کامپیوتری دارد اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که فعالیت هوش مصنوعی در یک بازی کامپیوتری دقیقا به چه صورت است؟ اگر در یک کلام بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم، بدانید که هیچ کدام از بازی‌های خاطره ساز و جذاب مانند جی تی ای، رد دد ردمپشن و هیچ بازی دیگری بدون هوش مصنوعی امکان پیاده‌سازی را نداشتند!

نقش بازی هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری انقدر پر رنگ است که در صورت نبود آن اکنون با بازی‌های خشک و بی‌روح مانند بازی‌های کنسول سگا سر و کار داشتیم! اینکه دشمنان شما در بازی به دنبالتان می‌آیند، اینکه در مبارزات به شما حمله شده و در مقابل حمله‌تان دفاع می‌شود، اینکه دیگر بازیکنان تیم فوتبال‌تان در استراتژی درست قرار می‌گیرند، همه و همه به خاطر رفتاری است که هوش مصنوعی بازی انجام می‌دهد.

به صورت کلی، مهم‌ترین نقش هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری را می‌توان کنترل کاراکترهای فرعی در نظر گرفت اما کاربردهای دیگری نیز وجود دارند که عبارت‌اند از:

 • افزایش تعامل بازی
 • کنترل واکنش‌های کاراکترها
 • هوشمند کردن رفتار محیط بازی
 • افزایش شدت رقابت در بازی‌ها
 • ایجاد رفتارهای تصادفی و طبیعی کردن کاراکترها و عناصر بازی

کاراکترهای فاقد هوش مصنوعی تنها می‌توانند رفتاری از پیش تعیین شده را از خود بروز دهد. به عنوان مثال بازی رزیدنت اویل را در نظر بگیرید؛ اگر این بازی فاقد هوش مصنوعی بود زامبی‌های درون بازی تنها در یک خط مستقیم راه می‌رفتند و رفتاری مشخص و قابل پیش‌بینی داشتند! این در صورتی است که زامبی‌های این بازی به دنبال شما راه می‌افتند و به معنی واقعی کلمه قصد جان شما را دارد!

همه چیز در بازه هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری

تکنیک‌های هوش مصنوعی برای جذاب‌تر کردن بازی

هوش مصنوعی از تکنیک‌های زیرکانه‌ای برای طبیعی‌تر کردن شرایط بازی استفاده می‌کند. یکی از مهم‌ترین این تکنیک‌ها، این است که کاراکترهای مقابل‌تان رفتارتان را یاد می‌گیرند! در این صورت به سادگی می‌توانند مقابله به مثل کرده و اجازه ندهند که تا انتهای بازی با یک تاکتیک پیشروی کنید.

دیگر تکنیک جالب هوش مصنوعی ایجاد حرکات تصادفی برای کاراکترهای بازی است! حرکت‌های تصادفی از یک‌نواختی بازی‌ها جلوگیری می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که شما رفتار طرف مقابلتان را پیش‌بینی کنید. همچنین مسیریابی از دیگر تاثیرات مهم هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری است. اینکه در بازی دشمنان‌تان پیگیرانه دنبال شما هستند از اثرات همین قابلیت است.

تمامی موارد گفته شده به همراه بسیاری موارد دیگر همگی برای این در نظر گرفته می‌شوند تا بازی برای پلیر غیر قابل پیش‌بینی و دشوار باشد. اما جدا از این، در بسیاری از بازی‌ها هوش مصنوعی برای ایجاد فضایی پویا و گرافیک جذاب و زنده به کار گرفته می‌شود. این موضوع در بازی‌هایی که طبیعت نقش مهمی در آنها دارد مانند فارکرای 3 یا سری رد دد ردمپشن به وضوح مشاهده کنید!

بازی‌هایی که بیشترین بهره را از هوش مصنوعی می‌برند

همه چیز در بازه هوش مصنوعی در بازی های کامپیوتری

همانطور که پیشتر گفته شد، تقریبا تمامی بازی‌ها، خصوصا بازی‌های نسل جدید از هوش مصنوعی قدرتمندی بهره می‌برند اما در این بین برخی بازی‌ها وجود دارند که کاملا مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده‌اند. این بازی‌ها عبارت‌اند از:

 • Gta
 • StarCraft
 • Call of duty
 • Resident evil
 • The last of us
 • Need for speed
 • Red dead redemption

همچنین هوش مصنوعی در سری بازی‌های شبیه ساز ورزشی نیز نقش بسیار پر رنگی دارد.

جمع بندی
کاربرد هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری، بیشتر از آنچه که فکر کنید عمیق و پیچیده است! بازی‌ها همگی برای ارائه تجربه کاربری بهتر از هوش مصنوعی با رفتارهای مختلفی استفاده می‌کنند و تا به امروز نیز موفق بوده‌اند. هوش مصنوعی می‌تواند شرایطی را در بازی فراهم کند که در آن کاربر تصور کند کاراکترهای دیگر بازی توسط انسان کنترل می‌شوند نه خود بازی! البته که بحث هوش مصنوعی، در بازی‌های کامپیوتری بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌ها است و ما در این نوشته کوشیدیم تنها برخی از مهم‌ترین موارد را بررسی کنیم.
در صورتی‌که نظر خاصی درباره هوش مصنوعی در بازی‌ های کامپیوتری و آینده این فعالیت دارید، حتما در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.