AD

انویدیا 165 درصد در سال 2023 رشد کرده است. دلیل این رشد می‌تواند برنده شدن در مسابقه هوش مصنوعی باشد.

0 113

سهام انویدیا (Nvidia) کمپانی تولیدکننده کارت گرافیک جی فورس Geforece کوادرو Quadro و پردازنده‌های موبایل تگرا در سال 2023 با هوشیاری سرمایه گذاران پتانسیل هوش مصنوعی، 165 درصد افزایش یافته است.

به نظر می‌رسد انویدیا در بهترین موقعیت برای رشد هوش مصنوعی قرار دارد زیرا شرکت‌ها برای تقویت ربات‌های چت مانند ChatGPT و Bard به پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته خود متکی هستند.

سهام انویدیا در روز پنجشنبه تا 30 درصد افزایش یافت و تقریباً 200 میلیارد دلار به ارزش بازار آن اضافه کرد.

ارزش سهام تا کنون در سال  2023 به اندازه 165 درصد افزایش یافته است و برخی تحلیلگران معتقدند هنوز فضای زیادی برای رشد وجود دارد. تحلیلگران وال استریت روز پنجشنبه برای افزایش اهداف قیمتی خود در انویدیا عجله داشتند و برخی از آنها به 500 دلار در هر سهم رسیدند. این سهام بعدازظهر جمعه در 388.52 دلار معامله شد.

انویدیا

تد مورتونسون، استراتژیست فناوری در Baird، روز جمعه به اینسایدر گفت: «بیش از یک دهه پیش، [مدیر عامل] جنسن هوانگ فهمید که بازار به کجا می‌رود، بنابراین [انویدیا] میلیاردها دلار نه تنها در سیلیکون، بلکه در نرم افزار سرمایه گذاری کرد. “و جنسن قبل از تحقق بازار فهمید که بازار به کجا می‌رود، بنابراین او یک رویاپرداز واقعی است.”

مورتونسون در رابطه با موفقیت واحد پردازشگر گرافیکی H-100 انویدیا را که سال گذشته عرضه شد، سخن گفت.

به گفته مورتونسون، H-100 «یک جهش در آموزش، استنتاج، هوش مصنوعی اصولی مولد» را فعال کرده است، و این تراشه خاص است که به ChatGPT اجازه داد تا در نوامبر گذشته اولین کار بزرگ خود را انجام دهد.

همچنین بخوانید: مقایسه کارت های گرافیکی AMD و انویدیا

در حالی که انویدیا بهترین تراشه را در اختیار دارد تا قابلیت‌های هوش مصنوعی را تقویت کند، اما نرم‌افزار و سیلیکون توده‌ای مناسب را نیز برای حفظ رقابت در کسب و کار خود دارد.

مورتونسون توضیح داد: “آنها کل سیلیکون توده‌ای هوش مصنوعی را دارند. آنها پیشرفته ترین GPU را دارند، آنها شبکه‌های پیشرفته را در سیلیکون تعبیه کرده‌اند، حافظه پیشرفته را تعبیه کرده‌اند و اکنون در حال توسعه یک CPU جدید هستند.” به عبارت دیگر، انویدیا یک فروشگاه یکپارچه برای آنچه شرکت‌ها برای پیشبرد جاه طلبی‌های خود در زمینه هوش مصنوعی به آن نیاز دارند، است.

مورتونسون گفت که آنها کل اکوسیستم خود را از نظر سخت افزار و نرم افزار کنترل می‌کنند، مشابه اپل با سیستم آیفون و iOS. مورتونسون با اشاره به توسعه نرم‌افزار CUDA انویدیا، که بسیار جلوتر از نزدیک‌ترین رقیبش است، گفت: “وقتی همه این چیزها را با هم ترکیب می‌کنید، یک موتور هوش مصنوعی فوق‌العاده قدرتمند به دست می‌آید که سال‌ها از دیگر موارد جلوتر هستند.”

انویدیا

مورتون قاطعانه معتقد بود که موفقیت شرکت نتیجه آینده نگری هوانگ است و او را با دیگر نمادهای فناوری مانند ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا مقایسه می‌کند. “تخصص آنها در پردازنده‌های گرافیکی از طریق چشم‌اندازشان، آنها را به سطحی رساند که اساساً هوش مصنوعی را در همه صنعت‌ها فعال می‌کنند. بنابراین این واقعاً از طریق رهبری جنسن است و من فکر می‌کنم که او به عنوان یکی از فن‌آوران بزرگ عصر ما با ایلان ماسک همراه خواهد شد.

آنجلو زینو، تحلیلگر سهام در CFRA به اینسایدر گفت که سابقه عمیق انویدیا در تخصص GPU و کنترل کنونی آن بر بازار مرکز داده GPU به این معنی است که همچنان در فضای هوش مصنوعی پیشتاز خواهد بود. زینو گفت: “انویدیا به وضوح بزرگترین برنده از نظر ما خواهد بود. آنها مخترع پردازنده‌های گرافیکی هستند که در سال 1999 اختراع شدند. آنها بیش از 95 درصد از سهم بازار بازار GPU در فضای مرکز داده را در اختیار دارند.” در حالی که پردازنده‌های مرکزی که عمدتاً توسط اینتل و تا حدودی AMD توسعه یافته‌اند، قادر به مدیریت قدرت پردازش زیاد لازم برای اجرای هوش مصنوعی نیستند، پردازنده‌های گرافیکی انویدیا می‌توانند این کار را انجام دهند.

زینو می‌گوید: «در طول سال‌ها، مردم متوجه شده‌اند که این پردازنده‌های گرافیکی توانایی حل برخی از سخت‌ترین نوع مشکلات محاسباتی را دارند… و هوانگ تصوری از رخداد این کار داشت. او اضافه کرد که تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی بازار عظیمی را برای انویدیا ایجاد می‌کند و نه تنها برای کسب‌وکار اصلی آن در بازی‌ها و مراکز داده، بلکه برای وسایل نقلیه خودران و مجموعه‌ای از فناوری‌های دیگر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.