AD

این اپلیکیشن‌های اندرویدی مزاحم را حذف کنید

اپلیکیشن‌های اندرویدی مزاحم
0 353

محققان امنیت سایبری از Dr.Web تعداد انگشت شماری از اپلیکیشن‌های اندرویدی مزاحم را کشف کردند که افراد را به طور مخفیانه مشترک سرویس پریمیوم می‌کردند.

این پژوهشگران گزارش دادند که این برنامه‌های تروجان که همگی در اپلیکیشن‌های فروشگاه Play Google یافت می‌شوند، به طور تجمعی تقریباً دو میلیون بار نصب شده‌اند.

این اپلیکیشن‌ها با تظاهر به این که بازی‌، پیام‌رسان‌ و اپلیکیشن والپیپر هستند، بیشتر سه خانواده بدافزار شناخته‌شده FakeApp، Joker  و HiddenAds را توزیع می‌کردند.

پس از نصب یکی از این برنامه‌ها، آنها بلافاصله نماد خود را در دستگاه به چیزی مانند مرورگر کروم تغییر می‌دادند که کاربر به آسانی آن را حذف نکند. محققان افزودند که در برخی موارد، این تروجان‌ها به سادگی آیکون‌های خود را به طور کامل حذف می‌کنند تا به نظر برسد فضای خالی در کشوی برنامه وجود دارد.

شاید بخوانید: معرفی ۴ اپلیکیشن چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی برای اندروید

سپس این برنامه‌ها در پس زمینه راه اندازی می‌شوند و تبلیغات را از طریق مرورگر خود به قربانی ارائه می‌دهند. به این ترتیب، آنها سود قابل توجهی برای توسعه دهندگان ایجاد می‌کنند. این تبلیغات شامل مواردی مانند وب‌سایت‌های کازینو، سرمایه‌گذاری‌های جعلی و موارد مشابه است که همگی ناقض خط‌مشی‌های Google هستند.

بیشترین دانلود مربوط به تروجانی به نام Super Skibydi Killer بود که توانست در قالب یک اپلیکیشن بازی از دفاع گوگل عبور کند و میلیون‌ها دانلود داشته باشد. سایر موارد قابل توجه عبارتند از: Agent Shooter با 500,000 دانلود، Rubber Punch 3D با 500,000 دانلود و Rainbow Stretch با 50,000 دانلود.

همچنین اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که قربانی را بدون اطلاع  در خدمات پریمیوم مشترک می‌کنند، از جمله: Love Emoji Messenger (Korsinka Vimoipan) با 50,000 دانلود و Beauty Wallpaper HD (fm0989184) با 1,000 دانلود.

در حالی که گوگل همه برنامه‌ها را از Play Store حذف کرد، این خبر از قربانیان احتمالی آینده محافظت می‌کند. کسانی که قبلاً این برنامه‌ها را دانلود کرده‌اند، تنها در صورتی می‌توانند ایمن باشند که آن‌ها را حذف کنند. اگر گمان می‌کنید دستگاهتان در معرض خطر قرار گرفته است، علاوه بر برنامه‌های ذکر شده در بالا، به دنبال این موارد نیز باشید:

  • اپلیکیشن Eternal Maze (Yana Pospyelova)
  • اپلیکیشن Jungle Jewels (Vaibhav Wable)
  • اپلیکیشن Stellar Secrets (Pepperstocks)
  • اپلیکیشن Fire Fruits (Sandr Sevill)
  • اپلیکیشن Cowboy’s Frontier (Precipice Game Studios)
  • اپلیکیشن Enchanted Elixir (Acomadyi)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.