AD

بررسی بازی fifa 23

2 332

فیفا یکی از بزرگ‌ترین و بهترین مجموعه‌های بازی در یک قرن اخیر است. این مجموعه بازی از ابتدا تا به امروز در نسخه‌های متفاوت توانسته است نظر مثبت طرفداران یا منتقدان را به شکل‌های گوناگون جذب کند؛ البته بدون شک گاهی کاستی‌هایی بوده و نقدهایی به این بازی وارد است. فیفا 23 آخرین ساخته الکترونیک آرتز از مجموعه فیفا است. الکترونیک آرتز با تولید این بازی به مجموعه آثار فیفا پایان داد و اعلام کرد که از این پس بازی‌های فوتبالی جدید خود را با نام و عنوانی نوین عرضه خواهد کرد. باید دید که الکترونیک آرتز با پایان یافتن قرارداد فیفا، قصد دارد تا چگونه اثری ممتاز و باکیفیت را به طرفداران معرفی کند. به هر جهت، در این بلاگ قصد داریم تا به بررسی بازی fifa23 بپردازیم تا ببینیم آخرین ساخته الکترونیک آرتز چه نقاط قوت و ضعفی دارد. در ادامه همراه ما باشید.

کیفیت بازی fifa23

کیفیت-بازی-فیفا-23

یکی از عوامل بسیار مهم در بازی‌های ورزشی مانند فیفا، گرافیک و کیفیت آن است. در ابتدای عرضه، این بازی از نظر گرافیکی و کیفیت با کاستی‌هایی همراه بود؛ اما با گذشت زمان و ارائه آپدیت‌های جدید از جانب کمپانی الکترونیک آرتز شاهد پیشرفت چشمگیری بودیم. با این وجود همچنان در وضعیت فعلی می‌توان گفت که از منظر کیفیت در این بازی شاهد تجربه‌ای شدیدا متفاوت نیستیم. اگر سری گذشته از بازی‌های fifa را تجربه کرده باشید، می‌دانید که در انتها بازی با کیفیت متفاوت‌تری آپدیت شد. حال می‌توان گفت که کیفیت انتهایی فیفا 22 سنگ بنای این نسخه از بازی قرار گرفت.

گیم پلی بازی fifa23

گیم-پلی-بازی-فیفا-23

همیشه بین طرفداران سری بازی‌های PES و fifa جنگی بزرگ به پا بوده است. عموما کسی پیروز این میدان می‌شد که می‌توانست گیم پلی متفاوت‌تر و بهتری را عرضه کند. به همین جهت در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی گیم پلی بازی فیفا 23 بپردازیم.

سرعت بازی، لاک پشتی‌تر از همیشه

سرعت-بازی-فیفا-23

این نکته همیشه در بازی‌های فیفا قابل مشاهده بوده است که سرعت بازیکنان بسیار کم است. عموما توجیه بسیار مناسبی که برای این مسئله وجود داشت این بود که فیفا قصد دارد تا فضای رئال‌ یا به اصطلاح واقع‌گرایانه‌ای را به مخاطبین خود نشان دهد؛ اما در این بازی سرعت بازیکنان نسبت به نسخه‌های گذشته بسیار کاهش یافته است. عده‌ای از طرفداران از این موضوع استقبال کردند و آن را به فال نیک گرفتند. با کاهش سرعت شما کنترل بیشتری بر روی حرکات بازیکنان در حمله و دفاع خواهید داشت و از این رو می‌تواند هیجان کافی و مناسبی را به شما تزریق کند.

تعادل در قدرت

تعادل-قدرت-بازیکنان-فیفا-23

یکی از مشکلاتی که بعضا در بازی‌های ورزشی مشاهده می‌شود، بالانس نبودن وضعیت شما و رقبا است. این موضوع تلاش شده تا در فیفا23 کاهش پیدا کند. البته همچنان در هنگام بازی مقداری حس خواهید کرد که قدرت حریف شما بیشتر است و آن بالانس لازم برقرار نیست. با این وجود سازندگان بازی فیفا23 پیش‌تر اشاره کرده بودند که تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا قدرت یا سرعت بازیکنان یک تیم بالانس قدرت عملکردی پلیرها را برهم نزند. برخی از طرفداران عنوان می‌کنند که چنین چیزی هنوز جای کار دارد و می‌توانند با بهبود بخشیدن به یکسری حرکات شرایط را بهتر کنند. به عنوان مثال در عرضه اولیه، شوت‌های بیرون‌پا یا ضربات ایستگاهی بسیار قوی بودند و به مرور زمان با ارائه آپدیت‌های مختلف از قدرت آن‌ها کاسته شد.

ویژگی‌های جدید بازیکنان

ویژگی-های-جدید-بازیکنان-فیفا-23

فیفا23 به مانند نسخه‌های گذشته ویژگی‌های جدیدی برای درنظر گرفتن دارد. به عنوان مثال در فیفا23 شاهد سیستم هایپر موشن بهبود یافته و پیشرفته هستیم. در این سیستم تلاش شده است تا انیمیشن‌ها و حرکات کلی بازیکنان و نحوه ضربه زدن آن‌ها پیشرفت چشمگیری داشته باشد. به درستی باید گفت که چنین تلاشی ستودنی است و در حال حاضر شاهد هستیم که بازی بسیار روان و نرم شده است. البته باید گفت که همچنان باگ‌های بسیار بزرگی در دل بازی وجود دارد که گاهی تو ذوق پلیر می‌زند.

نکته دیگری که در ارتباط با ویژگی‌های جدید بازیکنان وجود دارد، نحوه دویدن آن‌ها است. در این بازی شما شاهد سه مدل دویدن  Explosive، Controlled و Lenghty هستید. حالت اول دویدن، عموما برای بازیکنانی است که تکنیک دریبلینگ قوی دارند و جالب است بدانید که حالت سوم برای بازیکنان بلند قامت و بسیارفیزیکی درنظر گرفته شده است. در حالت سوم بازیکنان می‌توانند سریعا به سرعت بسیار بالایی برسند و بازیکنان تیم حریف را جای بگذارند. حالت دوم که پیش‌تر مطرح شد دقیقا به عنوان حد واسط و میانه حالات اول و سوم درنظر گرفته می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که قابلیت جدید فیفا باعث شده است تا شما به نسبت مساوی بتوانید از انواع بازیکنان مختلف به زیبایی هرچه تمام‌تر استفاده کنید.

ویژگی‌های جدید بازی

ویژگی-های-جدید-بازی-فیفا-23

از دیگر ویژگی‌های جدید بازی می‌توان به مدل شوت‌های جدید اشاره کرد. در کنار شوت‌های قدیمی مانند فینس، شاهد مدل جدیدی با پاور شات خواهید بود. درواقع این مدل شوت به این گونه است که با زدن دکمه‌های مختلف، دوربین بر روی توپ فوتبال زوم می‌شود و بازیکن توپ را شوت می‌کند! تعجب کردید نه؟ درواقع این قابلیت پاور شات، بسیاری از طرفداران این مجموعه را به یاد کارتون فوتبالیست‌ها می‌اندازد. البته باید گفت که شما از طریق تنظیمات می‌توانید قابلیت پاور شات را به راحتی غیرفعال کنید. وجود پاور شات در بازی می‌تواند بالانس قدرتی را اندکی برهم بزند. همچنین بایستی به این نکته توجه کنید که ضربه زدن این شوت‌ها به آن سادگی هم که فکر می‌کنید نیست! شما پیش از ضربه بازیکن بایستی زاویه دوربین را به نحو احسن تنظیم کنید و همچنین دفاع تیم حریف در این بین می‌تواند جاگیری مناسبی درمقابل شوت شما داشته باشد.

یکی دیگر از تغییرات بازی fifa23 مربوط به مکانیسم ضربات آزاد و پنالتی می‌شود. ضربات پنالتی و آزاد نسبت به گذشته تغییرات جدی داشته و سخت تر شده است. برای این‌که بتوانید یک پنالتی یا ضربه آزاد موفق و زیبا بزنید، بایستی بسیار تلاش و تجربه کسب کنید.

حالت‌های بازی

سال‌های گذشته الکترونیک آرتز در اقدامی جالب تصمیم گرفت تا حالت‌های مختلف را به بازی اضافه کند. با اضافه شدن حالت‌های مختلف بازیکنان می‌توانستند شرایط جالبی از فوتبال را تجربه کنند. EA تمرکز خود را بر روی موضوع آلتیمیت تیم افزایش داده و تغییرات چشمگیری در آن ایجاد کرده است. به طور کلی فیفا23 حالت‌های زیر را برای تجربه بهتر فراهم کرده است:

 • بازی‌های دوستانه: شما به مانند سری‌های گذشته می‌توانید با پلیر دیگر به شکل دوستانه به بازی بپردازید.
 • مدیریت تیم: در این حالت، شما می‌توانید نقش یک مدیر تیم را به عهده بگیرید. شما دقیقا به مانند یک مربی واقعی، بازیکنان خود را انتخاب و جذب می‌کنید. می‌توانید تکنیک و تاکتیک‌های مخصوص هر یک ازآن‌ها را نیز در طی بازی مشخص کنید.
 • کریر حرفه‌ای: در این حالت شما یک بازیکن حرفه‌ای با ویژگی‌های موردنظر خود می‌سازید. با کمک این بازیکن می‌تواند در تیم‌های بزرگ دنیا و مسابقات فوتبال شرکت کنید و به شکل کامل تجربه یک بازیکن حرفه‌ای را برای خود رقم بزنید.
 • فصل بندی آنلاین: در این حالت، شما می‌توانید در لیگ‌ها و رقابت‌های آنلاین شرکت کنید. شما می‌توانید تیم خود را انتخاب کنید و در مسابقات بزرگ آنلاین در کنار دیگر بازیکنان به رقابت بپردازید.
 • حالت داستانی: در حالت داستانی شما می‌توانید داستان زندگی یکی از فوتبالیست‌ها و ارتباط او با دنیای فوتبال را تجربه کنید.

جمع بندی گیم پلی بازی fifa23

 درمجموع می‌توان گفت که نسخه جدید و آخر فیفا23 از آن جمله بازی‌هایی است که می‌تواند تا مدت‌ها شما را سرگرم کند. همچنین اگر به دنبال بازی برای سرگرمی‌های چند نفره هستید، فیفا23 می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. ریتم و بالانس بازی در این نسخه بهبود بسیار ویژه‌ای یافته است و نه می‌تواند آن‌قدر خسته کننده باشد که دست از آن بکشید و نه آن‌قدر هیجانی که به آن بسیار وابسته شوید. همین موضوع سبب می‌شود تا فیفا23 بیش از پیش به فوتبال واقعی و شرایط بازیکنان شبیه باشد و تجربه‌ای مناسب را برای شما به ارمغان بیاورد.

تغییرات صوتی و تصویری در این بازی نسبت به نسخه‌های گذشته چگونه است؟

نسخه فیفا23 نسبت به نسخه‌های گذشته از نظر صوتی و بصری تغییر چندانی نکرده است؛ اما کیفیت ورزشگاه‌ها، چمن بازی و همچنین جزئیات مربوط به تماشاگران نسبت به نسخه‌های گذشته با پیشرفت چشمگیری مواجه شده است. یکی از نقدهایی که پیش‌تر به تماشاگران در بازی‌های فیفا می‌شد این بود که چرا همه آن‌ها تکراری هستند و از یک انیمیشن بهره می‌برند؟! فیفا تلاش کرده است تا این موضوع را به شکل مثبتی حل کند. انیمیشن‌های مربوبط به تماشاگران در بازی افزایش یافته است و تقریبا نمی‌توانید چهره‌های تکراری را در بازی مشاهده کنید.

آیا فیفا لایسنس تمامی تیم‌ها را دارد؟

متاسفانه در این نسخه، فیفا لایسنس لیگ‌هایی همچون ژاپن و برخی از تیم‌های سری آ را از دست داده است؛ اما به طور کلی باتوجه به تنوع بالای تیم‌ها، ضعفی از این نظر احساس نمی‌شود.

آخرین نسخه و وداعی خاطره‌ انگیز

باور کنید که فکر کردن به این نکته که بازی fifa23، آخرین نسخه از سری بازی‌های فیفا است، اشک را از چشمانمان جاری می‌کند. هرچند خبر خوب این است که الکترونیک آرتز عنوان کرده است که این سری بازی را در قالب اسم جدیدی ادامه خواهد داد. در مجموع باید گفت که اگر به دنبال این هستید تا بار دیگر لذت پا به توپ بودن در مستطیل سبز را تجربه کنید، فیفا23 می‌تواند لذتی فوق العاده را در این زمینه برای شما به ارمغان بیاورد. در این بلاگ تلاش کردیم تا به مهم‌ترین نقاط قوت و ضعف بازی بپردازیم. خوشحال می‌شویم تا در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید که به نظر شما بازی fifa23 چگونه است؟

خرید بازی فیفا 23

خرید-بازی-فیفا-23

برای خرید بازی فیفا 23 می‌توانید وارد سایت ایران موجو شوید و نسخه مناسب خود را انتخاب نمایید. سپس با پرداخت هزینه در کوتاه‌ترین زمان امکان استفاده از بازی بصورت کاملا قانونی روی پلتفرم مورد نظر شما مهیا خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. قبانی می گوید

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر بررسیتون کامل بود ولی راجب سیستم مورد نیازش چیزی نگفتید ممنون میشم توضیح بدید راجبش

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام برای اجرای فیفا 23 شما نیازمند ویندوز 10 نسخه 64 بیت، حداقل 8 گیگابایت رم، پردازنده Intel Core i5 6600k یا AMD Ryzen 5 1600 هستید. همچنین شما نیازمند کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti یا AMD Radeon RX 570 خواهید بود حجم مورد نیازش 100گیگ هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.