AD

معرفی 15بازی موبایلی برای افزایش تمرکز

0 209

در خصوص معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز، بهتر است در ابتدا به این نکته توجه داشت که بازی‌های ویدیویی تنها برای قشر کودک و نوجوان طراحی نمی‌شوند. در واقع، هم اکنون بسیاری از بازی‌های موبایلی و… وجود دارند، که مخاطب آن‌ها قشر جوان و بزرگسال است. همچنین بسیاری از بازی‌ها، هوش کودکان و نوجوانان را افزایش داده و منجر به افزایش تمرکز آنان می‌شوند.

نظریه‌های ابتدایی و سال‌های پیش به این صورت بود که بازی‌های ویدیویی را برای سلامت روح و روان بچه‌ها نامناسب می‌دانست. این ایده، در سال‌های اخیر با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بوده است. به طوری که در حال حاضر، بسیاری از دانشمندان بر مفید بودن این گونه بازی‌ها تاکید دارند.

در واقع، تعداد زیادی از این بازی‌ها به منظور افزایش هوش و تمرکز طراحی و روانه بازار می‌شوند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با تعدادی از این گونه بازی‌ها آشنا نماییم. لطفا با ما همراه باشید.

معرفی انواع بازی موبایل برای افزایش تمرکز

نکته‌ای که در حال حاضر به راحتی می‌توان بر آن اذعان داشت، این است که امروزه بسیاری از افراد بخش قابل توجهی از زمان خود را با گوشی موبایل سپری می‌کنند. هر چند برخی از افراد با این وسیله به انجام امور کاری خود مشغولند، اما تعداد زیادی از آن‌ها صرفا به عنوان سرگرمی از گوشی همراه خود استفاده می‌کنند.

بازی‌های موبایلی نیز از جمله امور سرگرم کننده به حساب می‌آیند که بخشی از آن‌ها می‌توانند به افزایش تمرکز و تقویت حافظه کمک شایانی نمايند. همان‌طور که بیان شد، این بازی‌ها، تنها برای قشر کودک و نوجوان طراحی نشده و تعداد زیادی از آن‌ها می‌توانند برای گروه سنی بزرگسالان نیز مناسب باشند و به تقویت عملکردهای مغز کمک کنند. تعدادی از این بازی‌ها به شرح زیر هستند.

۱)بازی Memory Games: Brain Training

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

این بازی در سال ۲۰۲۰ توسط شرکت Maple Media طراحی شد. بازی Memory Games قابل دانلود رایگان بر روی گوشی‌های اندورید بوده و برای سنین بالای ۱۳ سال مناسب است. این بازی شامل چندین نوع بازی منطقی مختلف است که به مرور زمان درجه سختی آن‌ها بالاتر می‌رود.

بازی‌های این چنینی به راحتی می‌توانند قدرت تمرکز و حافظه شما را بهبود ببخشند. در صورتی که تمایل به رقابت با دیگران دارید، می‌توانید از نوع آنلاین بازی استفاده کنید و به مقایسه ی خود با دیگران بپردازید. در صورت نصب این بازی بر روی گوشی همراه خود، متوجه صرف زمان اندک اما در عین حال مفید خود بر سر این بازی خواهید شد.

۲)بازی Brain Code

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

بازی Brain code یکی از بهترین انواع بازی موبایل برای افزایش تمرکز محسوب می‌شود. این بازی، در سال ۲۰۱۸ توسط کمپانی kk، طراحی و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گرفت. با آن که این بازی برای سنین ۳ به بالا در نظر گرفته شده است، اما محیط شبیه به برنامه نویسی آن تا حدودی این بازی را سخت کرده است.

در نتیجه، با وجود آن که برای انجام این بازی نیازی به داشتن دانش برنامه‌نویسی نیست، اما بر اساس اصول بازی پیش رفت. این بازی دارای مراحل مختلفی است که هر مرحله چالش خاص خود را دارد. شما با نصب این بازی باید چالش‌ها را یکی یکی پشت سر گذاشته و راه حلی بر اساس توضیحات ارائه شده و یا با توجه به خلاقیت خود برای مشکلات بیابید.

۳)بازی Energy:Anti Stress Loops

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

استودیوی Infinity Games، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ این بازی رایگان را روانه بازار کرد. این بازی با وجود ظاهر ساده‌ای که دارد، مخاطب را کاملا درگیر می‌کند. کار اصلی در این بازی متصل کردن سیم‌ها به یکدیگر و روشن کردن چراغ اصلی است.

در ابتدای بازی همه چیز ساده و معمولی به نظر می‌رسد، اما با گذشت مراحل مختلف بازی دچار چنان پیچیدگی می‌شود که گاهی نیاز به شروع و از سر گیری بازی از یک روش دیگر است.علاوه بر اتصال سیم‌ها و روشن کردن چراغ، گاهی مرحله ی جدیدی به نام اتصال به وای فای و روشن کردن چراغ از راه دور نیز به آن افزوده می‌شود. جذابیت این بازی به اندازه‌ای است که می‌تواند به بازی‌های دائمی موبایل شما تبدیل شود.

۴)بازی Brain Test:Tricky puzzles

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

این بازی خلاقانه، ساخته استودیو unico studio است. سال انتشار بازی، ۲۰۱۹ است و برای سنین ۳ به بالا در نظر گرفته شده است. مراحل خلاقانه این بازی به راحتی می‌تواند بازیکن را به چالش بکشد و به گونه‌ای طراحی شده که مخاطب خود را فریب دهد.

در برخی از مواقع، بازی دچار سختی و دشواری می‌شود که تنها با استفاده از راهنمای بازی قابل حل است. هر چند این راهنما نیز به راحتی قابل استفاده نبوده و نیاز به کسب امتیاز دارد. چنین بازی پر چالشی، به راحتی می‌تواند ذهن شما را تقویت و حافظه‌تان را بهبود بخشد.

۵)بازی 2048

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

طراح این بازی فکری، استودیو cabriole circling است که در سال ۲۰۱۴ آن را طراحی و روانه بازار کرد. این بازی ساده به گونه‌ای طراحی شده است که در ابتدا در مقابل یک جدول ۱۶ خانه‌های قرار دارید. در دو خانه از این ۱۶ خانه دو عدد ۲ قرار دارد، که باید با ترکیب آن‌ها اعداد بزرگتری به دست آورید. هر زمان یک عدد بزرگ شود، کار سخت‌تر می‌شود زیرا باید اعداد بزرگ‌تری در ادامه به دست آورید. باید توجه داشت که تعداد خانه‌ها محدود است و با هر حرکت پر می‌شوند. پس باید دقت داشت تا اعداد در جای مناسب خود قرار گیرند.

۶)بازی Brain it on

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

استودیوی طراح این بازی، orbital nine game است که در سال ۲۰۱۵ آن را منتشر کرد. این بازی رایگان و برای افراد بالای ۳ سال مناسب است. بازی Brain it on، مراحل چالشی دارد که باید با استفاده از قوانین فیزیک چالش‌های آن را حل و فصل کرد. بنابراین، علاقه‌مندان به فیزیک به راحتی می‌توانند با این بازی ارتباط برقرار نمایند.

برای حل چالش‌های این بازی، محدودیت زمانی خاصی در نظر گرفته نشده است، اما با اتمام آن در زمانی کوتاه می‌توان امتیاز کامل را به دست آورد. در نظر داشته باشید که چالش‌های در نظر گرفته شده در این بازی چندان ساده و ابتدایی نیستند و نیاز به تفکر عمیق دارند.

۷)بازی Moument Valley

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

این بازی در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی UStwo در سال ۲۰۱۴ و برای سنین ۳ سال به بالا طراحی و ساخته شد. این بازی برخلاف بازی‌های قبل رایگان نبوده و هزینه نصب آن ۴ دلار است. بازی Moumrnt Valley، گرافیک و طراحی بصری بسیار چشم‌نوازی دارد که در نسخه دوم بازی نیز بسیار خودنمایی می‌کند. شاید این بازی را نتوان جزو بازی‌های تقویت ذهن و حافظه در نظر گرفت.

اما، مراحل بازی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بازیکن را مجبور می‌کند ذهن خود را به کار انداخته و راه حل اساسی را پیدا کند. در این بازی کاراکتر اصلی در یک سازه معماری پیچیده گیر افتاده و شما باید با راهنمایی‌های خود کاری کنید تا به نقطه مورد نظر برسد. در نسخه اول بازی، هدایت یک کاراکتر بر عهده بازیکن قرار دارد، اما در نسخه دوم، باید دو کاراکتر را هدایت کرده و در مسیر اصلی قرار دهید.

۸)بازی Brain Dots

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

در ادامه معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز، به بازی جذاب Brain Dots می‌رسیم. این بازی توسط استودیو Translimit در سال ۲۰۱۸ طراحی و تولید شد. مناسب سنین ۳ به بالاست و دانلود و نصب آن بر روی گوشی، هزینه‌ای ندارد.این بازی در ابتدا آسان به نظر می‌رسد، زیرا باید راهی برای برخورد دو توپ آبی و قرمز بیابید.

اما با گذشت زمان، دشواری‌های بازی خود را نشان می‌دهند. بازی با در اختیار گذاشتن یک مداد برای شما، انتظار دارد برخورد این دو توپ با یکدیگر را شکل دهید. در ادامه، بازی مداد رنگی و مداد شمعی‌های دیگری نیز در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. بخش جذاب این بازی را می‌توان، مرحله‌ای دانست که اختیار طراحی یک قسمت بازی در اختیار شما و ذوق و سلیقه شما قرار می‌گیرد.

۹)بازی Vlockwork Brain Training

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

این بازی رایگان، در سال ۲۰۱۶ توسط استودیو Total EclipsGames، برای سنین ۳ سال به بالا طراحی و ساخته شد. در این بازی، به صورت برنامه‌ریزی شده، شما تعدادی بازی‌های ساده را انجام می‌دهید که با هر موفقیت، بازی در مرحله بعد دشوارتر می‌شود.

در این بازی، مراحلی مانند چیدن کلمات در کنار یکدیگر، حدس زدن یک عکس تار شده و… وجود دارد. همه ی این مراحل در تقویت حافظه و افزایش تمرکز نقش به سزایی ایفا می‌کنند. یکی از جذابیت‌های منحصربه‌فرد این بازی وجود یک ربات در بازی و همراهی بازیکن با آن برای یادآوری شدن نکات مختلف است.

۱۰)بازی Bonza Word Puzzle

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

طراح و سازنده این بازی، استودیو Minimization است که در سال ۲۰۱۴ به صورت رایگان در اختیار بازیکنان قرار گرفت. بازی به این صورت است که، از یک جدول بزرگ باید کلماتی با معانی مختلف به دست آورید.

با وجود راهنما در مراحل اولیه، کار چندان سختی در پیش رو ندارید، اما به مرور بازی سخت‌تر و پر چالش‌تر می‌شود. در بازی چندین شکل هندسی با درج حروف انگلیسی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و لازم است با پیدا کردن کلمه منطقی و فشردن حرف‌ها، کلمه را حدس بزنید. چنین بازی می‌تواند علاوه بر تقویت ذهن، به تقویت زبان انگلیسی بازیکن نیز کمک شایانی بکند.

همچنین بخوانید:۱۲ بازی پازلی برای موبایل + لینک دانلود

۱۱)بازی Cut It :Brain Puzzles

معرفی 15بازی موبایلی برای افزایش تمرکز

استودیوی Azura Global در سال ۲۰۲۱ این بازی رایگان را برای افراد بالای ۳ سال طراحی کرد. در این بازی باید برش‌های منظمی را بر طبق اصول در نظر گرفته شده انجام دهید. کاری که در این بازی ساده لازم است انجام شود، کشیدن روی صفحه و اجسام است. جذابیت این بازی زمانی بیشتر می‌شود که به صورت آنلاین با سایر بازیکنان به رقابت بپردازید.

۱۲)بازی Math:Riddles and Puzzles Math

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

در ادامه معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز، به بازی Math می‌پردازیم. این بازی تقویت کننده حافظه، در سال ۲۰۱۸ توسط استودیو Black Games طراحی شد و به صورت رایگان در اختیار افراد قرار گرفت. اگر برای تقویت ذهن، به دنبال حل مسائل ریاضی هستید و یا از حل مسئله ریاضی لذت می‌برید، حتما این بازی جذاب را امتحان کنید.

این بازی با فاصله گرفتن از یکنواختی، ذهن شما به شدت درگیر می‌کند. به عنوان مثال بازی با اعداد و استفاده از آن در حل مسائل، دیدگاه جدید این بازی نسبت به ریاضیات است. گرافیک ساده‌ای که در این بازی مورد استفاده قرار گرفته، تمرکز بازیکن را برای حل چالش‌ها افزایش می‌دهد.

۱۳)بازی Differences

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

در سال ۲۰۱۹، استودیو Easybrain، این بازی را به صورت رایگان در اختیار بازیکنان ۳ سال به بالا قرار داد. همان‌طور که از نام بازی مشخص است، پیدا کردن اختلافات در عکس، هدف اصلی این بازی است. در ابتدا یافتن تفاوت‌ها کار آسانی است، اما به مرور و با رد کردن هر مرحله، بازی وارد مراحل سخت‌تری می‌شود. در هر مرحله باید ۱۰ تفاوت را پیدا کرد و در صورت تشخیص اشتباه بیش از ۳ مرتبه، امتیاز آن مرحله را از دست می‌دهید.

۱۴)بازی Orixo

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

بازیOrixo، در سال ۲۰۱۹ توسط کمپانی Logisk به صورت رایگان در اختیار بازیکنان قرار گرفت. در این بازی، شش ضلعی‌های پیش روی شماست که باید با توجه به عددهای در اختیار، تکمیل شوند. بازی در ابتدا ساده است اما به مرور و با گذشت زمان، چالش‌های سختی را در پیش روی شما قرار می‌دهد. از جذابیت‌های منحصربه‌فرد این بازی می‌توان به موسیقی آرام‌بخش و دلنشین این بازی اشاره کرد.

۱۵)بازی Lumosity

معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز

این بازی نسبتا قدیمی است و در سال ۲۰۰۷ طراحی و تولید شد. استودیوی سازنده این بازی، Lumos Labs است که بازی را به صورت رایگان در اختیار افراد بالای ۳ سال قرار داد. در این بازی مراحل سرعتی، حدسی، محاسباتی و … وجود دارد که برای رشد و تقویت حافظه مخاطب بسیار تاثیرگذار است. این بازی از پایه و طبق اصول خاصی آغاز می‌شود که باید روزانه انجام شود. در نهایت نیز، پیشرفت شما در مقایسه با روزهای قبل نشان داده می‌شود.

جمع‌بندی و سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا به منظور معرفی بازی موبایل برای افزایش تمرکز، در ابتدا چندین نکته را یادآوری نماییم. ابتدا اینکه در حال حاضر بسیاری از بازی‌های ویدیویی و موبایلی، تنها مختص سنین کودکی و نوجوانی نیست. در واقع، بخش زیادی از این گونه بازی‌ها برای سنین بزرگسالی نیز کاملا مفید و مناسب است. از جمله این بازی‌ها، می‌توان به بازی‌های افزایش تمرکز و حافظه اشاره کرد.

این گونه بازی‌ها برای سنین پایین فایده‌های زیادی مانند افزایش هوش و تمرکز را در بر دارد. اما باید در نظر داشت که عملکرد مغز در سنین بزرگسالی به مرور تحلیل می‌رود و نیاز بیشتری به افزایش قدرت تمرکز و حافظه پیدا می‌شود. بنابراین، انجام بازی‌های فکری می‌تواند به جلوگیری از نابودی سلول‌های مغزی کمک شایانی بکند.

نکته دیگری که شایان توجه است آن است که مردم در دنیای امروز، بخش قابل توجهی از زمان خود را صرف سرگرمی‌های موبایلی می‌کنند. در نتیجه، نصب بازی‌های این‌چنینی می‌تواند علاوه بر پر کردن اوقات فراغت آن‌ها، کمک قابل توجهی به افزایش قدرت حافظه و تمرکز آنان داشته باشد. ما در مقاله حاضر حدود ۱۵ تا از بهترین انواع بازی موبایل برای افزایش تمرکز را معرفی کردیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.