AD

حافظه GDDR7 سامسونگ

حافظه GDDR7 سامسونگ
0 3,563

سامسونگ در Memory Tech Day سالانه خود در سن خوزه برخی به روز رسانی‌ها را در مورد محصولات حافظه نسل بعدی خود از جمله حافظه GDDR7 سامسونگ فاش کرده است. در کنار حافظه سریع و کم مصرف GDDR7، سامسونگ حافظه Shinebolt HBM3E خود را معرفی کرد که برای هوش مصنوعی و پردازنده‌های گرافیکی محاسباتی آینده توسعه می‌یابد.

حافظه GDDR7 مدتی است که در حال توسعه است. قرار است در نسل بعدی کارت‌های گرافیک سری Blackwell RTX 50 و RDNA 4 RX 8000 ظاهر شود.

حافظه GDDR7 در مقایسه با ولتاژ کاری 1.35 ولت GDDR6 و GDDR6X روی 1.2 ولت تنظیم شده است. با فرض اینکه سرعت بالای 32 گیگابیت بر ثانیه را همانطور که پیش‌بینی شده است مشاهده کنیم، کل پهنای باند 1 ترابایت بر ثانیه در یک گذرگاه 256 بیتی امکان‌پذیر است. در مورد گذرگاه 384 بیتی، این پهنای باند تا 50 درصد بیشتر افزایش می‌یابد.

شاید بخوانید: ULTRARAM جدیدترین فناوری حافظه برای رایانه شما

سامسونگ قبلاً فاش کرده بود که حافظه GDDR7 از سیگنال PAM3 (مدولاسیون پالس-دامنه) در مقابل PAM4 GDDR6X استفاده می‌کند. در حالی که PAM4 برای فرکانس‌های بالاتر مناسب‌تر است، پیاده‌سازی PAM3 آسان‌تر است و آن را به گزینه بهتری برای کارت‌های گرافیکی مقرون‌به‌صرفه تبدیل می‌کند. این تا حدی توضیح می‌دهد که چرا ما هرگز کارت‌های GDDR6X مقرون به صرفه را ندیده‌ایم، حتی اگر حافظه سریع‌تر هنگام در نظر گرفتن گذرگاه‌های حافظه نسبتاً نازک پردازنده‌های گرافیکی میان‌رده فعلی مفید باشد.

این ویدئو را شاید بخوانید ببینید:  حافظه رم RAM چیست؟

PAM3 میانگین نرخ خطای بیت کمتری را ارائه می‌دهد، اما با توجه به عملکرد ذاتی بالاتر ارائه شده توسط GDDR7، PAM4 در حال حاضر به عنوان گزینه ارجح در نظر گرفته می‌شود. آیا این چیزی است که Micron ممکن است در آستین خود داشته باشد؟ باید منتظر بمانیم و ببینیم. یک RTX 5090 Ti فرضی با گذرگاه 512 بیتی و GDDR7X منجر به رتبه بندی پهنای باند بالای 2 ترابایت بر ثانیه می‌شود.

 

سامسونگ همچنین در مورد نسل بعدی حافظه HBM3E خود صحبت کرد. در حالی که ما دوست داریم حافظه HBM3E در کارت‌های گرافیک بازی گنجانده شود، هزینه و پیچیدگی آن را منتفی می‌کند. سامسونگ می‌گوید حافظه Shinebolt آن می‌تواند تا 9.8 گیگابیت بر ثانیه در هر پین برسد که به یک single HBM3E stack 1.225GB/s پهنای باند می‌دهد. این بسیار بالاتر از 819 گیگابیت بر ثانیه ارائه شده توسط HBM3 است.

حافظه HBM3E سامسونگ
حافظه HBM3E سامسونگ

 

اگر چند stack اضافه کنید، این اعداد به سرعت بالا می‌روند. بر اساس اعدادی که از سایت Anandtech به دست آمده است، یک GPU پرچمدار از نظر تئوری می‌تواند دارای 216 گیگابایت حافظه با پهنای باند خیره کننده 7.35 ترابایت بر ثانیه باشد. در مقایسه، یک RTX 4090 رفرنس با سرعت 1008 گیگابایت بر ثانیه بسیار ضعیف است.

با توجه به اینکه حداقل یک سال تا عرضه کارت‌های GDDR7 باقی مانده است، سامسونگ هنوز نگفته است که آیا GDDR7 را به صورت انبوه تولید می‌کند یا خیر.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.