AD

نقد ارباب حلقه‌ها: گولوم

0 208

کمتر کسی را می‌توان یافت که با مجموعه ارباب حلقه‌ها آشنا نباشد. این مجموعه که بر اساس داستانی از نویسنده کتاب با همین نام ساخته شد، به سرعت توانست جایگاه مناسبی کسب کند و افراد بسیاری به طرفداران آن تبدیل شوند. تجربه ساخت موفق سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها باعث شد تا شرکت‌های مختلف تلاش کنند، از محبوبیت این مجموعه در موارد بسیار بهره ببرند. ساخت بازی‌های ویدیویی مبتنی بر داستان سری ارباب حلقه‌ها، علاوه بر این که فکری بکر و پرسود بوده است، طرفداران این مجموعه را بسیار خوشحال می‌کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به «نقد ارباب حلقه‌ها: گولوم» جدیدترین اثر منتشر شده از مجموعه ارباب حلقه‌ها بپردازیم.

ساخت بازی ارباب حلقه‌ها: گولوم

Review of The Lord of the Rings Gollumبا توجه به توضیحاتی که در بالا ارائه شد، می‌دانید که استفاده از یک داستان محبوب و پرطرفدار برای ساخت دنیای بازی تا چه اندازه می‌تواند کاری پرسود باشد. در این راستا اگر محصول ارائه شده موفق عمل کند، هم می‌تواند با استفاده از دنیایی شناخته شده برای فروش محصولات خود با مشتریانی که از قبل برای خرید حاضرند، درآمد فراوانی به دست آورد، و هم این طرفداران این مجموعه می‌توانند تجربه‌ای شگرف و جدید را از دنیایی که بسیار به آن علاقه‌مند هستند، تجربه نمایند. در واقع این موضوع برای هر دو طرف چه شرکت سازنده و چه استفاده کننده از محصول، یک بازی دو سر برد است.

اما خب همه چیز به نوع عملکرد شرکت سازنده برای ساخت محصول خود بستگی دارد. در این مورد باید گفت که جدیدترین نسخه بازی ارباب حلقه‌ها: گولوم یا The Lord of The Rings: Gollum بسیار ضعیف و حتی فاجعه‌بار عمل کرده است. بازی با همکاری دو شرکت Daedalic Entertainment و Nacon ساخته شده و شما به جای گولوم نقش آفرینی خواهید کرد.

بررسی جزئی بازی ارباب حلقه‌ها: گولوم

اگرچه عنوان اصلی این مقاله نقد ارباب حلقه‌ها: گولوم می‌باشد، اما دلیل پرداختن به معایب این بازی این است که متاسفانه باید گفت بازی در تمامی بخش‌های خود به اندازه‌ای ضعیف و پر ایراد عمل کرده است که نکته مثبتی برای پرداختن باقی نمی‌گذارد. بدتر از هر مورد باید اشاره کرد که برای استفاده از این اثر فاجعه‌بار باید چیزی حدود 50 تا 70 دلار نیز هزینه کنید.

در نتیجه از همین ابتدای کار بهتر است بدانید که اگر برای خرید این بازی پول خود را پس انداز کرده‌اید به این امید که بتوانید در دنیای ارباب حلقه‌ها به ماجراجویی بپردازید، توصیه ما این است که هرگز پول خود را هدر ندهید.

پیشرفت علم و تکنولوژی و رقابت بسیار بالا در زمینه ساخت انواع بازی‌های ویدیویی به ویژه با ظهور انواع بسیار قوی، جایی برای ضعف و ساخت اثری پیش پا افتاده نمی‌گذارد. اگرچه ممکن است این نقد کمی بی رحمانه به نظر برسد، برای مجموعه‌ای که برای ساخت این نسخه از بازی تلاش کرده‌اند، اما باید گفت که ساخت آن چیزی جز بی احترامی به مخاطبان و طرفداران سری ارباب حلقه‌ها و هدر دادن هزینه نبوده است.

نسخه ارباب حلقه‌ها: گولوم که می‌توانست تجربه‌ای جدید در نقش گولوم برای گیمر باشد، اما از هر نظر با شکست مواجه می‌شود. به طوری که حس می‌کنید گویا سازنده بازی قصد دارد شما در این جایگاه رنج بکشید و در انجام هر کار ناکام بمانید.

نسخه‌های ارائه شده از بازی ارباب حلقه‌ها: گولوم

برای تجربه این بازی شما باید یا کامپیوتر داشته باشید و یا کنسول‌های پلی استیشن 5 یا ایکس باکس سری ایکس/ اس. قیمت خرید نسخه کامپیوتری این بازی 50 دلار و برای کنسول 60 دلار می‌باشد. همچنین سازندگان آن یک نسخه با عنوان Precious Edition منتشر کرده‌اند که با پرداخت 70 دلار می‌توانید به آن دست یابید. در این نسخه گولوم همانند شخصیتش در سری فیلم‌ها در هر زمانی که بخواهید عبارت My Precious را ادا می‌کند و یا حرکات رقص مانندی را اجرا خواهد کرد.

همچنین بخوانید: معرفی و بررسی بازی The Lord Of The Rings: War؛ جنگ میان اربابان حلقه

داستان بازی ارباب حلقه‌ها: گولوم

نقد ارباب حلقه‌ها: گولومدر نقد ارباب حلقه‌ها: گولوم، باید به داستان این بازی بپردازیم، تا گیمر بداند با چه چیزی سروکار خواهد داشت. در واقع داستان و جریان بازی را می‌توان پیش نمایشی از دو فیلم هابیت و قسمت اول سری ارباب حلقه‌ها دانست.

داستان دو بخش مجزا دارد، در بخش اول شما در نقش گالوم درون سیاه‌چاله هستید و ارتباطات گالوم را با شخصیت‌های مختلف از جمله زندانیان و اورک‌ها پی می‌گیرید. در بخش بعدی اما در محیط بازی وارد شده و به دنبال حلقه عزیز گالوم خواهید رفت. در واقع با یک استفاده درست از این داستان می‌شد یک بازی بسیار هیجان‌انگیز خلق کرد، اما استودیو ددلیک با ساخت این اثر ضعیف تمامی فرصت‌های خود را سوزاند.

روایت خطی در داستان بازی بسیار خسته کننده است و اتفاقات مهم آن با فواصل بسیار طولانی از هم اتفاق می‌افتد که حوصله گیمر را سر خواهد برد. در واقع داستان پردازی در این بازی به بدترین نحو ممکن انجام گرفته است به طوری که حتی با استانداردهای سال‌های گذشته نیز مطابقت نمی‌کند. طراحی کاراکترها، کارگردانی، انیمیشن‌ها و تمامی موارد به اندازه‌ای زننده هستند که به هیچ وجه توانایی سرگرم ساختن شما را ندارند.

گیم پلی بازی نیز دقیقا به همان شکلی که توصیف شد، برای آزار دادن مخاطب خود طراحی شده است. سه بخش اصلی در گیم پلی این بازی را می‌توان در مخفی کاری، پلتفرمینگ و تعقیب افراد دانست. در واقع در هیچ مورد این بازی خوب عمل نکرده و با باگ‌های بسیار زیادی می‌تواند تجربه‌ای دلسرد کننده برای گیمر ایجاد نماید.

حتی در عمل کردن این گیم پلی ساده نیز بازی دچار ضعف است و در بسیاری موارد دکمه‌ها عمل نمی‌کنند، انیمیشن با مشکل مواجه می‌شود و مواردی رخ می‌دهد که تنها با ریست کردن بازی برطرف خواهند شد. با تمام ایرادهای موجود در ساختار بازی، ارباب حلقه‌ها: گولوم دارای 20 ساعت داستان روایی است. اما این 20 ساعت به بدترین شکل ممکن پر خواهد شد.

نقطه قوت در نقد ارباب حلقه‌ها: گولوم

نقد ارباب حلقه‌ها: گولومدر کمال تعجب باید عنوان کنیم که به دنبال یافتن نقطه قوت در این بازی نباشید! بله، این بازی در حقیقت هیچ نکته مثبت یا نقطه قوتی برای خود باقی نگذاشته است. در طول بازی تنها عاملی که ممکن بود تاثیر بسیار بد عوامل دیگر را اندکی خنثی کند، درگیر کردن گیمر در هنگام تصمیم‌گیری شخصی گولوم بود.

در واقع در هر قسمتی که گولوم باید تصمیم بگیرد، لازم است در یک مبارزه درون افکار خود بین اسمیگل که بعد مثبت گولوم است و گولوم بعد منفی شخصیتش؛ یکی را انتخاب کند. اما در این یک مورد نیز بازی نهایت تلاشش را کرد تا به نقاط مثبت ممکن نیز پشت پا بزند، چرا؟ چون هر تصمیمی که بگیرید، در نهایت در روند داستان بازی تغییری ایجاد نخواهد کرد. یعنی تصمصی شما هیچ تاثیری نخواهد داشت.

طراحی گرافیکی و جلوه‌های صوتی در بازی ارباب حلقه‌ها: گولوم

از دیگر مواردی که بازی ارباب حلقه‌ها: گولوم باز هم به صورت محسوسی بد عمل کرده است، استفاده از طراحی گرافیکی و صوتی ضعیف برای جریان بازی و شخصیت‌پردازی است. شخصیت گولوم از نظر در کتاب اصلی ارباب حلقه‌ها توصیف نشده است، اما در ساخت فیلم آن گولوم را با توجه به شخصیت خاصش چهره پردازی کرده‌اند.

استودیو ددلیک برای شخصیت گولوم از همان ویژگی‌های ظاهری درون فیلم بهره برد و تصویری زشت از شخصیت با صدایی تقلید شده استفاده کرد که موجب شد تا این اثر بیشتر در معرض مقایسه با فیلم موفق آن قرار بگیرد و نقاط ضعف آن به چشم بیاید.

در حقیقت این بازی مجموعه‌ای از نواقص و ایرادات را با قیمتی حدود 50 تا 70 دلار به مردم عرضه می‌کند و نواقص آن نیز به نحوی هستند که با اصلاحات کلی در برخی از بخش‌ها هرگز درست نخواهد شد.

جمع‌بندی

در این مقاله که با عنوان «نقد ارباب حلقه‌ها: گولوم» برای شما عزیزان ارائه کردیم، به بررسی آخرین نسخه از بازی‌های ارباب حلقه‌ها پرداختیم، که در یک جمله باید گفت که این بازی به هیچ عنوان ارزش خریداری و اجرا ندارد. در واقع حتی اگر از طرفداران پر و پا قرص ارباب حلقه‌ها باشید و بازی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند نیز، توصیه نمی‌کنیم آن را امتحان کنید، چه بسا که باید حداقل 50 دلار برای آن نیز هزینه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.