AD

متاورس در بانکداری

0 1,580

اهمیت متاورس در بانکداری از موضوعاتی است که امروزه بسیار موردبحث و بررسی قرار می‌گیرد. متاورس در بانکداری کاربران را قادر می‌سازد تا بسیاری از امور بانکی خود را به‌صورت آنلاین و از طریق پلتفرم‌های مربوطه انجام دهند. به عبارتی فضای حقیقی بانک‌ها در این پلتفرم‌ها کاملاً شبیه‌سازی‌شده و همانند مراحل انجام کارهای بانکی در دنیای واقعی است. این فناوری تحول عظیمی را در حوزه مالی و بانکی فراهم آورده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی و تحلیل بیشتر این موضوع بپردازیم و ویژگی‌ها و عملکرد آن را موردبررسی قرار دهیم. همراه ما باشید.

معرفی دنیای متاورس

دنیای-متاورس

پیش از بررسی متاورس در بانکداری بهتر است ابتدا به معرفی ماهیت متاورس بپردازیم؛ زیرا بسیاری از افراد هنوز شناخت دقیقی از این موضوع ندارند و همین عامل موجب می‌شود تا در فهم تأثیر و اهمیت آن دچار اشتباه شوند؛ بنابراین مقاله دنیای متاورس را مطالعه کنید و سپس به این مطلب مراجعه کنید تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید.

جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله متاورس چیست‌، هدفش چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه نمایید.

اهمیت متاورس در بانکداری

اهمیت-متاورس-در-بانکداری

همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم متاورس در بانکداری این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که خیلی راحت امور بانکی خود را به‌صورت اینترنتی و در فضای مجازی شبیه‌سازی‌شده انجام دهند. درواقع می‌توان گفت محیط بانک‌ها در این پلتفرم‌ها کاملاً مشابه فضای بانک‌ها در دنیای واقعی است. اگر از علاقه‌مندان به دنیای متاورس هستید توصیه می‌کنیم مقاله جذاب متاورس در معماری را نیز مطالعه نمایید.

امروزه بیشتر بانک‌ها سعی دارند شعبه متاورسی خود را در فضای مجازی راه‌اندازی کنند. به عبارتی مقوله متاورس را می‌توان ترکیب واقعیت مجازی و واقعیت افزوده دانست. این ویژگی کاربران را قادر می‌سازد کارهای خود را به‌صورت مجازی اما واقعی از طریق تجهیزات خاص انجام دهند.

در این شعبه مجازی کاربران می‌توانند به کمک آواتار متاورس، وارد حساب کاربری خود در بانک‌های مجازی شوند و از خدمات آن‌ها استفاده کنند. از دیگر ویژگی‌های این فناوری می‌توان به ایجاد چت شخصی کاربران با هر یک از کارمندان بانک اشاره کرد. یکی از کاربردهای جذاب متاورس در بانکداری موضوع جذاب رمز ارزها است. به کمک متاورس در بانکداری کاربران می‌توانند بدون هیچ‌گونه ریسک و محدودیتی به انتقال وجه بپردازند.

از NFT می‌توان برای پرداخت های اینترنتی و انتقال وجه آنلاین استفاده کرد. به عبارتی رمز ارزها و توکن های NFT موجب توسعه متاورس در بانکداری خواهند شد. از دیگر کاربردهای این حوزه می‌توان به قراردادهای هوشمند آن اشاره کرد.

به‌طورکلی می‌توان گفت متاورس با ایجاد فناوری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجب برقراری پیوند میان دنیای فیزیکی و دنیای مجازی شده است.

 

متاورس در بانکداری چه کاربردی دارد؟

کاربرد-متاورس-در-بانکداری

مقوله متاورس در بانکداری به بانک‌هایی اشاره دارد که دچار تغییر و تحول دیجیتالی شده‌اند و از بانک‌های سنتی سابق تنها نام، سرمایه، تجربه، اعتبار و اعتماد مشتریان خود را دارند.

  • درگیر کردن مشتریان

حضور بانک در دنیای متاورس جایگاه و اعتبار برند را نزد مشتریان تقویت و موجب ارتباط بیشتر بانک و مشتری می‌شود. حضور بانک HSBC با همکاری سند باکس فضایی برای علاقه‌مندان به بازی و ورزش را در این راستا فراهم کرده است. ازاین‌رو بازی وار کردن سرویس‌های مالی و جذاب سازی روش‌های ارائه خدمات موجب درگیری جذابی میان مشتری با بانک می‌شود.

  • خدمات اومنی چنل

اومنی چنل یا بازاریابی همه کاناله به معنی فرآیند بازاریابی و ارائه خدمات به‌صورت یکپارچه است. به این صورت که کاربران از اولین لحظه برقراری ارتباط تا پایان فرآیند خرید به‌صورت یکپارچه و کامل مراحل را به اتمام می‌رسانند و همه کانال‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند.

  • نگهداری از دارایی دیجیتال کاربران

بی‌شک اولین هدف بانک‌ها از ابتدای شکل‌گیری این سازمان در اقتصاد دنیا نگهداری و حفظ دارایی مشتریان بوده است. این هدف در دنیای دیجیتال نیز وجود دارد و بانک‌ها می‌توانند در این فضا محافظ دارایی کاربران خود باشند. درزمینه‌ی دارایی‌های دیجیتالی موضوعاتی مانند فراموشی رمز والت، مرگ دارنده والت و غیره وجود دارد. در چنین مواردی بانک‌ها با نگهداری دارایی دیجیتال مشتریان این موارد را مدیریت می‌کنند.

  • استاندارد و ایمن‌سازی تراکنش‌ها

با ورود متاورس در بانکداری همه‌روزه تراکنش‌های فراوانی از سوی مشتریان صورت می‌گیرد. یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران مدیریت و اطمینان از انجام تراکنش‌ها است. به‌این‌ترتیب بانک‌ها با ایجاد سازوکارهای مدیریتی و اعمال استانداردهای موردنیاز، امنیت و اطمینان تراکنش‌های مالی را ضمانت کنند.

 

اصول آماده‌سازی بانک‌ها جهت ورود به دنیای متاورس

اماده-سازی-بانک-ها-برای-ورود-به-دنیای-متاورس

در ادامه قصد داریم اصول آماده‌سازی بانک‌ها جهت ورود به دنیای متاورس را بانک‌هایی شرح دهیم که هنوز درگیر ساختار قدیمی و سنتی خود هستند. این بانک با حضور در متاورس می‌توانند تحول دیجیتالی عظیمی را برای خود رقم بزنند. جالب است بدانید متاورس در حوزه ورزشی نیز بسیار کارآمد است.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله متاورس در ورزش را مطالعه نمایید.

  • تدوین استراتژی مبتنی بر خلق ارزش

پیش از هر چیز اهداف و نقش خود را در متاورس مشخص کنید. آیا می‌خواهید تجربه جدیدی را خلق کنید یا برقراری تعامل و ارتباط با مشتریان را آسان‌نمایید؟

  • آزمایش، آموزش و سازگاری

در ابتدا بهتر است تعریف‌ها و مفاهیم متاورس در بانکداری، کار روی NFT، کاربردها و حضور تبلیغاتی در متاورس را به کارمندان خود آموزش دهید. برای پیشبرد اهداف خود برنامه‌ریزی کنید و تلاش کنید که با پروژه‌ها و برنامه‌های کوچک نتایج موفقیت‌آمیز برسید. به بازخورد مشتریان توجه کنید و با بررسی عملکرد پلتفرم‌های گوناگون سعی کنید مشکلات خود را برطرف کنید و خدمات بی‌نقصی را به مشتریان ارائه دهید.

  • شناسایی فرصت‌ها و آماده‌سازی برای رشد

پس از طی مراحل ذکرشده، سعی کنید فرصت‌های پیش روی خود را شناسایی کنید و مدل‌های کسب‌وکاری که امکان رشد بیشتری دارند را انتخاب کنید. فعالیت در حوزه متاورس را در اولویت قرار دهید. توجه داشته باشید که فعالیت در متاورس در آینده نه‌چندان دور امری بسیار بدیهی است که فرصت‌های بی‌شماری را برای بانک‌ها فراهم می‌کند. آغاز فعالیت بانک‌ها در متاورس از طریق بازوی نوآوری بانک‌ها صورت می‌گیرد. تا بر اساس بازخورد کاربران و برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر مدل کسب‌وکار آن‌ها در متاورس توسعه یابد.

آیا متاورس در بانکداری نیازمند ارز دیجیتال است؟

متاورس-و-ارز-دیجیتال

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره کردیم استفاده از رمز ارزها یکی از کاربردهای مهم متاورس در بانکداری محسوب می‌شود. همین قابلیت است که کاربران را قادر می‌سازد فرآیند انتقال وجه را راحت و بدون ریسک انجام دهند. در حوزه متاورس امکان ساخت توکن هایی با نام NFT وجود دارد. بعد از ساخت این توکن ها می‌توان به فروش و اشتراک‌گذاری آن‌ها پرداخت. از ان اف تی های ساخته‌شده می‌توان برای مواردی مانند انتقال وجه و پرداخت های اینترنتی استفاده کرد

بلاک چین ها شبکه‌های دیجیتال عمومی هستند که انواع اطلاعات را در خود ذخیره و نسخه فراوانی از آن‌ها را در مجموعه بزرگی از رایانه‌ها توزیع می‌کنند. استفاده از بلاک چین ها کاربران را قادر می‌سازد به اثبات مالکیت دارایی‌ها و گسترش املاک مجازی دلخواه خود بپردازند. اجاره زمین جهت کسب درآمد، فروش زمین، احداث فروشگاه‌های آنلاین و بسیاری از موارد دیگر را می‌توان به کمک املاک مجازی انجام داد.

جمع‌بندی

موضوع متاورس در بانکداری را می‌توان یکی از کاربردی‌ترین و بهترین تکنولوژی‌های عصر جدید دانست. این فناوری تحولات بسیاری را در حوزه‌های مختلف پدید آورده که حوزه متاورس در بانکداری نیز یکی از آن‌ها به شمار می‌رود. متاورس می‌تواند موجب توسعه و پیشرفت زیادی در بخش بانکداری شود و تأثیر زیادی بر نحوه تعامل بانک با مشتریان بگذارد. در چندین سال گذشته پول برای اسکناس‌های ملموسی تعریف می‌شد که برای انجام خدمات و خرید کالا ردوبدل می‌شد؛ اما این تعریف دیگر ارزشی ندارد چراکه تکنولوژی‌های جدیدی چون متاورس جای آن را گرفته‌اند. در این مقاله سعی کردیم تأثیر متاورس در بانکداری را به‌طور کامل برای شما بیان کنیم. لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

کلمه کلیدی: متاورس در بانکداری

  • متا: متاورس در بانکداری چه کاربردهای دارد؟ ایمن‌سازی تراکنش‌ها، اعتبارسازی نزد مشتریان و نگهداری از دارایی دیجیتال کاربران از کاربردهای مهم این حوزه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.