AD

پدرخوانده هوش مصنوعی گوگل را پس از یک دهه ترک می‌کند!

پدرخوانده هوش مصنوعی گوگل را پس از یک دهه ترک می‌کند!
0 95

پدرخوانده هوش مصنوعی

جفری هینتون (Geoffrey Hinton) معروف به “پدرخوانده هوش مصنوعی”، دکترای هوش مصنوعی خود را 45 سال پیش دریافت کرده است و طی این سال‌ها به‌عنوان یکی از معتبرترین صداها در این زمینه شناخته می‌شود.

هینتون در دهه گذشته به‌صورت پاره وقت در گوگل کار می‌کرد، اما حالا او این غول اینترنتی را ترک می‌کند. او به نیویورک تایمز گفته که در مورد تهدید بالقوه هوش مصنوعی به جهان هشدار خواهد داد، به گفته او این تهدیدات زودتر از آنچه قبلا فکر می‌کرده در راه هستند.

هینتون در داستانی که روز دوشنبه منتشر شد به تایمز گفت: ” فکر می‌کردم 30 تا 50 سال یا حتی بیشتر از آن فاصله دارد. اما دیگر اینگونه فکر نمی‌کنم.”

به گزارش تایمز، پدرخوانده هوش مصنوعی ، اعلام کرده که اکنون از کار خود پشیمان است. او به خطرات کوتاه مدت شغل‌های مربوط به هوش مصنوعی و تکثیر عکس‌ها، فیلم‌ها و متن‌های جعلی اشاره کرد که برای افراد عادی واقعی به نظر می‌رسند. هینتون در بیانیه‌ای به CNBC گفت: “من اکنون فکر می‌کنم هوش دیجیتالی که ما ایجاد می‌کنیم با هوش‌های بیولوژیکی بسیار متفاوت است.”

 هینتون حتی قبل از ترک گوگل زنگ خطر را به صدا در می آورد! در مصاحبه‌ای با CBS News که در ماه مارس پخش شد، از هینتون پرسیده شد که به نظر او «احتمال اینکه هوش مصنوعی بشریت را از بین ببرد، چقدر است؟» او پاسخ داد: «این غیرقابل تصور نیست. این تمام چیزی است که من می‌گویم.”

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل علنا نسبت به خطرات هوش مصنوعی هشدار داده است. او ماه گذشته به “60 دقیقه” گفت که جامعه برای آنچه در راه است آماده نیست.  اما وقتی از پیچای پرسیده شد که آیا «سرعت تغییر می‌تواند از توانایی ما برای انطباق پیشی بگیرد»، این خطر را کم اهمیت جلوه داد. “من اینطور فکر نمی‌کنم. ما به نوعی یک گونه بی‌نهایت سازگار هستیم.”

خروج پدرخوانده هوش مصنوعی یک ضرر بزرگ برای  Google Brain، تیمی که پشت بسیاری از کارهای این شرکت در زمینه هوش مصنوعی قرار دارد، محسوب می‌شود. چندین سال پیش، گوگل 44 میلیون دلار برای تصاحب شرکتی که توسط هینتون و دو تن از شاگردانش در سال 2012 راه اندازی شده بود، هزینه کرد. گروه تحقیقاتی او پیشرفت‌های بزرگی در یادگیری عمیق ایجاد کردند. فناوری آنها به شکل‌گیری روش‌های جدید استفاده از هوش مصنوعی، از جمله ChatGPT و Bard کمک می‌کند.

هینتون روز دوشنبه در توییتی نوشت: «من آنجا را ترک کردم تا بتوانم در مورد خطرات هوش مصنوعی بدون در نظر گرفتن تاثیر این موضوع بر گوگل صحبت کنم. گوگل بسیار پاسخگو عمل کرده است.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.