AD

نقد و بررسی بازی نید فور اسپید ماست وانتد (Need for Speed Most Wanted)

3 1,560

بازی نید فور اسپید ماست وانتد (Need for Speed Most Wanted) را می توان یکی از بازی های موبایلی موفق از مجموعه بازی های نید فورا سپید دانست. این بازی از محبوبیت و جایگاه ویژه ای در میان گیمرهای سراسر جهان برخوردار است و توانسته رضایت اکثریت آنان را جلب کند. در گذشته گیمرها و کاربران انتخاب قدرتمند و محبوبی به جز نید فوراسپید نداشتند به همین دلیل است که هنوز هم بسیاری از گیمرهای گذشته تمایل دارند از این بازی ها لذت ببرند. این مجموعه بازی بیش از 20 سال قدمت دارد و تا به امروز بیش از 45 نسخه از آنها عرضه شده است. در ادامه این مطلب از مجله بازی موبایل ایموجو به معرفی و نقد و بررسی بازی نید فور اسپید ماست وانتد پرداخته خواهد شد.

معرفی و بررسی بازی نید فور اسپید ماست وانتد

بازی نید فور اسپید ماست وانتد که توسط کمپانی  Electronic Arts طراحی و ساخته شده است، در سال 2005 عرضه شد. این بازی در سبک مسابقه ای توانست به خوبی محبوبیت بازی های نید فوراسپید را بازیابی کند. بعد از آنکه نسخه Most Wanted از بازی های NFC توسط الکترونیک آرتس عرضه شد توانست در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت بالایی برسد و در سراسر جهان شناخته شود. این بازی تقریبا توانسته به محبوبیت نسخه Underground برسد.

 بازی Need for Speed Most Wanted به عنوان نهمین نسخه از مجموعه بازی های NFC روانه بازار شد که در اصل می توان گفت ترکیبی از دو نسخه  Hot Pursuit و Underground می باشد. داستان بازی هم به مسابقات خیابانی، تعقیب و گریزها و فرار از دست پلیس پرداخته است و از جذابیت خوبی برای گیمرها برخوردار است. می توان گفت این بازی اولین نسخه از بازی های نید فور اسپید است که داستان منظم و هدف داری را دنبال می کند. از جمله مهم ترین ویژگی های بازی نید فور اسپید ماست وانتد می توان به مواردی همچون داستان جذاب، گیم پلی مناسب، صداگذاری خوب، هوش مصنوعی مناسب و … اشاره کرد.

معرفی بازی بازی نید فور اسپید ماست وانتد

بررسی جوانب مختلف بازی نید فور اسپید ماست وانتد

همانطور که گفته بازی Need for Speed Most Wanted  توانست بعد از مدت ها محبوبیت کم رنگ شده بازی های NFC را احیا کند و جایگاه ویژه ای در میان گیمرها پیدا کند. این بازی نیز همانند بسیاری از بازی های مسابقه ای دیگر می تواند ویژگی ها، نقاط ضعف و قوت خاص خود را داشته باشد و توجه منتقدان و گیمرهای حرفه ای را به خود جلب کند. از جمله مهم ترین بخش های این بازی که توجه منتقدان و گیمرها را به خود جلب کرده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی مسابقات در بازی نید فور اسپید ماست وانتد

در این نسخه از بازی های نید فورا سپید مسابقات مختلفی برای گیمرها در نظر گرفته شده که از هیجان بالایی برخوردار هستند و بازیکنان را با چالش های جدیدی مواجه می کنند.

مسابقات ریسینگ و رقابت با حریفان

 • مسابقه Circuit:در این مسابقه بازیکن باید با حریفان خود در یک مسیر دایره ای شکل و تعداد دورهای تعیین شده رقابت کند
 • مسابقه Drag: این مسابقه که در نسخه Underground هم وجود داشت از هیجان بسیار بالایی برخوردار است. مسابقه در مسیر کوتاهی انجام می شود و گیمر باید توانایی و تجربه خودش را به کار بگیرد تا زودتر به خط پایان برسد.
 • مسابقه Sprint: در این مسابقه نیز بازیکن در یک مسیر مشخص با ابتدا و انتهایی متفاوت با رقبا رقابت می کند
 • مسابقه Tollbooth: در این مسابقه رقیبی برای بازیکن وجود ندارد و باید در یک مسیر مشخص و در زمان های مشخص شده خود را به checkpoint های موجود در مسیر برساند.
 • مسابقه Lap Knockout: این مسابقه مانند Circuit است و  شامل 4 دور است که در هر دور نفر آخر حذف می شود و تعداد رقیبان کم می شوند.
 • مسابقه Speedtrap: در این مسابقه هم مجموع سرعت های بیشتر ملاک برنده شدن است و در هر دور سرعت ماشین ها توسط دوربین ها ذخیره می شود و در نهایت مجموع آنها محاسبه خواهد شد.

مسابقات تعقیب و گریز پلیس

 • مسابقه Infractions Challenge: در این مسابقه هم گیمر به تعقیب و گریز با پلیس ها می پردازد.
 • مسابقه Pursuit Evasion: در این مسابقه از بازی نید فور اسپید ماست وانتد هم گیمر باید در زمان مشخصی از دست پلیس ها فرار کند
 • مسابقه Trade Paint: در این مسابقه بازیکن باید به ماشین های پلیس خسارت وارد کند
 • مسابقه Pursuit Time Challenge: در این مسابقه نیز فرد با پلیس به تعقیب و گریز می پردازد
 • مسابقه Roadblock Challenge: گیمر در این مرحله باید از مسیرهای مسدود شده توسط پلیس به سلامت عبور کند
 • مسابقه Spike Strip Challenge: این رقابت شبیه Roadblock است با این تفاوت که مسیر علاوه بر مسدود شدن توسط پلیس دارای نوار های میخی نیز می باشد و گیمر باید به سلامت از آنها عبور کند
 • مسابقه Bounty: در این مسابقه گیمر باید با مواجه شدن با پلیس ها، میزان معینی Bounty  دریافت کند.
 • مسابقه Photo Ticket: در این مسابقه گیمر باید با کمترین سرعت از مقابل دوربین ها عبور کند تا از او عکس گرفته شود
 • مسابقه Cost to State Challenge: در این مسابقه گیمر باید به امکانات شهری خسارت وارد کند و ماشین های پلیس را از بین ببرد تا مقدار معینی Bounty دریافت کند.

همچنین بخوانید: نقد و بررسی بازی God of War 4 (خدای جنگ ۴)

بررسی داستان بازی بازی نید فور اسپید ماست وانتد

همانطور که در بخش پیش عنوان شد Need for Speed Most Wanted اولین نسخه از بازی های نید فوراسپید است که از یک داستان منظم و هدف دار بهره مند است. داستان بازی نید فور اسپید ماست وانتد در شهری با نام Rockport اتفاق می افتد. گیمر در این بازی در نقش یکی فرد نامعلوم و ناشناس وارد این شهر می شود و قصد دارد که رقبای خود ار پشت سر بگذارد و سطح خود را بالا ببرد.

فرد باید رتبه خود را در Blacklist بالا ببرد تا بتواند در این قلمرو که نفر اول آن فردی با نام Razor است مسابقه بدهد. داستان بازی به صورت کلی می تواند جذابیت بالایی باری بازیکنان داشته باشد و آنان را راضی کند. چندین مسابقه مختلف در این بازی وجود دارند و بازیکنان می توانند چالش های مختلفی از قبیل سرعت، درگیری و … را تجربه کنند. داستان بازی به صورت کلی توانسته نمره قابل قبولی از منتقدان و گیمرهای حرفه ای دریافت کند چرا که هم بسیار منظم دنبال می شود و هم هدف مشخص و واضحی دارد.

بررسی هوش مصنوعی بازی نید فور اسپید ماست وانتد

هوش مصنوعی از مهم ترین ویژگی های بازی Need for Speed Most Wanted است که توجه منتقدان را به خود جلب کرده و امتیاز خوبی هم دریافت کرده است. کنترل گیمرها در این بازی در حد کاملا ایده عالی می باشد و بازی به خوبی به دستورات بازیکن عکس العمل نشان می دهد و هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. ترمز ها، دستی، چرخش ماشین در پیچ ها و … همگی به خوبی عمل می کنند و هندلینگ و کنترل ماشین ها بسیار به خوبی انجام می شوند. بازی به گونه ای است که بازیکن ها احساس می کنند به صورت طبیعی و واقعی مشغول رانندگی و رقابت هستند.

 • البته ایرادی که به این بازی از نظر هوش مصنوعی وارد شده است، بخش رقیبان بازیکن است. هوش مصنوعی حریفان هنوز هم مانند نسخه های قبلی ضعیف است و باعث می شود از جذابیت بازی کاسته شود. حریفان نمی توانند مانند شخصیت اصلی عکس العملی مناسبی داشته باشند و در حرکت های خود دچار مشکل می شوند. هرچند که هوش مصنوعی 15 رقیب اصلی مقداری بهتر است اما باز هم نمی تواند راضی کننده باشد.
 • هوش مصنوعی پلیس ها به شکل بهتری طراحی شده و می توانند بازیکنان را با هیجان و چالش های جذابی مواجه کنند هر چند گاهی حرکاتی غیر عادی از آنها سر می زند

هوش مصنوعی بازی نید فور اسپید ماست وانتد

 بررسی گیم پلی Need for Speed Most Wanted

یکی دیگر از نکات مثبت بازی نید فور اسپید ماست وانتد گیم پلی مناسب آن است. شهر محل بازی از فضای بزرگی برخوردار است و تعداد شخصیت ها و ماشین های بازی متعدد و متنوع هستند که جذابیت بازی را بالا برده اند. علاوه بر بخش Career  بخش جدیدی به نام Challenge Series به بازی اضافه شده که از 69 مرحله تشکیل شده است و بازیکنان را بر سر وجد می آورد.

نقد و بررسی گرافیک بازی نید فور اسپید ماست وانتد

می توان گفت که گرافیک بازی، شاهکار سازنده های بازی به حساب می آید چرا که نمی توان هیچ ایرادی از آن گرفت. خیابان های شهر، وسایل، قسمت های جانبی بازی و … به خوبی طراحی و ساخته شده اند و شکلی طبیعی و واقع گرایانه دارند و حتی بارش باران در بازی به شکلی واقعی رخ می دهد. نورها و افکت های بازی کامل واقعی و طبیعی به نمایش در آمده اند.

گرافیک نسخه کامپیوتری این بازی در حد بسیار بالایی است و در بالاترین شرایط گرافیکی با نسخه XBOX360 برابری می کند. البته این گرافیک بالا نیازمند استفاده از سیستم هایی با قطعات سخت افزاری قدرتمند است که ممکن است بسیاری از بازیکنان در اختیار نداشته باشند.

 • تنها ایرادی که در قسمت گرافیک به بازی وارد شده است ضعف در تصادفات است که هنوز جای پیشرفت دارد و می توان آنها را به شکل طبیعی تری طراحی کرد

بررسی صداگذاری بازی نید فور اسپید ماست وانتد

صدا گزاری بازی نید فور اسپید ماست وانتد از دیگر ویژگی های مثبت بازی است که در حد بسیار خوبی طراحی و ساخته شده است. صداگذاری هر کدام از ماشین ها به شکلی اختصاصی و از روی نمونه های واقعی آنان ساخته شده اند و در هنگام رانندگی و افزایش قدرت موتور نیز تغییر می کنند. صداهای داخل بازی نیز به شکل بی نظیری ساخته شده است. به عنوان مثال صدای رعد و برق، باران، عبور ماشین ها، حرف زدن کاراکترها و … بسیار خوب کار شده اند.

 • اوج شاهکار سازنده های بازی در قسمت صداگذاری مربوط به قسمت پلیس ها است که به شکل منحصر به فرد و شگفت انگیزی طراحی و ساخته شده و می تواند گیمرها را به هیجان وادارد. همچنین موسیقی هایی که در بخش های مختلف بازی استفاده شده کاملا به جا و درست هستند و هر کدام از آنها مطابقت کاملی با قسمت های مختلف بازی دارند.

نتیجه نهایی

اگرچه نمی توان عنوان بهترین نسخه و بازی از مجموعه بازی های NFC را به بازی نید فور اسپید ماست وانتد داد اما به دلیل داشتن ویژگی های مثبت متعددی که دارد قطعا یکی از بهترین نسخه های ارائه شده تا امروز است. این بازی توانسته رضایت اکثر گیمرهای حرفه ای و منتقدان را جلب کند و نمره بسیار خوبی از آنها دریافت کند. بازیکنان می توانند در این بازی چالش ها و هیجانات بسیار زیادی را تجربه کنند. با آموزش بازی Need for Speed Most Wanted شما می توانید به صورت کامل با مراحل این بازی به صورت کامل آشنا شوید و از بازی کردن لذت ببرید. برای آموزش بازی می توانید به بخش آموزش بازی سایت ایموجو مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. mahdi می گوید

  هد تو هد رو چجوری باز کنم

 2. M.NASIRI می گوید

  سلام
  هنگامی که پلیس به دنبالم می افته بازی هنگ میکنه و همچی متوقف میشه باید چی کار کنم

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام یا گرافیک بازیتون بالات و گوشی جواب نمیده یا بازی رو به درستی دانلود نکردید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.