AD

بررسی بازی Streets of Rage 4؛ بازگشت شورش در شهر!

0 545

شاید برایتان قدری عجیب باشد که یک بازی با ریشه‌ای 26 ساله، با گرافیک نوین اما در سبک کلاسیک ساخته و به بازار ارائه شود و با استقبال بی‌نظیری هم رو به رو شود! خب نمونه بارز این اتفاق باورنکردنی، بازی خاطره انگیز شورش در شهر است که امکان‌پذیر نیست طرفدار بازی‌های ویدیویی باشید و نام این بازی را نشنیده باشید.بازی Streets of Rage 4، با همان رنگ و بوی نسخه‌های اول، اما با گرافیکی مدرن و جذاب ارائه شده و سر و صدای زیادی به پا کرده است.

در صورتی‌که قصد دارید اطلاعات بیشتری در مورد این بازی جذاب و جنجالی کسب کنید، تا انتهای این نوشته از سری مقالات نقد و بررسی بازی ایموجو با ما همراه باشید.

معرفی کلی بازی Streets of Rage 4

معرفی کلی بازی Streets of Rage 4

تا کنون زیاد شاهد بازگشت بازی‌های قدیمی یا با ریمیک یا با ساخت نسخه جدید و مدرن بوده‌ایم. در این نسخه از بازی شورش در شهر، شاهد ارائه یک نسخه خیلی متفاوت نیستیم بلکه این بازی جدید، کاملا به سیستم قدیمی خود وفادار است؛ به صورتی‌که اگر یک نگاه کلی به بازی بیندازید، کاملا خاطرات شیرین دورانی که با رفقا یا خواهر و برادرانتان پای سگا نشسته و ساعت‌ها به کتک زدن ارازل و اوباش می‌پرداختند، زنده خواهد شد.

در این بازی، شاهد یک بازسازی ملایم هستیم و نمی‌توان گفت که بخشی از بازی خیلی زیاد بهبود پیدا کرده. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که یک‌سری بهینه سازی‌های کلی بر روی این بازی صورت گرفته.البته این موضوع، از سر ضعف کمپانی سانده یعنی سگا نیست، بلکه این سیاست در راستای جذب طرفداران قدیمی این بازی است که اکنون سن و سالی از آنها گذشته و دیگر بچه نیستند و شاید بخواهند از بازی‌های فوق با کیفیت امروزی قدری دور شده و یک بازی کلاسیک را مجددا تجربه کنند.

این بازی مانند سری‌های قبلی خود در سبک Beat em Up ارائه می‌شود که بسیاری از بازی سازان، دیگر این سبک را قبول ندارند و بدون شک ساخت یک بازی در این سبک با وجود بازی‌های مدرن امروزی ریسک بسیار بالایی دارد. البته که شاید اگر این سبک برای هر بازی مدرن دیگری پیاده می‌شد، احتمالا با یک پروژه شکست خورده رو به رو بودیم اما در مورد بازی Streets of Rage 4 شاهد یک پروژه کاملا موفق هستیم.

شباهت بازی Streets of Rage 4 به نسخه‌های قبلی

شباهت بازی Streets of Rage 4 به نسخه‌های قبلی

این بازی از نظر فنی شباهت‌های زیادی به نسخه‌های قبلی خود دارد و در ادامه این موضوع را مفصل بررسی خواهیم کرد. اما موضوعی که بیشتر از همه رنگ و بوی نسخه‌های قدیمی بازی Streets of Rage 4 را برای ما زنده می‌کند، موسیقی بازی است.

جالب است بدانید که سازندگان از همان آهنگ‌ساز نسخه‌های قدیمی‌تر برای ساخت آهنگ این نسخه شورش در شهر استفاده کرده‌اند. از طرفی، جدا از اینکه این آهنگ یک حس نوستالژی را برای ما به وجود می‌آورد، بسیار هیجان انگیز هم بوده و هر لحظه که ارازل و اوباش شهر را کتک می‌زنید، هیجان این آهنگ تاثیر بیشتری روی شما خواهد گذاشت.

به صورت کلی، می‌توان گفت که همین جزئیات خاطره انگیز بوده که شورش در شهر 4 را تبدیل به یک پروژه موفق برای سگا کرده است.

داستان بازی Streets of Rage 4

داستان بازی شورش در شهر 4

همانند نسخه‌های قبلی، داستان بازی نکته خیلی خاصی ندارد و اصلا محوریت بازی هم بر روی خط داستانی نیست. داستان بازی Streets of Rage 4، تنها تلاش می‌کند بهانه‌ای موجه برای شورش ارازل و اوباش در شهر را روایت کرده و وظیفه شما به عنوان دشمن این شورشیان را ابلاغ کند؛ همین و نه بیشتر.

البته که یک‌سری بهبود‌ها و بهینه سازی‌های جزئی بر روی داستان بازی صورت گرفته است اما نمی‌توان تغییر خیلی زیادی را در این زمینه مشاهده کرد. البته که این موضوع را نه یک ضعف، بلکه حتی می‌توان به عنوان یک نقطه قوت در نظر گرفت چرا که چنین بازی‌ای، توانایی نقل یک داستان مفصل و پر جزئیات را ندارد.

سیستم مبارزاتی

سیستم مبارزاتی شورش در شهر 4

در بخش موسیقی بازی متوجه شدیم که سازندگان با استفاده از یک سری جزئیات، سعی در زنده کردن خاطرات افراد دارند و سیستم مبارزاتی هم یکی دیگر از این جزئیات است. سیستم مبارزاتی بازی دقیقا به همان سبک قدیمی اما با برخی بهینه سازی‌های جزئی است. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که در اولین برخورد، حتی اگر نام بازی را هم ندانید، شمارا به یاد شورش در شهر قدیمی بیندازد.

بالا بردن سرعت ضربات و بهینه سازی‌های غیر منطقی، اشتباهی بزرگ بودن که ساندگان در نسخه چهارم شورش در شهر انجام دادند اما خوشبختانه این اشتباه در بازی Streets of Rage 4 تکرار نشد و سرعت و حالت ضربات دقیقا مانند نسخه دوم بازی است.

برگ برنده بازی دقیقا همین سیستم مبارزاتی جذاب است.

خبر خوش اینکه تمام ضربات قدیمی در بازی وجود دارد اما با وجود تمام تلاش‌هایی که سازندگان برای زنده نگه داشتن سیستم فایت قدیمی انجام داده‌اند، شاهد یک‌سری مکانیزم‌های جدید هم هستیم. این مکانیزم‌ها هم برای دفاع و هم برای حمله، و باز هم با همان سرعت و سبک قدیمی در نظر گرفته شده‌اند.

دو حرکت برجسته برای حمله در نظر گرفته شده است؛ یکی از این موارد را Wall Bounce نام گذاری کرده‌اند که تحت آن می‌توانید دشمن را به دیوار بکوبید و منتظر برگشتن آن برای وارد کردن ضربات بعدی باشید. مورد دوم ضربه در هوا است که می‌توانید از طریق آن بپرید و چند ضربه در هوا به دشمنان خود وارد کنید.

در مقابل، یک‌سری مکانیزم‌های دفاعی برای دشمنانتان نیز در نظر گرفته شده که اجازه نمی‌دهد بدون کنترل حریفان را زیر مشت و لگد بیندازید.اگر خاطرتان باشد، در نسخه‌های قدیمی با انجام اسپشیال‌ها، مقداری از نوار سلامتی را از دست می‌دادید و این موضوع در بازی Streets of Rage 4 هم وجود دارد.

البته برخی بهینه سازی‌ها هم بر روی اسپشیال‌ها انجام شده است که می‌تواند یک مبارزه لذت بخش به شما هدیه دهد. در این بین، اگر دشمن تا چند لحظه به شما ضربه‌ای وارد نکند و شما ضربه بزنید، سریعا نوار خون شما باز خواهد گشت؛ اما در غیر این صورت مقدار زیادی از سلامتی شما از بین می‌رود و  این فرایند به هیجان انگیز‌تر شدن بازی کمک زیادی کرده است.

همچنین بعضی اسپشیال‌های جدید نیز مانند اسپشیال‌های هوایی و اسپشیال‌های ستاره‌ای در اختیار شما قرار گرفته‌اند که با انیمیشن بسیار جذاب، استراتژی‌های مبارزه‌ای شما را بهبود می‌بخشند. اسپشیال‌های ستاره‌ای به صورتی منطقی و حساب شده در اختیار شما قرار می‌گیرند و شما هم وادار خواهید شد که به صورت حساب شده و منطقی از آنها استفاده کنید.

همچنین بخوانید:نقد و بررسی بازی Astra Chain ؛ بازی مبارزه ای جذاب

 

کاراکترهای بازی Streets of Rage 4

کاراکترهای بازی شورش در شهر

کاراکترهای دوست‌داشتنی قدیمی، همراه با رفقای جدیدشان در بازی Streets of Rage 4 همراه ما هستند! اکسل و بلیز را که می‌شناسید؛ این دو کاراکتر قدیمی هنوز هم دشمن جان ارازل و اوباش خیابان‌ها هستند و در این راه یک‌سری همراهان جدید مثل  غول پیکر و دختر آدام هانتر را در کنار خود دارند.

از دیگر نقاط قوت بازی می‌توان به انمیشن‌های بازی اشاره کرد که بیش از هزاران فریم برای شخصیت‌ها و بیش از 400 فریم برای دشمنان در نظر گرفته شده است. انمیشن‌های بازی به خوبی توانسته‌اند با گرافیک تطابق پیدا کرده و جلوه‌ای جذاب را اما با همان حس و حال قدیمی به مخاطب منتقل کنند.

گرافیک جذاب و محیط بازی Streets of Rage 4

گرافیک و محیط بازی شورش در شهر 4

گرافیک بازی Streets of Rage 4 را نه می‌توان دو بعدی و نه می‌توان سه بعدی در نظر گرفت؛ بلکه چیزی بین این دو حالت است! همچنین سبک انیمیشنی گذشته در این بازی به شکل شگفت انگیزی جذاب‌تر شده است و صد البته با فرمی مدرن، تلاش کرده که به نسخه‌های پیشین خود وفادار باشد. شخصیت‌های قدیمی از نظر ظاهری کاملا باز طراحی شده‌اند اما هنوز هم می‌توانید تنها با یک نگاه آنها را بشناسید.

محیط‌های بازی نیز حالتی مدرن پیدا کرده‌اند؛ این محیط‌ها کاملا مناسب مبارزات شما هستند و البته پیچیدگی‌های خاص خود را دارند. این محیط‌های جذاب و همچنین متنوع، در کنار کیفیت تصویر مناسب و پتانسیل گرافیکی بالا را می‌توان یکی دیگر از نقاط قوت بازی در نظر گرفت.

سیستم مورد نیاز نصب بازی Streets of Rage 4

با وجود تمام توضیحاتی که در رابطه با بازی Streets of Rage 4 ارائه شد، در صورتی‌که قصد دارید این بازی خاطره انگیز و جذاب را روی کامپیوتر بازی کنید، شرایط سیستم لازمه به شرح زیر است:

 • Requires a 64-bit processor and operating system
 • OS: Windows 7
 • Processor: Intel Core 2 Duo E8400 | AMD Phenom II X4 965
 • Memory: 4 GB RAM
 • Graphics: NVIDIA GeForce GTS 250 | AMD Radeon HD 6670
 • Storage: 8 GB available space

سیستم پیشنهادی :

 • Requires a 64-bit processor and operating system
 • OS: Windows 7+
 • Processor: Intel i5+
 • Memory: 8 GB RAM
 • Graphics: NVIDIA GTX 960 / Radeon HD 5750 or better
 • Storage: 10 GB available space
80%
Awesome

آیا ارزش بازی کردن دارد؟

بازی Streets of Rage 4 بعد از یک ربع قرن برگشته! تلاش این بازی برای جذب مخاطب توسط افراد زیادی یک تلاش بی‌نتیجه تصور می‌شد اما پس انتشار و موفقیت باور نکردنی شورش در شهر 4، همه متوجه پتانسیل این بازی ساده اما جذاب در بین بازی‌های مدرن شدند. شاید تنها ایرادی که می‌توان به بازی گرفت این باشد که بازی Streets of Rage 4 قدی کوتاه است؛ اما مطمئن باشید در همین مدت زمان کوتاه می‌تواند شما را پای مانیتورتان میخ‌کوب کند. حال و هوای خاطره انگیز این گیم برای کسانی که دوران کودکی‌شان را با آن سپری کرده‌اند می‌تواند بهترین دلیل برای بازی مجدد شورش در شهر 4 باشد.

 • امتیاز بازی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.