AD

محققان رکورد «دانسیته انرژی» باتری‌های لیتیومی قابل شارژ را شکستند

0 85

تیمی از محققان موسسه فیزیک در آکادمی علوم چین اعلام کرده‌اند که یک باتری لیتیومی قابل شارژ با قدرت 711 وات ساعت بر کیلوگرم (وات ساعت بر کیلوگرم) ساخته‌اند.

رکورد قبلی متعلق به تیم تحقیقاتی دانشگاه Dalhousie در کانادا است که سال گذشته یک pouch cell بدون آند  575Wh/kg ساختند. محققان آکادمی علوم چین باتری خود را با 711.3 وات ساعت بر کیلوگرم، با “دانسیته انرژی” حجمی 1653.65 وات ساعت در لیتر آزمایش کرده‌اند که این مشخصات آن را به باتری لیتیومی با بالاترین دانسیته انرژی در تاریخ تبدیل کرده است.

طبق اطلاعات موجود در منابع، دانسیته انرژی سلول‌های جدید 4680 تسلا (Tesla) 272-296 وات ساعت بر کیلوگرم است. این تیم (New Atlas) یک سل باتری با دانسیته انرژی تقریباً دو برابر ساخته است، به این معنی که با وزن بسیار کمتر، بهره بیشتری از این باتری دریافت خواهید کرد؛ اما قبل از اینکه این نوع باتری در لپ تاپ‌های بازی ما ظاهر شود، باید چالش‌هایی را از پیش رو بردارد.

محققان هیچ اطلاعاتی از نوع انرژی خروجی از این باتری قابل شارژ و میزان تخریب یا مشکلات حرارتی که ممکن است ایجاد شود، ارائه نکرده‌اند. تیم تحقیقاتی اعتراف کرد که برای حل مسائلی مانند “ایمنی و طول عمر باتری” ملزم به رعایت موارد زیادی است و فناوری این باتری از “کاربرد عملی” فاصله زیادی دارد.

New Atlas خاطرنشان می‌کند که نمونه اولیه pouch cell قابل شارژ 10 آمپری به فناوری‌های بسیار پیشرفته مانند آماده سازی الکترود با بارگذاری بالا و تزریق الکترولیت در مقادیر کم نیاز دارد که به این معنی است که تولید آن به صورت تجاری پرهزینه خواهد بود.

با این وجود، محققان در مقاله خود نوشتند که این باتری با دانسیته انرژی فوق‌العاده می‌تواند نیازهای چین به فناوری منبع تغذیه با عملکرد بالا را در سناریوهای کاربردی خاص مانند ارتفاع بالا و فضای عمیق و همچنین در هوانوردی الکتریکی آینده برطرف کند.

صرف نظر از صنعت، تقاضا برای باتری‌هایی با دانسیته بالاتر در مقیاس‌های کوچک‌تر زیاد است؛ از جمله افراد متقاضی این فناوری می‌توان به گیمرها اشاره کرد که خواستار لپ‌تاپهای بازی هستند که وقتی به برق وصل نیست بیش از یک ساعت دوام بیاورد.

جدیدترین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری در رسانه ایموجو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.