AD

نقد و بررسی بازی Cyberpunk 2077

بازی سایبرپانک 2077
0 351

معرفی اولیه بازی سایبرپانک

در پست قبل سایت مجله بازی موبایل ایموجو در مورد بازی دوم اترنال صحبت کردیم و اکنون نوبت به یک بازی با سبک RPG رسیده است. بازی سایبرپانک 2077 جدیدترین پروژه شرکت CD Projekt Red، یک استودیو لهستانی که در این نسل با انتشار بازی شاهکار The Witcher 3: Wild Hunt اسم و رسمی برای خود ساخته است – بازی ای که به عقیده ی بسیاری یکی از بهترین بازی های ایفای نقشی است که تابحال ساخته شده است. بنابراین، تیم توسعه با حماسه آینده ی جهان باز، معیار بسیار بالایی برای دستیابی دارد.

در سایه یک شهر وسیع و آینده نگرانه متشکل از چندین منطقه مجزا، در این بازی شما بازیکن را دنبال خواهد کرد هنگامی که او یک سفر حماسی را برای کشف اسرار جاودانگی آغاز می کند. این ماجراجویی با خطرات همراه خواهد بود – چه این سفر را را با سندیکاهای مجرمانه فاسد، هکرهای هوشمند یا قدرتهایی فراتر از تصور خود بگذرانید یا نه. خب حداقل شما کیانو ریوز را همراه خود در بازی سایبرپانک 2077 خواهید داشت.

در مقایسه با ویچر 3، این بازی انحراف جدی دارد. این یک تجربه جهان باز است که در سراسر شهر نایت سیتی به وقوع می پیوندد. شما در این بازی شاهد یک محیط گسترده، سازش ناپذیر و پر از تهدیدهای ناشناخته، افراد عجیب و غریب و داستان های شاخه ای، پر از مجموعه ای از پیچ و خم ها هستید که همه بی صبرانه منتظر کشف آن ها هستند. ما در نمایشگاه های مختلف تجاری چندین بار نسخه اولیه آن را دیده ایم و این یکی از بلند پروازانه ترین تجربه های بازی سبک RPG است که طی سال ها دیده ایم. انتظارات بسیار بالایی را دارد که باید برآورده کند و تنها زمان مشخص خواهد کرد که توانسته به این انتظارات جواب مثبتی بدهد یا نه.

بازی سایبرپانک 2077
بازی سایبرپانک 2077

گیم پلی بازی Cyberpunk

آخرین کار CD Projekt Red یک حماسه جاه طلبانه است، هر آنچه از The Witcher 3: Wild Hunt آموخته است را گرفته و با استفاده از آن چشم انداز وسیع و نوآورانه ای از آینده شکسته ما ساخته است. من به تماشای یک نسخه نمایشی گیم پلی 50 دقیقه ای در Gamescom 2019 پرداختم و یک نگاه اجمالی دیگر به آنچه در خیابان های نئون شهر نایت سیتی منتظر است، انداختم. دنیای بازی Cyberpunk 2077 متشکل از چندین شهر ایالتی است که هر یک نمایانگر جنبه ای متفاوت از جامعه هستند. نسخه ی نمایشی ما را به Pacifica که زمانی یک قطب مرفه بود ولی اکنون در معرض نابسامانی خشونت باندها، بی خانمان ها و بازارهای فاسد زیرزمینی قرار گرفته است، برد.

به نظر می رسد این مکان بازی سایبرپانک 2077 جای خیلی خوبی برای حضور نیست و شخصیت ما متوجه می شود که خیلی زود پس از ورود به یک کلوپ شبانه، کنار کشیده شده و برای دیدار با رهبر فراکسیون محلی – Placide- به طبقه دیگری اسکورت می شود. پس از دیدار با The Voodoo Boys، او می خواهد قهرمان ما (V) به یک باند رقیب معروف به  The Animals نفوذ کند. درخواستی مانند این در ظاهر بسیار ساده است، چرا که این باند در یک مرکز خرید متروکه پر از دام، اسرار و چیزهای دیگری است که شما نمی خواهید کاری با آنها داشته باشید.

بازی سایبرپانک 2077
بازی سایبرپانک 2077

شخصیت بازی و دیالوگ ها

به طور تقریبی هر لحظه در این بازی به سبک RPG با گزینه های گفتگوی معنی دار همراه است. نظر مردم درباره آواتار شما با هر تصمیمی که میگیرید، کوچک یا بزرگ، منعکس می شود. شما می توانید رویکرد تهاجمی را در پیش بگیرید، کاملاً ساکت بمانید یا حتی از داستان های زندگی خود برای ارتباط با جمعیت استفاده کنید. شما برای ایجاد Cyberpunk خود از بین سه داستان انتخاب می کنید و پس از آن دیگر بازگشتی وجود ندارد.

نحوه ایجاد آواتار نیز با گزینه های سفارشی سازی کامل همراه است، دقیقاً تا جزئیات صورت در گونه های شما، زخم هایی از دستکاری سایبرنتیک به نمایش می گذارد. به عنوان یک شخص طرفدار بازی های ایفای نقش، برایم بسیار جالب بود که اینگونه می توانم به طور کامل در جایگاه شخصیت بازی قرار بگیرم و انتخاب ها و ایفای نقش را بسیار نزدیک به شخصیت خودم انجام دهم. این مورد چیزی نیست که به همین راحتی ها در عناوین تریپل A بتوان دید و با توجه به آینده دور بازی Cyberpunk 2077، من توقع این تنوع را دارم.

V مجبور است در سراسر نسخه ی نمایشی برخی از تصمیمات سخت پیش گفته را اتخاذ کند، از جمله اینکه آیا آنها اجازه می دهند Placite به پیوند شخصی خود (Personal Link)، دستگاهی که تقریباً روی مچ همه افراد در Night City قرار دارد، منتقل شود. اجازه ورود به کسی شما را آسیب پذیر می کند و در کنار چارچوب ذهن شما اسرار شما را فاش می کند. با توجه به اینکه شما چه تصمیم می گیرید، ممکن است به ضرر شما تمام شود یا نه.

بازی سایبرپانک 2077
بازی سایبرپانک 2077

قابلیت های بازی Cyberpunk 2077

پس از موافقت با ماموریت خود برای نفوذ به The Animals، V با یک موتور سیکلت کاملاً آینده نگرانه از شهر عبور می کند. CD Projekt Red گفته که در بازی سایبرپانک 2077، وسایل نقلیه متنوعی در سراسر نایت سیتی وجود خواهد داشت که بعضی از آنها را خودتان فرا می خوانید و برخی دیگر ممکن است در حالی که از خیابان عبور می کنید، آن را به سرقت ببرید. عمل رانندگی بسیار عالی به نظر می رسد، چیزی که تصور می کنم بعد از صرف ساعتها در این دنیا مهم باشد. شما همچنین می توانید دوربین سوم شخص را انتخاب کرده و نگاه بهتری به شخصیت سایبرپانک خود بیندازید.

پس از رسیدن به مقصد، سرانجام برخی از جنگهای چند جانبه بازی Cyberpunk 2077 را در به صورت اولیه مشاهده می کنیم. صرف نظر از اینکه چه تعداد دشمن در اتاق حضور دارد یا کجای دنیا هستید، می توان به روش های مختلفی با هر وضعیتی مقابله کرد. همه این ها به کلاس شما بستگی دارد، که CD Projekt Red تأکید کرده کاملا غیرخطی است. شما مجبور به انتخاب نقش خاصی نیستید و اگر تلاش کافی داشته باشید می توانید همه چیز را باهم ترکیب کنید.

توانایی های شخصیت اصلی سایبرپانک ۲۰۷۷

بازی دو گزینه کلاس مشخص را به ما ارائه داد – یک مرد هکر مخفی کار و یک زن خشن و مبارز سرسخت. در تجربه کامل بازی سبک RPG نمی توانید به راحتی این کار را انجام دهید، اما برای راحتی کار، توسعه دهندگان کاری کاملاً جادویی انجام داده اند. من با دیدن هکر وقتی به صورت نشسته از مجتمع های تاریک عبور کرده و قبل از اینکه دست دشمنان را به اسلحه ای به نام Nanowire قطع کند، حواس دشمنان را با هک کردن دستگاه فروش خودکار پرت می کرد، عاشق این بازی شدم. اگر دوست ندارید دستان خود را به خون آلوده کنید، این کیت همچنین می تواند دشمنان را از دور هک کند.

وقتی در حال پیشرفت در داخل تاسیسات بودیم، با دری مواجه می شویم که انرژی سایبرنتیک کافی برای دسترسی نداریم  و این زمانی است که اولین سوئیچ ما بین کلاس ها در بازی Cyberpunk 2077 اتفاق می افتد. اکنون ما یک فرد خشن و هیکلی با توانایی تکه تکه کردن دشمنان با دستان خالی هستیم. جز اینکه او خشم خود را با باز کردن در آهنین خالی می کند. خیلی زود ما وارد دهلیز بازار که پر از نگهبان است می شویم.

هدف رسیدن به یک ون است که در وسط آن واقع شده است، انجام اهداف و رسیدن به آن ها کار ساده ای نیست. خوشبختانه V در بازی سایبرپانک 2077 بیش از اندازه کافی قدرت دارد. او با استفاده از قابلیتی به نام سریع مانند گلوله (bullet time-esque) ساختمان ها را از وسط پاره کرده و در چند ثانیه جوخه هایی از دشمنان را نابود می کند. پس از اینکه یکی از آن ها را اسیر می کنیم، از او به عنوان سپر انسانی برای رسیدن به برجک گردان کرده و مسلسل آن را برای خود استفاده می کنیم.

بازی سایبرپانک 2077
بازی سایبرپانک 2077

گان پلی بازی سایبرپانک

گان پلی این بازی سبک RPG عالی به نظر می رسد، هنگامی که از یک سنگر به سنگر دیگری می روید و به سمت شما شلیک می شود، کمی قابل پیش بینی به نظر می رسد. من خیلی دوست داشتم که ببینم از قدرت سایبرنتیک برای افزایش مهمات استفاده شود یا حتی از آن برای تبدیل بخشی از بدن خود در یک چشم بهم زدن به اسلحه استفاده شود. Cyberpunk 2077 در دنیای خود پتانسیل بسیار بالایی را دارد و امیدوارم مکانیک تیراندازی آن محدود به مکانیک های کلاسیک و ساده نباشد. در این نسخه نمایشی، تعداد زیادی نگهبان بی نام به هوا پرتاب شدند تا هدف مرحله انجام شد.

اسلحه های Melee نیز رایج بوده و V پس از سرنگونی یک باس معروف به “The Sasquatch” یک پتک بزرگ به دست می آورد. علی رغم قدرتش، حتی او نیز نمی تواند با این جانور عظیم تن به تن مبارزه کند. او به سرعت یک نقطه ضعف در پشت او کشف می کند که اتفاقاً منبع توانایی های قدرتی او نیز هست. در بازی سایبرپانک 2077 رویارویی هایی زیادی از این دست مهندسی شده اند تا شما از قابلیت های مختلف خود بهره ببرید و تنها یه یک راه حل محدود نباشید.

من در طول نسخه ی نمایشی چیزی در زمینه سفارشی سازی اسلحه ندیدم، اما باید فکر کنم که همانند شخصیت شما و همه موارد دیگر،  با جزئیات فراوان و بیش از حد در بازی Cyberpunk 2077 مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس از انجام ماموریتی که Placide برای ما تعیین کرده، مشخص می شود که نباید به او اعتماد کرد، چرا که او با استفاده از لینک شبکه خود ما را خاموش کرده تا دوستان اسیر خود را از فضای سایر آزاد کند. بی اعتنا به بقای ما، این همان چیزی بود که او می خواست.

بازی سایبرپانک 2077
بازی سایبرپانک 2077

دنیای بازی سایبرپانک

با این حال، معلوم می شود که از پا درآوردن ما خیلی آسان نیست و به زودی برای انتقام جویی در ساحل Placide هستیم. اگر در بین راه تصمیمات متفاوتی گرفته می شد، یا اینکه می دانستیم اطلاعات متفاوتی در حال ورود است، نتیجه این ماموریت کاملاً متفاوت بود. CD Projekt Red در طراحی این بازی سبک RPG تنوع زیادی ایجاد کرده است که کاملاً مهیج بوده و باید دید آیا می تواند دامنه بسیار بلند پروازانه دو نسخه قبلی خود را حفظ کند یا خیر. من همچنین در مورد دنیای آن و به تصویر کشیدن اقلیت ها نگرانی دارم. هم افراد رنگین پوست و هم سایر افراد از طریق دنیای بازی و گفتگو به طرز مشکوکی به تصویر کشیده شده اند و از برخی جهات احساس خوبی به من نمی دهد. CDPR گفته است “آنها می خواهند شما را ناراحت کنند” اما اگر این امر از سطح شوک بالاتر نرود، باید نگران باشیم.

من احتمالاً محتوای کافی در اختیار ندارم و بدون شک شخصیت بازیکن در بازی سایبرپانک 2077 بر علیه تعصب و نژادپرستی در نایت سیتی خواهد جنگید در حالی که افراد این اقلیت ها ناامیدانه به کوچکترین امیدی که باقی است، چنگ زده اند. با این حال، از آنچه من دیده ام، حس و حال عجیب و غیر معمولی را در شما باقی می گذارد. برای کسانی که به حضور متعدد کیانو ریوز امیدوار هستند، او چندین بار در سراسر نسخه ی نمایشی ظاهر شد، ظاهراً او به عنوان یک شبح (spectre) عمل می کند، چر که به طور تصادفی در سراسر ماموریت ها ظاهر می شود. از او در بازی Cyberpunk 2077 می توانید به عنوان نسخه ی جذاب تر و خشن تر Navi در بازی Legend of Zelda یاد کنید.

آخرین برداشت ها در مورد سایبرپانک ۲۰۷۷

با مشتاق بودن  CD Projekt Red به جلو بردن معیارهایی در طراحی جهان باز، داستان سرایی و اهمیت خلق شخصیت شخصی، این بازی همچنان به عنوان یک  بازی سبک RPG خارق العاده به نظر می رسد. شخصیت V از نایت سیتی بسته به این که بازیکن چه تصمیماتی می گیرد، به پیشرفت یا تخریب شهر کمک کرده یا در نهایت منجر به نابودی خود می شود. البته همه این ها صرفاً حرف بوده تا عمل، اما همه می دانیم که CDPR می تواند از پس این کار بربیاید.

بازی سایبرپانک 2077
بازی سایبرپانک 2077

اخبار تاخیر انتشار بازی

این بازی که در ابتدا قرار بود 19 نوامبر منتشر شود و حتی نسخه گلد آن نیز رونمایی شده بود، CD Projekt Red تاخیر دیگری برای بازی Cyberpunk 2077 اعلام کرد.  متن زیر خبر منتشر شده از سوی شرکت مذکور می باشد:

از آنجایی که Cyberpunk 2077 تقریباً به عنوان یک عنوان نسل بعدی در جایی از مسیر پیشرفت کرده است، باید اطمینان حاصل کنیم که همه چیز به خوبی کار می کند و هر نسخه به راحتی اجرا می شود. ما می دانیم که وقتی کسی بگوید چگونه 21 روز می تواند در چنین بازی پیچیده و عظیمی تفاوتی ایجاد کند، ممکن است غیر واقعی به نظر برسد، اما واقعاً این کار را می کند.

بعضی از شما ممکن است این سوال را داشته باشد که معنای این کلمات با توجه به اینکه می گوییم مدتی پیش به نسخه گلد دست یافتیم، چیست. گذراندن گواهینامه یا “طلا رفتن” به این معنی است که بازی آماده است، می تواند تمام شود و تمام محتوای آن تکمیل شده است. اما این بدان معنا نیست که ما دیگر روی آن کار نکنیم و سطح کیفیت را بالا ببریم. برعکس، این زمانی است که بسیاری از پیشرفت ها روی بازی سایبرپانک 2077 انجام می شود و سپس از طریق پچ روز صفر توزیع می شود. این دوره زمانی است که ما کمتر از آنچه باید محاسبه کرده بودیم.

زمان انتشار بازی سایبرپانک چیست؟

بازی Cyberpunk 2077 در تاریخ 10 دسامبر سال 2020 منتشر می شود. در این تاریخ برای PS ، Xbox One و PC عرضه می شود. در حالی که انتظار داشتیم نسخه Google Stadia از دسامبر گذشته به تاخیر بیفتد، اکنون تأیید شده است همان در 10 دسامبر در کنار سایر سیستم عامل ها عرضه می شود.

کسانی که بازی را روی کنسول های فعلی خریداری می کنند، پس از در دسترس بودن کنسول های نسل جدید، می توانند بدون هیچ هزینه اضافی، به نسخه PS5 و Xbox Series X ارتقا دهند. CDPR همچنین تایید کرده است که به روزرسانی کامل برای تمام سیستم عامل ها در حال توسعه است، اما بلافاصله در دسترس نخواهد بود. دقیقاً چه زمانی در دسترس خواهد بود، تأیید نشده است.

تریلر های بازی Cyberpunk 207

در ماه های اخیر منتخبی از تریلرها و کلیپ های جدید گیم پلی بازی سایبرپانک 2077 منتشر شده است. مطمئناً اولین سری از ویدیوهای Night City Wire بزرگترین نگاه ما نسبت به این بازی بود، با چندین نمایش مهم و تریلر که نشان می داد توسعه دهندگان چقدر عمیق در دل جزئیات فرو رفته بودند. برای مشاهده کلیپ ها و تریلرهای جدید تر می توانید به کانال توئیچ و یوتیوب شرکت CDPR که تحت عنوان Night City Wire منتشر می شود، مراجعه کنید. این روز ها هر کجا که بروید نام این بازی را می شنوید، امیدوارم که این بازی سبک RPG بتواند انتظارات بازیکن ها را برآورده کند. اگر علاقه مند هستید تا با  نقد و بررسی بازی های بیشتر آشنا شوید، با ما در در بخش نقد و بررسی بازی سایت ایموجو همراه باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.