AD

اینترنت ماهواره ای استارلینک مستقیم روی گوشی | What is Direct to Cell

اینترنت ماهواره ای استارلینک مستقیم روی گوشی | What is Direct cell
0 1,952

سرویس Direct To Cell استارلینک با ارسال پیامک در سال آینده، صدا و دیتا در سال 2025 آغاز خواهد شد و اینترنت ماهواره ای استارلینک روی گوشی قرار خواهد گرفت.

سال گذشته را به یاد دارید که اسپیس ایکس (SpaceX) و تی موبایل (T-Mobile) اعلام کردند که در حال کار بر روی روشی برای ارسال مستقیم دیتا از ماهواره های فضایی به تلفن شما هستند؟ این سرویس سال آینده راه اندازی می شود، اما قابلیت های آن به تدریج عرضه می شود.

به این صورت که در سال 2024 فقط ارسال پیامک به صورت آزمایشی پشتیبانی می شود. سپس در سال 2025، این شرکت قصد دارد سرویس دیتا و ویس، به علاوه عملکردهای IoT را آغاز کند.

توجه داشته باشید که اتصال از طریق LTE انجام خواهد شد و مشخص نیست چه مقدار پهنای باند در دسترس خواهد بود. اسپیس ایکس می گوید که سرویس دیتا برای جستجو در وب به اندازه کافی سریع خواهد بود. حتی ارسال پیام کوتاه برای مواقع اضطراری ضروری خواهد بود. اپل برای اینکه این کار را انجام دهد از موانع زیادی عبور کرده است و Qualcomm در حال کار بر روی راه‌حلی برای اندروید است.

با این حال، برخلاف راه‌حل اپل، سرویسDirect To Cell  استارلینک به سخت‌افزار خاصی نیاز ندارد؛ ماهواره‌های جدید اساساً مانند برج‌های سلولی کار می‌کنند. این به این معنی است که هر تلفن دارای 4G (و انواع دیگر دستگاه ها) قادر به اتصال خواهد بود. این سرویس با استفاده از هر اپلیکیشنی که در حال حاضر برای متن استفاده می کنید، شروع می شود، اما پس از فعال شدن سرویس دیتا می توانید از هر اپلیکیشنی (واتس اپ، اسکایپ و حتی iMessage) استفاده کنید.

Starlink با چندین اپراتور در سراسر جهان قرارداد امضا کرده است: Optus در استرالیا، Rogers در کانادا، KDDI در ژاپن، One NZ در نیوزلند، Salt در سوئیس و T-Mobile در ایالات متحده. احتمالاً تا زمانی که سرویس به طور کامل راه اندازی شود، اپراتورهای بیشتری به آن ملحق خواهند شد.

توجه داشته باشید که هدف استارلینک پوشش دادن زمین، دریاچه ها و آب های ساحلی است؛ اگر اینترنت در وسط اقیانوس می خواهید، باید برای خدمات دریایی Starlink ثبت نام کنید. در زمین، این سرویس شکاف‌های موجود در این زمینه را بدون نیاز به ایجاد زیرساخت‌های بیشتر پر می‌کند.

همچنین، مشخص نیست که آیا رومینگ در دسترس خواهد بود و میزان آن نیز مشخص نیست، زیرا هر کشور کنترل دقیقی بر فرکانس‌های وایرلس دارد، به همین دلیل است که SpaceX با شرکت‌های مخابراتی همکاری می‌کند.

پایان فیلترینگ در ایران

آیا Direct to Cell در ایران نیازمند این است که اوپراتورهایی مثل همراه اول و ایرانسل آن را همراهی کنند؟ خیر ! به هیچ عنوان قابلیت Direct to Cell نیاز به همکاری هیچ کدام از این اوپراتورها ندارد. اما طبق قوانین مخابرات جهانی شرکت هایی مثل استارلینک برای خدمات دهی نیازمند دریافت مجوز از کشورهای مختلف مثل ایران هستند. اما با توجه به اینکه بعید است از ایران چنین اجازه‌ای را بدهد بنابراین احتمالا Direct cell در ایران فعال نخواهد شد.

اما جالب است بدانید استالینک در ایران مجور ندارد اما ماهواره‌های استالینک ایران را نیز پوشش می‌دهد و دلیل این مورد پوشش دهی ماهواره‌های استارلینک در کشورهای همسایه شاید باشد. بنابر این سرویس Direct to Cell نیز احتمالا ایران را پوشش دهی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.