AD

نقد و بررسی بازی ماین کرافت (Minecraft)

10 4,676

قطعا گیمرهای حرفه ای نام بازی ماین کرافت Minecraft را شنیده اند و با آن آشنایی دارند. به جرات می توان گفت که این بازی یکی از معروف ترین و بهترین بازی های کامپیوتری است که بازیکنان را به چالش های متعدد و مختلفی وارد می کند. اگرچه در دو دهه اخیر ده ها بازی مختلف و جذاب رایانه ای عرضه شدند که میلیون ها بار دانلود و نصب شده اند اما می توان گفت سال 2011 نقطه عطف این بازی ها بوده است. در این سال چندین بازی جذاب روانه بازارها شد. یکی از استثنایی ترین، محبوب ترین و جذاب ترین بازی هایی که در 2011 عرضه شده بازی خانمان سوز Minecraft  است. در ادامه این مطلب از مجله بازی موبایل ایموجو به نقد و بررسی بازی ماین کرافت و ویژگی های آن پرداخته خواهد شد.

نقد بازی ماین کرافت (Minecraft)

بازی ماین کرافت  برای اولین بار در سال 2009 و توسط کمپانی Mojang (موجانگ) ساخته و منتشر شد. این بازی امروزه برای پلتفرم های مختلفی مانند کامپیوتر، گوشی های اندرویدی و IOS و… در دسترس کاربران قرار دارد. محبوبیت بالای بازی بیشتر به دلیل آزادی بی حد و مرزی است که در اختیار گیمرها قرار می دهد. این بازی در اصل یک بازی سه بعدی در قسمت خانه سازی است که هدف خاصی را دنبال نمی کند و گیمر می تواند به صورت آزادانه نحوه بازی کردن خودش را انتخاب کند. بازی به صورت پیشفرض در حالت اول شخص قرار داده شده است و  بازی به صورت ناهمواری های 3 بعدی است که موادی همچون خاک، آب، سنگ، درخت و … را نمایش می دهد. همجنی می توانید همین حالا نقد و بررسی بازی Resident Evil Zero (رزیدنت اویل صفر) از سایت ایموجو بخوانید.

معرفی بازی ماین کرافت (Minecraft)

مهم ترین ویژگی های بازی Minecraft 

بازی ماین کرافت همانند تمام بازی های رایانه ای و ویدیویی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که می تواند جذابیت های خاصی برای گیمرها داشته باشد. از مهم ترین شاخصه ها و ویژگی های این بازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این بازی بازیکن می تواند انواع سازه های مختلف را بسازد.
 • آیتم های مختلف و متنوعی در دسترس گیمرها قرار دارد.
 • بازی دارای یک گیم پلی ساده، سریع و لذتبخش استو شدیدا باعث اعتیاد بازیکنان می شود.
 • گیمرها می توانند به صورت گروهی و چند نفره به بازی باهم بپردازند.
 • این بازی از گرافیک خوبی برخوردار است.
 • بازی از یک صداگذاری بسیار عالی برخوردار است و موسیقی های متنوعی در مراحل مختلف آن پخش می شود.

بررسی و نقد جوانب مختلف نقد و بررسی بازی ماین کرافت (Minecraft )

بازی ماین کرافت مانند تمام بازی هایی که در سال های اخیر و توسط کمپانی های متعدد از سراسر جهان عرضه شده اند موافقان و مخالفان زیادی دارد. از آنجایی که محبوبیتی جهانی دارد و میلیون ها بازیکن از سراسر جهان این بازی را دانلود و نصب کرده اند توجه و تمرکز بالایی از طرف منتقدان به آن می شود. بخش های مختلف بازی ماین کرافت دارای 3 بخش اصلی است که شامل Survival، Creative Mode و Hardcore می باشد.

 1. Survival : Survival جذاب ترین بخش بازی است و بازیکن بدون داشتن هیچ وسیله ای بازی را شروع می کند و وارد یک دنیای بی کران و ترسناک می شود و باید به تنهایی برای بقای خود تلاش کند. جمع آوری تجهیزات و لوازم مورد نیاز و همچنین ساخت خانه از اولین کارهایی است که در این بخش باید انجام شود. در بخش Survival بازیکن باید روزها در جستجوی غذا و تجهیزات اولیه زندگی باشد و شب ها نیز در برابر موجودات خطرناک از خود مراقبت کند
 2. Creative Mode : در بخش Creative Mode دیگر بازیکن نیازی به جذا و جان ندارد و می تواند با استفاده از تجهیزات و مصالحی که در اختیار دارد هر چیزی که می خواهد را بسازد
 3. Hardcore : در این بخش نیز بازیکن تقریبا تمام مراحل بخش Survival را تکرار می کند. در واقع استیو (Steve) که شخصیت اصلی داستان است در یک دنیای بی کران و ترسناک دست به ماجراجویی و چالش های متعدد می زند و باید بتواند از خودش در برابر عوامل بیرونی مراقبت کند.

 مهم ترین جنبه های بازی که مورد نقد و بررسی قرار گرفته اند به شرح زیر می باشند.

نقد داستان بازی ماین کرافت

نسخه های ابتدایی بازی Minecraft  شباهت بسیار کمی به نسخه های پیشرفته امروزی داشتند چرا که داستان آن نسخه ها محدودیت های بسیار زیادی داشتند اما کمپانی موجانگ ثابت کرد که راه ترقی و پیشرفت را به خوبی می داند و سلیقه کاربران خود را به خوبی شناسایی کرده است. اگرچه نمی توان برای این بازی یک داستان منظم و هدفمند متصور بود اما همین بی نظمی و آزادی بی کران بازیکن در دنیای بازی باعث جذابیت بالای بازی شده است.

داستان بازی از جایی روایت می شود که گیمر بدون داشتن هیچ وسیله ای در محیط بازی قرار گرفته است و باید از کاراکترهای بازی کمک بگیرد تا بتواند برای دفاع از خود وسایل مورد نیاز خود را بسازد. گرگ، عنکبوت، موجودات جهنمی و … مهم ترین خطرات برای بازیکن هستند. ایراد داستان بازی زمانی است که چنانچه بازیکن بمیرد می تواند زنده شود و از همان محل مرگ خود لوازم خود را بردارد و به بازی ادامه دهد.

نقد گرافیک بازی Minecraft

قطعا گیمرها از همان ابتدای بازی از سبک گرافیکی بازی متحیر و شگفت زده خواهند شد چرا که به راحتی می توانند پیکسل ها را شمارش کنند. گرافیک این بازی در حقیقت مناسب گیمرهایی است که از زرق و برق های متداول صنعت گیم خسته شده اند و خواهان تجربه های جدیدی هستند. هر کدام از بخش های Survival، Creative Mode و Hardcore به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و می توانند رضایت بازیکنان را جلب کنند. ساختمان ها، درختان، جانوارن، آب و  هر آنچه در داخل بازی قرار داده شده است به شکلی منحصر به فرد و جذاب طراحی شده است که گیمرها را بر سر وجد می آورد.

نقد گیم پلی بازی ماین کرافت

به نحوی می توان گیم پلی بازی  Minecraft را بی نهایت و بی کران دانست چرا که همیشه چیزهایی وجود دارند که بازیکن آنها را نساخته است. در هر کدام از بخش های بازی می تواند یک دنیای متفاوت و وسیع را تجربه کرد. در واقع گیم پلی بازی بسیار ساده و روان است و بازیکنان می توانند در کمترین زمان ممکن با آن ارتباط خوب و نزدیکی برقرار کنند.

گیم پلی بازی ماین کرافت

نقد و بررسی صداگذاری بازی Minecraft

می توان گفت کمپانی موجانگ در صداگذاری بازی ماین کرافت نهایت تلاش خود را به کار گرفته است و نتیجه کار هم استثنایی و عالی شده است. تمامی صداهای محیط بازی به شکلی طبیعی و هیجان انگیز طراحی و ساخته شده است و موسیقی هایی که در بخش های مختلف بازی استفاده شده اند باعث بالا بردن هیجان بازی و ارتباط قوی تری بازیکنان شده است.

بررسی بخش آنلاین بازی Minecraft

در بخش آنلاین گیمرها می توانند به صورت آنلاین وارد بازی شوند و با سایر بازیکنان به رقابت و ساخت و ساز بپردازند. در این بازی یک قسمت فروشگاه درون برنامه ای قرار داده شده است که بازیکن می تواند اسکین هایی برای کاراکتر خود خریداری کند. گیمرها با خرید Texture Pack می توانند استایل و ظاهری جدید به گرافیک بازی خود بدهند و با جذابیت های بیشتری روبه رو شوند. یکی از اصلی ترین مشکلات بازی سیستم کنترل لمسی کاراکترها است که می تواند افرادی که انگشت های بزرگی دارند را مقداری اذیت کند.

نتیجه نهایی

بازی ماین کرافت به عنوان یکی از معروف ترین و محبوب ترین بازی های دو دهه اخیر صنعت گیم شناخته می شود که طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. این بازی به سبب داشتن ویژگی ها و نقاط قوت متعددی که دارد نمره های بسیار خوبی از طرف منتقدان و گیمرهای حرفه ای دریافت کرده است. می توان گفت که بازی ماین کرافت یکی از خاص ترین بازی های تاریخ است که این صنعت به خود دیده است و تقریبا تمام گیمرهای جهان از تجربه آن پشیمان نشده اند. برای نقد و بررسی انواع بازی می توانید به بخش نقد و بررسی بازی سایت ایموجو مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 نظرات
 1. عرب می گوید

  سلام بازی انتهاش مشخص نیست ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر .خیر بازی دارای یک جهان باز و بی انتهاست

 2. بهادری می گوید

  سلام وقتتون بخیر بازیش رو میشه گروهی بازی کرد ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر بله

 3. سپهری می گوید

  سلام چجوری میتونم سطح بازیم رو مشخص کنم؟؟؟؟؟؟

  1. ادمین سایت می گوید

   میتونید از داخل منوی Game MOde میتونید سطح بازی رو انتخاب کنید

 4. جلالی می گوید

  سلام میگن میشه مدل جهان بازی رو تغییر داد مثلا گذاشت روی زمین کسی تا حالا شما انجام داده؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر از منوWorld Type میتونید مدل جهان بازی رو انتخاب کنید

 5. مریم می گوید

  سلام، این بازی را الان بچه ها هم دارن بازی میکنند. موردهای +۱۸ داخلش نیست؟ مطمئن هست؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقتتون بخیر.خیر این بازی بدون شک Minecraft یکی از بهترین ها است. این می تواند اصول مهارت های برنامه نویسی ، کار گروهی ، حل مشکلات ، مدیریت پروژه را به کودکان بیاموزد و محیط فوق العاده ای را برای پرورش خلاقیت و تفکر “خارج از چارچوب” ارائه می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.