AD

حمایت مایکروسافت، متا و OpenAI از هوش مصنوعی MI300X

هوش مصنوعی MI300X
0 366

عرضه محصول توسط AMD برای پلتفرم جدید هوش مصنوعی MI300X توسط برخی از بزرگترین نام‌ها در این صنعت از جمله مایکروسافت، متا، OpenAI و بسیاری دیگر حمایت شد. این سه شرکت بزرگ همگی اعلام کردند که قصد دارند از این تراشه استفاده کنند. همچنین شاید علاقه مند به آشنایی با تراشه H200 انویدیا برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی باشید.

لیزا سو (Lisa Su)، مدیرعامل AMD، در مورد MI300X  گفت که آن پیچیده‌ترین تراشه‌ای است که این شرکت تاکنون تولید کرده است. در مجموع، آن شامل 153 میلیارد ترانزیستور است که به طور قابل توجهی بیشتر از 80 میلیارد پردازنده گرافیکی H100 انویدیا است.

همچنین از کمتر از 12 چیپلت در ترکیبی از گره‌های 5 نانومتری و 6 نانومتری با استفاده از آنچه AMD می‌گوید پیشرفته ترین پک سازی در جهان است، ساخته شده است. لایه پایه این تراشه چهار die  بزرگ IO شامل Infinity Cache، PCIe Gen 5، رابط‌های HBM و Infinity Fabric است. علاوه بر آن، هشت چیپلت شتاب دهنده CDNA 3 یا XCD برای مجموع  petaflop‌های 1.3 قدرت محاسباتی خام FP16 وجود دارد.

هر دو طرف این die ‌های انباشته هشت ماژول حافظه HBM3 مجموع 192 گیگابایت حافظه دارند.

به طور کلی AMD ادعا می‌کند MI300X 2.4 برابر ظرفیت حافظه، 1.6 برابر پهنای باند حافظه و 1.3 برابر قدرت محاسباتی خام H100 Nvidia دارد. در آموزش واقعی هوش مصنوعی و معیارهای استنتاج، AMD  به طور کلی ادعا می‌کند که MI300X حدود 1.2 برابر سریعتر از H100 است.

در واقعیت، تا زمانی که MI300X از نظر سخت افزاری به طور گسترده‌ای رقابتی باشد، احتمالاً جزئیات دقیق نحوه مقایسه آن چندان اهمیتی ندارد. زیرا مسلماً پشتیبانی نرم افزاری مهم تر خواهد بود. پلتفرم CUDA انویدیا تا کنون بسیار بهتر از ROCm AMD پشتیبانی شده است.

شایان ذکر است که انویدیا بیشتر از مهندسان سخت‌افزار مهندسان نرم‌افزار را استخدام می‌کند، که گویای اهمیت و ارزش ااست.ین مطلب است.

علاوه بر مواردی که گفته شد AMD تاکید کرد که مزیت ظرفیت حافظه آن به این معنی است که شما می‌توانید MI300X بسیار بیشتری نسبت به H100 Nvidia انجام دهید. یک نود سرور کاملاً ساخته شده از هشت MI300X، 1.5 ترابایت حافظه نسبت به 640 گیگابایت نود معادل Nvidia H100 GHX ارائه می‌دهد.

اینکه MI300X چقدر موفق خواهد بود باید منتظر ماند و دید. در حالی که واضح است که مایکروسافت، متا، OpenAI  از راه‌اندازی بزرگ هوش مصنوعی AMD پشتیبانی می‌کنند، اما نمی‌دانیم که هر کدام چگونه تراشه‌هایی را خواهند خرید.

همانطور که گزارش دادیم، تخمین زده می‌شود که مایکروسافت به تنهایی 5 میلیارد پوند پردازنده گرافیکی Nvidia H100 را در سه ماهه اخیر خریداری کرده است. چیزی که از این رویداد مشخص نیست این است که آیا شرکت‌هایی مانند مایکروسافت قصد دارند میلیاردها دلار بابت AMD خرج کنند یا اینکه مشارکت آنها در این مرحله به همان اندازه که به نظر می‌رسد تمایل به خرید یک محصول رقیب را دارد حفظ کند Nvidia است. خرید مقادیر قابل توجهی از پردازنده گرافیکی جدید AMD.

به همین ترتیبAMD  در مورد پیش بینی‌های خود برای درآمد حاصل از MI300X بسیار محافظه کارانه عمل می‌کند.

اگر AMD بتواند از طریق تراشه‌های هوش مصنوعی درآمد جدی کسب کند، از نظر تئوری، آن را در موقعیت بهتری برای سرمایه‌گذاری در فناوری GPU بازی قرار می‌دهد.

همه اینها به این معنی است که ما فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم که چگونه می‌شود. به طور کلی، ما فکر می‌کنیم که عملکرد خوب AMD  در هوش مصنوعی برای گیمرهای Pc خوب خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.