AD

نقد و بررسی بازی persona 5

0 374

عرضه و انتشار بازی persona 5 را می توان یکی از بزرگ ترین خوش شانسی های نسل کنونی گیمرها دانست چرا که این بازی به عنوان یکی از بهترین بازی های ویدیویی دو دهه اخیر در سبک JRPG شناخته می شود. بازی persona 5 در سال 2016 عرضه و منتشر شد و به سرعت تبدیل به یک الگو برای سایر بازی های هم سبک خود شد. بسیاری از منتقدان معتقدند که این بازی بهترین بازی سبک JRPG در نسل حاضر است و کمتری بازی هایی وجود دارند که با این بازی توان رقابت داشته باشند.

مجموعه بازی های Persona در تمامی نسخه ها توانسته اند که گیمرهای متعددی به خود جذب کنند و جایگاه بسیار خوبی برای خود کسب کنند. این مجموعه بخشی از فرنچایز Megami Tensei محسوب می شود. بازی persona 5 می تواند یک تجربه منحصر به فرد و بی نظیر برای گیمرهای مبتدی باشد و گیمرهای حرفه ای را نیز با چالش های مختلفی روبه رو می کند. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر و نقد و بررسی جوانب مختلف بازی persona 5 پرداخته خواهد شد.

معرفی بازی پرسونا 5

بازی هایی که در سبک نقش آفرینی و کلاسیک ژاپنی ساخته می شوند همواره مورد توجه گیمرهای زیادی از سراسر جهان قرار گرفته است و همین امر باعث شده است که بازی های فراوانی در این سبک ساخته و عرضه شوند. بازی persona 5 را می توان یکی از بهترین بازی های صنعت گیم در این سبک دانست که طرفداران بیشماری دارد. این بازی توسط کمپانی اتلوس (Atlus) ساخته و در سال 2016 عرضه و منتشر شد. در حقیقت این بازی ناجی بازی های نقش آفرینی شرقی می باشد.

داستان این بازی پیرامون گروهی از بچه های دبیرستانی روایت می شود که هر کدام از آنها دارای مشکلات منحصر به فرد و خاص خود هستند و بعد از مدتی که از بازی می گذرد متوجه می شوند که دارای نیروی ویژه ای با نام پرسونا هستند. این بازی بر اساس ذات انسان ها روایت می شود و دقیقا مانند حالت طبیعی یک فرد ممکن است ظاهر و باطن متفاوتی داشته باشد. به صورت کلی در این بازی 5 کاراکتر مختلف حضور دارند که بر اساس دستاوردها و افتخاراتی که کسب کرده اند دچار غرور و تکبر شده اند و همین باعث شده است که خواسته های قلبیشان تغییر کرده و تغییرات زیادی داشته باشند.

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی پرسونا 5

بازی persona 5 بعد از 8 سال انتظار گیمرها عرضه شد اما نتیجه این انتظار بسیار خوب و شگفت انگیز بود و بازی توانست در مدت زمان کوتاهی موفقیت های بسیار زیادی کسب کند و نمرات بسیار خوبی از گیمرها و منتقدان دریافت کند. این بازی در مقایسه با نسخه های قبلی خودش تغییرات زیادی داشته و از نظر فنی پیشرفت های خارق العاده ای کرده است. از جمله مهم ترین ویژگی های این بازی که مورد توجه منتقدان و گیمرهای حرفه ای قرار گرفته است می توان به گرافیک، گیم پلی، صداگذاری و موسیقی، هوش مصنوعی و … اشاره کرد. هر کدام از این ویژگی ها و قابلیت های بازی می توانند باعث بالا رفتن هیجان و لذت بازی شوند و در ادامه بیشتر به نقد و بررسی بازی پرسونا 5 خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

نقد و بررسی جوانب مختلف بازی پرسونا 5

داستان بازی persona 5

همانطور که گفته شد داستان بازی پرسونا 5 پیشرفت های زیادی داشته است به گونه ای که زمانی که گیمر در نقطه مورد نظر در داستان هر شخصیت قرار می گیرد آزاد شدن پرسونای آنها را مشاهده خواهد کرد. در حقیقت زمانی که شخصیت ها و کاراکترهای بازی بر تاریکی درون خود غلبه کنند می توانند پرسونای خود را آزاد کنند. داستان بازی در سطح بسیار خوب و بالایی روایت می شود و گیمر می تواند با شخصیت های بازی ارتباط خوبی برقرار کند.

طراحی شخصیت های مختلف بازی تاثیر خوبی بر روی شخصیت اصلی داستان گذاشته اند و تقریبا نمی توان یک شخصیت را برتر از دیگری دانست. انتخاب های بازیکن نیز در داستان بازی اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که با هر انتخاب می توان پایان های مختلفی برای بازی مشاهده کرد. انتخاب های بازیکن می تواند 30- 40 ساعت از زمان بازی را تغییر دهد و در نهایت باعث حسرت خوردن بازیکنان شود. داستان این بازی با حضور شخصیت های جدید شکل و شمایل تازه ای به خود گرفته است و هیجان و لذت آن چند برابر شده است.

  • نکته مثبت داستان طولانی تر شدن زمان است بدون آنکه هیچ بخش اضافه و به درد نخوری به آن اضافه شده باشد. داستان بازی بسیار جذاب، چشم گیرد و به یادماندنی است و شخصیت های فوق العاده ای در آن حضور دارند. سازنده های بازی به صورت هوشمندانه ای از تم Phantom Thieves استفاده کرده اند و بازیکنان می توانند حالت رابین هودی و کمک به ضعیفان را تجربه کنند.
  • تنها ایرادی که به بخش داستانی بازی وارد شده است این است که در شروع بازی روند داستان بسیار کند است. چندین ساعت از بازی با سرعت کمی پیش می رود که ممکن است بازیکنان را دلزده کند.

گیم پلی بازی پرسونا 5

همانطور که گفته شد انتخاب گیمر در این بازی می تواند تاثیر زیادی داشته باشد و روند و جریان بازی را متحول کند به گونه ای که 30 تا 40 ساعت در زمان بازی تاثیر خواهد گذاشت. در بخش گیم پلی بازی باید به این نکته توجه داشت که کانفیدنت های بازی رابطه مستقیمی با شخصیت ها دارند. این کانفیدنت ها در حقیقت گروه های مختلفی از پرسوناها هستند که وظایف منحصر به فردی دارند. هر چقدر گیمرها بتوانند تعامل بیشتری با این کانفیدنت ها داشته باشند می توانند سطح آنان را بالا ببرند.

در مدت زمان بازی می توان شخصیت های مختلفی را مشاهده کرد که از نقاط ضعف و قوت مختلفی برخوردار هستند. به صورت کلی بازی persona 5 دارای بخش های مختلفی است که بازیکن می تواند در هر بخش چالش های جدیدی را تجربه کند. به عنوان مثال در بخش ممنتو بازیکن قادر است به سراغ افراد عادی برود و قلب آنها را تغییر دهد. سازنده های بازی مواردی را در دل بازی قرار داده اند که بازیکنان احساس تکراری بودن مراحل ندارند و می توانند لذت بیشتری از بازی ببرند. به صورت کلی بازی پرسونا 5 حدودا 100 ساعت گیم پلی به گیمرها می دهد که یک زمان عالی است و در حالت عادی نمی توان ایرادی از گیم پلی آن گرفت

  • ایراد بخش گیم پلی بازی هم سخت شدن بیش از حد مبارزات در بعضی موارد است به گونه ای که گیمر باید تلاش بسیار زیادی داشته باشد تا بتواند مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارد.

سیستم مبارزاتی بازی persona 5

نمی توان بازی هایی که در سبک JRPG و نقش آفرینی را بررسی کرد و سیستم مبارزات آن را تحلیل نکرد. اگرچه بازی پرسونا 5 دارای داستان جذاب، گیم پلی عالی و ویژگی های مثبت دیگر است اما می توان گفت نقطه قوت اصلی این بازی سیستم مبارزاتی بی نظیر آن است که اوج لذت و هیجان را به گیمرها منتقل می کند. مبارزات در بازی persona 5 به شکلی نوین و مدرن طراحی شده اند و تقریبا هیچ گیمری از این سیستم خسته نخواهد شد. همانطور که گفته شد هر کدام از شخصیت های بازی دارای پرسونا، ویژگی و قابلیت های مختلفی هستند و از نقاط ضعف و قوت منحصر به فردی بهره مند هستند. 

قدرت ‌های هر پرسونا بر چند حالت کلی تمرکز دارد. قدرت‌ های درمانی و پشتیبانی مثل افزایش قدرت دفاعی و ضربات، قدرت ‌های جادو و حملاتی که از SP کم می ‌کنند، ضربات فیزیکی که از HP می‌ کاهند و قابلیت ‌های فرعی دیگری که در نبرد قابل استفاده نیستند، ولی هر شخصیت را در مقابل نوع خاصی حمله و یا جادو مقاوم می‌ کنند. اختصاصی نبودن قدرت های درمانی و پشتیبانی از دیگر موارد سیستم مبارزات بازی persona 5 است و هر پرسونا از یک یا چند عدد از این قدرت ها برخوردار است. گیمر می تواند در مبارزات خود بر اساس شرایط مبارزه و ویژگی های حریفان از پرسونایی با قدرت های ویژه استفاده کند تا بتواند به پیروزی برسد

گرافیک بازی persona 5

گرافیک بازی نیز یکی دیگر از ویژگی های مثبت و بارز بازی persona 5 است که نمرات قابل قبولی از منتقدان دریافت کرده است. در این بازی تمام جزئیات به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده اند. طراحی شخصیت ها به بهترین شکل ممکن و به حالتی مدرن انجام شده است و فضای محیطی بازی نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. سازنده های این بازی برای ساخت آن از ترکیب رنگ های سرد و گرم به خوبی استفاده کرده اند و باعث بالا رفتن هیجان و لذت بازی شده اند. گرافیک هنری سری مگامی تنسی و پرسونا، همیشه از کیفیتی مثال ‌زدنی و نمونه برخوردار بوده است. طراحی شخصیت ها، دنیا، محیط بازی و هیولاها به شکل خراق العاده ای انجام شده است.

گرافیک بازی persona 5

صداگذاری و موسیقی بازی persona 5

یکی دیگر از مهم ترین نقاط قوت بازی موسیقی های متن بازی است که می توان آن را به عنوان یک شاهکار در صنعت گیم معرفی کرد. ساند ترک های متنوع و متعدد در بخش های مختلف بازی باعث جذابیت بالای آن شده است و گیمر می تواند ارتباط بسیار خوبی با آن برقرار کند. صداگذاری شخصیت های بازی نیز به بهترین شکل ممکن کار شده است. حتی دوبله های انگلیسی بازی در بالاترین سطح ممکن قرار دارند و برخلاف بسیاری از بازی های ژاپنی که از دوبله های انگلیسی خوبی برخوردار نیستند این بازی دارای دوبله بسیار خوبی است.

نتیجه نهایی

 به صورت کلی می توان بازی persona 5 از کامل ترین و جذابت ترین بازی این سری از بازی های پرسونا دانست که به سبب داشتن ویژگی ها و قابلیت های مثبت خود توانسته نمرات قابل قبولی از منتقدان دریافت کند. این بازی از نظر داستان، گرافیک، گیم پلی و صداگذاری بسیار خوب طراحی شده است و معدود ایراداتی هم که دارد به سبب کیفیت بالای این ویژگی ها قابل چشم پوشی است. در نهایت می توان گفت بازی persona 5 می تواند تجربه بسیار جذابی برای گیمرهای مبتدی و چالشی برای حرفه ای ها باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.