AD

دنیای متاورس

0 1,609

آشنایی با دنیای متاورس از موضوعات جذاب این روزها است. حتماً این موضوع را شنیده‌اید که چندی پیش کمپانی مشهور فیس‌بوک نام این شرکت را به «متا» تغییر داده و در اطلاعیه‌ای از متاورس به‌عنوان آینده جهان اینترنت یادکرد. پس‌ازآن متاورس به کلمه‌ای مهم و پر‌تکرار در حوزه فناوری تبدیل شد و سرمایه‌گذاران کریپتو علاوه بر خریدوفروش ارز دیجیتال سعی دارند به دنیای متاورس وارد شوند و سهام این بازار نوظهور را تصاحب کنند؛ اما راه ورود به دنیای متاورس چیست و چه مزایایی برای ما خواهد داشت؟ در ادامه همراه ما باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم و به بررسی بیشتر دنیای متاورس بپردازیم.

 

 

متاورس چیست؟

متاورس-چیست

متاورس ترکیبی از دو کلمه متا به معنی «فراتر» و ورس به معنی «جهان» است ازاین‌رو می‌توانیم اصطلاح جذاب متاورس را به جهان ماورا ترجمه کنیم. متاورس شبکه سه‌بعدی مجازی است که در آن کاربران قادر هستند به تعامل با یکدیگر و محیط اطراف خود بپردازند.

توصیه می‌کنیم مقاله متاورس چیست؟ هدفش چیست و چه کاربردی دارد را نیز مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری درزمینه دنیای متاورس کسب نمایید.

به عبارتی متاورس همانند یک نقش‌آفرینی آنلاین است که ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی، بلاک‌چین‌ها، بازی‌های ویدئویی، تکنولوژی و واقعیت افزوده و مجازی را با یکدیگر ادغام می‌کند و فناوری جدیدتری را ارائه می‌دهد. با توسعه دنیای متاورس انواع مختلفی از فضاهای مجازی ایجاد می‌شود که در آن کاربران تنها یک فرد مشاهده‌کننده نیستند و تعامل کاملی با تمام اجزای آن در رمز دنیای مجازی و واقعی دارند.

مارک زاکربرگ مدیرعامل عامل فیس‌بوک در کنفرانسی که در 28 اکتبر تشکیل شد علاوه بر اعلام (Meta) به‌عنوان نام جدید شرکت خود این‌گونه بیان کرد: در دنیای متاورس هرآن چه تصور می‌کنید قابل انجام است. می‌توانید با دوستان خود به گفتگو بپردازید، به کسب درآمد بپردازید، بازی کنید، به کسب آموزش‌های مختلف و تولید محتواهای جذاب بپردازید و خریدهای مورد نیاز خود را انجام دهید و بسیاری از کارهایی که حتی با کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند امروزی نیز نمی‌توانیم انجام دهیم را تجربه کنیم.

نفوذ بلاک‌چین‌ها به دنیای فناوری باعث ورود متاورس به بازی‌های بلاک‌چینی شد. در این بازی‌ها افراد قادرند آیتم‌های موجود در بازی را با خرید ارز دیجیتال بدست آورند. به عبارتی می‌توان دنیای متاورس را جهان برتری تعریف کرد که محدودیت‌های دنیای فیزیکی در آن وجود ندارد.

 

 

مفهوم واقعیت مجازی «VR» و واقعیت افزوده «AR» در دنیای متاورس چیست؟

مفهوم-VR-و-AR-در-دنیای-متاورس

واقعیت مجازی «Virtual Reality» یا «VR» یک جهان دیجیتال است که در آن کاربران با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی می‌توانند به تعامل با اشیا و دیگر وقایع موجود در آن بپردازند. Virtual Reality تجربه مجازی لذت بخشی را به افراد می‌‌بخشد و به‌نوعی یک تجربه مجازی محسوب می‌شود.

همچنین شما می‌توانید مقاله متاورس چیست و چگونه کار می‌کند را مطالعه نمایید تا اطلاعات بیشتری دراین‌باره کسب کنید.

فناوری واقعیت مجازی نیازمند یک هدست است. در حال حاضر پلی‌استیشن با ارائه هدست واقعیت مجازی، تجربه بی‌نظیری از بازی‌های واقعیت مجازی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد.

بازیکنان به کمک هدست‌های VR وارد دنیای مجازی می‌شوند، سپس با قرار گرفتن در قالب کاراکترهای بازی جهان اطراف خود را به شکل متفاوت‌تری تجربه می‌کنند. با توجه به این‌که سال‌های زیادی از تولید این هدست‌ها می‌گذرد اما همچنان این فناوری را زیادی تا پیشرفت بیشتر خود در پیش دارد؛ بنابراین باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه‌کارهای برای توسعه بیشتر دنیای متاورس انجام می‌شود.

اما در مقابل واقعیت افزوده یا «AR» قرار دارد که ابزاری برای تحقق دنیای متاورس شناخته می‌شود‌ و همان‌طور که از نام آن پیداست دارای ماهیت اضافه کنندگی است. به‌عبارتی می‌توان به کمک آن اشیا یا کاراکترهای دیجیتالی را به یک فضا اضافه کرد. اگر فیلم‌هایی مانند مالیفیسنت، آلیس در سرزمین عجایب و موارد مشابه آن‌ها را دیده باشید متوجه واقعیت افزوده می‌شوید؛ زیرا در آن‌ها کاراکترهای واقعی داستان با کاراکترهای غیرواقعی مانند حیوانات به ایفای نقش پرداخته‌اند.

به‌عبارتی می‌توان گفت کاراکترهای غیرواقعی بدون هیچ واسطه‌ای جهت برقراری تعامل به دنیای فیزیکی ما افزوده می‌شوند.

 

 

سرمایه‌گذاری در متاورس چگونه انجام می‌‌شود؟

سرمایه-گذاری-در-متاورس-چگونه-انجام-می-شود

بی‌شک در آینده درخشان دنیای متاورس هیچ شکی وجود ندارد و همه‌روزه کاربران زیادی در این فضا به سرمایه‌گذاری می‌پردازند‌. توجه داشته باشید سرمایه‌گذاری در دنیای متاورس فرآیند ساده‌ای نیست که برای سرگرمی وارد آن شویم. دنیای متاورس فضای واقعی و مجازی را باهم ادغام می‌کند و می‌تواند به‌صورت یکپارچه یا غیر یکپارچه باشد.

در این فضا هر برند و بیزینسی می‌تواند متاورس مخصوص خود را داشته باشد. در مواردی می‌توان از یک متاورس به متاورسی دیگر تله‌پورت کرد و یکپارچگی جذابی در این فضای سه‌بعدی ایجاد کرد. در این فضا کاربران قادرند به خرید، فروش و ساخت انواع اشیا، زمین، محصولات پوشیدنی و غیره بپردازند و از همه مهم‌تر در این فضا سرمایه‌گذاری کنند. از طرفی کاربرانی که فعالیت زیادی در این فضا دارند شناخته می‌شوند و به آن‌ها پاداش داده می‌شود. در حالت کلی سرمایه‌گذاری در دنیای متاورس از طریق روش‌های زیر انجام می‌شود.

در مقاله ارز متاورس روش‌هایی برای سرمایه‌گذاری معرفی‌شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

  • سرمایه‌گذاری در سهام متاورس
  • سرمایه‌گذاری روی ارز‌های دیجیتال متاورس
  • سرمایه‌گذاری در یک صندوق قابل معامله در متاورس (ETF)
  • سرمایه‌گذاری در NFT‌ها
  • خرید زمین در متاورس
  • اجاره یا خرید املاک متاورس

 

 

نقش ارزهای دیجیتال و توکن‌‌های غیر مثلی (NFT) در متاورس

نقش-NFT-در-متاورس

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم متاورس فضایی است که در آن اختیار تمامی کارها به دست خودمان است. لازم به ذکر است دنیای متاورس وابستگی زیادی به دنیای ارزهای دیجیتال دارد. کاربران می‌توانند در این فضا به معامله و خریدوفروش بپردازند که برای انجام این معاملات نیاز به ارز خواهند داشت. در این صورت استفاده از ارز دیجیتال بهترین انتخاب برای آن‌ها خواهد بود.

علاوه بر ارزهای دیجیتال امروزه شاهد اصلاحی با عنوان توکن‌های غیر‌ مثلی یا NFT (Non-fungible token) هستیم. توکن‌های غیر مثلی از جدیدترین موارد فناوری بلاک‌چین هستند که با سرعت زیادی در حال رشد و گسترش هستند. از اصلی‌ترین ویژگی‌های توکن‌ها‌ می‌توان به اعطای مالکیت کاراکترها، زمین‌ها و آیتم‌های جمع شده در بازی اشاره کرد.

اما موضوع مهم در جهان متاورس تبادل آیتم‌ها و واحدهای پولی موجود در آن می‌باشد. در حال حاضر موضوعات کریپتوکارنسی و بلاک‌چین‌ها اهمیت فراوانی میان صنعت گران تکنولوژی دارند‌. امروزه ارزهای مختلفی به‌عنوان زیرشاخه‌های متاورس وجود دارد که همواره در حال رشد و پیشرفت هستند. از طرفی سرویس‌های دیجیتالی نیز که در بستر بلاک‌چین‌ها فعالیت دارند خدمات متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

بدون شک ارزهای دیجیتال نقش اصلی را در دنیای متاورس ایفا می‌کنند. توجه کنید که شما یک دنیای مجازی زندگی می‌کنید و برای خریدوفروش کالاهای مجازی موردنیاز خود احتیاج به ارز دیجیتالی دارید. استفاده از توکن‌ها این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد تا بدون هیچ نگرانی بابت پول‌های سنتی به خریدوفروش آیتم‌های مجازی مورد خود در فضای رمزنگاری‌شده بپردازند.

 

 

کاربرد متاورس

کاربرد-متاورس

همان‌طور که می‌دانید اصطلاح متاورس کاملاً فراگیر است و کل فضای مجازی و جهان دیجیتال را پوشش می‌دهد. هم‌اکنون چند پیشرو در حال گسترش دوقلوهای دیجیتالی مبتنی برای جهان فیزیکی هستند که دارای قابلیت دسترسی از طریق شبکه به دنیای دیجیتال هستند. شرکت‌های بزرگ و فعال در حوزه تکنولوژی مانند اپل، فیس‌بوک، گوگل، مایکروسافت و سونی برای ایجاد نسخه‌های جدید اینترنت میلیاردها دلار هزینه می‌کنند.

این شرکت‌ها با ادغام هدست‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، گوشی‌های هوشمند، کامپیوترهای شخصی و سرورهای متصل به ابر قصد دارند تجربه جدیدی از انجام معاملات، تجارت، خریدوفروش در فضای متاورس را به کاربران ارائه می‌دهند. از دیگر کاربردهای متاورس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

آموزش: متاورس می‌تواند سیستم آموزشی را متحول کند‌. برای مثال افراد می‌توانند به‌راحتی در کلاس‌های آموزشی که در سراسر جهان برگزار می‌شود شرکت کنند بدون این‌که هزینه‌ای بابت حضور در کلاس پرداخت کنند.

مقاله متاورس در آموزش را برای تکمیل شدن اطلاعاتتان پیشنهاد می‌شود.

سلامت و درمان: این ویژگی به کادر درمان کمک می‌کند تا با بهره‌گیری از این تکنولوژی در راستای ارتقای سطح سلامت افراد استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به گجت واقعیت مجازی هولولنز اشاره کرد که هنگام جراحی به جراحان کمک کرده و زمان انجام جراحی را کوتاه‌تر می‌کند‌.

با خواندن مقاله متاورس در پزشکی درک بهتری در این موضوع به شما خواهد داد.

بازاریابی: صاحبان مشاغل می‌توانند با بهره‌گیری از فناوری واقعیت مجازی، نسخه‌ مجازی کالاهای خود را به مشتریان عرضه کنند‌.

بانکداری: اهمیت متاورس در بانکداری از موضوعاتی است که امروزه بسیار موردبحث و بررسی قرار می‌گیرد. متاورس در بانکداری کاربران را قادر می‌سازد تا بسیاری از امور بانکی خود را به‌صورت آنلاین و از طریق پلتفرم‌های مربوطه انجام دهند.

سرگرمی: مهم‌ترین کاربرد متاورس را می‌توان در حوزه بازی و سرگرمی دانست. متاورس در گیم توانسته صنعت بازی‌ها را دگرگون کند و تجربه‌های جدیدی را برای گیمرها به ارمغان آورد.

گردشگری: این فناوری به افرادی که زمان و هزینه کافی برای سفر ندارند کمک می‌کند تا در خانه به‌تمامی اماکن گردشگری دنیا سفر کنند.برای بیشتر دانستن این فناوری یک مقاله جذاب و کامل با موضوع متاورس در گردشگری

برای شما ایجاد کرده‌ایم که بامطالعه آن بهتر این موضوع را درک خواهید کرد

 

 

 

شرکت‌های فعال در حوزه متاورس

شرکت‌های-فعال-در-حوزه-متاورس

متاورس و کریپتوکارنسی برای کمپانی‌های بزرگ در سراسر دنیا بستری مناسب جهت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. متاورس به دلیل این‌که یک فضای جدید و در حال پیشرفت است توجه کمپانی‌های مشهور جهان را به خود جلب کرده است. این کمپانی‌ها با ورود به پروژه‌های سرمایه‌گذاری متاورس به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و از فرصت‌های پیش روی خود نهایت استفاده را می‌برند. برترین شرکت‌‌هایی که در حال فعالیت در حوزه متاورس هستند عبارت‌اند از:

گوگل (Google): اولین فعالیت این شرکت جهت ورود به جهان متاورس از طریق عینک گوگل (Google Glass) انجام شد. در حال حاضر این شرکت دامنه فعالیت‌های خود در این فضا را گسترش داده و به دنبال اتصال جهان فیزیکی و دیجیتالی با آواتارهای ترکیب‌شده است.

متا (Meta): همان‌طور که می‌دانید متا نام شرکت فیس‌بوک است که در اکتبر سال ۲۰۲۱ تغییر یافت. از مهم‌‌ترین دستاوردهای این شرکت در زمینه متاورس می‌‎‌توان پروژه‌‌های Cambria، Horizon و پیام‌رسانی به‌صورت واقعیت مجازی را نام برد.

مایکروسافت (Microsoft): اولین دستاورد این شرکت در زمینه متاورس برنامه Mesh است که در زمان شیوع کرونا جهت دورکاری و کار در منزل ایجاد شد. این شرکت در حال حاضر به دنبال گسترش برنامه‌های کاربردی بر اساس متاورس است.

بایننس (Binance): صرافی بایننس در تلاش برای عرضه زیرساخت‌هایی جهت ایجاد فرآیندهای جدید امور مالی است. لازم به ذکر است بازار NFT ها توسط این شرکت راه‌اندازی شده است. همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر کردیم استفاده از NFT‌ها روش مناسب برای کاربرانی است که به معامله و خریدوفروش دارایی‌های مجازی مبتنی به توکن‌ها می‌پردازند.

 

 

جمع‌بندی

برخلاف تبلیغات و فعالیت‌های گسترده‌ای که در حوزه متاورس انجام‌شده است، هنوز هم‌کارهای زیادی برای پیشرفت این فضا باید انجام شود. توسعه و گسترش این فضا، متاورس را به یک مکان محوری جهت کسب تجارب جدید در زندگی، بازی و کار تبدیل می‌کند.

از طرفی زیر‌ساخت‌های این فضا و نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی و انجام نظارت‌های بین‌المللی بر این فضا از موضوعاتی هستند که دولت‌ها و سازمان‌ها در حال بحث روی آن‌ها هستند‌. به‌طورکلی این فناوری با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت است و آینده درخشانی را برای آن متصور هستیم. در این مقاله سعی کردیم دنیای متاورس را به‌طور کامل برای شما شرح دهیم. سپاس که تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.