AD

بهترین خنک کننده‌های CPU در سال 2023

0 178

اگر با کامپیوترها کار کرده باشید که حتما تجربه آن را داشته‌اید، می‌دانید که در هنگام استفاده از آن گرما تولید می‌شود. تولید این گرما به علت استفاده از کامپیوتر و کارکرد انواع قطعات به کار رفته در ساختار آن است. از اصلی‌ترین اجزای کامپیوتر باید به پردازند اصلی یا CPU اشاره کرد که در واقع مغز کامپیوتر محسوب می‌شود.

حجم کاری CPU بسیار بالا است و در مواقعی که کار با کامیپوتر سنگین شود، میزان انرژی بیشتری مصرف میکند که در نهایت منجر به تولید گرمای بالاتر می‌گردد. اگر این گرما درون سیستم باقی بماند، کم کم موجب بروز مشکلات متعدد برای خود CPU و سایر قطعات خواهد شد. در نتیجه CPU نیاز به نوعی خنک کننده دارد تا گرمای تولید شده توسط آن را از اطراف پردازنده دور کند. این کار توسط خنک کننده‌ها یا فن‌ها انجام می‌گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین خنک کننده‌های CPU در سال 2023 را معرفی کنیم.

اهمیت استفاده از خنک کننده مناسب در سیستم

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUدر بالا عنوان کردیم که نقش خنک کننده در کامپیوترها تا چه اندازه مهم است. در حقیقت می‌توان گفت که اگر خنک کننده روی سیستم نصب نباشد، کامپیتر شما به سرعت با افزایش دما از کار خواهد افتاد. اما از موارد پر اهمیت دیگر، انتخاب درست و مناسب خنک کننده برای سیستم می‌باشد.

زیرا هر سیستم با توجه به میزان و نوع استفاده‌ای که دارد، گرما تولید می‌کند. هرچه برنامه‌های روی کامپیوتر سنگین‌تر و پیچیده‌تر باشند، میزان گرمایی که CPU تولید می‌کند، افزایش می‌یابد. در نتیجه باید گفت که انتخاب سیستم خنک کننده مناسب درست به اندازه وجود آن اهمیت خواهد داشت.

اگر خنک کننده نتواند به درستی میزان گرمای تولید شده را دفع و کنترل کند، استهلاک بالا رفته و عمر سیستم شما کاهش می‌یابد. البته که هیچ کس نمی‌خواهد چنین اتفاقی را تجربه کند. پس در ادامه با ما همراه باشید تا پس از شناخت انواع خنک کننده به معرفی بهترین خنک کننده‌های CPU در سال 2023 بپردازیم.

معرفی انواع خنک کننده CPU

به طور کلی دو دسته خنک کننده برای CPU در بازار موجود است. خنک کننده‌های بادی و خنک کننده‌های آبی. اساس کار و ویژگی‌های هر کدام با دیگری متفاوت است.

خنک کننده‌های بادی

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUاولین و ساده‌ترین نوع خنک کننده CPU مدل بادی است که حتما تا کنون فن‌های موجود درون کیس کامپیوترها را مشاهده کرده‌اید. این نوع خنک کننده دارای یک هیت سینک با یک یا دو عدد فن است که با استفاده از جریان هوا، گرمای تولید شده توسط CPU را به خارج هدایت می‌کند. این نوع خنک کننده روی سیستم‌های معمولی نصب می‌شود و کارکرد آن ساده است. این موارد موجب می‌شود که تقریبا قیمت پایینی داشته باشد.

به طور معمول اندازه این نوع خنک کننده بزرگ است، بنابراین برای خرید و انتخاب آن باید میزان جایی که درون کیس اشغال می‌کند را به خوبی در نظر بگیرید. علاوه بر آن خنک کننده‌های بادی، باید با فاصله معینی از مادربورد نصب گردند. در نتیجه ممکن است در این مورد محدودیت‌هایی را ایجاد کنند. بسته به نوع و مدل خنک کننده و سیستم امکان بیشتر بودن تعداد فن‌ها جهت مدیریت گرمای CPU وجود دارد.

در برخی از مدل‌های جدیدتر، نورپردازی‌های RBG در این نوع خنک کننده ایجاد شده که زیبایی خاصی را به کیس و کل سیستم در هنگام فعالیت می‌بخشد. باید بدانید که این مدل صدا و نویز بالایی تولید می‌کند و هرچه تعداد فن‌ها بیشتر باشد، به تبع آن این صدا و نویز نیز افزایش خواهد داشت.

خنک کننده‌های آبی

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUخنک کننده‌های آبی مدل جدیدتر و مدرن‌تر خنک کننده‌ها محسوب می‌شود که به طور معمول روی سیستم‌های پیشرفته و سنگین برای دفع بهتر حرارت CPU نصب می‌شود. این خنک کننده‌ها دارای قیمت بالاتری نسبت به نوع بادی خود هستند. اگرچه می‌توان گفت که فاصله قیمتی آن‌ها روز به روز کاهش می‌یابد، اما هنوز هم گران‌تر هستند.

همان‌طور که از نام این مدل مشخص است، گرمای تولید شده توسط CPU با استفاده از یک مایع جذب شده و از اطراف پردازنده دور می‌گردد. خنک کننده‌های مایع دارای قسمت‌های زیر هستند:

  • بلوک حاوی مایع خنک کننده
  • رادیاتور
  • پمپ
  • مخزن

نحوه فعالیت این خنک کننده‌ها به این صورت است که بلوک حاوی مایع خنک کننده که معمولا آب مقطر یا ترکیبات آبی است، روی CPU یا قطعات دیگر قرار می‌گیرد و گرمای تولید شده توسط CPU از طریق این مایع جذب شده و سپس مایع گرم شده به سمت رادیاتور حرکت می‌کند.

در رادیاتور فن‌هایی تعبیه شده است که با فعالیت خود سبب خنک شدن مایع می‌گردند. مایع خنک شده دوباره توسط پمپ به روی قطعات و بلوک بازمی‌گردد و این روند ادامه می‌یابد. وظیفه مخزن اما ذخیره مقدار اضافی از مایع خنک کننده است و همچنین حذف حباب‌های هوا در این قطعه انجام می‌گیرد.

خنک کننده‌های آبی، دارای دو مدل Open loop و Close loop هستند، که روند فعالیت آن‌ها به طرح بالا می‌باشد اما تفاوت آن‌ها در نوع نصب می‌باشد. مدل Close loop با عنوان AIO (خلاصه شده All In One) در بازار موجود است که قطعات آن از هم جدا نمی‌شود و نصب آن روی سیستم ساده‌تر خواهد بود.

در مقابل اما مدل Open loop به صورت جداگانه قابل نصب است و قطعات آن از یکدیگر جدا می‌شوند، طریقه نصب این مدل سخت و پیچیده‌تر است و قیمت بالاتری نیز دارد. باید گفت که امکان استفاده از بلوک آب بر روی قطعات دیگر همچون رم و کارت گرافیک نیز موجود است و همچنین میزان خنک کنندگی آن‌ها بیشتر از مدل بسته می‌باشد. بنابراین توصیه می‌شود در صورتی که قصد اورکلاک حرفه‌ای دارید، مدل باز یا Custom را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: HP Omen ارزان‌ترین PC گیمینگ با RTX 4090

 معرفی بهترین خنک کننده‌های CPU در سال 2023

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUحالا که با اهمیت و انواع سیستم‌های خنک کننده موجود در بازار آشنا شدید، وقت آن رسیده است تا بهترین خنک کننده‌های CPU در سال 2023 را خدمت شما معرفی کنیم. در صورتی که قصد خرید خنک کننده CPU را دارید، بهتر است از مدل‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند استفاده نمایید.

معرفی خنک کننده CPU مدل Cooler Master Hyper 212 LED Turbo Black Edition

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUشرکت کولر مستر، یکی از برترین تولید کننده‌های تجهیزات خنک کننده کامپیوتر است که محصولات بسیار باکیفیت و بادوامی را تولید و ارائه می‌کند. این مدل از خنک کننده CPU دارای یک هیت سینک آلومینیومی با 4 لوله حرارتی بوده که قابلیت انطباق با تمامی سوکت‌های کیس‌ها را دارا می‌باشد. این مدل دارای نور ال ای دی قرمز و تعداد فن 2 عدد است که به سادگی گرما را از پردازنده دور می‌کنند.

معرفی خنک کننده CPU مدل DeepCool AS500

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUاز دیگر شرکت‌های تولید کننده خنک کننده CPU، می‌توان به دیپ کول اشاره کرد، که یکی از بهترین مدل‌های بادی را به بازار عرضه کرده است. این مدل دارای یک هیت سینک به همراه 5 عدد لوله حرارتی و یک عدد فن است که می‌تواند به سادگی حرارت را از اطراف پردازنده پراکنده سازد. نورپردازی در این مدل متغیر است و بدون دخالت نرم‌افزاری صورت می‌گیرد که برای بسیاری از افراد به ویژه گیمرها جذاب است.

معرفی خنک کننده CPU مدل DeepCool GAMMAXX L240 ARGB

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUاز بهترین انواع خنک کننده آبی، می‌توان به این مدل از شرکت دیپ کول اشاره کرد. اگر از نظر پرداخت هزینه مشکلی ندارید، باید گفت که خنک کننده‌های آبی از نظر عملکرد بهتر از انواع بادی می‌باشند. این مدل دارای یک بلوک مسی است که به سادگی گرما را از اطراف CPU دور می‌کند.

در قسمت رادیاتور آن دو عدد فن با کیفیت کار شده و مایع گرم را خنک می‌کنند. پمپ استفاده شده در ساخت این مدل سرعت 2400 دور بر دقیقه را دارد. هر کدام از فن‌ها دارای نورپردازی جداگانه هستند که رنگ و نوع آن توسط کاربر قابل برنامه‌ریزی می‌باشد.

معرفی خنک کننده CPU مدل Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

بهترین-خنک-کننده‌های-CPUدر این مدل از شرکت کولر مستر، نیز شاهد یک طراحی باکیفیت و کاربری بالا هستیم. در صورتی که به نوع رادیاتور و پمپ خنک کننده خود اهمیت می‌دهید باید بدانید که شرکت کولر مستر برای تولید این خنک کننده CPU از بهترین و مقاوم‌ترین مواد استفاده کرده است و همچنین سازگاری این مدل با انواع سوکت‌های کیس از جمله DM و Intel سبب نصب راحت آن روی CPU می‌باشد.

پمپ استفاده شده روی این مدل تا حدود 10 دسی بل نویز ایجاد می‌کند که به نسبت مقدار پایینی است. دو عدد فن روی رادیاتور این خنک کننده نصب شده است که میزان هوای عبوری از آن‌ها در مقایسه با مدل قبلی کمتر است، بنابراین صدایی که تولید می‌شود نیز پایین‌تر خواهد بود. میزان نویز تولید شده از فن‌ها از 6 تا 30 دسی بل متغیر است که در صورت افزایش تا میزان حداکثر خود، صدای فعالیت آن به گوش شما خواهد رسید.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله به معرفی بهترین خنک کننده‌های CPU در سال 2023 و اهمیت انتخاب صحیح آن پرداختیم. باید بدانید که از مهم‌ترین عوامل در انتخاب خنک کننده CPU تناسب آن با سیستم می‌باشد. در واقع باید سیستم خود و خنک کننده را از نظر امکان اتصال و سوکت مناسب، میزان نویز تولید شده، موارد زیبایی شناسی و نوع و رنگ نورپردازی در خنک کننده و همچنین توان و ابعاد مناسب با کیس کامپیوتر خود بسنجید. در نهایت نیز گزینه قیمت و هزینه مطرح می‌شود که می‌تواند دامنه انتخاب‌های شما را محدود سازد. امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی برای شما ارائه کرده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.