AD

نقد و بررسی بازی tropico 5

0 615

نقش و جایگاه بازی های رایانه ای و ویدیویی در دنیای امروز انکارناپذیر است به گونه ای که امروزه می توان شاهد استفاده از پلتفرم های مختلف بازی توسط گیمرها از سراسر جهان باشیم. رایانه های شخصی، پلی استیشن، ایکس باکس، گوشی های تلفن همراه و … همگی قابلیت پشتیبانی از بازی های مختلف را دارند و توانسته اند اوقات فراغت کاربران را پر کنند.

هزاران بازی در سبک های مختلف و برای سلیقه های مختلف برای این پلتفرم ها عرضه می شوند. مجموعه بازی های تروپیکو با داشتن سابقه ای در حدود دو دهه از محبوبیت بسیار بالایی در میان گیمرها برخوردار است. کمپانی کالیپسو مدیا به عنوان سازنده این بازی از قدمت و سابقه خوبی برخوردار است. بازی tropico 5 پنجمین نسل از بازی های تروپیکو است که دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی می باشد و موافقان و مخالفان خاص خود می باشد. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر این بازی به همراه نقد و بررسی جنبه های مختلف آن پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی tropico 5

بعد از آنکه نسخه های ابتدایی بازی تروپیکو با استقبال خوبی از طرف گیمرها مواجه شد، کمپانی کالیپسو مدیا تلاش خود را برای ساخت نسخه پنجم بازی به کار گرفت. بازی tropico 5 برای اولین بار برای کنسول پلی استیشن پورت شد. مجموعه بازی های تروپیکو در سبک بازی های استراتژیک و مدیریتی طراحی و ساخته شده اند و توسط پلتفرم های مختلف پشتیبانی می شود. داستان بازی به گونه ای روایت می شود که بازیکنان قادر هستند که یک کشور جزیره گرمسیری را تحت کنترل داشته باشند و از وسایل و لوازم مختلف استفاده کنند که قدرت خودشان را حفظ کنند.

 این بازی در سبک شبیه سازی ساخت و ساز و مدیریتی ساخته شده است و کمپانی سازنده آن را در سال 2014 برای ویندوز، لینوکس، ایکس باکس 360 و … منتشر کرد و در نهایت در سال 2015 نسخه های پلی استیشن و ایکس باکس وان آن منتشر شدند. در این نسخه از بازی های تروپیکو برای اولین بار از ویژگی بازی چند نفره تعاملی و رقابتی را برای حداکثر 4 بازیکن رونمایی شد که چالش های مختلفی برای گیمرها به دنبال داشت و جذابیت و هیجان بسیار بالایی دارد.

بازی تروپیکو 5 توسط Haemimont Game توسعه پیدا کرده است و از بازی های استراتژیکی است که محبوبیت و جایگاه ویژه ای در میان گیمرها دارد. در بازی tropico 5 گیمرها باید یک شهر بزرگ را از صفر تا صد بسازند و با مدیریت های پیچیده آن را تبدیل به شهر دلخواه خود بکنند. داستان بازی از قرن 19 تا قرن 20 در جریان است و جنگ های جهانی و جنگ سرد را شامل می شود. بازیکن می تواند تک تک شهروندان را ترور کند و حرکت های سیاسی مخصوص خود را پیاده کند.

معرفی بازی تروپیکو 5

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی tropico 5

همانطور که گفته شد بازی های تروپیکو از محبوب ترین بازی های سبک استراتژیک هستند ولی با توجه به محبوبیت و جایگاهی که دارند به یک سبک منحصر به فرد و خاص تبدیل شده اند (شبیه سازی و مدیریت). استقبال از بازی باعث شده است که نسخه های مختلفی از آن عرضه شود. بازی tropico 5 دارای ویژگی ها و قابلیت های شگفت انگیز و منحصر به فردی است که مورد توجه منتقدان و گیمرهای حرفه ای و مبتدی قرار گرفته است. از مهم ترین جنبه ها و فاکتورهای بازی که مورد بحث و بررسی قرار گرفته است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گیم پلی بازی tropico 5

بازی تروپیکو 5 از بخش های مختلف و ماموریت های متنوعی ساخته شده است و این تنوع بالا در نقشه وسیع و بزرگ بازی بیشتر نمود پیدا کرده است. نقشه بازی از گستردگی بالایی برخوردار است و ماموریت های مختلف باعث بالا رفتن هیجان و لذت بازی می شوند و گیمر می تواند چالش های متنوعی را تجربه کند. اگرچه بازی های زیادی در سبک استراتژیک در صنعت گیم حضور دارند اما بازی های تروپیکو تقریبا راه خود را از بقیه جدا کرده اند و توانسته اند که جایگاه ویژه ای برای خود کسب کنند. بازیکن در این بازی بر روی تمامی قسمت های بازی کنترل خوبی دارد و می تواند تمام امور را تحت کنترل داشته باشد و کارهای مختلفی انجام دهد.

 از آنجایی که بازی tropico 5 یک بازی چند بعدی است بازیکن می تواند از مکانیسم ها مختلفی در آن استفاده کند.  NPCهای متعددی در بازی حضور دارند که گیمر می تواند اطلاعات هر کدام از آنها را به دست بیاورد. لازم است که بازیکنان همه جنبه های بازی را برای کنترل بیشتر بر شهر خودشان در نظر بگیرند تا بتوانند رضایت مردم را جلب کنند. در نهایت بازیکن باید فاکتورهای مختلفی مانند امکانات، تفریح، شغل،  سرگرمی و … را مورد توجه قرار دهد و رضایت مردم را به دست بیاورد.

داستان بازی تروپیکو 5

از آنجایی که سبک بازی تروپیکو 5 شبیه سازی و مدیریت از زیرشاخه های سبک استراتژیک است انتظار یک داستان منظم و هدفمند از آن می رود اما سازندگان بازی نتوانسته اند که رضایت منتقدان و گیمرها را در زمینه داستان بازی جلب کنند. با توجه به آنکه ماموریت های مختلفی در بازی وجود دارد، نمی توان یک داستان منظم و یکپارچه را برای آن متصور بود و تقریبا هر کدام از ماموریت ها داستان خاص خود را دنبال می کنند. گیمرها قادر هستند در دوره های مختلفی از جنگ های جهانی و جنگ های سرد حضور داشته باشند.

 روند داستان بازی Tropico 5 به شیوه ای روایت می شود که ابتدا گیمر در زمان استعمارگری های متوالی کار خودش را شروع می کند و بعد از پیروزی در جنگ های جهانی و جنگ سرد کشور خودش را گسترش می دهد و در قرن 21 آن را اداره می کند. داستان بازی تغییرات قابل توجهی داشته که مهم ترین آنها شامل مکانیک پیشرفته بازی, اضافه شدن بخش مولتی پلیر و … هستند. بازیکنان می توانند در این بازی به عنوان رئیس جمهور به عملیات ساخت و ساز دست بزنند و همه افراد خانواده خود را در پست های مختلفی قرار بدهند.

صداگذاری، موسیقی و شخصیت پردازی بازی تروپیکو 5

بازی تروپیکو 5 از نظر صداگذاری و موسیقی توانسته نمرات بسیار خوبی از منتقدان و گیمرهای حرفه ای دریافت کند. صداگذاری و موسیقی بازی کیفیت بسیار خوبی دارد و می تواند هیجالن و لذتی شگفت انگیز به بازیکنان می دهد. موسیقی بازی از کشورهای آمریکایی الهام زیادی گرفته است و همین امر باعث بالا رفتن هیجان و جذابیت بازی می شود. صدای محیطی، شخصیت ها، آب، مبارزات و … به بهترین شکل طراحی شده اند و کاملا طبیعی و واقعی به گوش می رسند.

شخصیت پردازی بازی هم می تواند رضایت گیمرها را جلب کند چرا که در حد مطلوب و باکیفیتی ساخته شده اند. گیمرها می توانند قبل از هر کاری کاراکتر مورد نظر خودشان را شخصی سازی کنند. هر کدام از شخصیت ها دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند. از نظر ظاهری نیز می توان از شخصیت پردازی بازی  ابراز رضایت کرد.

گرافیک بازی tropico 5

در این قسمت از نقد و بررسیبازی تروپیکو 5 به گرافیک این بازی می پردازیم. مجموعه بازی های تروپیکو همواره از نظر گرافیک وضعیت مطلوبی داشته اند و بازی tropico 5 هم از این قاعده مستنثنی نیست. جلوه های بصری بازی به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و حتی ریزترین اشیا بازی با تمام جزئیات طراحی و ساخته شده اند. بازیکنان در این بازی می توانند اطلاعات هر شخص را مشاهده کنند و با آنها آشنا شوند. گرافیک بازی به شکلی طراحی شده است که گیمرها را به راحتی شگفت زده خواهد کرد.

 البته باید توجه داشت که بازی های استراتژیک را نمی توان از نظر گرافیکی زیاد مورد بحث و بررسی قرار داد اما مجموعه بازی های تروپیکو و بازی tropico 5 حتی از نظر گرافیکی به راحتی با بازی های مطرح و محبوب رقابت می کنند. طراحی ساختمان ها، آب و دریا، جاده ها، درختان، وضعیت نورپردازی، ترکیب رنگ ها و … از گرافیک بسیار بالایی برخوردار هستند و حس هیجان و لذت بالایی به گیمرها القا می کنند.

گرافیک بازی tropico 5

نتیجه

اگرچه بازی تروپیکو 5 بی نقص و عیب نیست و باگ ها و ایرادات مختلفی دارد اما با وجود داشتن ویژگی ها و قابلیت های شگفت انگیزی مانند گرافیک، داستان، گیم پلی و موسیقی می توان به راحتی از وجود این ایرادات چشم پوشی کرد. به صورت کلی بازی tropico 5 از نظر فنی می تواند یک بازی فوق العاده جذاب و هیجان انگیز برای گیمرهای حرفه ای و مبتدیان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.