AD

نقد و بررسی بازی halo 5

0 87

بازی halo 5 بعد از مدت ها انتظار گیمرها و طرفداران این مجموعه عرضه شد که با نام Guardians (نگهبانان)  شناخته می شود. مجموعه بازی های Halo همیشه به عنوان یکی از برترین و محبوب ترین بازی های تیراندازی اول شخص شناخته می شوند و می توان گفت این سبک از بازی های صنعت گیم با این مجموعه بازی ها متحول شدند. عرضه این مجموعه بازی توانست بازی های تیراندازی اول شخص را چندین مرحله به پیش براند. از مهم ترین موفقیت هایی که بازی halo کسب کرد می توان به گسترده کردن امپراطوری موفق رسانه ای، شکستن رکوردهای فروش، بالا بردن کنسول های ایکس باکس، برگزاری مسابقات آنلاین و … اشاره کرد.  در ادامه مطلب به معرفی بیشتری بازی halo 5، نقاط قوت و ضعف آن و سایر جنبه های بازی پرداخته خواهد شد.

بنر بعد از x پاراگراف در هر مقاله

معرفی بازی halo 5

بازی halo 5 یا بازی هیلو 5 یکی از بازی های ویدیویی و فرنچایزهای چند رسانه ای است که در سبک بازی های علمی تخیلی، اکشن و تیراندازی اول شخص ساخته شده است. این بازی ابتدا توسط کمپانی بانجی ساخته می شد اما امروزه امتیاز ساخت آن به استودیو 343 اینداستریز تعلق دارد. نسخه اول این بازی ها در سال 2001 عرضه شد و با موفقیت هایی که کسب کرد نسخه های بعدی نیز به صورت پی در پی منتشر شدند. بازی halo 5 در سال 2013 توسط استودیو 343 اینداستریز ساخته و به وسیله کمپانی مایکروسافت منتشر شد.

 این بازی در سال 2015 برای کنسول ایکس باکس وان به صورت انحصاری عرضه شد. اگرچه استودیو 343 اینداستریز قبلا اشتباهات زیادی در ساخت بازی های خود داشتند اما در این بازی دیگر خبری از این اشتباهات نیست و بازی را با کیفیت بالایی عرضه کرده اند. بازی halo 5 مانند تمام بازی های ویدیویی از ویژگی ها و قابلیت های زیادی برخوردار هستند که موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. مجموعه بازی های Halo همواره یکی از بازی های پولساز بوده است که کمک زیادی به کمپانی مایکروسافت برای فروش کنسول ها کرده است. به صورت کلی بازی halo 5 یکی از معدود بازی هایی است که توانسته فضاهای فرازمینی را به تصویر بکشد و بازیکنان را با چالش ها و هیجانات متنوعی مواجه کند. 

معرفی بازی halo 5

بررسی و نقد جوانب مختلف بازی هیلو 5

همانطور که گفته شد بازی halo 5 مانند تمام بازی های ویدیویی و آنلاین دارای ویژگی ها و قابلیت های مختلفی است که ممکن است تعدادی از آنها نقطه ضعف یا نقطه قوت آن باشند به همین دلیل منتقدان و گیمرهای حرفه ای از منظرهای مختلفی آن را بررسی کرده اند. گرافیک، داستان، گیم پلی، صداگذاری و … از مهم ترین جنبه های بازی هستند که توجه منتقدان و بازیکنان را به خود جلب کرده اند. در ادامه با نقد و بررسی بازی در ایموجو همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در مورد بازی هیلو 5 به دست آورید.

داستان بازی halo 5

در حقیقت بازی halo 5 داستان یک دنیا را روایت می کند که دیگر انسان ها کنترلی روی آن ندارند و کهکشان به وسیله نبردهای داخلی از هم پاشیده شده است و بیگانه ها قصد دارند که انسان ها را نابود کنند. داستان بازی در مقایسه با نسخه های قبلی بازی پیچیدگی های خاصی دارد و نکته های جدید بازی می تواند مدت های زیادی بازیکنان را مشغول کند. داستان بازی هم در بخش تک نفره و هم بخش چند نفره می تواند چالش های مختلفی برای گیمرها به همراه داشته باشد.

کمپانی سازنده بازی تقریبا همان روند نسخه چهارم را در بخش داستان بازی دنبال کرده است و داستان بازی به همان شکل و به شیوه ای گنگ و نامفهوم دنبال می شود. سازنده های بازی با این پیشفرض داستان بازی را  روایت کرده اند که گیمرها از قبل کتاب، فیلم و سریال هایی در این زمینه دیده و خوانده اند و با آن آشنایی دارند. مستر چیف بعد از اتفاقات بازی Halo 4 نشانه هایی از کورتانا (Cortana) پیدا می کند و با سرپیچی از دستورات فرمانده، به همراه  Blue Teamبه دنبال او می رود.

  • فرضیه اشتباه سازندگان باعث شده است که گیمرها نتوانند به خوبی با داستان بازی ارتباط برقرار کنند. هرچند که این مشکل می تواند قابل چشم پوشی باشد اما داستان بازی به گونه ای روایت می شود که مسترچیف که یکی از جذاب ترین شخصیت های بازی است به حاشیه برود و بخش اعظم بازی توسط شخصیت لاک انجام شود که جذابیت و هیجان کمتری دارد. در نهایت تمام شدن داستان نیز به گونه ای نامفهوم اتفاق می فتد و گیمرها باید منتظر نسخه بعدی بازی باشند و این باعث شده است که نمرات قابل قبولی دریافت نکند.

گیم پلی بازی هیلو 5

گیم پلی بازی halo 5 در مقایسه با نسخه های قبلی این بازی تغییرات زیادی داشته و پیشرفت های قابل توجهی کرده است. چهار نفره شدن بازی یکی از اساسی ترین تغییرات است که لذت و هیجان بازی را برای گیمرهای چندین برابر کرده است. البته انجام بازی به صورت تک نفره مشکلاتی به همراه دارد و هوش مصنوعی بازی نمی تواند به خوبی انتظارات گیمرها را برآورده کند. مراحل بازی در این نسخه بر اساس قدرت های جدید بازیکنان طراحی شده اند و گیمر می تواند در سطح های مختلفی به دشمنان خودش حمله کند و چالش های جدیدی را تجربه کند.

 ایرادی که به گیم پلی بازی وارد شده است این است که مراحل ابتدایی بازی طراحی به مراتب بهتری از مراحل بعدی و انتهایی بازی دارند و هر چه از زمان بازی بگذرد مراحل جذابیت کمتری از نظر گیم پلی دارند. گیم پلی بازی علی رغم داشتن مشکلات عنوان شده نکات مثبت بسیار زیادی دارد و می تواند بسیار هیجان انگیز و لذتبخش دنبال شود. این بازی دیگر مانند نسخه های قبلی به صورت خطی پیش نمی رود و مراحل آن به وسیع تر و سریع تر شده اند و گیمر می توان از راه های مختلفی برای مقابله با دشمنان استفاده کند. گیمر می توان از انواع سلاح ها و مهمات سنگین استفاده کند. بازیکن می توان هم تیمی های خودش را احیا کند و چالش های متنوعی را تجربه کند.

سیستم مبارزه و سلاح ها

همانگونه که گفته شد در این بازی سلاح های متنوعی برای گیمرها وجود دارند که می توانند با استفاده از آنها به جنگ دشمنان بروند. سلاح های کلاسیک و جدیدی به بازی halo 5 اضافه شده اند که مهم ترنین آنها شامل AR و BR هستند. تنوع و تعدد سلاح و مهمات به بالاترین حد خود رسیده است و گیمر می تواند اوج هیجان و لذت را تجربه کند. در این بازی تمامی سلاح ها قابلیت زوم دارند و این می تواند جذابیت بسیار بالایی برای گیمرها داشته باشد و در مبارزات امتیازات ویژه ای داشته باشد.

هوش مصنوعی بازی هیلو 5

بازی halo 5 از نظر هوش مصنوعی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد و به صورت کلی می تواند نمرات قابل قبولی از گیمرها و منتقدان دریافت کند. شخصیت های اصلی بازی و دشمنان از هوش مصنوعی بسیار خوبی برخوردار هستند. البته در بعضی از قسمت های بازی دشمنان حرکات غیر قابل پیش بینی و عجیبی نشان می دهند که می تواند بیشتر به دلیل شلوغ بودن فضای بازی باشد. هوش مصنوعی اسپارتان های همراه به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده اند و گیمر می تواند اطمینان داشته باشد که دستورات او به خوبی اجرا خواهد شد

صداگذاری و موسیقی بازی هیلو 5

می توان گفت نقطه قوت اصلی این بازی صداگذاری و موسیقی های خوب آن است. صداگذاری شخصیت های اصلی و دشمنان به بهترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده اند و بازیکنان می توانند به وضوح سخنان هم تیمی ها و دشمنان خود را بشنوند و با آنها ارتباط برقرار کنند. موسیقی هایی که برای متن بازی انتخاب شده اند باعث بالا رفتن هیجان بازی شده اند و جنبه حماسی بودن بازی بیشتر از نسخه های قبلی نمایش داده شده است.

موسیقی هایی که برای مراحل مختلف بازی انتخاب شده اند کاملا با آن همخوانی دارند. ریتم موسیقی های بازی متناسب با نوع مبارزه های تغییر می کند و در بسیاری از مواقع گیمر احساس می کند که در یک میدان جنگ بزرگ و واقعی قرار دارد.

صداگذاری و موسیقی بازی halo 5

گرافیک بازی halo 5

بازی هیلو 5 از نظر گرافیک پیشرفت های زیادی در مقایسه با نسخه های قبلی داشته است و باعث حیرت و شگفتی منتقدان و گیمرها شده است. مپ ها و مراحل مختلف بازی بسیار عالی و مدرن طراحی شده اند و حتی ریزترین اشیا نیز با بهترین کیفیت ممکن قابل رویت هستند. با توجه به آنکه محیط بازی توسعه زیادی پیدا کرده است و مراحل و نقشه های مختلفی به بازی اضافه شده اند، گرافیک بازی به شکلی حرفه ای و جذاب طراحی شده است. شخصیت های بازی نیز به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند و حتی عناصر صورت آنها با تمام جزئیات مشاهده می شود.

 استودیو 343 اینداستریز در نسخه چهارم این بازی نیز ثابت کرده بود که در زمینه گرافیک بازی حرف های زیادی برای گفتن دارد اما در این نسخه ریسک بزرگی کرده است و با 60 فریم کردن بازی سعی کرده همزمان گیم پلی بازی را جذاب تر کند و در این کار نیز موفق شده است. تقریبا می توان گفت هیچگونه افتی در فریم های بازی احساس نمی شود و گرافیک بصری بازی پیشرفت بسیار زیادی داشته است. نکته مثبت گرافیک بازی halo 5 این است که تاثیرات بسیار خوبی از کتاب های جهان هیل دریافت کرده است و توانسته به خوبی داستان این کتاب ها را به تصویر بکشد.

نتیجه نهایی

به صورت کلی و با توجه به بررسی و نقد ویژگی ها و قابلیت های مختلف بازی halo 5 می توان گفت که این نسخه بهترین نسخه از مجموعه بازی های هیلو است که تاکنون عرضه شده است. وجود ویژگی های مثبتی مانند گرافیک علی، گیم پلی جذاب، صداگذاری و موسیقی های شگفت انگیز، هوش مصنوعی مناسب و …. باعث شده اند که معدود مشکلات بازی به راحتی قابل چشم پوشی باشند. بازی halo 5 می تواند مدت زمان زیادی باعث سرگرمی بازیکنان شود و تجربه بی نظیری از هیجان و چالش های یک بازی اکشن و تیراندازی را به آنها بدهد.

بنر انتهای هر مقاله
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.