AD

ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذارد- با تغییر این تنظیم، چت‌های خود را خصوصی نگه دارید

0 123

سرعت پیشرفت تکنولوژی امروزه به اندازه‌ای زیاد شده است که گاهی می‌تواند ترسناک به نظر برسد. موضوع داغ چند هفته‌ی اخیر را می‌توان مرتبط با برنامه‌ی جدید ChatGPT دانست که با استفاده از هوش مصنوعی قابلیتی را در اختیار انسان قرار می‌دهد تا بتواند با آن از طریق گفتگوی منطقی و مبتنی بر گویش انسان‌ها ارتباط برقرار نماید.

ChatGPT یکی از محصولات جدید هوش مصنوعی است که توسط شرکت OpenAI و با همکاری ایلان ماسک ساخته شد. پس از مدتی ایلان ماسک از همکاری با این شرکت کناره‌گیری کرد. این چت‌بات می‌تواند زبان انسان را متوجه شود و جواب‌هایی منطقی برای سوال‌هایی که از آن می‌پرسید، ارائه دهد.

اما همچون سایر تکنولوژی‌های جدید، لازم است تا با موارد امنیتی این چت‌بات آشنا شوید تا از فاش شدن اطلاعات خود جلوگیری نمایید. در این مقاله که با عنوان «ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذارد- با تغییر این تنظیم، چت‌های خود را خصوصی نگه دارید» برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم، پس از معرفی این چت‌بات به مواردی که باید برای امنیت خود رعایت کنید خواهیم پرداخت.

اگر شما نیز تمایل دارید تا با ChatGPT آشنا شوید و بدانید چگونه می‌توانید از طریق تنظیمات گفتگوهای خود را خصوصی نگه دارید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذاردکاربرد ChatGPT چیست؟

شرکت سازنده‌ی ChatGPT که در سال 2015 تاسیس شد، با هدف پیشرفت هوش مصنوعی برای کمک بیشتر به انسان فعالیت خود را آغاز کرد. در این راستا و با کمک ایلان ماسک، چت‌بات ChatGPT با محوریت پاسخگویی متنی به سوالات انسان در هر زمینه ایجاد شد. در واقع می‌توان گفت هدف از ایجاد این چت‌بات این بوده است تا یک دستیار آگاه برای بشریت داشته باشیم.

ChatGPT با استفاده از منبع عظیمی از متون و گفتگوهای موجود در اینترنت کدنویسی شده است تا با بیانی مشابه با انسان بتواند پاسخ‌های صحیح و مبتنی بر واقعیت در جواب سوالات مختلف ارائه کند. ChatGPT قابلیت خلاصه کردن متن‌های طولانی، نوشتن مقاله، کد نویسی و حتی یافتن الگو از میان مجموعه‌ی بزرگی از داده‌ها را دارد.

شرکت OpenAI مدعی شده است که ChatGPT می‌تواند در قالب یک جلسه پرسش و پاسخ سوال‌های بعدی کاربر را نیز پاسخ بدهد همچنان که می‌تواند خود را به چالش کشیده، خطاهای خود را بپذیرد و آن‌ها را اصلاح نماید.

با این تفاسیر می‌توان گفت که ChatGPT یک رقیب جدی برای گوگل می‌باشد و کاربران می‌توانند پاسخ سوالات خود را از این چت‌بات دریافت کنند. به همین سبب شرکت گوگل نیز تصمیم دارد تا برنامه جایگزین پیشنهادی خود را ارائه دهد.

آیا ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذارد؟

حالا که با ChatGPT و کاربرد آن آشنا شدید، لازم است موارد امنیتی کار با آن را به خوبی بشناسید. این چت‌بات با قابلیت جدیدی که ارائه کرده است، به سرعت در میان کاربران محبوب شد. همچون هر برنامه دیگری برای استفاده از آن نیاز دارید تا برخی از اطلاعات ومشخصات خود را برای ورود به آن وارد نمایید.

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی شرکت OpenAI از این برنامه استفاد کنید. برای ورود لازم است یا با حساب گوگل خود و یا از طریق ورود با شماره موبایل یا ایمیل اقدام نمایید. از آن‌جایی که کشور ایران تحریم است، شما برای ورود لازم دارید تا از شماره‌های مجازی با پیش شماره سایر کشورها استفاده نمایید.

نکته‌ی مهم این است که ChatGPT اطلاعات و چت‌های شما را ذخیره می‌کند. اگرچه این به این معنا نیست که این اطلاعات را به اشتراک می‌گذارد، اما چیزی که باید بدانید این است که کارکنان این برنامه به صورت رندوم برخی از مکالمات را برای سنجش میزان امنیت مشاهده خواهند کرد. در نتیجه مکالمات شما با ChatGPT محرمانه نخواهد بود.

همچنین مانند سایر برنامه‌ها مشخصات دیگر از جمله ایمیل، شماره تلفن، IP دستگاه و موقعیت مکانی شما ذخیره می‌شود. به طور معمول برنامه‌های مختلف این اطلاعات را با هدف تحلیل ذخیره می‌کنند. یعنی این مورد مختص به ChatGPT نیست. در صورت لزوم این اطلاعات تحویل دادگاه و یا مراجع قضایی خواهند شد.

این امکان وجود دارد که ChatGPT برای بهبود پاسخ‌دهی خود، از مکالمات انسان‌های واقعی استفاه نماید. در این صورت مکالمات شما با هدف آموزش ذخیره خواهند شد. اگرچه این امکان فراهم شده است تا افرادی که تمایل ندارند از مکالمات آن‌ها استفاده شود، با پر کردن یک فرم آن را اطلاع دهند.

ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذاردچرا امکان اشتراک گذاشتن اسرار شما در ChatGPT وجود دارد؟

برای این که بدانید به چه علت ممکن است اطلاعات شما فاش شود، لازم است به این نکته توجه داشته باشید که شرکت OpenAI امکان استفاده از این چت‌بات را به صورت رایگان و برای استفاده عموم عرضه کرده است. با محبوبیت بسیاری که این برنامه دارد، روز به روز بر تعداد افرادی که از آن استفاده می‌کنند، افزوده خواهد شد. تمامی این موارد برای شرکت سازنده خرج ایجاد می‌کند.

به همین علت برای هزینه‌های خود این شرکت می‌تواند اطلاعات کاربران را به فروش برساند. اگرچه تا کنون این اتفاق نیافتاده است. شرکت OpenAI اعلام کرده است که قصد بازاریابی از طریق فروش اطلاعات کاربران را ندارد.

سرورهای این برنامه در آمریکا قرار دارند، اما کارمندان این شرکت که البته حق فاش کردن این اطلاعات را ندارند، به تمامی آن‌ها دسترسی خواهند داشت. هزینه‌های این برنامه از طریق ارائه ChatGPT pIus به کاربران ویژه و همچنین سرمایه‌گذاری شرکت مایکروسافت در آن پوشش داده می‌شود.

برای امنیت بیشتر در استفاده از ChatGPT چه باید کرد؟

همواره برای کاربران این نگرانی وجود دارد که ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذارد، بنابراین بهتر است در هنگام استفاده از این چت‌بات محدودیت‌هایی را برای خود بگذارید. برای مثال توصیه می‌شود تا از بیان اطلاعات خصوصی حساس، اسرار تجارت و همچنین اطلاعات پزشکی خود پرهیز نمایید.

اگرچه این شرکت ادعا کرده است که اطلاعات کاربران را فاش نمی‌کند، اما تا کنون دو بار بخشی از اطلاعات کاربران لو رفته است. به همین سبب بهتر است در هنگام استفاده از ChatGPT جانب احتیاط را رعایت فرمایید تا در صورت نشت اطلاعات، دچار مشکل جدی نشوید.

همچنین بخوانید: چت‌بات ChatGPT به ایتالیا بازگشت!

حالا که ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذارد- با تغییر این تنظیم، چت‌های خود را خصوصی نگه دارید

با توجه به این که ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذارد، در به‌روزرسانی‌های اخیر خود، قابلیتی را ایجاد کرده تا افراد بتوانند با تغییر تنظیمات، چت‌های خود را در این برنامه به صورت کامل پاک کنند. تا پیش از آن، تنها راه پاک کردن مکالمات در ChatGPT این بود که به طور کامل حساب خود را در برنامه‌ی OpenAI ببندید.

این شرکت برای جلوگیری از بستن حساب کاربران خود، در به‌روزرسانی جدید برنامه این امکان را به وجود آورد تا با ورود به بخش تنظیمات و تغییر ذخیره‌ی مکالمات، سابقه‌ی چت‌ها نیز کاملا پاک شود. اگرچه تا 30 روز این مکالمات برای اهداف امنیتی نگهداری می‌شوند، اما پس از گذشت این مدت، مکالمات شما کاملا پاک خواهد شد.

این خبر برای بسیاری از افراد که تمایل ندارند مکالماتشان ذخیره شود، خوشایند می‌باشد.لازم به ذکر است که با فعال کردن این گزینه در بخش تنظیمات ChatGPT می‌توانید از استفاده از مکالمات خود حتی به منظور آموزش توسط این شرکت نیز جلوگیری نمایید.

ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذاردجمع‌بندی

در این مقاله که با عنوان «ChatGPT اسرار شما را به اشتراک می‌گذارد- با تغییر این تنظیم، چت‌های خود را خصوصی نگه دارید» خدمت شما عزیزان ارائه شد، به معرفی محصول جدید هوش مصنوعی با قابلیت شگفت‌انگیز ارائه‌ی اطلاعات گفتگو محور با بیانی مشابه با انسان پرداخته شد.

پیشرفت تکنولوژی در مسیری پرسرعت به حرکت خود ادامه می‌دهد تا جایی که بسیاری از کارهای انسان، توسط ماشین‌ها و کامپیوترها انجام خواهد شد. اگرچه این موارد کمک بسیاری به بشریت خواهند کرد، اما از سوی دیگر می‌تواند خطرناک نیز باشند.

در هنگام استفاده از ChatGPT هچون سایر برنامه‌های اینترنتی و مبتنی بر هوش مصنوعی، لازم است جانب احتیاط را رعایت کنید و از ارائه اطلاعات مهم و حساس خود در این برنامه‌ها بپرهیزید. اگرچه شرکت سازنده عنوان کرده است که قصد فروش و یا ارائه اطلاعات کاربران خود را ندارد، اما هیچ چیز قطعی نیست و توصیه می‌شود جانب احتیاط را رعایت کنید.

با افزودن امکان جدید پاک کردن چت‌های خصوصی در به‌روزرسانی این برنامه، می‌توانید مکالمات خود را به صورت کامل محافظت کنید. امید است اطلاعات این مقاله برای شما مفید واقع گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.