AD

تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی

0 392

بشر روزی‌که به تولید دوربین‌های عکاسی دست پیدا کرد، تصور می‌کرد که تکنولوژی بالاتر از دوربین برای ثبت لخظات انسانی وجود ندارد؛ اما امروزه همگان می‌دانند که عکاسی، صنعتی است که دائما در حال پیشرفت است. در حال حاضر مخترعین و تولیدکنندگان تلاش می‌کنند تا راه‌های زیادی را برای پردازش هرچه بهتر اطلاعات در هنگام عکاسی امتحان کنند. از طرف دیگر با پیشرفت هوش مصنوعی و کاربرد آن در بخش‌های مختلف، برخی از فعالان حوزه عکاسی از تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی خوشحال و برخی نگران هستند. به همین جهت در ادامه به بررسی چگونگی تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی از ابعاد مختلف خواهیم پرداخت.

هوش مصنوعی و پیوند آن با عکاسی

می‌توان گفت که اکنون مدت زمانی است که تولیدکنندگان تلاش کرده‌اند تا به شکل‌های مختلف از تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی به مانند دیگر حرفه‌ها بهره ببرند. به عنوان مثال کافی است نیم نگاهی به گوشی خود بیاندازید تا سیل عظیمی از برنامه‌هایی که قابلیت عکاسی را ارتقا می‌دهند مشاهده کنید. درواقع علاوه بر ارائه اپلیکیشن‌های جانبی مختلف برای گوشی و رایانه‌های شخصی، دوربین‌های دستگاه‌ها نیز از قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته بهره می‌برند. به عنوان مثال کافی است تا وارد دوربین گوشی خود شوید و لنز دوربین را به سمت محیط پیرامون خود بگیرید، حال هوش مصنوعی با شناسایی خودکار اشیا و اشخاص به شما در عکاسی هرچه بهتر کمک می‌کند.

حال که صحبت از پیوند میان دوربین عکاسی و هوش مصنوعی است، بد نیست تا نیم نگاهی به تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی و دوربین‌های دیجتال بیاندازیم.

هوش مصنوعی و تشخیص چهره

تشخیص-چهره-با-هوش-مصنوعی

در حال حاضر اکثر تلفن‌های همراه از قابلیت تشخیص چهره بهره می‌برند. امروزه شما به راحتی با کمک چنین قابلیتی می‌توانید قفل صفحه گوشی خود را باز کنید یا آن‌که از خود عکس بگیرید. فناوری تشخیص چهره در دوربین‌های گوشی‌های همراه می‌تواند صحنه به خصوصی را در زمانی مشخص اسکن کند و سپس چهره‌های واقعی را تشخیص دهد. پس از تشخیص چهره‌ها، دوربین بر روی هر یک از چهره‌ها بنا به اولویت فوکوس خواهد کرد.

شناخت محیط بواسطه هوش مصنوعی

شناخت-محیط-بواسطه-هوش -مصنوعی

جالب است که بدانید که اگر دوربین شما به راحتی می‌تواند محیط را تشخیص دهد، این عمل توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود. در حال حاضر بسیاری از گوشی‌های همراه مانند اپل از چنین قابلیتی در حالت پرتره بهره می‌برند. درواقع اگر بخواهیم این قابلیت را بهتر توضیح دهیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که چنین ویژگی یک موضوع را در پیش زمینه محیط موردنظر شما شناسایی می‌کند. سوژه شما در حالت فوکوس قرار می‌گیرد، پس زمینه محو می‌شود؛ اما درنهایت توجه بیشتری به سوژه‌ای که می‌خواهید از آن عکاسی کنید جذب می‌شود.

بزرگنمایی و تقویت سوژه

بزرگنمایی-و-تقویت-سوژه-باهوش-مصنوعی-درعکاسی

یکی دیگر از تاثیرات هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی، افزایش بزرگنمایی و تقویت سوژه است. در حال حاضر کمپانی‌هایی همچون گوگل و ادوبی برنامه‌های بزرگنمایی و بهبود تصاویر، در حال توسعه دارند. کاربرد این برنامه‌ها زمانی است که شما به آن‌ها مجموعه‌ای از تصاویر با کیفیت پایین یا بسیار پایین می‌دهید و آن‌ها به شما خروجی با کیفیت بیشتر و به شکلی اصلاح شده تحویل می‌دهند. به عنوان مثال برنامه ادوبی یکی از برنامه‌هایی است که از هوش مصنوعی بهره می‌برد. شما با کمک این برنامه می‌توانید یک تصویر 0.8 مگا پیکسلی را به تصویری با کیفیت معادل 3 مگاپیکسل تبدیل کنید. به طور کلی با پیشرفت هرچه بیشتر این حوزه، عکس‌های شما جان تازه‌ای خواهند گرفت.

اما برنامه گوگل از دو فرآیند برای بهبود تصاویر استفاده می‌کند:

  • Sr3: Super Resolution via Repeated Refinement یا به اختصار SR3، فرایند اضافه کردن نویز به تصاویر و پیکسل‌ها است. این فرایند پس از اضافه کردن نویزها، شرایط را برعکس می‌کند و از شر نویزهای اضافه شده خلاص می‌شود.
  • CDM: چنین فرآیندی مدلی از یک انتشار شرطی کلاسی است. در این فرآیند، اندازه تصاویر افزایش پیدا می‌کند. درواقع هوش مصنوعی برای افزایش کیفیت عکس از پایگاه دادهایی که عکس‌هایی مشابه عکس موردنظر را دارند استفاده می‌کند؛ سپس در مراحل بعدی از فرآیند SR3 استفاده می‌کند و روزلوشن تصویر را به بالاترین حد ممکن افزایش می‌دهد.

اسکن و هوش مصنوعی

اسکن-مدارک-با-هوش-مصنوعی

 

شاید اگر به یک دهه گذشته باز گردید، برای اسکن یک قطعه عکس یا مدرک لازم بود شال و کلاه کنید و به نزدیک‌ترین چاپخانه نزدیک به محل زندگی خود بروید؛ اما امروزه با پیشرفت فناوری و تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی، شاهد تولید برنامه‌های اسکنر برای گوشی هستیم. این برنامه‌ها به راحتی هرچه تمام‌تر به شما در بازیابی فایل‌های غیرقابل استفاده و عکس برداری باکیفیت از مدارک کمک می‌کنند.

ویرایش عکس با کمک هوش مصنوعی

ویرایش-عکس-با-هوش-مصنوعی

حال که با کاربرد کلی و تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی آشنا شدید، بهتر است تا نگاهی به نرم افزارهای ویرایش عکس بیاندازیم. تعجبی ندارد که با پیشرفت هوش مصنوعی، کاربرد چنین نرم افزارهایی روز به روز بیشتر شود.

هوش مصنوعی مشهور SKYLUM LUMINAR

هوش-مصنوعی-SKYLUM LUMINAR

یکی از مشهورترین و شناخته شده‌ترین برنامه‌های ویرایش عکس با کمک هوش مصنوعی، SKYLUM LUMINAR است. این برنامه دارای ویژگی‌هایی همچون Atmosphere و Augmented Sky است که می‌توانند ویرایش‌های منحصربه‌فردی را برای شما ایجاد کنند. درواقع این ویژگی‌ها به شما امکان می‌دهند تا طیف وسیعی از حالت‌های مختلف را برای عکس خود انتخاب کنید. این برنامه ابتدا تصویر شما را شناسایی می‌کند، آسمان را درنظر می‌گیرد و کل تصویر را متناسب با سبک موردنظر شما تغییر می‌دهد.

تصور نکنید که این هوش مصنوعی تنها در ویرایش عکس به شما کمک می‌کند؛ بلکه شما با هوش مصنوعی Luminar می‌توانید به عکاسی خارق العاده از افراد دست پیدا کنید. در هنگام عکس گرفتن با کمک این هوش مصنوعی می‌توانید به شکل خودکار چهره و پوست افراد را ویرایش کنید و خروجی بهتری را شاهد باشید.

فتوشاپ، یار همیشگی عکاسان

فتوشاپ از دیربار ابزاری بسیار کاربردی برای عکاسان و طراحان گرافیک بوده است. تولیدکنندگان فتوشاپ از تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی غافل نبوده‌اند و تلاش کرده‌اند تا در هر نسخه، هوش مصنوعی برنامه را ارتقا دهند. شرکت ادوبی مدتی است بر روی ابزارهای ویرایش با نام فیلترهای عصبی کار کرده است. این ابزارها می‌توانند به راحتی سن و حالت چهره افراد را با درنظر گرفتن کوچک‌ترین جزئیات تغییر دهند! به عنوان مثال شما با چنین ابزارهایی به راحتی می‌توانید حالت گونه‌ها، مردمک چشم‌ها و حتی هیجاناتی مانند شادی، خشم و تعجب را ویرایش کنید.

همچنین فتوشاپ در نسخه جدید خود در سال 2023 از قابلیت جدید هوش مصنوعی رونمایی کرده است. در این نسخه، هوش مصنوعی با دستور شخصی سازی شده کاربر می‌تواند ادامه تصاویر را کامل کند یا تغییر دهد. این ابزار در نوع خود آن چنان شگفتی ساز بوده است که فعالین این حوزه تصور می‌کنند که هوش مصنوعی می‌تواند کاربرد فتوشاپ در زندگی روزمره افراد را آسان‌تر کند.

هوش مصنوعی TOPAZ LABS PHOTO AI

هوش-مصنوعی-TOPAZ-LABS-PHOTO-AI

توپار در زمینه ویرایش عکس فعالیت می‌کند، اما هوش مصنوعی این برنامه به طور ویژه به قابلیت‌های بزرگنمایی و بهبود تصاویر اختصاص یافته است. اگر شما از جمله افرادی هستید که در حال حاضر توانایی و دانش لازم برای استفاده از فتوشاپ را ندارید، هوش مصنوعی TOPAZ LABS PHOTO AI می‌تواند به کار شما آید.

تولید عکس با هوش مصنوعی

شاید اگر سال گذشته قرار بود این مقاله را بنویسیم، تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی تنها به موارد گفته شده محدود می‌شد؛ اما هم‌ اکنون در سال 2023، ابزارهای هوش مصنوعی معرفی شده‌اند که می‌توانند به تولید عکس بپردازند. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

چت جی‌پی‌تی

چت جی‌پی‌تی به خودی خود، عکس یا تصویری را تولید نمی‌کند اما در تولید عکس می‌تواند به شما کمک کند. به عنوان مثال شما اگر به دنبال دستوری شخصی سازی شده برای موضوعی خاص هستید تا با کمک آن تصویری را در هوش مصنوعی فتوشاپ یا دیگر هوش مصنوعی‌های تولید عکس ایجاد کنید، چت جی‌پی‌تی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. شما در صفحه چت خود می‌توانید از چت جی‌پی‌تی بخواهید تا دستوری شخصی سازی شده برای تولید یک عکس را برای شما بسازد.

میدجرنی

هوش-مصنوعی-midjourney

میدجرنی یکی دیگر از ابزارهای هوش مصنوعی است که می‌تواند به تولید عکس‌های خارق العاده به شما کمک کند. شما با ثبت نام در دیسکورد میدجرنی با تولید دستورات شخصی سازی شده می‌توانید در موضوعی خاص، عکس‌های مختلفی را از میدجرنی دریافت کنید. در ابتدا کار با میدجرنی رایگان بود و شما می‌توانستید با تولید ایمیل‌های مختلف محدودیت آن را دور بزنید؛ اما چندی پیش هرگونه استفاده از میدجرنی به طور کامل پولی شد. با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید سایت‌های ایرانی که اشتراک این هوش مصنوعی را ارائه می‌دهند، پیدا کنید.

هوش مصنوعی BOOTH AI

هوش مصنوعی Booth AI یک ابزار جدید هوش مصنوعی است که با استفاده از دستورات بسیار ساده، عکس‌های اختصاصی از محصولات را تولید می‌کند. امروزه کسب‌وکارهای کوچک یا استارتاپ‌های نوظهوری که نگرانی عکاسی از محصولات را دارند می‌توانند از این هوش مصنوعی استفاده کنند.

هوش مصنوعی PHOTO AI

برنامه PHOTO AI به شکل ویژه برای بهبود تصاویر پرتره تولید شده است. شما می‌توانید تصویر موردنظر خود را در این هوش مصنوعی آپلود کنید و سپس از او بخواهید تا ژست و سایر تنظیمات را تغییر دهد! درواقع نکته جالبی که وجود دارد این است که این هوش مصنوعی تا حدودی شبیه ابزار هوش مصنوعی فتوشاپ عمل می‌کند و شما از هر دوی آن‌ها می‌توانید برای تولید و تغییر عکس‌های خود استفاده کنید.

دیگر ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید عکس

گاهی بنا به دلایل مختلف ممکن است که به ابزارهای هوش مصنوعی پیش‌تر معرفی شده، دسترسی نداشته باشید. به همین جهت شما می‌توانید از سایت‌های زیر نیز استفاده کنید:

آیا امکان دارد که هوش مصنوعی جایگزین عکاسی شود؟

برخی از تولیدکنندگان و نظریه پردازان عقیده دارند که در آینده ممکن است که ربات‌ها و هوش مصنوعی جایگزین عکاسان برای برخی از کارها شوند؛ اما برخی دیگر عقیده دارند که جایگزینی کامل ممکن نیست. علی رغم تاثیر هوش مصنوعی بر صعنت عکاسی، همچنان این فناوری پیشرفته نمی‌تواند با خلاقیت عکاسان برابری کند.

همچنین اگرچه هوش مصنوعی می‌تواند برخی از جنبه‌های فنی عکاسی مانند نور، تعادل رنگ‌ها و… را مدیریت کند اما همچنان جنبه‌های زیادی وجود دارند که به ذوق و خلاقیت عکاسان مربوط است. به عنوان مثال عکاسی از عروسی نه تنها به مهارت فنی نیاز دارد بلکه به توانایی تعامل مناسب با افراد حاضر در محیط و انتخاب شرایط درست بستگی دارد. بنابراین فراموش نکنید که فرآیند پس‌پردازش عکس همچنان یک کار دستی است و هوش مصنوعی نمی‌تواند به سادگی از عهده چنین مسئولیتی برآید.

جدیدترین اخبار و اطلاعات هوش مصنوعی در رسانه ایموجو

آیا تولید عکس با هوش مصنوعی جای عکاسی را خواهد گرفت؟

با رونق گرفتن ابزارهای هوش مصنوعی تولید عکس با متن، بسیاری از افراد نگران جایگزین شدن این روش با عکاسی شده‌اند؛ اما ممکن است این نگرانی روزی تاحددوی تبدیل به واقعیت شود! درواقع با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی، عکاسان و طراحان گرافیک لازم است تا دانش تخصصی و خلاقیت خود را افزایش دهند تا بتوانند در چنین رقابتی، سربلند و پیروز از میدان خارج شوند.

درنهایت آینده عکاسی با هوش مصنوعی چگونه است؟

صنعت عکاسی در رویارویی با یک انقلاب قرار دارد و تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی تغییرات ویژه‌ای اعمال خواهد کرد. به نظر می‌رسد که در زمینه ویرایش عکس، ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی کاربردهای مختلفی داشته باشند. ادیتورهای عکس می‌توانند از این ابزارها برای بهبود هرچه بیشتر عکس‌های عروسی، جلد مجلات، عکس‌های پرتره، تصاویر طبیعت، کارهای انتزاعی و عکاسی از مدل‌ها استفاده کنند. همچنین به نظر می‌رسد که با پیشرفت هرچه بیشتر ابزارهای هوش مصنوعی، این تکنولوژی در حذف اشتباهات یا کاهش آن‌ها بهتر از انسان عمل کند.

جمع بندی

با تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی، به نظر می‌رسد که اهمیت عکاسانی که دانش و تخصص حرفه‌ای، خلاقیت و کار با هوش مصنوعی را بلد هستند، افزایش پیدا می‌کند. به همین جهت در این پست تلاش کردیم تا به بررسی کامل تاثیر هوش مصنوعی بر صنعت عکاسی بپردازیم و به برخی از دغدغه‌های عکاسان پاسخ دهیم. دوست داریم در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید که به نظر شما، آینده صنعت عکاسی با وجود هوش مصنوعی چگونه خواهد بود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.