AD

چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم؟

0 110

ممکن است در برخی از مواقع برای گوشی شما مشکلی پیش بیاید. وقتی که کمی درباره آن مشکل جست‌وجو کنید با پاسخ‌هایی مانند کش آیفون خود را خالی کنید روبه‌رو می‌شوید. اما اصلاً کش چیست و کجای گوشی قرار دارد؟ علاوه‌برآن کار آن چیست و اصلاً چرا باید آن را پاک نمود تا مشکلات رفع شود.

همین موضوع باعث شده تا ما در این مقاله به شما یاد دهیم چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم و از شر اطلاعات اضافی خلاص شویم و در برخی از مواقع عملکرد گوشی آیفون خود را بهبود بخشیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با پاک‌کردن کش آیفون آشنا شویم.

کش آیفونچرا باید حافظه کش را پاک کرد؟

قبل از اینکه به سؤال چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم پاسخ دهیم؛ بد نیست بدانیم که اصلاً چرا باید حافظه کش را پاک کرد؟ در واقع پاک‌کردن حافظه کش یک امری ضروری نیست؛ ولی در خیلی از موارد پاک نمودن آن می‌تواند خیلی از مشکلات را حل نموده و کار شما را راحت‌تر کند.

اولین مشکلی که شما را وادار به پاک‌کردن حافظه کش آیفون می‌کند کمبود حافظه ذخیره‌سازی گوشی شما است. لازم است بدانید همه اطلاعات کشی که گوشی شما به وجود می آوردن در حافظه گوشی شما ذخیره می‌کند و فضای قابل‌توجهی را به اشغال خود درمی‌آورد.

برخی از برنامه‌ها هستند که حافظه کش قابل‌توجهی دارند و می‌توانند حافظه گوشی شما را کاملاً پر کنند. برای مثال درصورتی‌که حافظه کش اپ‌هایی مثل تلگرام مرتب پاک نشود می‌تواند گوشی آیفون شما را با مشکل کمبود حافظه مواجه کند که اصلاً اتفاق خوشایندی نیست.

علاوه‌برآن ذخیره کش در برخی موارد می‌تواند موجب بروز اختلال در عملکرد برخی از اپلیکیشن‌ها می‌شود. بدین ترتیب شما باید حافظه کش برنامه موردنظر را یک‌بار پاک کنید تا مشکل به وجود آمده خیلی سریع حل شود. البته پاک‌کردن حافظه کش مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

در واقع وقتی که برای اولین‌بار حافظه کش برنامه را پاک می‌کنید ممکن است کمی برنامه کند عمل کند. اما اگر چند بار برنامه را باز کنید و از آن استفاده نمایید به‌تدریج دوباره سرعت قبلی خود را به دست می‌آورد. به همین دلیل نیازی نیست که اصلاً نگران چنین موضوعی باشید.

همچنین وقتی که حافظه کش را پاک می‌کنیم به‌نوعی انگار که برنامه دوباره نصب شده است. به همین دلیل پاک‌کردن حافظه کش می‌تواند یک جایگزین مناسب برای حذف و نصب‌کردن برنامه موردنظر باشد و شما می‌توانید از این روش نیز برای راه‌اندازی مجدد یک برنامه استفاده کنید.

همچنین بخوانید: پرینت گرفتن با گوشی آیفون و آیپد

وظیفه حافظه کش چیست؟

حال وقت آن رسیده قبل از پاسخ به سؤال چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم بفهمیم که اصلاً حافظه کش چیست؟ ممکن است در طول سال بارها نام حافظه کش به گوش شما رسیده باشد؛ اما اصلاً می‌دانید که حافظه کش چیست و به چه دردی می‌خورد که پاک‌کردن آن حلال مشکلات است؟

رم گوشی آیفون وظیفه پردازش برنامه‌ها را دارد. اما تصور کنید اگر هر بار با باز کردن برنامه نیاز باشد همه پردازش‌های اولیه از دوباره صورت بگیرد چه فشار زیادی به رم‌های گوشی وارد می‌شود به همین دلیل حافظه کش لازمه هر گوشی است و باید وجود داشته باشد.

حافظه کش باعث می‌شود تا وقتی که برنامه را باز می‌کنید حجم کمتری از رم برای پردازش برنامه مختل شود. این‌گونه سرعت برنامه‌ها افزایش‌یافته و برنامه‌ها با سرعت بیشتری باز شده و فعالیت می‌کنند. این گونه به سخت‌افزار گوشی نیز فشار کمتری وارد می‌شود.

برای مثال یکی از حافظه کش‌های شایع در دنیای امروزی حافظه کش مرورگرها است. این حافظه کش باعث شده است تا شما بتوانید این روزه وب‌سایت‌های موردعلاقه خود را با سرعت بیشتری نسبت به قبل بازدید کنید و هیچ مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

برای این کار مرورگرها برخی از اطلاعات ضروری سایت‌های مورد بازدید شما را دانلود کرده و در حافظه داخلی گوشی ذخیره می‌کنند. این گونه با باز کردن سایت‌ها به‌جای دانلود دوباره همان فایل‌ها آن‌ها از حافظه کش مرورگر شما فراخوانی می‌شوند و همین موضوع باعث سریع‌تر لود شدن سایت می‌شود.

ازآنجایی‌که حافظه کش باعث می‌شود تا برنامه‌ها توسط اطلاعات جمع‌آوری‌شده قدیمی‌تر لود شوند بد نیست تا این حافظه را هر چند وقت یک‌بار پاک نمود. برای مثال اگر تنظیمات کش سایت درست نباشد اگر آپدیتی روی سایت اعمال کنید تا زمانی که حافظه کش کاربران پاک نشود آن‌ها قادر به دیدن تغییرات نخواهند بود.

پاک‌کردن حافظه کش سافاری

آماده‌اید تا به سؤال چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم پاسخ دهیم؟ همان‌طور که گفتیم یکی از جاهای مهمی که از حافظه کش استفاده می‌شود مرورگرهای شما است. به همین دلیل بد نیست اول‌ازهمه یاد بگیرید که چگونه حافظه مرورگر آیفون یعنی برنامه سافاری را پاک نمایید.

برای پاک‌کردن حافظه کش سافاری تنها کافی است تا وارد تنظیمات گوشی آیفون خود شوید. تقریباً در وسط صفحه با گزینه‌ای با نام Safari روبه‌رو خواهید شد. پس از آن کافی است تا روی آن کلیک کنید تا وارد تنظیمات مرورگر سافاری بشوید تا بتوانید حافظه کش آن را پاک نمایید.

کش آیفوناگر به پایین صفحه تنظیمات نگاهی بی اندازید با گزینه Clear History And Website Data روبه‌رو خواهید شد. برای پاک‌کردن حافظه کش تنها کافی است روی این گزینه کلیک کنید. پس از آن یک پیام پاپ‌آپ پایین صفحه نمایان می‌شود. حال شما باید روی نوشته قرمزرنگ یعنی Clear History And Data بزنید تا حافظه کش سافاری شما خالی شود.

همچنین شما می‌توانید کمی اسکرول کنید تا گزینه Advanced را مشاهده نمایید. در گزینه Advanced شما می‌توانید کوکی‌ها و اطلاعات ذخیره شده توسط سایت‌ها را هوشمندانه‌تر پاک نمایید. هر چند در این بخش گزینه Remove All Website Data وجود دارد که همه اطلاعات را حذف خواهد کرد.

اگر می‌خواهید که اطلاعات مربوط به یک وب‌سایت خاص را حذف نمایید تنها کافی است در بالا سمت راست تصویر روی گزینه Edit کلیک نمایید. با زدن دکمه Edit شما می‌توانید اطلاعات هر وب‌سایتی که دوست دارید را به‌صورت دستی پاک نمایید بدون اینکه به اطلاعات دیگر آسیبی برسد.

باید بدانید پاک‌کردن حافظه کش سافاری باعث می‌شود تا از سایت‌هایی که درونشان لاگ این کردید لاگ اوت بشوید. همچنین تمامی پسوردهایی که روی وب‌سایت‌ها مختلف ذخیره کرده‌اید نیز پاک خواهد شد. بهتر است قبل از پاک‌کردن کش سافاری از این پسوردها پشتیبان‌گیری کنید

کش آیفونپاک‌کردن حافظه کش برنامه‌ها

همان‌طور که گفتیم علاوه بر مرورگرها برنامه‌ها نیز به‌صورت کاملاً مستقل حافظه کشی دارند که اطلاعاتی را روی حافظه گوشی شما ذخیره می‌کنند. اما چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم؟ تنها کافی است تا به‌صورت جداگانه حافظه کش برنامه‌های بی‌استفاده را پاک نمایید.

برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید نیز کش دارند و اطلاعاتی روی گوشی شما ذخیره می‌کنند. اگر برنامه بلااستفاده‌ای روی گوشی خود دارید بهتر است آن را کاملاً حذف یا حافظه کش آن را خالی کنید. اما چگونه می‌توان حافظه کش برنامه‌ها را خالی کرد؟

برای این کار وارد تنظیمات گوشی آیفون خود شوید. پس از آن نیاز است که قسمت General را پیدا کرده و وارد این قسمت شوید. در قسمت General گزینه‌ای با نام iPhone Storage وجود دارد. بهتر است آن را در صفحه General پیدا کرده و روی آن کلیک نمایید.

کش آیفونپس از آن وقتی که روی آن کلیک کردید صبر کنید تا همه برنامه‌های نصب شده روی دستگاه شما لود شوند. حال لیست برنامه‌های نصبی روبه روی شما است. تنها کافی است برنامه‌ای که می‌خواهید حافظه کش آن را پاک کنید را پیدا کرده و روی آن کلیک نمایید تا وارد تنظیماتش شوید.

در صفحه تنظیمات مربوط به برنامه گزینه‌ای با نام Ofload App مشاهده خواهید کرد. به‌محض اینکه روی این گزینه ضربه بزنید حافظه کش برنامه موردنظر شما خالی خواهد شد. این گونه فضای خالی حافظه گوشی شما بیشتر خواهد شد و ممکن است مشکل اجرای برنامه شما نیز رفع گردد.

البته گوشی آیفون نوعی قابلیت دارد که پاک‌کردن کش را خودش انجام می‌دهد. وقتی که تیک این گزینه را بزنید وقتی که حافظه گوشی شما بیش از حد مجاز پر شود خود گوشی آیفونی کش برنامه‌ها و بازی‌هایی خیلی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را پاک می‌کند تا حافظه بیشتر شود.

کش آیفونخاموش روشن‌کردن دستگاه

گاهی اوقات خاموش و روشن‌کردن دستگاه نیز می‌تواند راه‌حل خوب و مناسبی برای شما باشد. اگر به دنبال پاسخ سؤال چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم هستید بهتر است که یک‌بار ری استارت کردن گوشی خود را تست نمایید. در واقع در اینجا منظور ما بازگشت به تنظیمات کارخانه نیست.

بسیاری از ما علاوه بر خالی‌کردن حافظه گوشی خود به دنبال این هستیم که سرعت گوشی خود را نیز بهبود ببخشیم. یکی از دلایلی که باعث می‌شود گوشی آیفون شما کند شود این است که حافظه‌های کش رم مموری گوشی شما را اشغال کرده و اجازه نمی‌دهند به‌خوبی کار کند.

وقتی که گوشی خود را ری استارت کنید مدیریت حافظه رم گوشی به‌خوبی انجام شده و مشکل کندی گوشی شما نیز رفع خواهد شد. برای ری استارت کردن تنها کافی است که از روش سنتی و همیشگی استفاده نمایید. دکمه پاور گوشی را گرفته و نگه دارید و گزینه خاموش روشن یا ری استارت را بزنید.

البته به‌یک‌باره خاموش‌کردن دستگاه گزینه مناسب‌تری است. بهتر است به‌جای انتخاب گزینه ری استارت کردن گوشی را یک‌بار کامل خاموش کنید. پس از آن دکمه پاور گوشی را نگه دارید تا گوشی آیفون شما دوباره بوت شود و سرعت و عملکرد آن بهتر گردد.

استفاده از برنامه‌های پاک‌کننده

شاید خیلی از شما نمی‌خواهید پاسخ‌های سؤال چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم را تست کنید. در چنین مواردی شما می‌توانید از گزینه‌های میان‌بر موجود در بازار و اپ‌استورهای معتبر استفاده کنید. برنامه‌هایی وجود دارند که به آن‌ها صرفاً پاک‌کننده گفته می‌شود.

چنین برنامه‌هایی گوشی شما را آنالیز می‌کنند. پس از اینکه آنالیز آن‌ها تمام شد می‌توانید به‌خوبی ببینید که چقدر از حجم حافظه شما توسط کش برنامه‌ها پر شده است. علاوه‌برآن میزان استفاده شما از آن برنامه را نیز نشان خواهد داد تا تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید.

حال کافی است برنامه‌هایی که می‌خواهید کششان پاک شود را تیک بزنید. پس از آن روی گزینه معمولاً Clear Cache کلیک کنید تا کش تمامی برنامه‌هایی که می‌خواهید پاک شود. این روش راحت‌تر بوده و می‌تواند سریع‌تر از روش‌های قبلی نیز عملکرد.

در اینجا دیگر فرایند پاک‌کردن کش برنامه به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود؛ بنابراین اصلاً نیازی نیست که شما به تنظیمات گوشی مراجعه نمایید و کار شما نیز راحت‌تر خواهد بود. بهتر است شما نیز به‌جای پاک‌سازی دستی از برنامه‌های پاک‌کننده استفاده نمایید.

البته قابلیت‌های چنین برنامه‌هایی تنها مختص به پاک‌کردن حافظه کش برنامه‌ها نیست. با برنامه‌های پاک‌کننده آپشن‌های مختلفی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می‌توانید از همه آن‌ها استفاده نمایید. این گزینه باعث می‌شود تا در مدیریت حافظه داخلی خود با مشکلات مواجه نشوید.

اگر شما نیز می‌خواهید یکی از بهترین برنامه‌های پاک‌کننده آیفون را بشناسید بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه یکی از بهترین و پر طرف‌دارترین برنامه پاک‌کننده گوشی‌های آیفونی را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید از آن استفاده نمایید.

کش آیفون

برنامه iMyfone Umate

برای استفاده از این برنامه به یک کامپیوتر ویندوزی یا مک احتیاج دارید. در قدم اول لازم است تا برنامه iMyfone Umate را روی کامپیوتر ویندوزی یا مک خود نصب کنید تا بتوانید فرایند شناسایی فایل‌های کش گوشی خود را آغاز نمایید و آن‌ها را پاک نمایید.

پس از اینکه برنامه را نصب کردید کافی است که کابل گوشی آیفون خود را به کامپیوتر متصل نمایید. پس از گوشی را به کابل متصل کنید و منتظر بایستید تا گوشی شما توسط کامپیوتر و برنامه موردنظر شناسایی شود. پس از اینکه شناسایی به اتمام رسید کافی است تا گزینه Scan را بزنید.

پس از زدن این گزینه برنامه شروع به گشتن در حافظه شما می‌کند. این برنامه قادر است تمامی فایل‌های اضافی و بدون استفاده گوشی آیفون شما را شناسایی نماید. همچنین این برنامه فایل کش برنامه‌های گوشی شما را نیز شناسایی می‌کند و به شما اجازه می‌دهد با چند کلیک ساده از شر آن‌ها راحت شوید.

اگر چیز خیلی مهمی برای ازدست‌دادن نداشته باشید کار شما راحت‌تر است. تنها کافی است پس از پایان اسکن روی گزینه Clear Junk & Temporary Files را بزنید تا برنامه به‌صورت اتوماتیک همه قابل‌های اضافی گوشی شما را پاک‌کرده و حافظه گوشی شما به طرز قابل‌توجهی افزایش بیابد.

دانلود برنامه iMyfone Umate

جمع‌بندی

در نهایت در این مقاله به سؤال چگونه کش آیفون خود را پاک کنیم پاسخ دهیم. شما می‌توانید با استفاده از روش‌هایی که در بالا به شما معرفی شد بهتر حافظه کش برنامه‌های خود را کنترل نمایید. این موضوع باعث می‌شود تا در آینده دچار مشکل پر شدن حافظه نشوید و مشکلی پیش نیاید. علاوه‌برآن مدیریت درست حافظه کش باعث می‌شود تا فشار قابل‌توجهی از روی رم گوشی شما برداشته شود.

این گونه رم گوشی در پردازش اطلاعات بهتر عمل خواهد کرد و سرعت گوشی شما نیز به طرز قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. نظر شما چیست؟ تابه‌حال از کدام روش برای پاک‌کردن حافظه کش گوشی آیفون خود استفاده می‌کردید؟ اگر روش بهتری بلد هستید خوشحال می‌شویم این روش را در قسمت کامنت‌ها با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.