AD

بازی god of war ragnarok؛ حماسه ای احساسی

Emojo

گاد آف وار، از معدود بازی‌هایی است که با انتشار هر نسخه از آن دنیای گیم به لرزه در می‌آید! برای تمامی نسخه‌های این بازی، همیشه شاهد تحسین طرفداران بودیم و حال که بازی god of war ragnarok به تازگی منتشر شده است، پیش از هر گونه نقد و بررسی می‌توان گفت که قطعا با اثر سنگینی و درخوریس رو به رو هستیم. بعد از صحنه پایانی گاد آف وار 4 و خود نمایی خدای رعد و برق دنیای نورس، طرفداران انتظار زیادی را برای مشاهده نبرد بین تبر کریتوس و میولنیر (پتک ثور)، کشیدند و اکنون انتظار‌ها سر رسیده و نبرد بین کریتوس و خدایان آزگارد رنگ و روی تازه‌ای به خود گرفته است.

در صورتی‌که شما هم از طرفداران سری بازی گاد آف وار و دنباله مبارزات کریتوس و لوکی از سری قبلی هستید، تا انتهای این نوشته از سری مقالات نقد و بررسی بازی در سایت ایموجو با ما همراه باشید.

 

معرفی کلی بازی god of war ragnarok

بررسی بازی god of war ragnarok

برای مدتی طولانی پس از گاد آف وار 3، بسیاری از طرفداران دنیای گیم عزادار کریتوس پر ابهت بودند و با توجه به اینکه تمام دنیای یونان و الیمپوس توسط این الهه کش بی‌رحم نابود شده بود، به نظر می‌رسید دیگر امید چندانی برای ساخت این بازی نباشد. اما در سال 2018 و با انتشار گاد آف وار 4، صنعت بازی‌های کامپیوتری در شوک فرو رفت و این تنها ابتدای کار بود. گاد آف وار 4 نه تنها یک بازی، بلکه یک دست گرمی برای شاهکاری بود که سونی قصد داشت در سال 2022 تحت عنوان بازی god of war ragnarok منتشر کند. باید اعتراف کرد که داستان‌سازی و مقدمه‌چینی سونی در این رابطه بی‌نظیر بود و حداقل شخصا هیچ سری بازی را نمی‌شناسم که در هر ثانیه از بازی، تا این حد پلیر را برای مراحل بعدی تشنه‌تر کند.

 

پیش از شروع بررسی بازی گاد آف وار رگناروک، لازم به ذکر است که تمام جزئیات بازی در ادامه اسپویل خواهند شد و اگر بازی را تجربه نکرده‌اید، از مطالعه این سطر‌ها صرف نظر کنید.

 

داستان بازی god of war ragnarok

داستان بازی god of war ragnarok سه سال بعد از نسخه قبلی شروع می‌شود؛ در این مدت زمان Atreus یا لوکی از نظر جسمانی رشد قابل توجهی داشته و به تیر‌انداز و مبارز قابلی هم تبدیل شده است. کریتوس قبل از اینکه با تمام مصیبت‌های دنیای نورس و دشمنانش از قبیل اودین، ثور و فریا رو به رو شود، باید فکری به حال سرکشی و یاغی‌گری پسرش Atreus کند که همانند قد و قامتش در این سه سال رشد کرده است. در ابتدای بازی، اولین دشمنی که با او درگیر خواهید شد، فریا است. فریا پس از اینکه پسرش توسط کریتوس به قتل رسید، قسم خورد تا از کریتوس انتقام بگیرد و آتش این انتقام آنقدر تند است که حتی کریتوس انتقام‌جو هم از این آتش هراس دارد. از طرفی کریتوس، آورنده آخرالزمان نورس یا رگنوراک یعنی لوکی را با خود همراه دارد و با کشتن بالدر هم صدها سال این واقعه را جلو انداخت. به همه این مشکلات، انتقام‌جویی ثور برای پسرانش که به دست کریتوس کشته شده‌اند را هم اضافه کنید.

به صورت کلی، می‌توان گفت که با دو پدر و دو پسر یعنی کریتوس و آترئوس و از طرف دیگر ثور و اودین مواجه هستیم که هر کدام فراز و نشیب‌های خاص خود را دارند. رابطه کریتوس و پسرش در این نسخه عمق بیشتری پیدا کرده است و آترئوس هم دیگر آن کودک خام و بی‌تجربه نیست و همانطور که گفته شد، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی رشد کرده است. در این داستان، شخصیت‌های متنوعی از انسان‌ها گرفته تا خدایان و هیولاها وجود دارد و این نقطه ضعف بازی یعنی کمبود تنوع شخصیت‌ها در سری قبلی خوشبختانه از بین رفته است. اگر بازی را به دوبخش تقسیم‌بندی کنیم، 10 ساعت اول قدری آهسته پیش می‌رود اما هیجان اصلی از بعد از این ده ساعت شروع می‌شود.

 

پایانی حماسی!

در این بین، شاید بتوان چند دقیقه پایان بازی را بهترین بخش از داستان در نظر گرفت! در دنیای گیم، ابراز احساسات توسط کریتوس بی‌رحم، به نظر غیر ممکن‌ترین اتفاق می‌آمد اما به لطف نویسندگان بازی god of war ragnarok، این اتفاق زمانی که اترئوس از پدرش خداحافظی می‌کردید افتاد. آترئوس در انتهای بازی برای پیدا کردن نقش خود در دنیای نورس و رگنوراک، از پدرش خداحافظی کره و راهی سفر می‌شود و کریتوس هم که می‌بیند پسرش آمادگی لازم را به دست آورده است، مخالفتی نمی‌کند. البته این پایان برای بسیاری از پلیر‌ها خوشایند نبود؛ اکثر پلیرها به دنبال کریتوس بی‌رحمی بودند که نعره کشان به دنبال انتقام و خونریزی باشد و پایانی حماسی رقم بزند اما انگار بالا رفتن سن کریتوس، این آتش خشم و انتقام را در او خاموش کرده و دیگر با آن ماشین کشتار رو به رو به رو نیستیم.

اما در این بین، الحق که قتل غیر منتظره ثور به دست اودین و باس فایت نهایی بازی که در آن کریتوس، اودین را با همکاری آترئوس و فریا شکست می‌دهد، تجربه‌ای بسیار جالب و متفاوت از قتل عام خدایان به دست کریتوس است که اکنون ظاهرا پسرش در حال تصاحب جایگاه او است. البته که تمام موارد گفته شده تنها بررسی‌ سطحی و کلی از داستان بازی گاد آف وار رگناروک بودند و این بازی دارای داستانی بسیار عمیق‌تر و با جزئیات‌تر است.

گیم پلی بازی god of war ragnarok

بازی god of war ragnarok برای کامپیوتر

مبارزات بخش مهمی از گیم پلی بازی god of war ragnarok هستند اما به واسطه اینکه نکات بسیاری در رابطه با مبارزات در این بازی وجود دارند، در سطرهای بعدی به صورت جداگانه به آن خواهیم پرداخت؛ اما تا اینجا بدانید که شرایط مبارزات، بسیار بهتر از نسخه قبلی شده‌اند. نقد خاصی بر گیم پلی بازی وارد نیست و همانطور که از سوابق سانتامونیکا مشخص است، با اثر بی‌نقصی رو به رو هستیم؛ صد البته با وجود اینکه سازنده برای این شاهکار، تمام توان خود را گذاشته. گیم پلی روان و طبیعی است و وحشتناک به جزئیات توجه کرده. تنها نقصی که برای گیم پلی نسخه قبلی وجود داشت، یکنواخت بودن مراحل و عناصر گیم پلی بود که در این بازی برطرف شده و در این نسخه با شرایطی بسیار متنوع و غافل‌‍گیر‌ کننده مواجه هستیم. از نظر فنی هم بازی کاملا بهینه و طراحی شده و هیچ‌گونه لگ یا باگی در طول بازی مشاهده نمی‌شود.

مبارزات در بازی

مبارزات در بازی گاد آو وار رگناروک

اما می‌رسیم به اصل ماجرا! نیازی به گفتن ندارد که کریتوس عاشق جنگیدن است اما اکنون که پا به سن گذاشته، این اشتیاق در او کمتر شده و بیشتر به پسر جوان او منتقل شده است. کریتوس در سراسر بازی سعی می‌کند که تا حد امکان از مبارزه دوری کند (مشابه کاری که در نسخه قبلی با بالدر کرد)؛ چیزی که از کریتوس بعید به نظر می‌رسد. اما به هر جهت، بازی خدای جنگ بدون مبارزات حماسی امکان‌پذیر نیست. در این نسخه تنوع دشمنان بیشتر است و حتی انسان‌ها نیز در مبارزات حضور دارند که البته کشتن آنها کار سختی نیست.

 

سیستم و مدل مبارزه مانند نسخه قبلی است اما در این بین انیمیشن‌های کشتن یا فینتالیتی‌های بازی جذاب‌تر و بیشتر شده‌اند.

 

اولین دشمن شما در این بازی “فریا” است که در مبارزه‌ای متفاوت از دست او فرار می‌کنید اما همه چیز به این سادگی تمام نمی‌شود و خدایان قوی‌تری مانند ثور و اودین در پیش راه شما قرار دارند.

به صورت کلی، سیستم مبارزاتی بسیار بهینه است اما در برخی مواقع آنقدر مبارزات شلوغ می‌شوند که کنترل مبارزه سخت می‌شود. سلاح‌ها تغییر خیلی زیادی به نسبت نسخه قبل نداشتند و در اکثر موارد، تنها شاهد یک‌سری آپگرید‌ها برای سلاح‌ها، مخصوصا Blades of Chaos دوست داشتنی هستیم. البته یک‌سری سلاح‌های دیگر نیز به بازی اضافه می‌شوند، مانند شیلد جدید کریتوس و نیزه‌ای که حکم تیر و کمان را هم دارد! در این بین، یک شمشیر با جادوی خاص آزگاردی که انگار سلاح را زنده و دستور‌پذیر می‌کند هم از طرف اودین به آرتئوس می‌رسد. با وجود همه اینها، می‌توان جذاب‌ترین سلاح بازی را به جرات میولنیر محبوب و افسانه‌ای که در دستان ثور و پس از مرگ او در دستان پدرش اودین است، دانست.

حتما بخوانید : 9 ترفند زیرکانه جنگیدن در God Of War Ragnarok

 

گرافیک بازی گاد آف وار رگناروک

گرافیک بازی god of war ragnarok

گرافیک بازی گاد آف وار رگناروک بی‌نظیر است! فضاسازی بازی کاملا با شرایط اساطیری داستان هماهنگی دارد و تمامی جزئیات دقیقا مانند افسانه‌های نورس بازگو شده است. تمامی عناصر و جزئیات بازی به خوبی طراحی شده و هیچ اغراقی در نورپردازی، رنگ آمیزی و صحنه‌های بازی گاد آف وار رگناروک وجود ندارد. به ویژه شرایط زمستان و طوفان‌ها به قدری طبیعی و چشم نواز طراحی شده که احساس سرمای بازی به شما هم منتقل خواهد شد. در این نسخه از بازی، جهان نورس در معرض آخرالزمان قرار دارد و فضاسازی بازی هم به صورتی است که حس ناامیدی و سایه سنگین نابودی را به خوبی بازگو و القا می‌کند؛ در یک کلام، می‌توان گفت که با یک شاهکار هنری و حماسی طرف هستیم.

صدا پردازی بازی برای شخصیت‌های جدید کاملا مناسب است و هیچ ایرادی بر آن وارد نیست. دیالوگ‌ها به شکل هوشمندانه‌ای انتخاب شده و دارای معانی عمیقی هستند. همچنین موسیقی حماسی بازی، ناخودآگاه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شخصیت‌ها در بازی god of war ragnarok

شخصیت‌ها در بازی god of war ragnarok

در یک بازی اساطیری، شخصیت‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند. برخی از شخصیت‌های این بازی مانند فریا که معرف حضور هستند اما شخصیت‌های جدیدی نیز در این بازی وجود دارند که همه این شخصیت‌های ریشه‌های اساطیری خاص خود و مربوط به دنیای نورس را دارند. تمام شخصیت‌های بازی گاد آف وار رگنوراک عبارت‌اند از:

 • Tyr
 • Kratos
 • Atreus
 • Mimir
 • Freya
 • Thor
 • Sindri
 • Brok
 • Durlin
 • Odin
 • Angrboda

حداقل سیستم مورد نیاز برای بازی god of war ragnarok

حداقل سیستم مورد نیاز برای بازی god of war ragnarok

حدقل سیستم مورد نیاز برای انجام لذت بخش این بازی، استفاده از ویندوز 10 فقط 64 بیت است.

پردازنده مناسب نیز  Intel i5-2500k (4 core 3.3 GHz) یا  AMD Ryzen 3 1200 (4 core 3.1 GHz) خواهد بود.

همچنین کارت گرافیک انتخابی بهتر است NVIDIA GTX 960 (4 GB) یا AMD R9 290X (4 GB) باشد.

حافظه رم 8 گیگ نیز برای تجربه هر چه بهتر این بازی ضروری است.

نقدهای شدید بازی god of war ragnarok

نقدهای شدید بازی god of war ragnarok

همانطور که بارها اشاره شده، بازی god of war ragnarok (از نظر مخاطبین) تمام پتانسیل خود را رو نکرده است. در این بازی ما شاهد یک نسخه منطقی و آرام از کریتوس بودیم که زمین تا آسمان با کریتوس المپ فرق داشت و پلیر‌ها روی همین موضوع که کریتوس دارای خشونت افسار گسیخته نیست، حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. اما به نظر من این موضوع ضعف داستان بازی یا کریتوس نیست و نمایانگر روند تکامل این شخصیت است.

کریتوس یکبار خانواده خود را قربانی خشم خود کرده و اکنون سعی دارد تا بیشتر از این که یک جنگجوی انتقام‌جو باشد، یک پدر خوب بوده و امنیت فرزند خود را تامین کند. از طرفی، کریتوس دیگر جوان نیست و با گذشت سن و سال و پخته شدن، راه و رسم صحیح زندگی را آموخته و سعی می‌کند این را به پسرش هم بیاموزد تا مبدا آترئوس هم اشتباهات جوانی کریتوس را مرتکب شود و به نظر من، این موضوع اوج هنر نویسندگان این بازی است.

اشکال دیگری که به بازی گاد آف وار رگناروک گرفته می‌شود، شخصی‌سازی افسانه‌های نورس در بازی است.

 

در این بازی افسانه‌های مربوط به جهان نورس تا حد زیادی تغییر کرده و به نحو دیگری روایت شده‌اند؛ اتفاقی که دقیقا در سری فیلم‌های مارول هم افتاده است.

 

به عبارت دیگر، روایت متفاوت افسانه‌ها اتفاقی طبیعی در صنعت گیم است و از طرفی سانتامونیکا این کار را به خوبی انجام داده و افسانه رگنوراک را به زیبایی به تصویر کشیده است. بدون شک، نمی‌شد داستان اصلی که خود تمامی شخصیت‌های منفی و مثبت را دارد به تصویر کشید و تنها کریتوس را در وسط آن داستان قرار داد! به نظر می‌رسد که پلیرها قدری هیجان‌زده با این بازی برخورد می‌کنند و تنها انتظار خشونت و زد و خورد را دارند.

 

در تجربه این بازی، می‌توان نقاط قوت بازی را به شرح زیر دانست:

 • موسیقی زیبا
 • سلاح‌های جدید
 • توجه ویژه به جزئیات
 • صداگذاری بسیار عالی
 • بهبود سیستم مبارزات و سلاح‌ها
 • تنوع بالای دشمنان و شخصیت‌ها
 • گرافیک بی‌نظیر و بی‌نقص از هر جهت
 • فضا‌سازی کاملا مطابق با جهان نورس
 • داستان‌سازی و داستان‌سرایی بی‌نقص
 • شخصیت پردازی متناسب با افسانه‌های نورس

در مقابل همه این موارد، دو نقطه ضعف وجود دارد؛ اول اینکه در نیمه اول بازی پیشروی داستان بسیار کند است و دوم اینکه راهنمایی زود هنگام و بیش از اندازه برای پازل‌ها، حل آنها را بسیار ساده می‌کند و چالش خاصی به وجود نخواهد آورد. مابقی نقد‌ها تمایلات شخصی پلیرها هستند و چون مطابق نظر همه نیست، از نظر فنی اعتباری ندارند.

 

در نهایت…

با توجه به همه اینها، اگر از سرگذشت پر فراز و نشیب کریتوس خبر دارید و دوست دارید یک بار دیگر خدای خدایان را از پای در بیاورید، توصیه می‌شود که هر چه سریع‌تر بازی god of war ragnarok را برای کنسول خود تهیه کرده و نفرین کریتوس را بر سر خدایان نورس نازل کنید.

90%
Awesome

آیا بازی god of war ragnarok ارزش تجربه کردن دارد؟

بازی گاد آف وار، محبوب دل همه طرفداران بازی‌های کامپیوتری است. نسخه چهارم این بازی انقلابی در صنعت گیم به پا کرد و نسخه کنونی، یعنی بازی گاد آف وار رگناروک توانست انقلاب این شاهکار را تکمیل کند. این بازی دارای پتانسیل وحشتناکی برای ایجاد مبارزات سنگین بود اما به نظر می‌رسد که سازندگان قصد داشتند بیشتر روی شخصیت پردازی عمیق و نمایش حس پدرانه کریتوس مانور بدهند که این موضوع به مذاق برخی خوشایند نبود.

 • امتیاز بازی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 نظرات
 1. شکوری می گوید

  سلام خسته نباشید کارایی زرهGod of War Dragon Scaledچیست؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر یک مجموعه زره ویژه است، تا حدی به دلیل کاربرد آن، اما همچنین به این دلیل که برای دریافت تروفی Platinum مورد نیاز است.

 2. اکبری می گوید

  سلام خسته نباشید کجا می‌توان میراث رازآلود (Mystical Heirloom) را پیدا کرد و برای چه مواردی استفاده می‌شود

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر می‌توان درست در جنوب غربی معبد Tyr در Midgard پیدا کرد. شما باید از Draupnir Spear خود روی دیواری از یخ در اینجا استفاده کنید تا ناحیه‌ای حاوی یادگار گذشتگان را باز کنید.برای بیدار کردن موجودات سنگی استفاده می‌شود، که مواد لازم برای ساخت مجموعه زرهی Steinbjorn را پس از شکست بر جای می‌گذارند

 3. خواجوی می گوید

  سلام خسته نباشید قابلیتTransmogچیه تو بازی؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر شما می‌توانید بعد از برآورده کردن الزامات خاص ظاهر وسایل خود را تغییر دهید. ولی کماکان از مزیت‌های اصلی آن‌ها بهره‌مند شوید. به این قابلیت Transmog می‌گویند

 4. غلامی می گوید

  سلام چرا برای حل کردن پازل ها آتریوس راهنمایی میکنه ؟ خوب نیست ب نظرم

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر وارد تنظیمات بازی بشین میتونید گزینه ای رو فعال کنید که این کمک ها دیر تر انجام بشه

 5. فاتحی می گوید

  سلام وقتتون بخیر چرا درختای خاصی که حفاظ محل زندگیشون بود رو علامت گزاری کرده بود ؟؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر برای این که این علامت گذاری باعث شروع سفر کریتوس و آترئوس شد تا پیشگویی ها کامل بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.