AD

کسب‌وکارها و دانشگاه‌های چینی برای تقویت هوش مصنوعی به سراغ فروشندگان پردازنده‌های گرافیکی می‌روند

0 96

بر اساس گزارش‌ها، بازار کارت‌های گرافیک وارداتی انویدیا (Nvidia) در چین بازاری پر فروش است. از زمان ظهور مدل‌های زبانی مانند ChatGPT، این تراشه‌ها در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته‌اند، اما در چین چالش متفاوتی وجود دارد. به این دلیل که ایالات متحده سال گذشته انویدیا را از صادرات قوی ترین شتاب دهنده‌های هوش مصنوعی خود منع کرده است.

چین دیگر مجاز به وارد کردن مستقیم پردازنده گرافیکی Nvidia A100 یا H100 نیست؛ و قبل از اینکه فکر کنید این فرصتی برای AMD است تا با کارت‌های Instinct خود وارد بازار چین شود، باید بگوییم که MI250 AMD  نیز از فروش به این کشور منع شده است.

چین باید به گزینه‌های کم قدرت اکتفا کند. گزینه‌هایی مانند MI100 AMD که در سپتامبر گذشته اعلام کرد که توسط تحریم‌های ایالات متحده ضربه نخورده است یا A800 و H800. گفته می‌شود که این دو طرح انویدیا به طور هدفمند پهنای باند را برای مطابقت با کنترل‌های صادراتی جدید محدود می‌کنند.

رویترز گزارش می‌دهد که با توجه به محدودیت‌های جدید در صادرات، بازار زیرزمینی تراشه ایجاد شده است.

گفته می‌شود که این بازارهای تراشه عمدتاً در شهر شنژن (Shenzhen)، یکی از بزرگترین قطب‌های فناوری چین قرار دارد. فروشندگانی که رویترز با آنها صحبت کرده است، می‌گویند که می‌توانند تعداد کمی از پردازنده‌های گرافیکی Nvidia A100 را در اختیار مشتریانی قرار دهند که می‌خواهند، مثلاً برای شتاب‌دهنده هوش مصنوعی، هزینه بیشتری پرداخت کنند.

این گزارش ادعا می‌کند که این کارت‌ها با قیمتی در حدود 20000 دلار فروخته می‌شوند که تقریباً دو برابر قیمت فعلی 10000 دلار است. اما تقاضا برای این تراشه‌ها به دلیل رونق اخیر شتاب هوش مصنوعی، که ارزش وال استریت انویدیا را به بالای 1 تریلیون دلار می‌رساند، به بالا نگه داشتن قیمت‌ها نیز کمک می‌کند.

رویترز با 10 فروشنده صحبت کرد که ادعا کرده‌اند می‌توانند به راحتی تعداد کمی از کارت‌های A100 را ایمن کنند، اگرچه این عملیات در مقیاس کوچک احتمالاً برای کمک به چین برای تقویت مدل زبان و سایر عملیات‌های هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ کافی نیست. به همین دلیل است که ایالات متحده کنترل‌های جدید صادرات را بر روی این کشور اعمال کرده است، زیرا بیم آن می‌رود که این کارت‌ها در زمینه نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرند. عملیات‌های بزرگ‌تر هوش مصنوعی و آموزش مدل‌های بزرگ، بسته به وظیفه‌ای که در دست دارید، نیازمند تعداد زیادی کارت است.

هوش مصنوعی

در عوض، این فروشندگان کوچک احتمالاً راهی برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های کوچک‌تر هستند تا قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های خود را در دست بگیرند. دانشگاه‌ها، مقامات محلی و استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی همگی به عنوان کسانی شناخته می‌شوند که در برخی مواقع به دنبال این کارت‌های غیرقانونی بوده‌اند.

یکی از شرکت‌های مستقر در هنگ‌کنگ در تلاش بود تا 2 تا 4 کارت A100 را برای راه‌اندازی خود خریداری کند، البته آنها می‌دانند که خرید از این فروشندگان خطراتی دارد زیرا در این نوع خرید خبری از گارانتی نیست و اگر مشکلی پیش بیاید، پشتیبانی از مشتری وجود ندارد.

جدیدترین اخبار دنیای فناوری در رسانه ایموجو

ایالات متحده ممکن است در نهایت موضع خود را در مورد نحوه محدود کردن معاملات شرکت‌های آمریکایی تغییر دهد، همانطور که می‌تواند محدودیت‌ها را در این کشور بیشتر کند. چین با این تحریم‌ها به‌کلی مخالف است و خاطرنشان می‌کند که ایالات متحده در ماه سپتامبر، زمانی که اولین محدودیت‌های GPU اعلام شد، در تلاش بود تا یک “محاصره فناوری” را علیه این کشور اعمال کند.

انویدیا گفته است که اگر چین به طور کامل از خرید کارت‌های گرافیکی این شرکت منع شود، ممکن است ضرر کند. اگرچه، از طرفی، به صراحت اعلام کرده است که کنترل صادرات را به شدت دنبال خواهد کرد.

انویدیا در بیانیه‌ای به رویترز گفت: اگر اطلاعاتی دریافت کنیم مبنی بر اینکه مشتری توافق خود را با ما نقض می‌کند و محصولات محدود شده را برخلاف قانون صادر می‌کند، اقدامات فوری و مناسب را انجام خواهیم داد.

این اولین باری نیست که پردازنده‌های گرافیکی موضوع معاملات غیرقانونی قرار می‌گیرند. چین، یا مناطق اداری ویژه چین، موارد زیادی از قاچاق کارت‌های گرافیک به این کشور در طول سال‌ها گزارش کرده است، از جمله 300 کارت در سال 2021 و 5840 کارت در سال 2022. با این حال، این بازار زیرزمینی اخیر کمی متفاوت است یعنی دسترسی غیرقانونی به این کارت‌های گرافیکی نه با هدف دور زدن مالیات‌های آزاردهنده و هزینه‌های واردات، بلکه با هدف حفظ فعالیت در زمینه هوش مصنوعی توسط کسب و کارهای قانونی صورت می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.